Полтавська селекція: зрощуємо впевненість для агровиробників

Світ змінюється буквально на очах. Це стосується економіки, політики, суспільних настроїв та пріоритетів… А нові кліматичні та регуляторні зміни поставили багатьох агровиробників перед ще складнішими викликами. Й унікальні підходи та досягнення у створенні сортів озимої пшениці – це надійний інструмент господарювання та впевненість у власних силах. Практика свідчить: як в Україні, так і в Європі полтавські сорти дадуть якісний і стабільний урожай за будь-яких погодних умов.

Володимир Тищенко, селекціонер, доктор сільськогосподарських наук, заслужений працівник сільського господарства України, професор

Науковий аспект

Полтавський селекційний центр з 1949 року працює над створенням нових сортів сільськогосподарських культур. І нам є що відзначити. Сформована наукова школа дала можливість напрацювати унікальний матеріал та розробити методики, які допомагають розкрити розмаїтий генетичний потенціал різних культур. Зокрема, що стосується озимої пшениці, то полтавська селекція – це високий рівень зимостійкості, посухостійкості, стійкості проти стресових чинників загалом. Це гарантія отримання врожаю навіть за вкрай несприятливих умов зовнішнього середовища (сильні засухи, сильні морози). І звичайно, це висока якість зерна.

Вирішені завдання

Якщо дещо деталізувати, то озима пшениця полтавської селекції відзначається низкою цінних особливостей.

 Чутливість до фотоперіоду. Створені сорти менше реагують на тепло, а більше на тривалість світлового дня, ріст надземної частини уповільнюється, ріст кореневої системи прискорюється і рослини не переростають, незалежно від строку висіву.

 Подовжений період яровизації. Це дає змогу рослинам при короткому світловому дні взимку стримати реакцію на відлигу та відновлення вегетації, зберегти зимо­стійкість у разі повернення морозів.

 Здатність до підвищеної кущистості. Низка сортів має здатність підвищеного кущення як восени, так і навесні, що дає змогу компенсувати густоту посівів за несприятливих погодних умов.

 Адаптивність, або стійкість проти біотичних та абіотичних стресів. Сорти здатні пристосовуватися до сприятливих і несприятливих умов (низькі мінусові температури на початку й наприкінці зимового періоду, притерта крижана кірка, відлига в зимовий період, повернення холодів, пізнє відновлення весняної вегетації), мають підвищену посухо-, жаро-, морозо-, зимостійкість.

 Висока стійкість проти хвороб та шкідників. Завдяки тому, що на ранніх етапах селекції робота проводиться на інфекційних фонах, усі рослини, які не мають специфічної стійкості, відбраковуються, а загальна стійкість популяції сорту підвищується.

 Вирівняність зерен у колосі. Завдяки генетичним особливостям сортів рослини формують вирівняні зерна в колосі, що забезпечує надзвичайно великий вихід виповненого зерна після доробки.

 Стабільність по врожайності. Кількість зерен у колоску й колосі генетично закріплена, що забезпечує надзвичайну стабільність по врожайності протягом ряду років із різними погодними умовами.

 Якісні властивості зерна. Полтавські сорти належать до групи сильних пшениць: вміст клейковини 28,5–34,5%; білка – 13–15,5%, що дає змогу формувати щороку зерно першого та другого класів із чудовими хлібопекарськими якостями.

Селекційне охоплення

Щорічно ми тестуємо близько 25 000 селекційних ліній пшениці, 8000 селекційних ліній проса, 6000 селекційних ліній гороху та багато зразків інших культур, аби відібрати саме ті, що якнайкраще віддячать щедрими врожаями.

Найвищий стандарт надійності

У механіці існує поняття надійності, його використовують для оцінки довговічності та працездатності машин і механізмів. Для визначення надійності в машинобудуванні чи будівництві використовують поняття опірності матеріалів до деформацій та руйнувань. Навіть є така наукова дисципліна, як основи надійності. Так має бути і в насін­ницт­ві. Полтавська селекція – це теорія та практика надійності найвищого стандарту, які забезпечують продуктивний результат за будь-яких умов середовища. З нашим насінням агровиробник може бути завжди впевнений, що він буде з урожаєм.

Микола Дубенець, селекціонер, кандидат сільськогосподарських наук, директор Селекційно-виробничого центру «Яровіт»

Україна у фокусі змін

Наша країна займає відповідальну позицію на глобальному рівні. Адже Україна є одним із провідних експортерів, особливо такої важливої культури, як пшениця. Ми не можемо розглядати український ринок як локальний, бо ж він є важливою складовою глобального ринку та європейського зокрема. А тут в останні роки відбувається серйозні зміни пріоритетів і підходів до ведення сільського господарства.

Курс на зменшення хімізації 

Раніше спостерігалося досить поблажливе ставлення до агрохімічних методів, безпеки харчових продуктів та впливу на довкілля. Зараз відбуваються надзвичайно важливі зміни. Кожен, напевно, чув про великі та постійно зростаючі списки агрохімікатів, які заборонені до застосування в ЄС.

Усе жорсткішими стають вимоги щодо залишкових слідів пестицидів, майже вдвічі зменшені дозволені норми використання азотних добрив. Людство почало відповідальніше ставитися до сукупного ефекту своєї діяльності, зокрема в агропромисловому секторі розвинутих країн. Не така значна прибавка до врожайності, як раніше внаслідок надлишкової хімізації виробництва дорого коштує іншим сферам життєдіяльності, навіть виключно в економічному сенсі, зокрема системі охорони здоров’я, природоохоронній сфері тощо. Ми спостерігаємо низку довготривалих проблем, які потребують свого усвідомлення та вирішення.

Вітер – посуха… морози… — зміни

Суспільство зараз глибоко й всебічно аналізує соціальні наслідки та витрати того сільського господарства, яке склалося за кілька останніх десятиліть. Вимоги до агровироб­ницт­ва змінюються. І, звичайно, це стосується селекційної роботи. Сорти, що були поширені в Європі та в нас, відходять на задній план, оскільки селекція, розрахована на максимальне застосування агрохімії та стабільно сприятливі погодні умови, стає неактуальною.

До цього, окрім регулятивної політики, спонукають і глобальні зміни клімату, що не оминули континент. Виробники змушені працювати та знаходити ефективні рішення в умовах підвищення середньодобових температур, зменшення кількості вологи тощо.

По-новому працювати вигідно

В ЄС надзвичайно швидкими темпами зростає кількість органічної продукції. Що важливо, розрив в урожайності пшениці, вирощеної в системі органічного землеробства, та пшениці, зрощеної за традиційними агротехнологіями, в деяких країнах становить не більше тонни-півтори.

Така ситуація спостерігається, наприклад, останніми роками в Німеччині. А якщо врахувати кількість витрат, зокрема добрив та ЗЗР, а також ціну на вироблену продукцію, то органічне землеробство економічно ефективніше. Себто зміни підходів зумовлені не лише різного роду соціально-політичними та екологічними чинниками, а й суто економічними обставинами.

Насіннєвий бізнес на вістрі змін

Останні п’ять років глобальний насіннєвий бізнес активно змінюється. Всі чули про корпоративні аспекти цих перемін – злиття, поглинання компаній тощо.

Та головне, що в самій селекційній роботі змістилися пріоритети: все більший акцент на біологізацію виробництва та зменшення агрохімічного навантаження при вирощуванні культур. Для нас як представників української селекції дуже цікаві та важливі зміни у сфері обігу насіннєвого матеріалу.

Є підстави сподіватися, що найближчим часом шановні партнери з ЄС нарешті підпишуть усі дозвільні документи – і ми зможемо повноцінно вийти на європейський ринок та продавати наше високоякісне насіння. Адже процес підписання вже триває понад десять років і максимально затягується не з української сторони.

Глобальний тест на якість та унікальність

За останні кілька років ми за участі наших європейських та світових партнерів глибше й усебічно оцінили наші генетичні здобутки. Наші сорти озимої пшениці проходять випробовування в багатьох країнах Євросоюзу, США та Канаді, країнах близького зарубіжжя. І ми бачимо відмінності. Фокус селекційної роботи, обраний нами, надзвичайно актуальний.

А наші усталені підходи відповідають тим змінам, які відбуваються в європейському агросекторі. Ми завжди відкриті до співпраці, тож змогли налагодити тісні контакти з бельгійськими, німецькими, французькими, швейцарськими колегами, з фахівцями зі США та Канади.

Нашу селекцію відзначає велике генетичне різноманіття. Це особливо підкреслює Центр агрономічних досліджень провінції Ено (Бельгія), з яким співпрацюємо вже понад десятиліття. Також цього року англійські фахівці констатували, що генетичне різноманіття полтавської селекції значно переважає, наприклад, усі англійські сорти.

У фокусі сучасних запитів

Наші сорти проявляють свої кращі риси та демонструють переваги й у природно-кліматичних умовах Євросоюзу. Ми зараз маємо полігони в багатьох країнах ЄС. Зокрема, бельгійські дослідники відзначили високу придатність полтавських сортів до вирощування в умовах біологічного землеробства.

За врожайністю вони не поступаються кращим європейським наробкам, а за вмістом білка – вище на 1,5–2%. Це й не дивно, адже полтавська селекція славиться високими хлібопекарськими якостями. Загалом, ми бачимо все більший інтерес європейських партнерів до вирощування наших сортів – адже вони найкраще відповідають актуальним вимогам сьогодення.

За це потрібно дякувати не лише селекціонерам, а й українським аграріям, для яких вони працюють. Праця агровиробника усюди тяжка й складна. Та європейський фермер усе ж може розраховувати на значні субсидії з боку держави, страхові відшкодування тощо, які часто навіть не залежать від його результатів роботи.

А наш аграрій сподівається тільки на себе та на свою працю в полі. І наші сорти створювалися насамперед як надійний перевірений інструмент успішної роботи для українського хлібороба навіть за напрочуд складних умов.

Полтавський кліматичний трикутник

Полтавська селекція вже стала новим стандартом якості та надійності. Тут нам допомагають унікальні наукові методи, запити наших агровиробників та сама природа. Річ у тім, що наш селекційний центр знаходиться на перетині трьох кліматичних зон із дуже перемінними погодними умовами.

Незважаючи на постійні нестабільні умови, ми кожного року маємо отримувати хороший урожай високоякісної пшениці. Цього ми досягаємо завдяки задія­ному широкому генетичному потенціалу. Велика генетична база дає змогу створювати потрібні комбінації генів, стійкі проти максимальної кількості лімітуючих чинників навколишнього середовища.

Надійний інструмент господарювання

Наша пшениця висівається на полях у всіх областях України, з дуже різними умовами вирощування та критеріями щодо продуктивності. Та в кожному регіоні в нас багато задоволених клієнтів – від Тернопільщини до Миколаївщини, від Харківщини до Вінниччини. Адже наша модель сорту містить надзвичайно високий потенціал урожайності та якості зерна, тож за більш-менш сприятливих кліматичних умов їх реалізовує. Водночас наші сорти мають високу опірність до стресових чинників – посухи, заморозків, хвороб та шкідників тощо.

Цього року, до речі, сорти, які мали навіть незначну частину європейської плазми, вже складніше перенесли низькі температури навесні. Вони потім відійшли та гарно себе почувають, але морози все ж позначилися на вегетації.

Урожай за всіх термінів посіву

Зараз для півдня, сходу та й центру України характерна ситуація, коли випадає незначна кількість опадів восени, взимку та навесні, а далі вже – як пощастить. І полтавська селекція за таких жорстких умов формує значно вищий рівень урожайності, ніж інші сорти. Наші сорти дають можливість піймати вологу, але вони пластичні до термінів посіву. Це дуже важливий критерій для нашої селекції.

Ми всі сорти, над якими працюємо, висіваємо в три терміни – ранні, оптимальні та пізні. Вони мають давати високу продуктивність та стійкість проти хвороб незалежно від строків сівби. І на поля аграріїв йдуть сорти, які здатні сформувати достатній урожай, навіть коли сходи зійшли лише у грудні. Були у нас і такі випадки.

Загалом, полтавські сорти за несприятливих і навіть екстремальних умов забезпечать прийнятний результат, не залишивши аграрія з передискованим полем. Це закладено на генетичному рівні, оскільки потужний набір генів, який відповідає за адаптивність та стресостійкість – це одна з визначальних рис полтавської селекції.

Стійкість проти хвороб

Також тестування в умовах Європи показало, що наші сорти мають надзвичайно високу стійкість проти хвороб. Зокрема, в Німеччині такі сорти, як Диканька, Царичанка та Полтавчанка навіть в умовах штучно створених високих інфекційних фонів – заселення збудниками, додатковим внесенням азоту та поливом – показали майже стовідсоткову стійкість проти патогенів (різновиди іржі, септоріоз, фузаріоз колосу тощо). І ці пшениці водночас сформували надзвичайно високу якість зерна за таких екстремальних умов.

Вибір сорту

Сорт – це лише інструмент у вправних руках аграріїв. Наші сорти дадуть результат бажаний у будь-якій кліматичній зоні як на високому, так і низькому агрофоні, в умовах органічного землеробства.

Можна розділити наші сорти на три генетичні групи. ДиканькаЦаричанка та Полтавчанка формують надзвичайну високу врожайність, якість зерна та надзвичайно високий рівень стійкості проти хвороб. Ці сорти містять алелі, які відповідають за неперевершений рівень адаптивності до умов вирощування та стресових чинників.

ОржицяСагайдак та Вільшана завдяки частковому залученню європейської генетики відзначаються надзвичайно високим рівнем продуктивності – спокійно дають понад 100 ц/га в різних кліматичних зонах. Однак вони дещо вразливіші до численних весняних приморозків, як показав, наприклад, цей рік.

Третя група універсальних сортів – це Соната полтавськаСанжара та Самара 2, пшениці інтенсивного типу з високим рівнем урожайності та адаптивності водночас. Під час їх створення залучили кращі екотипи зерноградського та краснодарського походження, які гарно проявляють себе в умовах степової зони України.

Якість для нас понад усе

Це стосується не лише генетики й розмноження, а й підготовки насіння. Ми суттєво перевищуємо стандарти щодо якості насіння. Це не дешеве задоволення, але воно потрібне аграріям. Ми працюємо по щадній пофракційній технології, що гарантує неперевершену якість насіння, і пропонуємо сильне насіння озимої пшениці трьох фракцій. Недарма сам розробник технології та обладнання Леонід Фадєєв підкреслив, що триєдине завдання зі створення якісного насіння зараз реалізоване лише в Полтаві.

Справді, полтавські сорти – це симбіоз чудового селекційного матеріалу, ретельного його розмноження та технологій, які дають змогу відібрати сильне насіння найвищого ґатунку.

Польова схожість – різниця на мільйон. У нас торік половина партій підготовленого насіння мали 100% схожість, а решта – 99,0 % та 98,0 %. Це суттєво перевищує діючі стандарти. Таку якість дають не лише лабораторні методи, а й польова схожість. Чимало наших партнерів (наприклад, холдинг «Кернел») провели моніторинг придбаного насіння від різних виробників.

Усе насіння ними було висіяне з нормою 5,5 млн насінин на 1 га. Після двох місяців вегетації провели підрахунок: наші сорти дали схожість 5,3–5,4 млн насінин, а в інших сортів вітчизняної та іноземної селекції польова схожість була на рівні 4,2–4,4 млн. Придбавши наше насіння, не потрібно робити поправку на польову схожість – 20%, до якої так звикли наші агрономи. А це значна економія коштів і ресурсів.

З радістю працюємо для вас

Господарі-хлібороби! Найвищий стандарт надійності озимих пшениць до ваших послуг. Диканька, Царичанка, Полтавчанка, Оржиця, Сагайдак, Вільшана, Соната полтавська, Самара 2, Санжара гарантують добрий врожай на ваших полях за будь-яких погодних умов.  

Дізнайтеся більше
за телефоном +380675390785
та на сайті: www.grain.in.ua