Павло Каленич, керівник господарства СТОВ АФ «Ольгопіль»
АФ «Ольгопіль»: життя не за підручником.
Сіяти овес 20 лютого – де і в якому підручнику про це написано? Не на півдні України – Одещині чи Миколаївщині, а на Поділлі! Однак вік живи – і вік учись. Цьогоріч такий рекорд посівного старту журнал зафіксував на Вінниччині, в СТОВ АФ «Ольгопіль». Керівника господарства Павла Каленича та Івана Діхтяря, головного агронома господарства, ми відшукали в полі, де Horsch Maestro у зчіпці із John Deere вже набрав необхідного темпу.
Чечельницький район, в якому розташоване господарство АФ «Ольгопіль» – найпівденніша точка Вінниччини. Однак – це все-таки центр України. Як запевняє керівник господарства, у цій зоні ніхто раніше за них не сіє. Бували часи, коли вони з сівбою виходили в лютневі вікна, однак наприкінці місяця, а не в середині. За вівсом піде ячмінь, потім горох – рання група, а далі й інша ярина.
– Ми ще в січні закривали вологу, – говорить Павло Каленич. – Овес та ячмінь – це плівкові культури, вони не бояться весняного холоду. Нам головне – впіймати вологу. Це насіннєві посіви. У товарних – клин розподілено навпіл: зернова група озимих (пшениця, ячмінь, ріпак) і яра (овес, горох, ярий ячмінь, яра пшениця, кукурудза, високоолеїновий соняшник, соя, цукрові буряки). Загалом же господарство обробляє приблизно 5 тис. га землі.
Наше основне завдання – вирощування й продаж насіння пшениці, все ж ми є базовим господарством Інституту фізіології рослин та генетики НААН України із виробництва насіння зернових культур. Вирощуємо супереліту, еліту та насіння першої репродукції 24 сортів пшениці, кількох – ярої пшениці, озимого ячменю, гороху та вівса.
Однак у товарному виробництві з кожним роком зростає частка кукурудзи. Починали із 700 га, потім – 800, 1100, 1400, нині – 1484 га, це далеко не межа. Кукурудзу ми, до речі, сіємо поперед соняшнику, хоча інші – навпаки. А соняшник сіємо тільки тоді, коли ґрунт реально прогрітий, щоб сходи «вискакували» на 5-й день дружно.
Кукурудза Brevant™ seeds
– Ми співпрацюємо з багатьма компаніями – і селекційними, і виробниками ЗЗР, однак якось так складається, що 70% наших кукурудзяних площ займає селекція саме Corteva Agriscience, а саме – Brevant™ seeds, – продовжує розповідь Павло Євгенович. – У нас крайня південна точка Вінницької області, де вологи обмаль, однак ми поставили перед собою завдання мати врожайність на круг у заліку – не менше 10 т/га. І ми з цим справляємося здебільшого завдяки селекції Corteva Agriscience.
Для кукурудзи найважливішими є три чинники: генетика, пожива і волога. У стабільності потенціалу Corteva ми переконалися, хоча постійно випробовуємо й будь-які новинки від інших компаній, живленням забезпечуємо надійно – азотні, фосфорні, мікродобрива, цинк тощо. Кукурудза, як на мене, це майже «корова»: належно годуєш, маєш належний і результат. Останнє технологічне удосконалення – придбали американське спеціальне обладнання Y-Drop, яке збираємося встановити на самохідний обприскувач і підживлювати кукурудзу КАСами у пізніші фази. Це щодо нашого розуміння дробного внесення азоту.
Водночас обладнання дасть змогу в майбутньому ще й фунгіцидами обприскувати все стебло кукурудзи у будь-яку фазу. Досі на кукурудзі фунгіциди не застосовуємо, однак, хочемо ми чи ні, думаю, дійдемо того, що вони будуть обов’язковими й на кукурудзі теж. Третій чинник, стримувальний – волога. Тому, аби її «впіймати», ту, що ще є в ґрунті, ми й кукурудзу сіятимемо на декаду раніше звичного, орієнтовно – з 1 квітня. Звісно, якщо погода так «шептатиме» і далі. Невідомо, як потім з опадами буде. Однак, що сухий сезон нас не мине, це очевидна реальність: чотири з п’яти років потрібної вологи ми не маємо.
Насінням Brevant™ seeds користуємося давно і стабільно. Ці гібриди цікаві насамперед високим потенціалом урожайності та гарною вологовіддачею. Я вже говорив, що менше 10 т/га ми не маємо, було 11–12 т/га, а то й вище – у Немирівському районі, північнішій зоні, де теж наше господарство. Насправді, такий показник у нашій зоні – це доволі суттєво. Сусіди майже поруч – Балтський район, Одещина – радіють і 5 т/га кукурудзи.
– Ми добре знайомі з гібридом ДА Сонка, останнім часом у нас домінує МТ Матадо, ФАО 380 – доволі високе для нашої зони, – доповнює розповідь головний агроном Іван Діхтяр. – І якщо загалом стандарт густоти для гібридів Brevant™ seeds – 80 тисяч, то цей гібрид загущення не любить, за посівної густоти 70, а до збирання – 60 тисяч рослин на гектар у нього краща врожайність і вища репродуктивна здатність. Гібрид надзвичайно пластичний, придатний до ранньої сівби, не боїться весняного холоду, з дуже потужним і виповненим до верхівки качаном. Це, мабуть, найбільший качан з усіх, що є на ринку: до 50 зерен у ряду і до 900 зернин у качані! Аби такий качан сформувався і не треба стебла загущувати. Ну і звісно, він нам підходить через те, що ідеально витримує посуху. Ще велика перевага гібридів Brevant™ seeds – їх вологовіддача: одна справа сушити кукурудзу з вологістю 28–24%, інша – з 17–18%! Здебільшого ми молотимо кукурудзу з вологістю зерна не вищою за 18%.
Лінія захисту
Наразі захист польових культур від захворювань та шкідників становить левову частку витрат у собівартості врожаю, однак важливість цієї складової переоцінити важко. І значення цього напряму в технології вирощування основних культур дедалі зростатиме. Якщо ти – хороший господар, звісно. А Каленич, як і загалом СТОВ АФ «Ольгопіль» – господарство в області зразкове. До того ж, враховуючи, що це й насіннєве господарство – до вибору препаратів захисту тут ставляться особливо ретельно. Якщо раніше у захисті зернових та кукурудзи користувалися здебільшого гербіцидом Пріма®, то нині інноваційний Квелекс™ допомагає вирішувати ті самі завдання з більшою ефективністю.
– Якщо попередній препарат ми застосовували до виходу в трубку, тобто часто були затиснуті термінами – до другого міжвузля, що за швидкої зміни температур бувало надто складно: не встигнеш озирнутися, а пшениця вже у трубці, хвороб багато, з обробітком можна не встигнути. А от новим гербіцидом із пролонгованим вікном застосування ми ефективно контролюємо широкий спектр двосім’ядольних бур’янів (на озимій пшениці й озимому ячмені) до прапорцевого листка, – роз’яснює головний агроном Іван Діхтяр. –У фунгіцидному захисті ми спираємося на Аканто Плюс® на основі стробілурину (озима пшениця, соняшник, горох, озимий ріпак).
Раніше, коли соняшник у нас повертався в одне й те саме поле через сім років, то обходилися без фунгіцидів. Нині ми теж тримаємо соняшник «на повідці» – через п’ять років хоча б, однак фунгіциди застосовуємо обов’язково – дві обробки. На кукурудзі у нас ротація цієї культури ще не загрозлива, хоча площі її зростають. З часом думаю, фунгіциди й тут доведеться застосовувати. У сівозміні «партнером» соняшнику по хворобах з’явився ріпак, в обох ідентичні хвороби, що змушує до активнішого захисту. Загалом, гербіцидний захист зернових – майже на 100% від Corteva, фунгіцидний – на 30–40% від цієї компанії також.
Поля агрономічні, демонстраційні й футбольні
АФ «Ольгопіль» щорічно закладає серйозні демонстраційні полігони, іноді до 200 демоділянок сортів та гібридів озимої пшениці, ріпаку, кукурудзи вітчизняної та іноземної селекції. Раніше тут були ділянки й цукрових буряків, оскільки наразі їх у сівозміні лишилося обмаль, тому із дослідів вони випали.
– Випробовуємо різну селекцію, спостерігаємо за новинками, – веде далі Павло Каленич. – Фірмам цікаво рекламувати в нас свою продукцію, а ми маємо можливість відібрати краще з того, що пропонують. Купувати нині кота в мішку обходиться дорого. Нинішня об’єднана Corteva Agriscience – це надзвичайно потужна компанія, особливо із насінництва. І надійна у співпраці. Все починалося з кукурудзи. А якщо точніше, то будь-яка співпраця розпочинається зі спілкування з конкретною людиною. Я із багатьма нинішніми провідними менеджерами Corteva співпрацював ще до їх об’єднання в одну «сім’ю». Їх консультації, підказки, поради завжди були дочасними і ця співпраця лише тіснішає.
І ось минулого сезону в нас виник новий поштовх у партнерстві. Окрім СТОВ АФ «Ольгопіль», котре господарює на 5 тис. га, існує ще кілька господарств, заснованих за моєї участі: в Чечельницькому, Немирівському, Вінницькому та Іллінецькому районах Вінницької області – із загальним банком землі теж у 5 тис. га. Хоча господарства самостійно господарюють і навіть конкурують між собою, одначе технологія всюди єдина, а отже і співпраця з Corteva Agriscience є незмінною також.
Так, у нашому господарстві в с. Мельниківці Немирівського району ФГ «Роксана-К», створеного на маминому паї, де вже в обробітку 1600 га, торік закладено демополігон по кукурудзі й соняшнику. І проведений регіональний День поля від Corteva мене й наших співробітників дуже вразив. Я бував на багатьох схожих заходах, але цей особливий – і за тематикою, і за організацією, і за яскравою неформальною частиною програми. Після того всі залюбки разом із жителями села переглянули дружній футбольний матч між командою «Роксана», якою опікується наше господарство, та футбольним клубом «Бревант», за котрий грають регіональні представники Corteva. Словом, гарний день вийшов.
відтепер, з нинішнього сезону, там на 38 га заплановано створити постійно діючий полігон Corteva Agriscience для випробовування нових гібридів кукурудзи, соняшнику та систем захисту цих та інших польових культур. Щоб і гібриди можна було оцінити в наших умовах, і різні системи захисту. Відтак корисно буде і господарству, і фермерам навколишнім, і команді Corteva, та й широкому колу інших наших партнерських організацій. Для нас обох: АФ «Ольгопіль» та Corteva – це серйозний щабель у русі вгору.
Сервісна підтримка
Живе спілкування завжди важливе. І власне регіональним представникам Corteva це теж цікаво. Ще сезон не розпочався, а вони цьогоріч у нас вже разів п’ять були…
Та й закладати щороку полігони – це справа доволі марудна і напружена: що їм, що мені. Сьогодні в нас від підготовки ґрунту, сівби, обприскування й догляду загалом, до збирання – все йде, як то кажуть, за вищим розрядом, тобто є можливість витримати всю технологію. Це завдяки нашому технологічному парку. Однак нюанси завжди наявні, відтак – вчасна підказка якоїсь дрібнички, чогось актуального з технології гібрида, десь густота менша, десь щось інше – це дуже важливо. Мені подобається працювати з тим, хто завжди на це відгукується. Як Corteva. Тому і плани в нас на співпрацю хороші, а то й амбітні. Якщо є одна хороша команда – а в мене якраз така, і партнерську руку протягує така сама хороша команда – то ми обоє будемо сильнішими. Чи не так? А значить буде в нас більше кукурудзи, і більше від Corteva Agriscience, цілком логічно, що й частка ЗЗР зросте.
Добрий ґазда й меценат
Значна частина полів, як і саме село Ольгопіль, розташовані на доволі рельєфній місцині. І коли ми проїздили обабіч полів озимини – пшениці та ячменю, з високих точок посіви було видно майже, як із висоти польоту дрону. Вже добре розкущена пшениця і ячмінь подекуди мали рудуваті тони, однак суцільний килим був зеленим. За словами керівника АФ «Ольгопіль», їх пшеницю підживлено по мерзло-талому ґрунту в доволі значних дозах – 120 кг/га сульфату амонію, 300 кг/га КАС, 100 кг/га селітри.
– Я ж і сам агроном та не й зовсім поганий, – посміхається Павло Євгенович. – Отож, прекрасно знаю, що все починається з насіння. І ми підійшли до цього серйозно, як того вимагає професійна технологія.
Розповідь директор продовжує вже на подвір’ї елеваторного господарства:
– Колись тут був просто тік – ні паркану, ні складів, окрім одного приміщення, стіну котрого ми лишили в загальній забудові лише як історичне свідчення того часу, бо на ній викладено «1939 рік»… Нині це вже пристойний сучасний механізований елеватор на 22 тис. т з активним вентилюванням.
– Є в нас трохи й корів, бичків, невеличка свиноферма та рибне господарство, навіть пасіка. Повноцінно функціонує млин, крупорушка, олійня та пекарня, – продовжував мене дивувати своїм розмахом Павло Каленич.
Однак найбільше здивував іншим – надсучасним європейським молокопереробним комплексом Villa Milk («Садиба молока») в сусідньому селі Каташин. На підприємстві завершений цикл виробництва – від вирощування кормів, утримання поголів’я молочного стада до переробки молочної сировини та виробництва кінцевого продукту споживання. Й ошатного готелю для любителів зеленого туризму.
Про соціальні проєкти депутата обласної ради, засновника АФ «Ольгопіль» Павла Каленича, його підтримку сільських громад у різних напрямах – культури, спорту, освіти, медицини навіть спеціальної публікації буде замало. Ольгопіль заасфальтований у всі боки, до кожного виїзду з села, тротуари з кольорової плитки, бордюри, клумби, оригінальні ліхтарі, креативні пам’ятники, паркові зони, дитячі та спортивні майданчики, стадіони, пляжі. Не будемо вдаватися до сум грошей, які на це не пошкодувало АФ «Ольгопіль». І ось новий крок Каленича – початок відбудови повітової лікарні, що існувала тут з 1913 року. Не кожен із бізнесменів вважатиме це інвестицією. Уже й сьогодні дехто дивується. Однак мене цей крок дуже вразив. Своєю шляхетністю.
– Ми багато чого робимо не за підручником чи за усталеними правилами, більше – за порухом душі й серця, інтуїцією, підказками досвіду. І надійне партнерство для нас завжди було основним рушієм успішних справ. Таке, як із Corteva Agriscience передусім, – резюмував господарник, на котрого пощастило ольгопільчанам.
Більше на www.corteva.com.ua
™ ® Торгові марки Dow AgroSciences, DuPont, Pioneer чи їх афілійованих структур або відповідних власників.
© 2020 Corteva.
Читайте также: