Навколишнє середовище чутливо реагує на вплив цивілізації та на дію людини на орних землях зокрема. Зміни у природі рухаються ще не з блискавичною швидкістю, однак швидше, ніж будь-коли раніше.

Коло майже замкнене: ми застосовуємо препарати для контролю бур’янів, хвороб та шкідників, і все частіше шкідливі об’єкти у відповідь «замінюють» чутливі до хімічних стресів популяції на стійкіші. Доводиться збільшувати дози пестицидів або замінювати препарати. А тут ще й спека та посуха, нерівномірність опадів, різкі зміни температур.

За таких умов важливість правильного вибору ЗЗР, вдалого їх компонування і застосування зростає ще більше.


В Україні вісім сіл мають назву Спаське. Одне із них – на Сумщині, в Кролевецькому районі. Саме тут, за 12 км від райцентру на 2200 га й господарює приватне підприємство «Агроспаське».


Візитна картка господарства

Назва: ПП «Агроспаське»

Територіальне розташування: Сумська область

Сівозміна: пшениця озима, пшениця яра, кукурудза, соняшник, соя

Технологія ґрунтообробітку: різна, в залежності від поля й умов

Ґрунти: сірі опідзолені, піщані й супіщані, вміст гумусу – 1,5%


Розпо­відає Віталій Охріменко, голов­ний агроном ПП «Агроспаське»:

– З опадами років три тому було добре – мали під 600 мм, нинішні 450 мм напружують.

Ґрунти бідні, так ще й вологу не тримають, поля неоднорідні, строкаті. Відтак всюди однаковою технологією не обійдешся, пробуємо різні способи ґрунтообробітку, йдемо до упровадження диференційованої сівби.

Через це для нас важливо впроваджувати ефективні агротехнологічні заходи та використовувати якісні оригінальні препарати для захисту рослин. Саме тому ще 2016 року ми розпочали співпрацю з компанією Corteva Agriscience – із застосування гербіциду Квелекс™ на озимій пшениці.

Ефективність препарату та доступна вартість нас влаштовують й досі, препарат забирає широколистяні бур’яни, що присутні на наших полях, добре стримує хвоща, котрого у нас на піщаних та кислих ґрунтах багато. Останнім часом здебільшого сіємо яру пшеницю, в суху осінь не ризикуємо з озимою. Адже врожайність нижче 6–7 т/га нам не цікава. Відтак краще рано яру посія­ти, ніж озиму – пізно восени.

Також на пшениці застосовуємо фунгіциди: трикомпонентний Вареон® і двокомпонентний Аканто Плюс®. Вареон® – дуже ефективний, із тривалою дією. Нерідко, коли погодні умови не надто складні, одна обробка цим препаратом замінює перші дві фунгіцидні. Третя обробка здійснюється по колосу – це обов’язковий профілактичний захід, що вберігає від різних несподіванок перед і під час збирання. Аканто Плюс® брали на пшеницю, однак нагальної потреби не було (вистачало захисту Вареон®), тож застосували його на сої, щоб прибрати ознаки септоріозу.

Препарат універсальний, ми його й на соняшнику частково пробували, для експерименту. Фунгіцид ефективний, надійний, мені дуже подобається, використовуємо його у виняткових випадках при суттєвих загрозах. Тобто виступає, як рятівник. На наступний сезон замовили на всю пшеницю знову, вже третій рік поспіль.

Звісно, що треба згадати й прилипачі, такі як ПАР Віволт® і багатофункціональний ад’ювант Айказ®, котрі застосовуємо сумісно із гербіцидом Квелекс™. Посушливі умови, низька вологість повітря, вертикальне розміщення листя більшої частини бур’янів, їх опушеність та восковий наліт, іноді – перерослі фази – все це впливає на рівень змочування бур’янів препаратами й без прилипачів працювати неможливо.

Віволт® має дещо м’якшу дію, його застосовуємо за меншої небезпеки, Айказ® – коли потрібно контролювати важкоконтрольовані або перерослі бур’яни, чи пригнітити хвощ.

– Чим захищаєте інші культури?

– На кукурудзі в нас основний захист здійснюється страховим післясходовим гербіцидом Таск® Екстра. Завдяки синергетичній дії трьох діючих речовин він чудово конт­ролює однорічні та багаторічні злакові й дводольні види бур’янів, насамперед хвощ, види осоту, берізку, гірчаки, падалицю соняшнику. Застосовуємо на всіх площах кукурудзи. Препарат використо­вуємо в тандемі із прилипачем Віволт®.

Торік придбали для захисту посівів соняшнику новий гербіцид Геліантекс™. Так сталося, що після внесення ґрунтового гербіциду «пробилися» деякі дводольні бур’яни та зійшли пізні види. Надійний препарат, широке вікно застосування. Що стосується фунгі­цидного захисту соняш­нику, то на 100 га застосували Аканто Плюс® – хороший ефект, захворювань не було.

– Виходить, для багатьох культур у вас препарати Corteva Agriscience – надійна опора?

– Так і є! Усі препарати компанії – надійні й високоефективні, дуже важливі, а їх вартість, звісно, виправдовує себе. Аканто Плюс® – універсальний для всіх культур, без Квелекс™ і Вареон® 7 т/га пшениці на піску не виростиш, іноді й соняшник треба рятувати гербіцидом Геліантекс™. Здебільшого без цих препаратів – ніяк. Хоча, як ви зрозуміли, основ­ний захист пшениці й ку­курудзи у нас практично по­будований на препаратах Corteva Agriscience. Загалом у нашому портфоліо ЗЗР їх частка становить до 40%. Збалансовуємо якість, ціну й потребу. Ми приватна компанія, де зайвої копійки витрат не має бути.

– Чи є у котрогось із цих препаратів якась особлива дія?

– Можна сказати, що вони всі особ­ливі, кожен по-своєму. Однак, я б виокремив цікаву дію Вареон®. Парова фаза («газ-ефект»), яка забезпечується діючою речовиною проквіназид, діє у радіусі до 40 см. Здається препарат потрапляє лише на верхній ярус, а низ стебла, звідки поширюється борошниста роса, незахищений. Одначе, завдяки паровій фазі, діюча речовина фунгіциду опускається в нижній ярус і захищає його та не дає змоги патогену піднятися вище. У мене на полі з яриною торік так і було: густа й висока пшениця росла в низинці, вологи достатньо, борошниста роса почалася знизу. Коли обробили посіви Вареон®, думали, що доведеться робити повторно – до низу стебла ж не дістає препарат. Одначе борошниста роса була ефективно зупинена, «порядок» у стеблостої був від прапорцевого листка до нижнього ярусу. До того ж період захисної дії тривалий – понад місяць.

– Чи буває сезон, коли захищати жодну культуру зовсім не треба? І як на бур’яни та інші шкодочинні організми подіяли зміни клімату?

– Не буває й ніколи не буде такого. Начебто все заплануєш, все йде як треба, а раптом перед збиранням вискочить альтернаріоз, й треба негайно рятувати. Чи підуть дощі під час збирання й виникне нова небезпека. Звісно, ми не чекаємо, працюємо й профілактично, однак на кожну небезпеку – свій препарат. Такого коктейлю, аби лікував все за одне обприскування, – не зробиш.

Можна скоротити кількість обробок, буває що й заміняємо препарат взагалі на інший. Проте без захисту у вирощуванні монокультури на великих площах не обійтися. Щодо зміни клімату, то тут же справа в іншому. Насамперед на бур’яни спека так не діє, як на культурні рослини, – вони звиклі до різних умов. Посуха в нас коли починається? Не рано навесні, а перед цвітінням, під час наливу зерна, коли й бур’янів уже майже немає. А от рано навесні вони першими ловлять вологу й сонце та швидко ростуть, доки наша культура сходить. Так і хвороби – вони прогресують на початкових стадіях вегетації. Не всі, звісно. Тому клімат їм сильно не перешкоджає.

– Чи приносить задоволення вам ваша праця?

– Звісно. Й не тільки мені. Для тих, хто працює в господарстві (таких – понад третина жителів села), є теж чимале підґрунтя: урожаї в нас гарні, навіть торік зібрали 6 т/га пшениці, 9,6 т/га кукурудзи, бувало й значно більше. Тримаємо ферму, людям є робота. Це сьогодні дуже важливо. Власник – людина місцева, весь час у пошуку нового й нас підштовхує. Плече таких партнерів, як Corteva Agriscience – теж суттєва підмога в буднях. Отож, в усіх нас є підстава бути задоволеними. А можливо – й щасливими. 

Розпитував Ігор Осінній

Більше на www.corteva.com.ua

™ ® Торгові марки Corteva Agriscience та її афілійованих структур. ©2021 Corteva.

Перед застосуванням препаратів уважно читайте тарну етикетку.