2020 став роком викликів для агросектору. Коронавірус, посуха, прийдешнє впровадження ринку землі – усе це змушує аграрія замислюватися над тим, як заощадити без втрати врожаю. Спокуса зекономити є, та чи варто піддаватися їй? У компанії «Агросем» переконані: у будь-якому разі ставка на якісні та ефективні продукти має зіграти. Саме тому і пропонують сільгоспвиробникам продукти, перевірені на демонстраційних полях, у якості яких впевнені більш ніж на 100%. У слушності стратегічної ставки на якість комерційний директор ТОВ «Агросем» Богдан Зеленський переконав і мене під час нашої бесіди.

– Цього року компанії «Агросем» виповнилося 13 років. Засновано її 2007 р., – зазначає Богдан Зеленський, комерційний директор «Агросем». – Починали з продажу насіння цукрових буряків компанії SESVanderHave. Щороку розвивалися та зміцнювали позиції на ринку. Через два роки вже почали продавати добрива та насіння інших культур. І партнерське портфоліо поповнилося світовими лідерами – компаніями-виробниками Strube-Dieckmann та Yara. 2014 р. ми стали офіційними дилерами компанії John Deere, згодом до наших партнерів долучилися компанія Vderstad, Lindsay та інші відомі світові виробники. Розвиток відбувався швидкими темпами. Якщо з John Deere ми починали лише в Тернопільській області, то на сьогодні наша територія – вся Західна Україна. А це вісім філій, де працюють фахівці з продажу техніки, запчастин та сервісного обслуговування, інноваційних технологій.

А це свідома позиція – пропонувати аграріям не дешевий, проте якісний продукт всесвітньовідомих виробників?

– Так, це наша свідома позиція. Такий підхід дає нам змогу бути стабільними на ринку й пропонувати якість. А якість і є одним із творців іміджу «Агросем». Ми сумлінно виконуємо свої зобов’язання перед партнерами та клієнтами – це оперативність доставки, якість продукції та її ефективність.

Наші переваги на ринку в тому, що можемо надати аграріям не просто товар, а комплексні рішення. А ще – ми вирізняємося серйозним підходом до логістики. Усі продукти, потрібні для виконання необхідних польових робіт, знаходяться на наших на складах по всій території України. На сьогодні їх 17, із них шість оснащено системою конт­ролю температурного режиму.

Зараз ми зосереджені на розширенні та покращенні нашої логістичної мережі.

Ми працюємо з більш ніж 800 постачальниками по перевезенню вантажів, а це понад 550 задіяних вантажівок на тиждень, які транспортують близько 2,5 тис. т доб­рив, насіння та засобів захисту рослин.

Крім цього, ми маємо власний автопарк вантажних автомобілів Scania (10- та 20-тонники), що забезпечують у режимі 24/7 надшвидку та якісну доставку товарів, навіть у найвіддаленіші куточки України!

– Чи багато змін відбулося на ринку порівняно з 2007 роком?

– Аграрний ринок стрімко змі­нюється. Приміром, починали ми з дистрибуції насіння цукрових буряків, а нині цієї культури висівають в українських господарствах зовсім небагато. Зараз ми більше зосереджені на насінні кукурудзи, соняшнику, пшениці.

– Якою буде специфіка сезону 2021 року?

– 2021-й буде певною мірою про­довженням 2020-го, аби нинішній рік не був трейлером до наступного (усміхається)!

Поточний рік взагалі змінив бізнес-модель роботи на ринку. Ми впровадили новітні технології роботи в компанії, які дали змогу всій команді «Агросем» працювати віддалено. І до сьогодні всі ті, хто може працювати віддалено, так і працюють в режимі онлайн. Решту команди ми щодня забезпечуємо антисептиками, масками, проводимо температурний скринінг, аби кожен відчував себе захищеним. Думаю, в такому самому режимі працюватимемо й весь 2021-й.

– Чи були 2020 р. труднощі з постачанням, якісь затримки?

– Надпроблем не було, проте траплялися невеликі некритичні затримки. Ми були готові до цього, тому, щоб клієнт не відчув їх на собі, ми робили замовлення виробникам, закладаючи 2–3 тижні на доставку.

З добривами та насінням взагалі жодних проблем. Наразі аграрний ринок адаптувався, і, на мою думку, наступного року ситуація із вчасністю постачань зовсім не буде критичною.

– Чи заплановано на 2021 рік істотне збільшення обсягу продажів?

– Нині стоїть питання автоматизації процесів, оптимізації витрат, документообігу. Не думаю, що буде велике збільшення продажів. За їх обсягом рік стане приблизно таким самим, як нинішній. Очікувати зростання було б надто оптимістично з нашого боку.

– Які інновації побачать світ 2021-го?

– Ми вкладаємо в поняття «інновації» те, що може вдосконалити операційну діяльність клієнта. Якщо вони її спрощують, то це те, що потрібно. Якщо інновація ні на що не впливає, то це інновація заради інновації.

– Свого роду мистецтво заради мистецтва.

– Саме так. У нас є ключові партнери John Deere та Yara, які стрімко розвиваються, вкладають чималі кошти в розробку інноваційних продуктів. А ми все це підтримуємо і транс­люємо на наших клієнтів. Якщо твердити конкретніше, то в John Deere – це напрям JD FarmSightтм, в Yara – Yara Digital Farming. Пропоновані інструменти дають змогу оптимізувати витрати господарства.

– Нині покупець не хоче «ходити» по різних дистриб’юторах, а бажає купити все одразу – техніку, засоби захисту рослин, насіння, добрива. Як з огляду на це змінюються функції регіональних менеджерів із продажу?

– У нас один менеджер продає насіння, засоби захисту рослин, добрива та Yara Digital Farming. Аби людина була компетентною в усіх цих напрямах, ми проводимо навчання від виробників та власні так звані підвищення кваліфікації. Це – безперервний процес. Усе для того, аби команда була компетентна в продуктовому портфоліо. Техніку, запасні частини, звісно, продають інші менеджери.

– Що краще – мати більше клієнтів, хай і дрібних, чи все ж менше, але тих, хто здійснює масштабні закупівлі?

– Для нас важлива кількість клієнтів, але насамперед – якісне обслуговування тих клієнтів, яких маємо. Є напрацьована клієнтська база та робимо все для того, щоб вона щодня розширювалася разом з якістю обслуговування. У жодному разі не варто припускатися того, щоб зростання кількості клієнтів негативно впливало на якість обслуговування! Це має відбуватися в синергії. Усе для того, аби клієнти були задоволені співпрацею з компанією «Агросем».

– Наскільки велику увагу приділяє «Агросем» сервісному бізнесу? Чи правда, що під час криз цей вид бізнесу виходить на провідні ролі?

– Працюючи над відкриттям філій, ми передбачаємо, що наш сервісний інженер повинен доїхати до місця експлуатації техніки за годину.

Під час криз обсяг продажів техніки, звісно, не зростає. Натомість, аграрії починають ремонтувати ту техніку, яку мають. Відповідно, розвивається напрям запчастин і сервісу. Відтак напрочуд важливо, аби ми мали всі необхідні запчастини в наявності та могли вчасно їх доставити на господарство. Крім того, ми проводимо чимало акцій, зокрема здійснюємо передсезонне дефектування техніки, післясезонні огляди, аби клієнт міг оцінити потенціал своєї техніки, мав можливість завчасно замовити запчастини та підготуватися до весняно-польових робіт. Адже до сезону варто бути готовим заздалегідь!

– Я знаю, що ви активно розви­ваєте напрям вживаної техніки. Чи є він нині перспективним?

– Зараз ми вже активно працюємо з господарствами за програмою trade-in – забираємо вживану техніку і даємо знижки на придбання нової.

Є такі агропідприємства, які попрацювали на сільгоспмашинах три роки й уже готові їх змінювати. А є такі, котрі закладають набагато більший цикл. Наші фахівці вико­нують усі потрібні роботи: від заміни деталей до повномасштабного ремонту. Кожна одиниця техніки, яка приходить до нас по trade-in, проходить всі етапи ремонтів, передпродажну підготовку, а отже – відремонтована нашими сервісними інженерами й готова до роботи. До речі, з гарантією до 500 мотогодин.

Закриття кордонів унеможливило поїздки на зарубіжні майданчики для огляду вживаної техніки. Тож, аби зараз придбати техніку «секонд-хенд», її варто спершу оглянути. Ми таку можливість надаємо в Україні. Ще й пропонуємо кредитування за програмами банків-партнерів.

Думаю, що і надалі цей ринок зростатиме. Варто дивитися навколо й розуміти, що світ змінюється, модель змінюється, клімат змі­нюється. А ми маємо вчасно реа­гувати на всі ці виклики!

Лише так можна стати успішним у нинішньому світі. Часу на роздуми немає, потрібно діяти!