На крок попереду навіть від стихій

Компанія «Кернел» відкрила свої польові таємниці

Ігор Осінній

Те, що вітчизняні агрохолдинги є носіями кращих і найбільш ефективних агротехнологій – не дивина й не новина. Надсучасна техніка й агрегати, кращі добрива і препарати захисту, новітні ІТ системи дають змогу ефективно управляти вирощуванням високих урожаїв на великих площах. Вони проводять численні виробничі експерименти на своїх полях, інформація про які раніше була закритою. І ось «Кернел», компанія – світовий лідер у вирощуванні зернових та олійних, у виробництві й експорті олії, компанія, котра далі за інших просунулася в застосуванні точного землеробства, широко відкрила «двері» до своїх польових лабораторій і виробництва.

Аграріїв уже не здивуєш ні днями поля, ні їх розмахом, ні іменами співаків, музикантів та гумористів. Вони звикли й до ознайомлення із досвідом тих чи інших компаній-господарів таких польових бенефісів певної техніки, селекції, засобів захисту. Там звично ллється фіміам на честь певних брендів чи продуктів. А от незалежного погляду на всі ці технології і системи, агрегати і продукти завжди не вистачає. Саме це й поставив у фокус своєї уваги проєкт Open Agribusiness.

Open Agribusiness або «Відкритий агробізнес» – саме так назвав «Кернел» свою програму партнерства з виробниками зернових та олійних культур, котра стартувала торік. Це перша в Україні комунікаційна платформа для спілкування та нетворкінгу аграріїв із компанією подібного рівня. Цьогоріч «Кернел» пішов далі – вивчення польового досвіду й усіх експериментів компанії стало реальним для нинішніх і потенційних партнерів як у режимі онлайн через відповідний сервіс, так і шляхом відвідування польових майданчиків у регіонах. На початку липня «Кернел» провів три польових семінари у своїх науково-дослідних центрах (НДЦ) у Черкаській, Хмельницькій та Чернігівській областях, на які були запрошені як численні партнери компанії, так і сотні агровиробників з усіх регіонів.

«Кернел» має надзвичайно успішну історію і досвід росту врожайності зернових і олійних культур на понад 520 тис. га. Зокрема урожайність соняшнику в середньому сягає 4 т/га, кукурудзи – 12 т/га. Навіть середній, здавалось б, невисокий урожай озимої пшениці 5,2 т/га, зважаючи на великі площі, різноманітність регіонів і складну сівозміну теж заслуговує на повагу. В основі цього – інноваційні підходи в управлінні виробництвом культур: агрохімічне обстеження, точне землеробство, диференційоване внесення добрив і точний посів, супутниковий моніторинг, GPS-моніторинг та багато іншого. І, безумовно, власне незаангажоване дослідження нових селекційних новинок, препаратів та їх норм і комбінацій. Результати таких досліджень у трьох НДЦ – с. Чорна Кам’янка (Черкаська обл.), с. Сахнівці (Хмель­ниць­ка обл.), смт Варва (Черні­гівська обл.) на понад 2 тис. га за 12 тематиками, над котрими, як і власне над промисловими посівами, дрони літають щоденно, а не лише в дні народження. Відтак, є чим ділитися, є чим підвищити врожайність і знизити витрати своїх партнерів.

Загальна ж мета проєкту – завдяки впровадженню філософії партнерства, культури прозорості та обміну досвідом і кращими практиками наростити експортні обсяги України до 100 млн т зерна. І головне – економічне обґрунтування всього цього, пошук кращої ефективності та собівартості. А інакше навіщо це все?

Отже, семінари пройшли у трьох регіонах – Черкащині, Хмельниччині та Чернігівщині. На кожному з них були свої регіональні особливості, цікаві й різні були місця проведення. Скажімо, пленарна частина на Хмельниччині проходила в красивому старовинному архітектурно-парковому ансамблі заповідника «Самчики». Однак головне і найважливіше в них було – ПОЛЕ, багато поля і польових досліджень.

Євген Осипов,

генеральний директор «Кернел»:

– Світ швидко змінюється, стрімко розвиваються технології та інновації. «Кернел» в Україні, а можливо, й не тільки в Україні, стоїть на верхній сходинці таких втілень у вироб­ництві. Унікальність великих компаній у тому, що керуючи великим земельним банком, ми накопичуємо гігантську масу інформації. Це дані агрохімічних обстежень полів у різних регіонах, вивчення поведінки сортів та гібридів у кожному з них, ефективності дії препаратів ЗЗР, норм добрив, способів ґрунтообробітку тощо. Це велика база знань і реального досвіду. І оскільки «Кернел» – компанія, BigData в якій генерується постійно, ми мали навчитись аналізувати це все, робити висновки, обирати кращі рішення. Сьогодні ми розпочинаємо ділитися всім цим зі своїми партнерами. Усі наші успіхи, особливо в експортному напрямі, де ми є абсолютними лідерами, стали можливими завдяки партнерству з виробниками. Ми чітко розуміємо ціну такої співпраці. Тому й виникла ідея нашого проєкту, в межах котрого ми будемо збагачувати партнерів своїм досвідом, водночас подекуди й самі долучимося до їх знань. У проєкті в кожного своя роль: наша – якісна переробка й логістика, роль виробників – якісне і зростаюче виробництво.

Торік ми прийняли для себе доволі непросте рішення – відкрити в режимі онлайн 72 тис. га своїх площ у моніторинговій системі Cropio, аби виробники могли бачити все, що робиться у нас на полях в режимі реального часу і порівнювати зі станом справ у себе. Сподіваємося, це викличе здоровий інтерес до суперництва, бажання зростати з лідером. Нині в систему завантажено дані про 387 тис. га землі, які відкрили учасники Open Agribusiness у рамках проєкту. Це ті, хто теж на піку прогресу і хто хоче більше зароб­ляти й рухатися вперед. В успіху такої кооперації я і бачу наше майбутнє.

Роман Горбань,

менеджер проєкту Open Agribusiness:

– Проєкт уже майже рік успішно працює, нині ми надаємо йому потужніших обертів. Наші технології перевірені в різних кліматичних умовах, досвід напрацьований на понад 500 тис. га, наші висновки щодо ефективності сотень препаратів і гібридів спираються не на красиву рекламу, а насамперед на практику. Водночас компанія є №1 з використання точного землеробства. Настав час ділитися знаннями з різними категоріями виробників, аби загальний урожай України швидше наблизився до заявлених 100 млн т щороку. Наш безкоштовний супровід системи супутникового моніторингу Cropio дає змогу в режимі онлайн спостерігати за своїми і сусідськими полями, бачити польові операції, порівнювати нашу технологію зі своєю, за потреби планувати щось і собі подібне, точніше  прогнозувати врожайність. Ми надаємо безкош­товний доступ до RТК-станцій наших партнерів, що дає можливість впроваджувати елементи точного землеробства в себе. Доступ до даних понад 180 наших партнерських метеостанцій – ще один плюс, який допомагає створювати моделі прогнозування захворювань, розвитку шкідників, уникати різних ризиків, чітко розуміти стан культури, знати запаси ґрунтової вологи, без чого уявити сучасного аграрія сьогодні прос­то неможливо. Наша форвардна програма закупівель дає змогу фіксувати ціну ще навесні (або в будь-який інший вигідний для клієнта час) і отримувати частину передоплати відразу. Ми пропонуємо одні з найвигідніших умов на ринку. На сьогодні компанія надала виробникам форвардне фінансування майже на 90 млн доларів.

Навіщо це «Кернел»? У нас збільшилися потужності, будується новий суперсучасний олійноекстракційний завод на Хмельниччині – найбільший у Європі, завершується зведення терміналу в Чорноморську, тому в нас зацікавленість постійного завантаження потужностей. Нам варто ділитися знаннями, відкривати секрети, давати елементи, які допомагатимуть агровиробникам ставати успішнішими.

Ще один важливий аспект партнерства з «Кернел» – використання системи електронного документообігу. Вся документація, за котрою ми нерідко їздимо за 300 км один до одного, нині підписується і пересилається, не виходячи з кабінету. Ми бережемо найвагоміше – час. На сьогодні уже зареєстровано 460 постачальників, з якими підписано понад 3,5 тисячі електронних документів.

Формат наших зустрічей буде вдосконалюватися й розширюватися. На сьогодні це єдина програма партнерства, в рамках якої аграрії безпосередньо в полі побачать усі технології й унікальні випробування, які йому інші холдинги не відкриють.

Аркадій Лунгул,

керівник НДЦ «Кернел», кандидат сільськогосподарських наук:

– Ми вивчаємо й випробуємо елементи технологій для подальших рекомендацій у виробництво. Серед тем – вивчення потенціалу та біологічних особливостей сортів та гібридів, густоти і строків сівби (подекуди навіть і напрям сівби, що в деяких регіонах абсолютно актуально); різні елементи систем живлення – норми та способи внесення добрив (глибину та строки їх внесення), ефективність рідких і гранульованих формуляцій добрив, фоліарні обробки мікродобривами, гуматами, антистресантами, біологічними препаратами та рістрегуляторами; елементи систем захисту – біологічна ефективність всіх видів засобів захисту рослин, їх післядія та умови ефективного застосування; елементи системи обробітку ґрунту – вплив видів обробітку ґрунту на продуктивність цільових культур, особливості накопичення вологи за різних обробітків, динаміка водоутримання і водоспоживання тощо. Чимало уваги надаємо мікробіологічному напряму досліджень, відкрили власну мікробіологічну лабораторію з моніторингу здоров’я ґрунту та ефективності застосування мікробіологічних препаратів. Дослідження всіх елементів технології, їх ефективності і доцільності застосування розглядаються в розрізі розроблених для кожного регіону землекористування компанії короткопільних (3-4 річних) сівозмін, в яких вирощуються основні культури компанії: кукурудза, соняшник, озима пшениця, соя та ріпак.

Усі дослідження виконуються відповідно до кращих практик і методів польового досліду. Аналізуємо варіанти протягом трьох-чотирьох років, залежно від напряму досліджень, всі варіанти закладаються у необхідній кількості повторностей з площею варіанта від 0,1 до 0,5 га.

Віталій Андрющенко,

головний технолог Агробізнесу «Кернел»:

Основним завданням НДЦ на замовлення виробничих підрозділів Агробізнесу «Кернел» є вивчення, перевірка та адаптація до регіональних особливостей компанії кращих рішень, які існують на ринку. Серед цих кращих рішень ми обираємо гідних продовжити своє життя на теренах «Кернел».

Відтак, ми впровадили стартові рідкі комплексні добрива (РКД) при посіві культур точного висіву, до яких можемо додавати інші елементи-коректори. Такими коректорами є як моноелементи живлення, так і інсектициди, мікробіологічні продукти, стимулятори тощо. Ефективність такого контролю та корекції неможливо переоцінити. Важливим елементом впровадження результатів НДЦ стало проведення такого агрозаходу, як міжрядна культивація в кукурудзі та соняшнику, можливість поєднання із цією операцією дробного застосування азотних добрив. На сьогодні ми вчимося управляти азотним живленням, вивчаючи передові світові практики контролю та визначення потреб. Вивчаємо продукти-інгібітори нітрифікації та уреази. Ми обираємо обробіток ґрунту через дані моніторингу ущільнення. Ми вчимося виділяти зони продуктивності та обирати правильні шляхи роботи з ними. Ми щороку відбираємо проби ґрунту на третині земельного банку й проводимо агрохімічний аналіз у власній лабораторії. На основі отриманих даних коригуємо дози добрив. Ми шукаємо ефективні межі зниження витрат робочого розчину при застосуванні ЗЗР, і все це на фоні використання лише зареєстрованих в Україні препаратів. Ми досліджуємо короткопільні сівозміни, їх ефективність та можливості застосування в різних регіонах за умов дотримання врівноваженого підходу до кліматичних ресурсів. Ми всією командою створюємо ефективний Агробізнес!

Євгеній Сапіженко,

керівник Служби моделювання та моніторингу:

Служба моделювання та моніторингу внесла в програму Днів поля демонстрацію обов’язкових елементів точного землеробства. Агровиробники мали змогу не тільки ознайомитися з роботою техніки чи програмного забезпечення, а й поспілкуватися з нашими ключовими спеціалістами по напрямах. Також ми влаштували інтерактив з точного землеробства. Були і дрони з окулярами віртуальної реальності для керування польотом, і трактор МТЗ зі встановленим автопілотом на гідравлічному управлінні, що демонстрував переваги RTK точності на полі. Також ми показали в роботі деякі елементи автоматизації нашої лабораторії, а саме – польову частину. Це новації, які ми використовуємо, частина з них – це власні рішення і наша гордість.

Одну з проблем сьогодні вбачаємо у неповному розумінні агровиробниками ефекту від застосування новітніх технологій в агробізнесі, а це своєрідний челендж і для нас, тому намагаємося подати інформацію в доступній формі, демонструючи очевидні переваги. Зокрема ми оцифрували всі бенефіти і перевели їх у грошовий еквівалент, щоб була зрозуміла кінцева мета ще на етапі оцінки перспективи впровадження, і наші партнери рухалися в одному напрямку разом із «Кернел».

Юрій Проскурня,

керівник підрозділу закупівель «Кернел» у Вінницькій, Хмельницькій та Тернопільській обл.:

– У регіоні понад тисяча партнерів, з якими ми співпрацюємо багато років, маємо контракти, історію стосунків. Нині цю кількість (і особливо кількість закупленого збіжжя) плануємо збільшити як мінімум удвічі, завдяки цьому проєкту передусім. Приваблювати виробника лише ціною нині неактуально, це стає питанням уже філософським. У нас є інші переваги за майже вирівняної на ринку ціни – програми співпраці, форвардне фінансування. А ще оперативність розрахунку в нас ідеальна – ми платимо в регіонах без жодної затримки, а за волатильності цін – це вагомий дивіденд співпраці. У нас великі сподівання, що наші технології дадуть змогу партнерам підняти власну врожайність і збільшити кількість проданого нам урожаю. Водночас нам не важливо – це господарство велике чи маленьке, з нами всі зростатимуть.

Віталій Усик,

заступник директора ФГ «Ольвія», Черкаська обл. (2,2 тис. га):

– Вирощуємо всі культури – від озимих до ріпаку, соняшнику й кукурудзи, частково і ярий ріпак. З «Кернел» співпрацюємо дуже давно і продаємо компанії свій урожай – соняшник, пшеницю, кукурудзу. Новий крок компанії – залучення до своїх технологій – дуже гарна справа. Ми придивляємося до лінійки техніки, застосовуваних систем захисту й живлення. Цьогоріч ми придбали нову техніку – два комбайни і три автомобілі, а «Кернел» навесні нас вдало виручив, застосувавши форвардне фінансування під майбутній урожай.

Олег Шевченко,

директор ТОВ «Щедре поле», Черкаська обл. (1,5 тис. га):

– Співпрацюємо вже років 15, продаємо врожай кількох культур, передусім соняшнику. Сьогодні компанія відкриває новий напрям співпраці, ми постійно й уважно придивляємося до їх експериментів, дещо починаємо використовувати і самі. Важливо, що тут не просто теорія, а поле й результати, наочно видно, що працює, а що – ні.

Юрій Малюта,

ТОВ «Агропродсервіс Інвест», Тернопільська обл. (5 тис. га):

– Вирощуємо практично всі культури, врожаї хороші. Щороку основну частину зерна збуваємо «Кернел» – це один із наших найнадійніших партнерів. Компанії 13 років, із яких 10 ми разом з нею. Ми були у спільній поїздці з Віталієм Андрющенком, головним технологом «Кернел», по Америці та Канаді, дуже багато цікавого побачили, і це вплинуло на мій світогляд, на подальше бачення свого бізнесу. Мене дуже цікавить точне землеробство, технології ґрунтообробітку, живлення, нові підходи в цьому.

Юрій Пудлик,

ПАП «Агроінвест», Тернопільська обл. (3 тис. га):

– У нас плідна співпраця з компанією «Кернел». Я в захваті від знань й експертизи компанії, на їх дослідах і презентаціях побачив цікавого не менше ніж у поїздці по США. Робота сівалки з відключенням секцій, оптимізація витрат у роботі обприскувача і багато іншого – це мільйони збережених коштів. І це варто враховувати! Бажання компанії ділитися своїм досвідом – безцінне для агровиробників!

І всюди передусім було занурення в елементи точного землеробства. «Кернел» продемонстрував, що точне землеробство – штука не лише для великих і потужних, для тих, у кого лише зелені, червоні чи сині кольори техніки. Колір не має значення! Це можна втілити й зі звичайним МТЗ – виконання операцій із точністю 2,5 см таким трактором на автопілоті було продемонстровано бездоганно.

Як визначити ущільнення, як із ним боротися, як визначитися із системою обробітку ґрунту, як всю роботу в полі максимально оптимізувати й отримати максимальний прибуток. Елементів на цьому шляху безліч. «Кернел» в основі своїх досягнень закладає принципи та практики самовдосконалення як компанії загалом, так і постійного вдосконалення кожного зі злагоджених елементів процесів виробництва.

На сьогодні команда компанії реалізувала безліч потужних кейсів. І Open Agribusiness – новий грандіозний проєкт «Кернел» і потужний локомотив водночас, який виведе весь вітчизняний агробізнес у лідери глобального бізнесу.

Родзинкою цьогорічного формату зустрічей з партнерами «Кернел» стала участь дітей. У компанії масштабна мета – закохати маленьких гостей в роботу батьків, викликати справжній інте­рес і бажання продовжити сімейну справу. Поки дорослі знайомилися з досягненнями науково-дослідних центрів і досвідом «Кернел» із впровадження інноваційних технологій, діти змогли зазирнути «за лаштунки» агробізнесу. В ігровій формі вони спробували свої сили одразу в кількох аграрних професіях, поспілкувалися зі справжніми супергероями і стали учасниками захопливого наукового шоу. Організаторам вдалося влаштувати яскраве свято для дітей і водночас подарувати родинам безцінний час, який вони провели разом у розпал сезону.