У природі не існує рослин, які не містять симбіонти. Так чому ви досі купляєте насіння без цих елементів?

Стефан Уроз, науковець із Французького національного інституту сільського господарства, продовольства та довкілля (INRAE), торік висловив на сторінках журналу Trends in Plant Science цікаву думку: симбіотичні організми не просто співіснують разом, а виступають як інженери-екологи та генетики. Наприклад, рослина формує потрібну їй «групу підтримки», намагається передати корисних співмешканців наступним поколінням, і виводить нові ефективніші штами, щоб активно впливати на середовище й адаптувати його під свої потреби. Отже, саме фітобіом варто розглядати як еволюційну одиницю.

Що це означає для агровиробництва? Те, що створення гібридів чи сортів неминуче піде в цьому напрямі: як одиниця продаватиметься саме фітобіом. Уже недостатньо мати генетично унікальну насінину соняшнику – до неї має додаватися також унікальний комплекс симбіонтів. Так, вони не можуть бути універсальними – адже й у природі вони не універсальні!

В агросекторі поки що помітні спроби використовувати елементи мікоризи для впливу на продуктивність виробництва. Проте взаємодія рослин із такими симбіонтами, як ендофіти – бактеріями, що процвітають у внутрішніх тканинах рослин, майже не досліджена.

Однак корисні симбіонти не просто «допомагають», вони модифікують сигнальні молекули рослин, гормони, імунну систему, клітинні зв’язки. Взаємодія із симбіонтами впливає на експресію сотень генів! Симбіонти здатні вносити чималі морфологічні зміни.

Йдеться про справжнє метаболістичне перепрограмування – тому за допомогою мікробіоти можна впливати на рослину на різних етапах її розвитку. Симбіотичний комплекс може бути підібрано й для того, щоб змінювати фізико-хімічні параметри ґрунтів під параметри цільової культури!

І ось це – елемент ідеї, яку кожному аграрію варто осягнути вже сьогодні. Щоб підвищити капіталізацію свого господарства, вкладайтеся в нанотваринництво та мікроінженерію! Саме поголів’я та якість ваших ґрунтових симбіонтів, щонайменше до появи промислових вузькоспеціалізованих штамів, формуватиме той актив, який дасть змогу виходити на більшу маржинальність.