– Сергію, ви досить відома в агрохімічних колах людина. Чим ви займаєтеся зараз?

– Я працюю в агрохімії вже понад 20 років. Починав на черкаському «Азоті». Працював на різних посадах у групі OSTCHEM. У компанії GROSSDORF. Є головою Асоціації виробників, імпортерів і трейдерів агрохімії (скорочено СВІТ). Усю попередню мою діяльність об’єднує одне – бажання допомогти відновленню в Україні потужного агрохімічного комплексу. Для аграрного сектору постачання необхідної кількості сучасних мінеральних добрив за адекватною ціною є критичним питанням. Агрохімія формує до 30% собівартості аграрної продукції.

Зараз я займаюся розвитком українського ринку рідких комплексних добрив як комерційний директор групи УТК «Хімальянс» / BLAU Chem. Це перспективний напрям, який змінить технологічні підходи аграріїв до живлення рослин і дасть змогу суттєво економити на добривах. США вже пройшли цей шлях. Якщо Україна бажає будувати ефективне сільське господарство – ми повинні переймати кращі світові практики.


– Останні пів року в новинах регулярно з’являються повідомлення про групу УТК «Хімальянс» / BLAU Chem. Розкажіть трошки про компанію.


– Не дивно. Ми на сьогодні є найцікавішим хімічним проє­ктом в Україні. Група UTK – це об’єднання виробничо-сервісних компаній у сфері агрохімії. УТК «Хімальянс» працює на ринку вже понад 10 років. Основний профіль компанії – постачання мінеральних добрив і надання послуг із внесення добрив у господарствах. 2018 року було започатковано програму з розбудови виробництв рідких комплексних добрив. 2019-го перше пілотне виробництво на основі американської технології хімічного синтезу розпочало роботу в м. Бердянськ. Друге підприємство добудовується в Житомирі. Далі Харків – Полтава, Черкаси – Кропивницький, Вінниця – Хмельницький. Уся лінійка добрив виробляється під маркою BLAU phos. Загальна потужність виробництва групи 2020 р. становитиме 200-250 тис. т РКД. Можна сказати, що BLAU Chem – це розробка, виробництво і розвиток напряму рідких добрив. А УТК «Хімальянс» – це реалізація, логістика і сервіс. Крім того, в Групи є компанії, які працюють у Польщі, Прибалтійських країнах, Середній Азії. Наші пріоритети – це якість і доступні ціни.


– Чому саме РКД?

– Це не просто ще одне добриво. Це зміна підходів до живлення рослин. Технологічність визначає конкурентоздатність компаній у сучасному світі. Не можна використовувати ручну працю й мати високі економічні результати. Американці збагнули це давно. Рівень розвитку компанії визначається рівнем технологій, які вона використовує. Застосування рідких добрив у кілька разів скорочує видатки на сам процес внесення мінеральних добрив. Удвічі менше людей, не потрібна вантажна техніка. Економія часу порівняно з традиційними гранульованими добривами в 2-3 рази.


І це ми не говоримо те, що РКД BLAU phos завдяки однорідній матричній структурі забезпечує неперевершену рівномірність і точність внесення. До того ж без проблем може слугувати носієм для більшості агрохімікатів, мікроелементів, біопрепаратів. Композиція розчину збирається агрономами господарств, як конструктор Лего, в польових умовах. Індивідуально для кожного поля, використовуючи засоби об’єктивного контролю.


До речі, вже багато господарств обладнало свою техніку пристроями для внесення рідких добрив. І процес триває. Маємо приклади господарств, які повністю відмовилися від внесення гранульованих добрив. Найкращий симбіоз для забезпечення живлення рослин – це внесення органіки і комплексів рідких добрив.


– Пропозиція РКД на ринку зростає. Чи є відмінності між різними видами РКД?


– Звичайно. В першу чергу в технології виробництва. Є розчин фосфатів, а є фосфати в розчині. Власне РКД виготовляються за технологією хімічного синтезу. Однак є бакові суміші, які теж намагаються називати РКД, де сухі компоненти просто розчиняють у воді. Приблизно так само, як додається цукор у чай. У фіналі компанії, які користуються методом розчинення, отримують водний розчин солей мінеральних добрив. І якщо для виробництва КАС цей метод прийнятний, то виробництво фосфатних РКД за цією методикою – проблематичне. Вміст діючих речовин не перевищує 32%, а стабільність розчину чи його змішування з додатковими компонентами викликає багато питань.


Слід зазначити, що зараз в Україну ввозять безбаластні добрива китайського чи європейського походження. Вони добре розчиняються у воді. Проте якщо використовувати саме цю сировину, то краще і дешевше виготовляти бакові суміші в польових умовах. Їх не можна позиціонувати як повноцінні РКД, хіба що абревіатуру розшифровувати як розчинені комплексні добрива.


Підприємства групи УТК «Хімальянс» / BLAU Chem працюють за технологією хімічного синтезу. Основою виробництва є базові кислоти, аміак, розчин калію та інша хімічна сировина. В результаті отримуємо високоякісний і стабільний хімічний розчин. Класичний РКД 10:34, 5:20:5, 3:18:18, 25:6+4S, 8:24 та інші марки.


Друга відмінність – це форма фосфатів. Класичні РКД, крім швидких ортофосфатів, містять також поліфосфати, які надають РКД властивості пролонгованої дії. Це досягається тим, що поліфосфат є зв’язаним ланцюжком атомів фосфору. Він (на відміну від ортофосфатів) не переходить у недоступну для рослин форму, а поступово віддає діючу речовину рослинам протягом 2-7 тижнів. Механізм пролонгованої дії поліфосфатних РКД (АРР) нагадує механізм дії КАС. Завдяки поліфосфатам коефіцієнт первинного засвоєння РКД BLAU phos досягає 60-85%. Для порівняння КПЗ амофосу 11:52 не перевищує 35%. Станом на листопад 2019 р., економія від використання РКД BLAU phos порівняно з твердими добривами була 350-500 грн/га.


Ну і звичайно, треба враховувати якість самого виробницт­ва і відповідальність виробника. Якісна сировина, промислова технологія гарантують відповідний продукт на виході. Тому є РКД 8:24 компанії BLAU chem, а є 8:24, зроблені з порошкової сировини без дотримання промислових стандартів. І лише споживач може вирішити, що придбати, аби не бути розчарованим у своєму виборі. Тим більше, що на виготовлений за технологією синтезу з якісної сировини РКД BLAU chem 8:24 і на кустарний 8:24 з китайських порошків – ціна майже однакова.


– Коли і як краще вносити класичні РКД?


– Треба розуміти, що стратегію живлення рослин визначає лише агроном господарства. Це не мобільний телефон, де треба просто прочитати інструкцію. Багато залежить від стану ґрунтів, вмісту в них доступних поживних речовин, вологи, температури, попередника, генетичного потенціалу сорту тощо. Тому кожному полю потрібен індивідуальний підхід.


Останніми роками РКД позиціонувалися переважно як стартові добрива. Проте якщо ми говоримо про РКД, виготовлені за технологією хімічного синтезу, то вносити ці добрива можна і при передпосівній обробці ґрунту, і разом із посівом, і на різних фазах підживлення. РКД, і особливо поліфосфатні РКД (АРР) пролонгованої дії, є замінниками стандартних твердих фосфатних і комплексних добрив. Ми вже заклали ряд промислових дослідів на озимій пшениці й ріпаку. Проміжний огляд посівів продемонстрував суттєво кращий розвиток кореневої системи і рослини в цілому, ніж на контрольних ділянках, де використовувалися тверді NP/NPK.


Найкращі результати дає локально ґрунтове внесення РКД у зоні ефективного досягнення кореневою системою рослини. Завдяки тому, що поліфосфатні РКД мають потенціал міграції до 15 см, добрі результати також отримують при суцільно-поверхневому або стрічково-поверхневому внесенні з подальшим загортанням у ґрунт.
У більшості випадків перехід на технології живлення рослин рідкими добривами дає кращі економічні та фактичні результати. Головне відповідально підійти до вибору продукту і постачальника. Копійчана економія сьогодні призведе до значних втрат при зборі врожаю. Бо нюанси мають значення.