Неоднораз задавав собі питання: чи може агросектор існувати автономно від іншої економіки (старші люди полюбляють вживати вислів «народне господарство», який мені чогось не до смаку, хоча не заперечую, може, маю такий собі смак)? Найпевніш, достобіса економістів і співчувальників навперегони кинуться зі зверхньої посмішкою стверджувати: ви що, добродію, все взаємопов’язано, й жодної автономії існувати не може (одним рипом можуть і навести безмір аргументів на користь злиття міністерств). Марудлива це річ – сперечатися з багатознаями. Зачучверіла економіка здерідка протуберує звитяжними приватними ініціативами, а суспільство, поповзом пересуваючись до Європи, наче лякається тамтешніх реалій і, бува слушна нагода, диндигиндає назад – там, де всенькі розклади зрозумілі.

Так ось: що далі, то більше переконуюсь у тому, що агросектор здатний розвиватися всупереч. Хай промисловість підкорює нові узбіччя, запропоновані новими обличчями (мінус відчутний, годі й казати), а гречкосії завжди прийдуть на допомогу. Це така собі формула недолугого владця в Україні спрацьовувала й спрацьовує дотепер безвідмовно. Проте аби наш хлібець не перетворився на черствяк, не варто все ж таки легковажити елементарними економічними законами. З урожайними рекордами якось зникло з лексикону наднамників словосполучення «продовольча безпека». Мовляв, про яку, власне, небезпеку може йтися, коли вал зернових становить три чверті від сотні мільйонів тонн! Утім, якщо не обмежувати продаж зерна за кордон (себто не передбачати граничні обсяги у меморандумі із зернотрейдерами), то кишки єгипетські цілком можуть заграти марш, а опісля виконати його на біс. Вседержителі-верхогляди із широкою посмішкою хизуватимуться експортними рекордами, а що буде тут… Якщо не розраховувати внутрішні потреби в зерні, а бездумно гатити зернятко кудись-закудись, то… Тут я залишу порожнісіньке місце, бо не хочу акцентовано апокаліптувати, адже, навіщо приховувати свою вдачу, все ж таки, попри все, я є оптимістом.

…А виокремлення аграрного відомства з назагал економічного я підтримую (принаймні буде кому розрахувати зернові потреби), просто мені незрозумілі перманентні рокірування установами. У шахах зворотнього рокірування зробити не можна. А в державному управлінні?..