Найгостріше питання в АПК – люди. Якщо насіння не таке, а треба краще чи гірше, — привезуть. Добрива та ЗЗР взагалі без проблем. Подивився раундап – 220 гривень за 20-літрову каністру. Питаєш дистрибутора, а чи не можна таке саме, але за сто гривень? Він скоса подивився, почухався, привіз. От на тобі, по сто. Правда, раундап по сто чомусь не працює й має дивну післядію, але ж яка економія.

Стривайте, ми ж про людей. Так от, людей завезти не можуть. Колись сапати можна було завезти жіночок із Закарпаття, а тепер нема. В селі лишились тільки ті, хто пересувається, тримаючись за паркан. Такому новенький New Holland або Claas не довіриш, як його потім з рівчака діставати, защемленого в кабіні? Не так давно у знайомого на насіннєвому заводі оператор поліз решета порегулювати… в працюючу машину. Звісно, ногу йому трохи врізало, пальців не дорахувався. Тверезий, досвідчений, обізнаний з технікою безпеки, підписку давав. Таке враження, що просто зайві пальці мав на нозі.

Вже не згадую про те, скільки свої вкрадуть, тому що про це ніхто з людьми не говорив, про те, що тепер державного нема, а є приватні підприємства, про те, що брати чуже – гріх. А, ні, колись батюшка в церкві говорив.

І все-таки, коли маєш тисячу гектарів, однаково думаєш, що чоловік п’ять треба, механізаторів, агрономів, і не ймеш віри, коли у Штатах слухаєш фермера, який обробляє дві тисячі сам з дружиною. Ні, у нас не так. Нам треба людей.

Так от, Дмитро Дубілет, міністр Кабміну, здійснив електронний перепис населення й з’ясував, що в Україні присутні 37 мільйонів 289 тисяч населення. Це без Криму та непідконтрольних районів Донецької та Луганської областей. На диво, немало працівників, з цієї кількості 16,5 мільйона людей — особи працездатного віку від 25 до 54 років, 6,2 мільйона — особи віком від 65 років і старші, 5,7 мільйона — діти до 14 років, 5,2 мільйона — особи зрілого працездатного віку від 55 до 64 років і 3,6 мільйона — особи раннього працездатного віку від 15 до 24 років. При цьому населення Києва становить 3,7 мільйона людей. При цьому важко збагнути, чому Пенсійний фонд у нас обчисляє 11,3 млн пенсіонерів.

Я вам скажу, не так і погано, я думав, буде гірше. З механізацією, діджиталізацією та автоматизацією процесів людей для роботи в АПК набереться. Проблема в тому, що у нас на годину народжується 51 дитина, а смертність складає 73 особи на годину. Це приблизно відповідає середньостатистичним даним інших країн, однак радіти нема з чого. Динаміка процесу досить інтенсивна. Є у світі чимало країн, у яких народжуваність перевищує смертність, з-поміж них Бразилія, Аргентина, Кіпр, Нова Зеландія, Мальта, Норвегія, Швейцарія… Ну що ж. Ті ж швейцарці, дотримуючись нейтралітету,  частенько надавали платні послуги країнам, яким потрібна була хороша армія. То ж, коли знадобляться працівники до українського АПК, можливо, варто звернутися до альпійських нейтралів.

А загалом дані перепису, нехай і електронного, з допуском похибки 2,86%, це конкретна програма дій для уряду, Ради та державних інституцій. Куди бігти й що робити, зрозуміло.

І то тра метнутися кабанчиком.

Бо гуцулок на Закарпатті нема, нема.