*На фото зліва направо: Роман Рибак, співзасновник та CEO компанії AGRAIN; Зоряна Росоловська, співвласниця, фінансова директорка AGRAIN; Микола Сучек, кандидат сільськогосподарських наук, директор агротехнологічного департаменту AGRAIN

 

 

Агротехнологічний full-service – досить поширений вид діяльності у світі, проте для України абсолютно новий. Комусь треба було стати піонером у цій сфері, реагуючи на підвищений попит аграріїв на комплексний агрономічний супровід. Компанія AGRAIN, яка була зареєстрована в березні 2021 року, фактично виявилася першим гравцем на ринку таких послуг, реалізуючи нову аграрну філософію.

Інтелектуальний сервіс

«Сьогодні агропідприємствам потрібен інтелектуальний сервіс. Земля та техніка у них є, дистрибуція налагоджена. А ось сервісу немає. Адже власник підприємства не обов’язково технолог. Отже, йому потрібно запросити того, хто зможе реалізувати сучасні агротехнології краще, ніж він сам. Ми якраз і є тією сервісною компанією, яка допомагає господарствам розробляти та впроваджувати ефективні технології в рослинництві, реалізуючи це планомірно, безболісно та оперативно», – розповів співзасновник та CEO компанії AGRAIN Роман Рибак.

Ось головні постулати філософії AGRAIN.

У складі більшості агрогосподарств із середнім земельним банком сьогодні працює й агрономічна, й інженерна служби. Агрономи на таких підприємствах вже опанували певні технології. У них з’явилися улюблені агротехнічні заходи, препарати, сорти, гібриди, чіткий алгоритм дій. І вони нічого не змінюють уже багато років. Коли рентабельність сільського господарства була 300%, такий підхід до бізнесу себе виправдовував себе, а власників все влаштовувало.

Наразі ця формула вже не спрацьовує. За обставин, коли все змінюється (передусім кліматичні умови, вартість енергоносіїв, асортимент ЗЗР, технічні можливості), технологія, напрацьована 10–20 років тому, стає слабкою ланкою. Тому її потрібно змінювати.

«Суть нашого бізнесу – в глибинному вивченні проблематики клієнта, її максимальній деталізації. Це неможливо зробити в дистанційному форматі, необхідна особиста присутність і спів­участь у роботі господарства, що обумовлює сферу діяльності нашої компанії. Якщо проводити паралелі з великими компаніями-дистриб’юторами, які позиціонують себе як національні, їм для охоплення тієї самої Терно­пільської області достатньо п’ять менеджерів та одного агронома-консультанта, бо їхня головна мета – продати клієнтам продукцію. AGRAIN будує свою бізнес-модель по-іншому. У нас п’ять агрономів-технологів та один менеджер із продажу. Тому що наш агроном-технолог практично стає одним з агрономів господарства, з яким ми працюємо. Щоб ефективно впроваджувати заплановані зміни, він має «жити» в цьому господарстві та бути його частиною, а забезпечення тех­нології необхідними ресурсами стає технічним завданням менеджера з продажу», – пояснює Роман Рибак.

Динаміка поступу

Команда AGRAIN почала діяльність із визначення найпотрібніших сервісів та вироблення відповідних пропозицій. Сьогодні у складі AGRAIN сформовано три ключові департаменти: агротехнологічний, комерційний, фінансовий. Роман Рибак очолює комерційний департамент. Агротехнологічним керує кандидат сільськогосподарських наук Микола Сучек. Зоряна Росоловська очолює фінансовий департамент. Вищий орган управління в AGRAIN – рада директорів.

Свою діяльність компанія розпочала в Тернопільській та Хмельницькій областях. Для цього була низка причин. По-перше, це мала батьківщина співзасновників, де навіть стіни допомагають. По-друге, саме звідси вони почали будувати свою кар’єру в агро, тут є велика клієнтська база господарств, з якою фундатори компанії знайомі багато років і мають високий рівень довіри. Відповідно потреба в рекламі менша і налагоджувати бізнес-­відносини з аграріями легше.

Водночас компанія планує розширювати географію своєї присутності. Наприклад, демополігони на 2022 рік AGRAIN уже закладені у Вінницькій та Житомирській областях. Далі компанія планує рухатися на Волинь та Рівненщину. І це також не випадково. Ці області директорам компанії добре знайомі. Тут вони теж працювали, мають налагоджені бізнес-зв’язки, тому вважають, що зможуть легко стартувати на цих теренах. Наступна мета компанії – освоєння центральних регіонів, і далі – всієї України.

Схоже, що цей етап розвитку компанії вже не за горами, адже динаміка поступу AGRAIN перевершує найоптимістичніші прогнози. Сукупний земельний банк господарств, в яких компанія провадить свою діяльність, уже перевищив 50 тис. га. У компанії роблять ставку на середній агробізнес – переважають підприємства із земельним банком від 1,5 тис. до 10 тис. га.

Власний почерк

Високий професіоналізм команди дав змогу виробити власний стиль діяльності, який відрізняє AGRAIN від інших. «Чому ми вирішили створити власну торгову марку? Бо однією з наших ключових цілей є впровадження на підприємствах ресурсо­ощадних технологій. І тут постає питання: чи пропонувати партнерам продукцію мультинаціональних компаній? Адже це дорого й не завжди виправдано.

На жаль, ми часто не впевнені в якості генеричних препаратів, які присутні на українському ринку. Тому знайшли інший вихід. Маємо досвід співпраці з китайськими виробниками. Побували в Китаї, де вивчали оснащеність і технологічні цикли різних виробників. Підібрали підприємства, які для нас виготовляють генеричні препарати за якістю, що не поступається оригінальній», – розповідає Микола Сучек.

В AGRAIN розуміють, що ефективна технологія потребує високоякісних продуктів, котрі будуть вчасно застосовані. Це підштовхнуло компанію до створення двох власних продуктових лінійок. А в перспективі їх буде три. При цьому компанія не прив’язана до будь-якого плану продажу препаратів певних брендів як дистриб’ютор. Її не обтяжують недопродані залишки продукції на складах, тому має можливість обирати ті препарати й діючі речовини, які сьогодні найефективніші на території України. Крім того, фахівці AGRAIN відстежують препарати, котрі можуть бути ефективними в майбутньому, наприклад, в умовах кліматичних змін. Також слідкують за тенденцією розвитку формуляцій ЗЗР та їх впливом на фізіологію організмів.

Компанія зареєструвала кілька брендів. Один із них – DIYA PROTECT. Це лінійка засобів захисту рослин. Під брендом RYASNO представлене насіння. І ще в AGRAIN розробляють лінійку мікродобрив під торговою маркою DIYA MIKRO. За перший рік роботи до лінійки DIYA PROTEC було внесено 10 препаратів. Наступного року вона буде розширена до понад 20 препаратів. Усі продукти розробляються заздалегідь, щоб було більше плановості та передбачуваності в співпраці з агропідприємствами.

Під брендом RYASNO представлено насіння трьох культур: сої, пшениці та ячменю. Агрономи компанії стежать за сучасними тенденціями селекційної науки, вивчають топові сорти Європи та відпрацьовують сортові технології для ґрунтово-кліматичних зон України. Вирощується насіння високопродуктивних сортів, доробляється на високотехнологічних заводах, щоб агровиробник отримав якісне насіння, нетравмоване, протруєне, в зручній тарі, яке можна просто взяти й посіяти без будь-яких додаткових зусиль.

Третій шлях

За словами Романа Рибака, в AGRAIN знайшли свій особливий, або «третій шлях», підвищення ефективності виробництва. «Головна мета нашого бізнесу – не скоротити витрати агропідприємства, а підвищити ефективність його роботи. Саме це і «продає­­мо» нашим клієнтам – ефективність, що ґрунтується на сучасній технології. А технологія, зі свого боку, вже складається з продуктів та різних операцій: підготовки насіння, придбання ЗЗР, добрив, пального, техніки, сівби, внесення, захисту тощо», – пояснює Роман Рибак.

Проте в будь-якій технології є й фінансовий бік. Тобто витрати, доходи, прибутки, дебет, кредит. Якщо говорити мовою цифр, то цього року на полях одного з господарств, де працював агроном-технолог компанії та частково було впроваджено технології AGREIN, урожай ріпаку сягнув 36 ц/га, пшениці – 71 ц/га, сої – 27 ц/га. У той час як на сусідніх полях ріпаку зібрано по 26 ц/га, пшениці – 62 ц/га та сої – 18 ц/га. І це при тому, що собівартість вирощування однієї культури на гектар в обох господарствах була приблизно однаковою. На полях ріпаку, сої та пшениці з майже однаковою площею по 200 га, де застосовувалася ця технологія, додатковий прибуток цьогоріч становитиме відповідно $136 тис., $111 тис. та $56 тис. Тобто економічний ефект від співпраці з компанією AGRAIN на 600 га для господарства налічував $303 тис. І насправді це ще не межа. За даними агротехнологічної служби AGRAIN, діапазон покращення показників ефективності при вирощуванні культур за технологіями компанії – від 20% та більше. Однак усе це дуже індивідуально, оскільки агропромисловий комплекс має дві спільні проблеми – високу собівартість вирощування та низьку врожайність.

«Ми розробили спеціальний інструментарій, який дає змогу керівнику агропідприємства спрогнозувати майбутній урожай відповідно до технології, яку він хоче вибрати, визначити собівартість та порівняти з ринковою вартістю вирощеної продукції. Для кожної культури в нас все пораховано. Це дуже допомагає нашим аграріям скласти цілісну картинку та зрозуміти, що вони в результаті з цього матимуть», – говорить фінансовий директор Зоряна Росоловська.

«Наша стратегічна мета – допомогти зробити сільське господарство високоефективним бізнесом завдяки використанню ресурсоощадних технологій. Тому що сьогодні ми аналізуємо ресурси лише з погляду їхньої вартості за літр, тонну чи кубометр. І не замислюємося над тим, що кожен ресурс вичерпний. Кожен наш сьогоднішній крок до їх збереження забезпечує наступне покоління найкращим майбутнім», – резюмує Роман Рибак.

Максим Сніжко