zerno110Умови вирощування зернових в останні роки змінилися, і зараз колосові культури дуже швидко проходять стадію кущіння. Особливо це характерно для озимих пшениці та ячменю. А потреба в знищуванні бур’янів залишається. Також дуже урізноманітнився видовий склад шкідливих рослин. І часто одному препарату впоратися з цим розмаїттям важко. (Опубликовано в №4.2011г.)

Якщо проти однорічних дводольних є досить широкий вибір препаратів для застосування після закінчення фази кущіння, то проти багаторічних рослин цей перелік дуже звузився. У більшості випадків гербіциди, які можуть більш-менш ефективно пригнічувати осоти, мають обмежену ефективність проти деяких поширених бур’янів (наприклад, підмаренник чіпкий).
Для повнішого контролю бур’янів на більш пізніх стадіях розвитку зернових доцільно використовувати бакові суміші препаратів. Одну з таких сумішей, яка пройшла перевірку практикою масового застосування у багатьох регіонах України, ми хочемо вам запропонувати для використання. Це суміш двох гербіцидів – Пік та Логран. І хоча обидва препарати належать до класу сульфонілсечовин, вони мають деякі суттєві відмінності як за спектром контрольованих бур’янів, так і за способом дії.

Agro_mir_A4_05_10

Триасульфурон (діюча речовина Лограну) діє на точку росту, припиняє ріст рослин. Ця речовина активна вже за температури +5 °С. Просульфурон (діюча речовина Піку) досить активно діє на листковий апарат. І Пік, і Логран можуть проникати в рослину через листки та корені, мають добре виражену ґрунтову дію. Обидва гербіциди контролюють досить широкий видовий склад бур’янів, але мають деякі відмінності. Наприклад, Логран може пригнічувати підмаренник чіпкий, мати кращу ефективність проти кучерявця Софії або жабрія звичайного. Тоді як Пік здатен стримати лободу (що є проблемним бур’яном для більшості сульфонілсечовин) та осоти. Проти цілої групи видів ці два препарати мають рівень ефективності 75-90%, але, коли вони використовуються разом, цей показник зростає до 100%. Пропонована суміш не залишає жодних шансів для проростання падалиці соняшнику та ріпаку впродовж усього вегетаційного періоду.

Agro_mir_A4_05_10

Норма використання препаратів у баковій суміші залежить від стадії розвитку бур’янів. Чим у більш пізні строки проходить обробка, тим вищою повинна бути норма. Крім того, якщо є велика щільність бур’янів з підвищеною стійкістю до дії гербіцидів, слід використовувати максимальні норми витрати. Зазвичай Лограна беруть 5-10 г/га, а Піку – 10 г/га.

Agro_mir_A4_05_10

Крім весняно-літнього застосування на більш пізніх стадіях розвитку зернових культур, композицію Лограну з Піком почали широко застосовувати для обробки озимини восени. Таке обприскування дозволяє знищити озимі та зимуючі види бур’янів і за рахунок ґрунтової дії надійно стримує проростання ярих ранніх рослин навесні, тому відпадає потреба у весняних обробках гербіцидами. А це вже можливість мати значно більше часу для проведення весняних польових робіт, не відволікаючись на захист озимих зернових культур.
Отже, що може отримати агроном від застосування суміші Лограну та Піку?

Давайте підсумуємо:

• Суміш можна використовувати від фази сходів культури до фази прапорцевого листка включно.

• Вона може діяти в широкому діапазоні температур, її ефективність не знижують опади.

• Контролює основні однорічні та багаторічні дводольні бур’яни, у тому числі пригнічує розвиток осотів, берізки, підмаренника.

• За рахунок синергізму посилюється захисна дія та розширюється видовий склад контрольованих бур’янів у зернових культурах.

• Діє на проростаючі бур’яни, що значно покращує захисний ефект на зріджених посівах, де може бути декілька хвиль проростання.

• Відмінно знищує падалицю соняшнику та ріпаку впродовж усього сезону вегетації.

• Кращий варіант для осіннього застосування на озимих культурах.
Олександр Зозуля,
кандидат біологічних наук