Іван Адамович Чайківський, добрий друг нашого журналу, засновник Тернопільського «Агропродсервісу», а тепер народний депутат України, секретар Аграрного комітету Верховної Ради, так висловився з приводу економічних негараздів, які зараз переживає суспільство:

 

  • Сьогодні не можна сказати, якої моделі поведінки треба дотримуватися, тому що ми не знаємо, що буде завтра. Але з впевненістю можна свідчити, що завтра ми будемо жити в іншому світі, в іншій Україні. Кожний підприємець сьогодні в Україні повинен здійснити максимальну оптимізацію всіх процесів. Друге – це тотальна економія в розрахунку на довготермінове падіння. Може трапитися найгірше, ми можемо опинитися у внутрішній ізоляції. Не просто в ізоляції: ми можемо бути відокремлені від усього світу з своїми 70-80 мільйонами тонн зерна. Це величезна загроза для країни, для всього світу. Тому ресурси треба розподілити на якомога більший період виживання. Всім аграріям треба зібрати в кулак всі громадські організації та довести уряду необхідність захисту вітчизняного товаровиробника. Тому що, закриваючи країну, ми повинні захищати власну економіку. Якщо ми будемо дозволяти завезення з-за кордону товарів, то відповідно будемо фінансувати економіку інших країн, а у власному виробництві ми будемо потерпати.

 

  • Тут потрібен аудит нашого імпорту, чітке розділення на критичні позиції та необов’язкові. 

 

  • Ситуація настільки швидко змінюється, що прогнозувати її неможливо. Але зрозуміло, що стан речей буде гіршим, аніж 2008 року. Є країни, які живуть за рахунок туризму, і уявіть собі, як будуть падати їх економіки за умови закриття кордонів. Вже банкрутують лоукости. Попередній уряд в кінці року забрав до Держбюджету з Борисполя (аеропорт Бориспіль, — ред.) весь дохід, змусив у січні взяти кредит і також забрав його, і що тепер має робити підприємству? 

 

  • Так ось цілі країни мають величезні проблеми з корона вірусом, як от Італія…

 

  • Я спілкувався з лікарями, зокрема, й тими, що працюють у Північній Італії. Вони вбачають дві причини: перша, — в цих регіонах велике скупчення туристів з Китаю, а друга – висока вразливість генотипу місцевого населення до корона вірусу. Ці ж лікарі допускають, що Україна перехворіла на корона вірус у грудні, оскільки був спалах ОРВІ та подібних на грип захворювань, але ж через відсутність тестів ніхто цього не фіксував. Нас врятує згуртованість та здоровий глузд. Не панікувати, діяти енергійно й розумно, гуртуватися у спільноту однодумців, адже ми повинні врятувати, зберегти й розвинути для нащадків не тільки наші компанії, не тільки нашу економіку, —  нашу державу. Тож порятунок здоров’я одної людини, порятунок одної компанії – це порятунок України.