Агросезон-2021 набирає обертів, і потреба аграріїв у техніці та обладнанні актуальна, як ніколи. Хочеться оновити машинно-тракторний парк, та де взяти на це кошти? Кредит? Може бути. Лізинг? А це варіант!

Новий гравець на лізинговому ринку – Credit Agricole втамує спрагу агрокомпаній до технічної досконалості. Цьому сприяють надійні партнери банку: такі провідні виробники, як JOHN DEERE, CLAAS, BERTHOUD та їх офіційні дилери.  Банк також пропонує у лізинг техніку партнерів – відомих компаній ПОЛЕТЕХНІКА (с/г техніка та обладнання) та WINNER (легкові та комерційні автомобілі). А ще банк володіє серйозною міжнародною експертизою: в Європі лізингом і факторингом займається окрема група компаній Credit Agricole Leasing and Factoring.

Заступник члена правління Credit Agricole Bank Александр Чеснакофф і начальник управління лізингу Юрій Василенко охоче поділилися своїми думками, як лізинг може допомогти агробізнесу.

 

«Зерно». Прийшов до вас середній аграрій, який обробляє 3–5 тис. га землі. Що ви йому порадите – лізинг або кредит?

Юрій Василенко. Ми запропонуємо всі можливості кредиту і лізингу. У нас немає завдання продати той чи інший продукт. Натомість ми орієнтуємося на потреби клієнтів. Хтось надає перевагу кредиту, адже хоче володіти майном, розуміти, що, наприклад, у техпаспорті на трактор написано, що власником є саме він. При цьому він готовий спокійно виплачувати кредит. Інший клієнт обирає лізинг, адже йому потрібен податковий кредит. Також він отримує додаткові гарантії та підтримку лізингової компанія або банку, який надає техніку у лізинг. До послуги лізингу вже включено страхування та реєстрація активу в держоргані. Ми виконуємо цю роботу замість клієнта і часто це виходить набагато дешевше і швидше, аніж якби він самостійно займався цими питаннями. Відтак клієнт отримує вже готовий до експлуатації трактор, комбайн чи іншу техніку. Тож перш ніж пропонувати продукт, ми дізнаємося про потреби клієнта, особливості його бізнесу та з’ясовуємо, з чим він звик працювати. Хтось із бухгалтерів знає, як працювати з кредитом, і тоді він власнику своєї компанії пропонує використати кредит, а хтось надає перевагу лізингу.

 

«Зерно». У людини може бути негативний досвід щодо кредиту чи лізингу. Часто через це вона робить вибір на користь іншого продукту?

Юрій Василенко. Ми інколи маємо справу з компаніями, у яких раніше був негативний досвід з лізингом чи кредитом. Наше завдання – надати послугу еталонної якості, щоб клієнт залишився задоволеним і змінив свою думку. Ми пропонуємо європейський продукт з прозорими умовами, без жодних додаткових комісій, прихованих платежів тощо. Наш таргет – аби клієнту сподобалося. І щоб на етапі, коли ми ще не уклали угоду, тобто на етапі індикативної пропозиції, у клієнта не виникло жодних сумнівів у нашій порядності та щирому прагненні розвивати взаємовигідне партнерство.

 

«Зерно». Пояснімо людині, яка жодного разу не використовувала лізинг, що, власне, він собою являє …

Юрій Василенко. Слово «лізинг» походить від англійського слова lease – оренда. Найголовніша відмінна риса: згідно з договором лізингу предмет надається в довготермінову оренду. Клієнту передають актив у тимчасове повне користування та володіння. Клієнт спокійно використовує техніку в господарській діяльності, заробляє з її допомогою, вивільнивши водночас оборотні кошти, адже йому не потрібно одразу сплачувати 100% вартості активу. Він не має права лише передавати техніку в сублізинг, продавати та відчужувати її. Ми радимо клієнту обирати предмет лізингу в надійного офіційного постачальника, з яким він звик працювати, чи запитати у лізингодавця, з якими постачальниками він працює. Credit Agricole має партнерські угоди  з офіційними постачальниками та вендорами, згідно з якими ми пропонуємо спеціальну привабливу вартість для клієнта. Отже, обравши техніку, клієнт передаєте комерційну пропозицію нам, а ми визначаємо, чи підходить цей актив для фінансування на умовах лізингу. Ми надаємо у лізинг рухоме майно, яке можна реалізувати в разі виникнення проблем із платоспроможністю клієнта – так надійніше банку і нашим клієнтам.

Credit Agricole – найкращий корпоративний та найкращий ощадний банк для бізнесу згідно з рейтингом «Банки 2021 року» від інформаційного агентства «Фінансовий клуб»

«Зерно». Про яку техніку йдеться?

Юрій Василенко. Трактори, комбайни, причіпне обладнання, сівалки, плуги, обприскувачі – все, що не потребує стаціонарного монтажу. Отже, якщо ми готові фінансувати обраний предмет, то надсилаємо індикативну пропозицію клієнту з урахуванням страхування, реєстрації чи якихось додаткових послуг, якщо цього потребує угода. Якщо це чинний клієнт, який уже має ліміт у  Credit Agricole, тоді процедура проходить максимально швидко. Якщо клієнт новий, то ми попросимо невеликий стандартний пакет документів, баланс форма 1 і форма 2, обігово-сальдову відомість та розшифровування до фінансової звітності. Якщо все гаразд, ми укладаємо угоду лізингу та передаємо вже готову до використання техніку.

«Зерно». Скільки часу йде на все про все?

Юрій Василенко. У лізингу немає жорстких термінів – один, два чи три дні. Все залежить від проекту та його складності. Для сільгосптехніки цей процес швидше просувається, для авто – дещо довше. У випадку з лізингом автотранспорту задіяно більше державних органів. Наприклад, комбайн реєструє один орган, тоді як до процесу реєстрації авто залучені МРЕВ та військкомат. Останні працюють двічі на тиждень за такими питаннями. Відтак і весь процес може зайняти 5–7 днів. Зазвичай, ми ухвалюємо рішення та передаємо техніку клієнту в строк до 10 робочих днів. Але якщо техніка потребує доукомплектації та спеціальної надбудови (приміром, нещодавно фінансували хлібні фургони, для яких було замовлено шасі Peugeot), то на переобладання та сертифікацію можуть піти місяць-півтора. Ми працюємо із завданнями клієнтів будь-якої складності.

У лізингу часові проміжки різноманітніші, ніж у випадку зі стандартним кредитом, однак час на ухвалення рішення майже не  відрізняється.  Часто вже протягом дня ми обробляємо заявку клієнта та надаємо по ній свою попередню відповідь. Здебільшого довго розмірковувати не потрібно. Але ми обов’язково перевіряємо ділову репутацію клієнта: він має дотримуватися міжнародних стандартів, не брати участь у жодних корупційних схемах, не працювати з країнами, організаціями та особами, які перебувають під санкціями. Така перевірка інколи потребує додаткового часу.

 

«Зерно». А яке обмеження за земельною площею, яку має обробляти аграрій – ваш клієнт?

Юрій Василенко. Наразі стандартом для нас є земельний банк від 200 га. Проте ми розглядаємо і клієнтів від 50 га, адже, окрім іншого, пропонуємо лізинг малосильних тракторів.

 

«Зерно». А техніка, надана в лізинг, винятково західна, чи людина може взяти в лізинг й продукт вітчизняного виробника?

Юрій Василенко. Ми не ставили для себе обмежень. Безумовно, ми надаємо перевагу техніці іноземних виробників, але в Україні є також дуже достойні виробники, наприклад, «Завод Кобзаренка» виробляє чудову техніку, що має попит не лише на внутрішньому ринку, а й закордоном. Ми із задоволенням її розглядаємо як предмет лізингу.

Александр Чеснакофф. Ми дивимось на ліквідність предмету, який фінансуємо.

Юрій Василенко. Були запити й на бурові станції, які коштують €20 млн.

«Зерно». Ого!

Юрій Василенко. Такі запити ми, звісно, зараз не розглядаємо. Потреби у бізнесу різні, водночас ми розуміємо, хто з вітчизняних виробників що виробляє. У нас обприскувачі непогані виробляють, і техніку для ґрунтообробітку.

 

«Зерно». Лізинг – це й супутні послуги. Які саме, й чи може клієнт від них відмовитися?

Юрій Василенко. Основна супутня послуга – це страхування. Зареєструвати предмет ми зобов’язані як власники, але це і сервіс з іншого боку так само. Від страхування клієнт може відмовитися, натомість застрахувати предмет самостійно в акредитованих нами компаніях. Це провідні компанії, їх ризики оцінено і вони прийнятні для банку. Проте в разі несплати ми маємо право застрахувати техніку самостійно й перевиставити клієнту ці витрати.

«Зерно». Й буває, що в певній страховій компанії аграрій страхувався від посухи, приморозків, страхував автівку, має певну страхову історію, і прагне укласти угоду саме з цією страховою…

Юрій Василенко. Саме так, тут є певний ступінь свободи. І це правильно, адже підвищує рівень довіри клієнта до банку і створює партнерські взаємини між нами, клієнтом і страховою компанією.

«Зерно». Сезон посівної, що стартує, є першим по-справжньому бізнес-сезоном для вашої лізингової пропозиції. Адже цю послугу ви запустили восени минулого року. Чи вдалося скласти за півроку уявлення про специфіку українського ринку лізингових послуг?

Александр Чеснакофф. Звісно, в Україні агровиробництво є більшою мірою індустрією, ніж у Франції, звідки походить група Credit Agricole. Там маленькі ферми – 10–20 га, а від 100 га – це вже дуже великі. Тут 100 га – це відносно невеликі компанії. У Франції популярні кооперативи, й вони можуть взяти техніку у лізинг для спільного користування всіма членами кооперативу.

Тут не так. В Україні купляють потужні машини, які зазвичай, у Франції стоять лише на виставках. У цьому і полягає різниця. В Україні сільгоспвиробництво спеціалізується на великих культурах: пшениці, кукурудзі, соняшнику, у Франції – більше різноманіття культур, зокрема овочевих. Ще одна особливість України: тут завжди знайдеться клієнт, який хоче щось придбати в останній момент.

 

«Зерно». Яка середня сума фінансування?

Юрій Василенко. Суми фінансування, як вартість самої техніки, різні. Середня сума фінансування від $50 000 до $300 000. Були угоди і на 10 млн грн, і на менші суми.

 

«Зерно». Які господарства найчастіше звертаються за лізинговою послугою?

Юрій Василенко. Якщо говорити про уже реалізовані угоди, то це здебільшого середні господарства. Є запити й від агрохолдингів, над якими ми наразі працюємо. Потреби у бізнесу дуже різноманітні. Від агрохолдингів, зокрема, були й запити на мільйонні угоди, але через деякі причини ми не змогли їх погодити, адже прискіпливо ставимося до ділової репутації потенційних клієнтів. Варто правильно зайти на ринок і правильно почати фінансувати, щоб потім не отримати проблеми, від який постраждає і банк, і клієнти.

 

«Зерно». А термін?

Юрій Василенко. Ми пропонуємо фінансування строком від року до п’яти і авансовим внеском від 15% вартості активу. Середній термін угоди становить 3 роки з авансом 25–30%. Найбільший термін, який у нас нині в роботі, – 4 роки. Це лізинг самохідної техніки: обприскувачів і тракторів.

«Credit Agricole – найкращий аграрний банк за версією ділового журнала «ТОП-100. Рейтинги найбільших» та журнала «Бізнес»

«Зерно». Які переваги лізингу саме у Credit Agricole?

Юрій Василенко. Ми радимо, щоб клієнт обирав техніку у дилерів, з якими банк має партнерські програми. Так він отримає лояльніші умови фінансування й одразу відчує переваги.

Наразі у нас налагоджені партнерські відносини з провідними виробниками, зокрема, JOHN DEERE, CLAAS, BERTHOUD та їх офіційними дилерами. Банк також пропонує у лізинг техніку партнерів – відомих компаній ПОЛЕТЕХНІКА (с/г техніка та обладнання) та WINNER (легкові та комерційні автомобілі).

Якщо клієнт прийде до дилера самостійно, то отримає стандартну ціну, а наша спільна з дилером пропозиція дасть змогу отримати лояльну ставку для розрахунку лізингових платежів. І ще одна перевага: ми пропонуємо клієнтам дуже привабливі страхові тарифи. Додам, що лізингова угода прозора, адже ми не закладаємо жодних прихованих комісій та платежів.

Александр Чеснакофф. Ми знаємо і розуміємо агробізнес, маємо агродепартамент і навіть власну Агрошколу. Вибудовуємо довгострокові відносини з клієнтами: чверть із них вже понад 10 років разом із банком. Якраз нам і не вистачало послуги лізингу, тому клієнти зверталися за нею до інших компаній. А тепер вони отримують весь комплекс послуг у нас.

Юрій Василенко. Обслуговуватися у нас «під ключ» вигідно. Скажімо, клієнт користується кількома послугами банку: має зарплатний проект та отримує послуги торгівлі на ринку Forex. Тоді ми можемо запропонувати йому і лояльні умови лізингу. Звичайно, сума лізингових платежів залежить і від параметрів угоди: чим більший розмір авансового внеску та коротший термін угоди, тим лояльніші будуть умови. Ми надаємо фінансування в гривні і воно базуються на фіксованій ставці, тож клієнт уникає ризику валютних коливань.

 

«Зерно». Не можна назвати лізинг надто популярним фінансовим інструментом в Україні. Чому ви зробили ставку саме на нього й як ви думаєте, чи розвиватиметься цей напрям у найближчому майбутньому в нашій країні?

Александр Чеснакофф. Ми віримо в лізинг, адже бачимо, що це працює закордоном і не бачимо якихось вагомих причин, які б завадили розвитку лізингу тут. В Україні динамічному розвитку лізингу заважає стереотипне мислення: мовляв, краще володіти чимось, ніж орендувати. Це стосується всіх сегментів ринку, зокрема і авто. Тоді як в Європі довгострокова оренда набуває дедалі більшої популярності. Якщо ви щось купуєте, то маєте пересвідчитися в тому, що постійно це будете використовувати. Якщо актив знаходиться у вашій власності, то є чимало речей, якими ви повинні самотужки опікуватися: страхуванням, ремонтом, технічним обслуговуванням. Натомість правильний лізинг – це сервіс. За умови лізингу техніки ви не витрачаєте час на її ремонт та технічне обслуговування, а більше уваги приділяєте своїй справі – посіву, вирощуванню, збиранню, збуту продукції тощо. Думаю, через це ринок лізингу в Україні зростатиме. Чи швидко, чи повільно, побачимо. Проте зростання буде! Для банку послуга лізингу також приваблива, адже протягом терміну дії договору ми зберігаємо право власності на техніку і маємо змогу все контролювати. Відтак лізинг вигідний нам і нашим клієнтам, тож ми бачимо великий потенціал до його розвитку!

«Зерно». А пандемія якось може негативно вплинути на розвиток ринку лізингових послуг?

Александр Чеснакофф. Пандемія може вплинути на бажання в цілому оновлювати парк, інвестувати, на сприйняття майбутнього очима клієнтів, але не думаю, що вона істотно вплине на частку лізингу чи кредиту. До того ж культури, які вирощують в Україні, є базовими, і під час кризи їх споживання лише зростає.

 

«Зерно». В яких ще країнах ваша Група запровадила лізингову послугу?

Александр Чеснакофф. Крім Франції, це – Польща, Італія, Сербія, Вірменія.

Юрій Василенко. Підкреслю: ми запускаємо лізингову діяльність із балансу банку, але водночас працюємо під власним брендом Credit Agricole Leasing. У Франції є велика компанія Credit Agricole Leasing & Factoring, яка входить до складу Групи і яка підтримувала запуск послуги на українському ринку. В Україні ми можемо використовувати їх бренд. Також ми беремо участь у багатьох спільних переговорах із вендорами. Працюємо під власним брендом, але під однією парасолькою з Credit Agricole Leasing & Factoring і з оптимізмом дивимося в майбутнє.

Александр Чеснакофф. Ми – новий гравець на лізинговому ринку і прагнемо зростати. Ми – молоді, але амбітні!

 

Ознайомитися з умовами лізингу та оформити онлайн-заявку можна за посиланням https://credit-agricole.ua/biznesu/leasing

Проект Агрошкола від Credit Agricole – найкраща програма з розвитку лідерів в рамках Премії HR-бренд Україна 2020