Сучасні стратегії контролю хвороб рослин переважно ґрунтуються на застосуванні фунгіцидів. Високу продуктивність зернових культур забезпечує впровадження резистентних сортів / гібридів, належної сівозміни та прояв максимальної ефективності фун­гіцидів.

У рослинництві України з економічних причин фунгіциди масштабно не застосовують. Використання окремих діючих речовин і більшості фунгіцидів слід розглядати не як елемент контролю широкого спектра збудників хвороб, а радше як чинник зміни балансу мікрофлори в агрофітоценозі. Тому одночасно з ефективним контролем збудників шкодочинних хвороб варто також належно контролювати збудників інших, небезпечних для регіону захворювань. Цього можна досягти, впроваджуючи композиційні фунгіциди й системи контролю.

Кожен інноваційний елемент стає новою надійною цеглинкою, котра утримує фундамент економіки агропідприємств. Це безпосередньо стосується абсолютно нового фунгіциду для пшениці та ячменю Міравіс® Нео, який уже в перший рік появи в Україні зарекомендував себе якнайкраще. Адже під ранні зернові в Україні щороку відводиться щонайменше 8 млн га полів (винятком є сезон 2022–2023 років). Іноді зернові культури вирощуються на одному полі по два роки поспіль чи повертаються на поле через рік. Відповідно, збудники хвороб зернових культур активно поши­рюються, виробляючи резистентність до звичних усім фунгіцидів. Натомість препарат Міравіс® Нео має абсолютно нову діючу речовину Адепідин® із класу SDHI (карбоксамідів), що дало змогу запропонувати ринку продукт із підвищеною ефективністю з точки зору контролю широкого спектра захворювань рослин та позитивного фізіологічного впливу на них. До складу Міравіс® Нео входять діючі речовини із груп триазолів, стробілуринів та карбоксамідів. Зокрема, наявність останніх, а саме Адепідину® в нормі 75 г/л, багато в чому зумовлює високу ефективність препарату.

10 основних запитань по Міравіс® Нео

1. Від чого залежить норма застосування?

– Норми застосування базуються на міжнародних рекомендаціях, вони перевірені в умовах України та є науково обґрунтованими. Для східної та південної частин України норма використання препарату коливається в діапазоні 0,5–0,75 л/га, а для центральних та західних областей – 0,75–1 л/га. Для зрошувальних земель – 1 га.

2. Наскільки тривала дія препарату?

– Період захисної дії Міравіс® Нео є тривалішим від інших продуктів, що нині застосовуються. Максимальний період дії залежить від великої кількості чинників, таких як погодні умови, сортові особливості та стійкість культур, період внесення і розвиток хвороб на момент внесення, попередник та багато інших.

3. Чи є рекомендації по внесенню препарату за допомогою БПЛА. Яка оптимальна кількість витрати робочого розчину?

– На зернових колосових культурах випробувань (дослідів) із використанням Міравіс® Нео за допомогою БПЛА поки не проводилося. Однак, зважаючи на дослідження попередніх років з іншими препаратами, можна стверджувати, що на зернових культурах доцільніше застосовувати обприскувачі й правильно підбирати розпилювачі для внесення. У своїх дослідженнях ми використовуємо інжекторні розпилювачі з нормою виливу робочого розчину 150–180 л/га.

4. Наскільки економічно обґрунтованим є внесення Міравіс® Нео?

– Безперечно, впровадження нових препаратів, таких як Міравіс® Нео, є цілком доцільним, оскільки він забезпечує збільшення врожайності від 3 до 12 ц/га (при порівнянні з продуктами-стандартами на ринку України), а також ефективний контроль хвороб, які призводять до зниження врожаю та його якості.

5. Де спостерігається краща ефективність на пшениці чи ячмені?

– Міравіс® Нео є першим і на цей час єдиним препаратом, який ефективно контролює хвороби пшениці та ячменю, передусім плямистості, а саме: септоріоз, піренофороз, гельмінтоспоріози, рамуляріоз та ринхоспоріоз. Окрім того, спостерігаються наявний чудовий фізіологічний ефект і тривала захисна дія проти хвороб.

6. Чи будуть рекомендації щодо двора­зового або роздрібненого застосування Міравіс® Нео на зернових?

– Ми відповідально ставимося до антирезистентної стратегії використання фунгіцидів, тому рекомендації із застосування Міравіс® Нео відповідають одноразовому внесенню протягом вегетаційного періоду культури згідно з його офіційною реєстрацією.

7. Застосовувати Міравіс® Нео доцільніше профілактично?

– Препарати, які містять карбоксаміди (SDHI), найкраще розкривають свою дію та ефективність при профілак­тичному використанні, проте у Міравіс® Нео яскраво виражена й лікувальна дія, чого немає в інших діючих речовин із класу карбоксамідів.

8. Яка фаза розвитку культури найоптимальніша для застосування Міравіс® Нео?

– Згідно з результатами досліджень, найвища ефективність спостерігається при використанні у ВВСН 39 для пшениці й ВВСН 37–39 для ячменю, що також підтверджено найбільшою врожайністю та, відповідно, найкращою економічною вигодою від застосування Міравіс® Нео.

9. Чи доцільно вносити Міравіс® Нео у Т3 для контролю фузаріозу колосу, адже препарат містить Адепідин®?

– Адепідин® – діюча речовина, яка є новим експертом у контролі фузаріозу колосу, проте її концентрація в Міравіс® Нео для контролю фузаріозу колосу недостатня. В сезоні 2023 року на ринку з’явиться новий препарат для захисту колосу та верхнього ярусу листя від хвороб – Міравіс® Ейс, у якому концентрація Адепідину® становить 150 г/л препарату, а норма застосування для ефективного конт­ролю фузаріозу колосу – 0,75–1 л/га.

 

10. Щодо сумісності з іншими препаратами та компонентами бакової суміші.

– Міравіс® Нео є безпечним у бакових сумішах з регуляторами росту, інсектицидами та гербіцидами компанії «Сингента». Проте в кожному конкретному випадку слід проводити тести на сумісність.

Отже, використання новітнього фунгіциду Міравіс® Нео від компанії «Сингента» на озимій пшениці, ярому та озимому ячмені допоможе нашим аграріям у час великих викликів бути впевненими в захисті посівів. 

Станіслав Горпинюк, менеджер з технічної підтримки фунгіцидів на зернових культурах компанії «Сингента»