_120_0001Ексклюзивний День поля Pottinger – показ новинок під Бернбургом у Німеччині, перед їх виходом у фермерські поля.

Це був ексклюзивний День поля Pottinger – для втаємничених, для тих, хто мав до Pottinger безпосереднє відношення й виводив цю техніку на поля Франції, Росії, Хорватії, інших країн, для дилерів. Вони повинні бачити найновіші здо­бутки навіть раніше, аніж журналісти. Тож журналіст на показі в полях під Бернбургом був один, кореспондент журналу «Зерно». (Опубликовано в № 05.2010 г.)

Pottinger знаменитий своїм кормозаготівельним обладнанням, косарками, сіножаткозбиральними комплексами, ворушилками, валкоутворювачами, прес-підбірниками, але ж була рання весна. Pottinger відомий і як виробник неперевершених плугів, культиваторів, дискових лущильників, сівалок. Зараз новинки у компанії – весняного напрямку.

Враження від демонстрації техніки у присутніх скла­лися яскраві. Ґрунтообробна лінійка Pottinger – це колекція оригінальних інженерно-конструкторських рішень для практиків, яка базується на глибокому знанні типових та нетипових проблем фермерів, а також ціла низка ноу-хау, власних секретів та винаходів фірми, які включають спеціальні технології гарту металу та бага­то інших виробничих процесів.

Після оранки плугом Servo 6.50 поле як шовкове, візуальної потреби в додатковому обробітку немає. Ця розробка – предмет гордощів Pottinger. Новий напівнавісний плуг Servo 6.50 поєднує кращі риси навісного та напівнавісного плугів. Революційною тут є побудова рами, яка уможливлює передачу тягового зусилля надкоротким шляхом через головний кронштейн плуга, розміщений близько до трактора. Міцність такої конструкції виключає наявність слабких місць і зменшує потужність, необхідну для роботи з плугом. Корпуси оснащені розривними запобіжними болтами, отвори кріплення при розриві не розбиваються.

Інноваційна система запобіганню пробуксовки дозволяє переносити частково вагу плуга через гідроакумулятор і систему важелів на задню вісь трак­тора (до 1,5 тонн). Результат – на 20% зменшується про­буксовка (особливо за вологих умов оранки); на 10% скорочуються витрати пального. В цій моделі створена ідеальна лінія тяги шляхом розташування на навісному блоці осі обертання чітко посередині задньої осі тракто­ра. В підсумку до мінімуму зведено бокове відхилення, забезпечено максимальне копіювання колії.

Ефектно виступив і новітній три-балковий SYNKRO 5003. Цей 5-метро-вий агрегат вагою 3 тонни здатен про­водити обробку грунту на глибину від 5 до 30 см. Тут застосована система різних видів лап: подільна стрільчата лапа, яка добре прорізає грунт, рівномірно та інтенсивно перемішує мульчу; долотоподібні, серцеподібні лапи, з системами швидкої заміни, з відкрилками. Лапи мають систему захисту від перевантажень та два-три положення зміни кута атаки, тож ефективні й на сухих, твердих грунтах. Крайні лапи ввігнуті всередину, туди й скеровують потік землі. В підсумку – виключають утво­рення гребенів. Коли грунт скипає під натиском лап культиватора, це вражає особливо: верхні шари нібито непорушної земної тверді перемішуються, щоб утвори­ти комфортне середовище для культурних рослин…

Показала себе у ділі й короткобазна дискова боро­на TERRADISC 6000. Шестиметрова працівниця з 48 дисками здатна обробляти 6-9 га на годину. Особливістю цієї борони є те, що у транспортному положенні шасі борони звільняє від навантаження передню вісь трак­тора.

Ще коли мені лише натякнули, що в полі я зможу побачити нову сівалку Pottinger Terrasem C 6, що на випробуваннях показала хороші результати при швидкості посіву 18 км/год (!), я був збентежений, знаючи, що швидкість на посівній – головний фактор й головна про­блема. Сіяти треба якнайшвидше, щоб впіймати момент співпадання кліматичних, температурних та біологічних факторів, але сіяти з великою швидкістю неможливо, оскільки різко знижується якість посіву. Невже – мож­ливо?

І Pottinger Terrasem C 6 вийшла (чи – вийшов? Адже це – універсальний посівний комплекс для роботи при мінімальній та традиційній технології) на глинисті та вкриті камінчиками німецькі ниви. Звісно, про якість посіву я сказати нічого не можу, адже сівба була пока­зова, однак, на перший погляд, проблему збереження якості посіву австрійцям вдалося вирішити і от якими методами. Передусім, те, чого немає в світових напра-цюваннях, а є тільки в цій сівалці: паралелограмна підвіска приєднання сошникового брусу до механізму прикочу­ючого котка. Це означає, що площа роботи і сошників, і котків постійно знаходиться паралельно поверхні, якою б нерівною вона не була; це дає в свою чергу абсолютно рівномірну константну глибину висіву як за умов пагорбів на полі, так і при потраплянні в западини.

_121_0005Гідравлічне довантаження дозволяє переносити до 70% ваги посівної комбінації на висівну секцію і, залеж­но від того, за якою системою обробітку ґрунту здійснюється посів, створювати тиск на окремі сошни­ки від 40 до 130 кг! Посіви по традиційній системі (після плуга), по мульчі, та прямі посіви по мульчі (по стерні попередника) – завдання, для яких власне і створена Terrasem C 6.

Ще одне з особистих живих вражень: мене здивува­ло, що серед фахових питань дилерів різних країн, якими вони засипали керівників та спеціалістів Pottinger щодо, зрозуміло, конструкторських особливостей та обслуго­вування техніки, 90% стосувалися особливостей грунтів, сівозміни, біологічних особливостей вирощуваних куль­тур, сучасних агротехнологій. Дилери-техніки мислили та оцінювали новинки абсолютно так, як їхні клієнти, фермери!

Гадаю, присутній на демонстрації Хайнц Пьотінгер, один з власників компанії та її керівник, мав бути задо­волений як доброю роботою своїх інженерів та робітників, так і персоналом, який забезпечує потрапляння техніки в господарства фермерів різних країн.

_121_0004Шкода, що на показі не були викладені з сезонних причин козирні карти Pottinger, наприклад, прицепи-підбірники заготівлі кормів Jumbo, найбільша дискова косарка Novacat T8, але – ще є час. Корми ще тільки наливаються. Прийде на наші українські поля й ця техніка.

Terrasem C 6 має повноцінну дискову борону для інтенсивної передпосівної підготовки ґрунту. Агресивно встановлені диски діаметром 510 мм з кутом атаки 15° за рухом сівалки і 6° по вертикалі забезпечують ідеальне рихлення,а необслуговувані закриті підшипники разом з масивністю та металоємністю всієї конструкції гарантують стабільність і надійність.

_121_0001Паралелограмні вузли, що приєднують кожну з 3 секцій сівалки до основної рами, забезпечують ідеально чітке копіювання поверхні в повздовжньому і в поперечному напрямках за будь-якої зміни рельєфу. Кожна з секцій примусово довантажується гідравлічною системою (тиск на кожен сошник, нагадуємо, від 40 до 130 кг), що дає змогу постійного дотримання глибини висіву навіть при швидкості до 18 км/год.

_121_0002Продуманою є і конструкція розподільної тарілки, ззовні насіннєвого бункера, що забезпечує чисту роботу розподільника, а великий діаметр гарантує рівномірний розподіл між всіма 48 насіннєпроводами.

Розподільник випробувано і довершено в аеродинамічній трубі на заводі. При технологічних коліях невикористане насіння повертається назад, а не розподіляється між іншими рядками, що дозволяє економити до 6% насіння.

_121_0003Унікальною є і система сошників. По-перше, диски дводискового сошника типу dual-disc розрізають ґрунт акуратно, а їхня вісь зміщення на 2,5 см один відносно іншого дозволяє рівномірно перекривати робочу зону обох дисків по мірі спрацювання і компенсувати бічне зусилля дисків сошника. Така система поєднала найкращі риси анкерно-дискового та подвійного дискового сошників.

По-друге, однакова довжина тримачів сошника як 1-го так і 2-го рядів гарантує дотримання міжряддя у 12,5 см при посіві на пологих поворотах.