Ви, мабуть, чули про Індустрію 4.0 і про Спільноту 5.0. І та, й друга – етапи глобальної технологічної еволюції. Так от, перший ще не завершився, а в двері стукає вже другий.  Філософія останнього полягає в тому, що біологічні та фізичні системи мають перейти у кібербіологічну та кіберфізичну сфери. Це буде реалізуватися з допомогою інтернету речей, роботизації, штучного інтелекту, великим даним, безпілотним і мобільним технологіям, технологіям ідентифікації та BlockChain

На Agritechnica-2019 роботи та коботи заявили про себе на повний голос.  Візитівкою виставки та стенду Case IH та став концепт автономного трактора Autonomous Concept Vehicle, який вразив відвідувачів своїм позаземним дизайном та заінтригував таємничими технологічними можливостями. Кілька років тому він став сенсацією Farm progress show( США), за цей час пройшов серію випробувань та удосконалень, обріс технологіями, які дають змогу трактору працювати самостійно та підвищують до максимального рівня ступінь безпеки під час його експлуатації. Номінальна потужність становить 370 к.с., але може бути і 435 к.с, як у звичайного трактора Magnum. Маючи у блоці управління карту поля і карту-завдання, він може самостійно виконувати певну операцію. Обладнаний датчиками, які виявляють перешкоди, може бути кілька варіантів розвитку подій: або він відправляє запит: «є перешкода, як мені діяти?», або виконувати алгоритм, при якому її обминатиме. Коли таке диво з’явиться в Україні? Трактори продовжують тестуватися в США, по-друге, є законодавча перепона для використання безпілотних тракторів, яка вимагає, щоб людина все одно була запобіжником від якихось збоїв системи, тому зараз готується законодавство для забезпечення використання робототехніки, по-третє, в Україні є певні вимоги до сертифікації тракторів, машина без кабіни, автоматично не одержить сертифікат.  

Аграрний футуролог після перебування на стенді John Deere міг би легко сконструювати майбутню модель сільського господарства, в якій всі процеси, згідно з відповідною програмою, виконують розумні машини. Ось автономний трактор доставляє на платформі бокс на поле, який можна назвати вуликом для квадрокоптерів. Їх там може бути і п’ять, і десять, і двадцять в залежності від замовлення фермера. Кожен апарат знає час свого вильоту і повернення на базу, а також квадрат, який має обробити, норму внесення, висоту польоту, швидкість. За якусь мить вулик оживає, відкриваються вікна, одна за одною вилітають розумні «комахи», проходять над площею, за кілька хвилин повертаються, заправляються хімічним препаратом і знову – за роботу. За годину обробка поля успішно завершується, бокс переїжджає на інше поле, процедура повторюється. І при цьому ви не бачите жодної душі в радіусі трьох кілометрів. Той же автономний трактор на електричній тязі може агрегатуватися з будь-яким іншим знаряддям – плугом, культиватором чи сівалкою.

John Deere один із перших створив Центр операцій – портал для збору, аналізу та управління інформацією, одержаною з різних машин. Подібні ресурси мають також Сlaas, Case, New Holland та інші компанії. Але мало яке господарство користується лише машинами одного бренду, майже скрізь утворюється такий собі технічний мікс. В таких умовах виникає інформаційна каша, оскільки один ресурс не знає мови іншого. Спадкоємцям коваля спало на думку створити спільну платформу, яка могла б забезпечити взаємодію між усіма ресурсами. Новий портал одержав назву DATA-Connect, його завдання полягає в тому, щоб збирати дані з CAN-шин різних виробників через штатні системи телеметрії в одне місце. Таким чином клієнт може зайти на зручний для нього ресурс, наприклад, Центр операцій і зчитати інформацію про техніку будь-яких брендів, які теж підключаться до цього проекту, оскільки він відкритий для всіх бажаючих. John Deere починав реалізувати цей проект сам, потім його підтримали Case, New Holland та Claas, які зі свого боку теж розробили відповідні протоколи, які дають змогу вивантажувати інформацію в єдиному форматі. 

Нові моделі комбайнів John Deere одержують здатність бачити поле, сканувати стан жнивної маси, технологічні колії, зібрані площі із допомогою тривимірних камер, ідентифікувати перешкоди, передавати інформацію в комп’ютер, який підбирає відповідний режим роботи.

Компанія Naїvo Technologies представила на виставці в Ганновері автономного робота DINO з пристроєм для точної боротьби з бур’янами. Ця розробка удостоєна Срібної медалі Agritechnica-2019 в Ганновері.

Робот в поєднанні з прецизійним пристроєм для контролю за бур’янами є першим автономним пристроєм, який можна використовувати для механічного контролю за бур’янами на грядках із салатом. Машина з допомогою своїх пристроїв, відеокамер, датчиків та спеціальної програми розрізняє салат і бур’яни та активізує два електричних ножі, які знищують бур’яни між культурними рослинами. Окрім того робот створює цифрову карту, яка також може бути використана для збирання врожаю. Завдяки цьому виробники можуть використовувати цю техніку, щоб зменшити витрати на ручне видалення бур’янів.

Робот DINO в поєднанні з прецизійним блоком для зрізання бур’янів – чудова альтернатива трактору з навісним просапним знаряддям, що сприяє зменшенню навантаженню на ґрунт.

Фахівці очікують, що через чотири роки, на Agritechnica-23 роботи вже повноцінно владарюватимуть на виставці.