Весняні роботи в аграрному секторі вже розпочато. Озимі культури отримують азотні добрива для швидкого розвитку вторинної кореневої системи, й за умови сприятливих погодних умов ми матимемо додаткове кущення на озимій пшениці, ячмені, а на ріпаку – міцне стебло з продуктивним гілкуванням.

Тобто перші агротехнічні заходи на озимих культурах спрямовані на збереження та продуктивний розвиток вегетативної маси. Вже не за горами той період, коли буде потрібно захищати посіви від комплексу шкідливих чинників, які знач­ною мірою впливають на кількість і якість майбутнього врожаю. Серед таких чинників – численні хвороби озимих культур.


Найвразливішими до хвороб рослини стають навесні після відновлення вегетації.


Хвороби бувають різної етіології (грибкового, бактеріального та вірусного походження). Недобір урожаю зернових культур від комплексу хвороб становить у середньому 15–32%, а в роки епіфітотій може сягати 50%, можлива навіть повна загибель посівів. Значний розвиток хвороб також призводить до суттєвого погіршення якості врожаю.

Септоріоз на пшениці

В практиці значною мірою заходи спрямовані на контроль грибкових захворювань, які розвиваються на вегетативній масі, рослинних рештках або ґрунті протягом осіннього, зимового та весняного періодів.

Ранньовесняна обробка фунгіцидами допомагає рослинам зернових культур мати здоровий і потужний фотосинтезуючий апарат, зберегти вторинну кореневу систему та частину продуктивних стебел; на ріпаку сформувати здорову повноцінну вегетативну масу, зберегти кількість та якість майбутнього врожаю.

Плануючи застосування препаратів, необхідно:

 визначити, які саме хвороби мають місце на культурах, оцінити стан посіву;

 врахувати регіон, сорт, дату посіву, попередник, погодні умови та стан культури;

 визначити час початку весняної вегетації як основної відправної точки для початку спостережень;

 провести облік ступеня розвитку низькотемпературних захворювань – снігової плісняви, тифульозу, ураження прикореневими гнилями, а також прояви листових хвороб – септоріозу та борошнистої роси.

Навіть за хорошого розвитку посівів і візуальної оцінки можливе зараження посівів хворобами, що знаходяться в латентному періоді або виявлені при аналізі фітопатологічних лабораторних результатів.

Плямистість на ячмені

Для ранніх обробок при середньо­добових температурах близько +5°С ефективними рішеннями від компанії «Август-Україна» будуть препарати на основі діючих речовин із класу бензимідазолів: карбендазим (Соната) та беноміл (Бенорад).

Далі по вегетації поступово починають проявлятися інші листостеблові захворювання. Важливі фази в фенології рослин: активний ріст вегетативної маси у фази виходу в трубку (ВВСН 28–33) на зернових колосових, на ріпаку – фази росту в довжину головного пагона та бокових гілок (ВВСН 30–35), у цей період треба зупиняти та викорінювати хвороби вже потужнішими фунгіцидами на основі тріазолів, стробілуринів та інших (Колосаль Про, Балій, Спіріт).

На посівах озимого ріпаку слід звернути увагу, що осінь 2021 року була прохолодною й аграрії мало проводили ретардантних обробок, щоб контролювати не тільки ріст ріпаку, а й комплекс хвороб, які мають латентний (скритий) період. Серед таких хвороб – фомоз, альтернаріоз, циліндроспоріоз, склеротініоз та інші хвороби, котрі можуть з’явитися на початку вегетації при наростанні активних температур.

При боротьбі з хворобами слід звертати увагу на бур’яни, які вже присутні на полі або можуть з’явитися з часом залежно від попередника та фітосанітарного стану поля.

Компанія «Август-Україна» цього року виводить на ринок нові посилені гербіциди для захисту зернових колосових (пшениця, ячмінь, жито та овес) – Амбасадор, ВГ та зернових колосових (пшениця, ячмінь, овес) і кукурудзи – препарат Балерина Форте, СЕ.

До складу гербіциду Амбасадор® входять трибенурон-метил, 200 г/кг, флорасулам, 80 г/кг і піклорам, 350 г/кг. Ця комбінація дає змогу мати високу ефективність проти коренепаросткових бур’янів по вегетації культури, контролювати не менш проблемні бур’яни (амброзія полинолистна, фіалка польова та багато інших), а також, що дуже важливо, – кілька «хвиль» падалиці соняшнику та ріпаку, зокрема гібридів, стійких проти імідазолінонів та трибенурон-метилу; широке вікно застосування на пшениці: від 3 листків до фази «прапорцевого» листа, на ячмені – до другого міжвузля та запобігання появи резистентності у бур’янів.

Фомоз ріпаку

Препарат Балерина® Форте (із серії добре відомих Балерина® та Балерина® Супер, виробництва Avgust) посилена піклорамом та містить складний 2-етилгексиловий ефір 2,4-Д кислоти, 452 г/л, піклораму, 37,5 г/л і флорасуламу, 10 г/л.

Переваги препарату полягають у збільшеній ефективності проти широкого спектра однорічних дводольних і багаторічних коренепаросткових бур’янів, а саме видів осоту, лободи, амброзії, берізки, гірчаку, підмареннику, падалиці соняшнику (зокрема гібриди, стійкі проти трибенурон-метилу й імідазолінонів). Завдяки наявності в складі піклораму відбувається контроль кількох хвиль падалиці соняшнику, знищення надземної частини й кореневої системи бур’янів, запобігання появи резистентності в бур’янів.

Рекомендуємо вносити Балерина® Форте до фази другого міжвузля на колосових та у фазі 3–5 листків на кукурудзі за середньодобової температури від +8°С та вище.

Всі перелічені вище препарати вносяться згідно з нормами реєстрації.

Для повноцінного захисту всіх озимих слід пам’ятати про активізацію шкідників за наростання температур. Наявність останніх згубно впливає на майбутній урожай. Для вирішення проблеми боротьби зі шкідниками наша компанія має інсектицидні препарати з різним спектром дії проти широкого видового складу шкідників.

Під час перших обробок, коли немає вегетативної маси та середньодобовий температурний режим у межах +5–10°С, раціонально застосовувати швидкодіючий піретроїдний інсектицид Брейк®, МЕ на основі лямбда-цигалотрину, 100 г/л.

Особливу увагу необхідно приділяти ріпаку, тому що саме на цій культурі активізуються перші шкідники, найнебезпечнішими з яких є види прихованохоботників.

З настанням активних температур та збільшенням вегетативної маси слід обирати інсектициди контактно-системної дії з тривалим періодом захисту, такі як Борей®, КС на основі імідаклоприду та лямбда-цигалотрину та трикомпонентний інсектицид Борей® Нео, КС з діючими речовинами альфа-циперметрин, 125 г/л, імідаклоприд, 100 г/л та клотіанідин, 50 г/л. Ці інсектициди використовують згідно з нормами реєстрації на озимих культурах.

Борошниста роса

Правильно підібраний ранньовесняний захист дає ефективні результати для отримання якісного та повноцінного врожаю майбутніх озимих культур.

З нами рости легше! 

Максим Ванда, менеджер відділу маркетингу ТОВ «Август-Україна» в Східному Регіоні