Як із «жигулів» пересісти на іномарки

У Золотоверхому сніжить-хурделить, а в Запорізькій області накрапає дощик. Здавалося б, агрономи можуть зітхнути з полегшенням – життєдайна волога буде. Та де там! На зміну безсніжним опадам на півдні України хутко сунуть, не забарюються тріскучі морози. А морозенко та й на голу землю – привід для тривоги землероба. Про виклики та способи гідної відповіді на них спілкуємося з провідним агрономом ТОВ АФ «Батьківщина» Євгеном Трубіловим.

– Яку площу обробляєте та в яких регіонах господарюєте?

– Обробляємо близько 50 000 га землі: 35 000 га – у Запорізький області – Пологівський і Гуляйпільський райони, решта – у Бориспільському районі Київської області й Криворізькому районі Дніпропет­ровської області. Вирощуємо пшеницю, ячмінь, соняшник, горох, озимий ріпак, нут, сочевицю тощо. Зосередилися винятково на рослин­ництві, тваринництва не маємо, не маємо й переробки. Вирощуємо й посівний матеріал пшениці, ячменю, гороху, ми є елітгоспом. Ефективно співпрацюємо з Інститутом фізіології рослин і генетики НАН України (Київ), Селекційно­генетичним інститутом (Одеса), Інститутом рослинництва імені В. Я. Юр’єва (Харків). Забезпечуємо практично половину Запорізької області насінням озимих та ярих культур.

– І кліматичні умови, й ґрунти у вас, певно, різні…

– Так, звісно. На Київщині більшою мірою піщаний ґрунт, у Запорізькій області – переважно чорнозем, на Дніпропетровщині – впереміш, чорнозем і глинисті ґрунти.

– Соняшник панує на наших полях! На жаль, чимало аграріїв, надто на півдні України, ігнорують сівозміни, подеколи навіть висіваючи соняшник по соняшнику, завдаючи тим самим відчутної шкоди ґрунту. Коли повертаєте «квітку сонця» на те саме поле?

– Свого часу нас вчили, що соняшник можна повертати на те саме поле на 7­й рік. Однак генетика й наука не стоять на місці. Безперечно, сіяти соняшник по соняшнику неприй­нятно, але багато хто нехтує цим правилом у прагненні витягнути із землі все й навіть більше. Ми намагаємося в сівозміні соняшник повертати на 4­й рік, щоправда, на півдні це не завжди виходить. На Київщині соняшник повертаємо на те саме поле пізніше, ніж у Запорізькій області, завдяки кукурудзі. «Царицю полів», на відміну від соняшнику, можна сіяти і як монокультуру.

– Пробували так робити?

– На Київщині – так, на окремих полях практикували. На другий рік, якщо гарні гібриди, добре протруювання, якісний обробіток ґрунту, результати за кукурудзою були доволі непогані, хоча, звісно, й гірше, ніж по стерньових попередниках.

– Якісний обробіток ґрунту неможливий без відповідної суперової техніки…

– Ґрунтовно підходимо до цього питання. (Усміхається.) Весь обробіток ґрунту у нас – це техніка HORSCH, здебільшого нова. Так само й посівні комплекси в нас HORSCH, маємо самохідні обприскувачі Stara Imperador і New Holland Defensor. Максимальний вік нашої техніки – 3–4 роки. Щойно з’являється відповідна потреба, купляємо нову.

– Як довго співпрацюєте з компанією «Сингента» й за якими напрямами?

– О, дуже давно, мабуть, років 15 працюємо із «Сингента» та компаніями­попередницями! Використовуємо засоби захисту рослин, насіння компанії «Сингента» (соняшник, кукурудза, ріпак), охоче послуговуємося програмами «Фінансових рішень», як от «МетеоЗахист» тощо.

– Які гібриди компанії «Сингента» вразили і вродили найбільше?

– Це, наприклад, середньостиглий лінолевий гібрид соняшнику СИ Арізона, ранньостиглий лінолевий СИ Честер, середньостиглий Clearfield® Plus­гібрид СИ Бакарді КЛП. У 2020 р. урожайність СИ Бакарді КЛП сягнула 32–33 ц/га, на окремих полях гібрид СИ Арізона дав 33–34 ц/га, у СИ Честер було 28–29 ц/га. Йдеться про Пологівський район Запорізької області. По кукурудзі на Київщині 2020­го рекордних урожаїв не було (аж надто несприятливі умови склалися – опадів було замало, спостерігалася вітрова ерозія тощо), а 2019­го врожайність перевищувала 120 ц/га. Таким показником відзначився, зокрема, середньопізній гібрид СИ Зефір (ФАО 430). З­поміж ріпаку веде перед середньопізній гібрид СИ Анабелла – у 2019 р. його врожайність перевищила 40 ц/га.

– А по засобах захисту рослин у якому напрямі йде співпраця з компанією «Сингента»?

– Осібно хочу відзначити фунгіцид Елатус® Ріа, який ми застосовували на посівах пшениці та ячменю. Цей трикомпонентний (солатенол™ + ципроконазол + пропіконазол) інноваційний препарат належить до хімічних груп карбоксаміди й три­азоли. Вже третій рік із ним пра­цюємо. Від нього гарні враження, адже препарат має пролонговану дію.

– 50 діб ефективної захисної дії – це не просто фраза з рекламного проспекту, а реальність?

– Так. Важливим чинником для нас є одна обробка. На півдні України ми не можемо дозволити собі 3–4 обробки, як, скажімо, на Західній чи в Центральній Україні. У цьому контексті вносити Елатус® Ріа доцільно. Ми застосовуємо на пшениці у фазу 32 ВВСH і маємо захищену рослину майже до молочно­воскової стиг­лості. 50 діб ефективної захисної дії у нас – це реальність. Що робить дію пролонгованою? Усе залежить від фітоумов, стану поля, попередників – чимало чинників, одне слово. Якщо в нас нормальний попередник – соняшник класичний чи імі­стійкий, то все буде гаразд, посіви будуть захищені, рослина буде здоровою.

– А яким хворобам ефективно протистоїть Елатус® Ріа?

– Хворобам листя, зокрема септо­ріозу (для нас він становить неабияку проблему, якщо не вживати відповідних заходів). Кореневих гнилей позбуваємося з допомогою трикомпонентного фунгіцидного протруйника Максим® Форте. Залюбки застосовуємо й інсекто­фунгіцидний протруйник Вайбранс® Інтеграл (захист насіння вдало в ньому поєднується з фізіологічним впливом на рослину), й фунгіцидний протруйник Вайбранс® Тріо. Відтак Т0 (внесення фунгіцидів у період кущіння) і Т1 (застосування фунгіцидів на початку виходу пшениці в трубку) ми цілком можемо пропускати завдяки гарному захисту протруйниками. Елатус® Ріа допоможе тоді, коли ви обмежені в часі або не можете часто заїжджати обприскувачами на поле.

– Визначальною у вашому випадку є лікувальна чи профілактична дія Елатус® Ріа?

– Тут комплексна дія.

–  Як захищаєте свої «квітки сонця»?

– На соняшнику вносимо фунгіциди Амістар® Голд й Амістар® Екстра. Ними закриваємо 100% соняшнику. А назагал використовуємо практично все портфоліо засобів захисту рослин компанії «Сингента» на тих культурах, які ми вирощуємо.

– А проти бур’янової навали?

– Чимало вносимо гербіцидів: Пріма™ Форте, Пік®, Аксіал®, Аксіал® Крос.

– Маєте чітку позицію використовувати засоби захисту рослин винятково провідних світових виробників, жодних генериків?

– Буває зрідка, що вносимо й генерики, щоб усунути якусь незначну проблему, але здебільшого це не надважливі продукти для розвитку рослини. Проте зазвичай, звісно, орієнтуємося на продукти мультинаціональних компаній.

– Тему погоди ніяк не оминути. Нині – посеред лютого – Західну, Цент­ральну, Східну Україну засипало снігом, а на Запоріжжі накрапає дощик…

– Так, мрячка, снігу немає, й обіцяне похолодання мене відверто непо­коїть. Лютий мороз та без снігу, на голу землю – гірше й не уявити!

– Це, справді, неабияка проблема, як, власне, й посуха та бездощів’я влітку. Однак у компанії «Сингента» вже впродовж кількох років ефективно діє програма «МетеоЗахист», завдяки якій аграрії не залишаються наодинці з погодними негараздами.

– Так, ми нею (як, власне, і всіма додатковими сервісами від компанії «Сингента») залюбки користуємося від самого початку. Зокрема, для півдня України це добрий помічник. У 2019 р. ми одержали чималі виплати, торік трошки менші, а назагал не було такого року, щоб ми не дістали нічого. Переважно це стосується нашої частини в Запорізькій області. На Київщині в 2020 р. були виплати за кукурудзою.

– Чи радите Ви своїм колегам використовувати продукти компанії «Сингента»?

– Звичайно. Чимало своїх знайомих фермерів, навіть із тих, що обробляють по 500–1000 га (здебільшого із сівозміною соняшник – пшениця), я, так би мовити, пересадив на продукти компанії «Сингента». Результат? Якщо висловлюватися фігурально: раніше вони їздили на «жигулях», а тепер їздять на іномарках. Спершу потихеньку, почали з гібридів соняшнику, надалі стали застосовувати протруйники, опісля – фунгіциди. Й наочно видно, що люди більше заробляють, більше сплачують своїм пайовикам. Певно, далі буде етап залучення їх до фінансових програм компанії «Сингента».

– Які Ваші врожайні очікування в сезоні­2021?

– Якщо морози будуть нетривалими й не матимуть вагомих наслідків, то очікуємо врожай не менше, ніж торік. А щодо соняшнику скажу, що вологозарядження трошки йде, опади випадають, волога нагромаджується на глибині 30–40 см. Якщо назбираємо бодай на 50 см, то, думаю, дістанемо врожай «квітки сонця» більше, ніж торік.