zerno.#07.block.inddВишикувані в шеренги 18 бурякозбиральних комбайнів чекали свого часу, щоб продемонструвати свої здібності. Хоча виходити в поле було зарано: на календарі – кінець червня, та й земля була щедро зрошена дощами. 200 аграріїв також терпляче чекали, коли вже врешті організатори Дня поля в Полковничому розвернуть на асфальтованому майданчику бодай одного велета euro-Tiger завдовжки 18 м. (Опубликовано в № 7.2011г.)

– То це комбайн для великих «агрохолдінгов», – промовив діалектом один з учасників Дня поля до свого супутника, напевно, такого ж фермера, як і він сам.

– Та ні, він мобільний. Я сам бачив, як він на цьому подвір’ї «восьмьорки» нарізав, – інший аграрій знав, що бурякозбиральні комбайни Ropa одні з найбільш маневрених у світі.

Внутрішній радіус розвороту Ropa Tiger складає 8 м. В Німеччині (Баварія), як не дивно, їх застосовують на бурякових полях навіть у 5 (!) га. Тож йдеться не лише про агрохолдинги. Ropa Tiger однаково ефективно працює як на малих, так і на великих полях, безкомпромісно економлячи паливо (витрати -30,8 л/га), впевнено відпрацьовуючи заявлені виробником 10 тис. мотогодин, а також турботливо зберігаючи якість коренеплодів. На цих та інших перевагах своєї техніки працівники компанії «Ропа Україна» наголосили на своєму Дні поля, що проводився 30 червня в с. Полковниче Київської області. Співорганізаторами заходу виступили компанії Horsch, Claas, Stefes, Strube та Bergmann.

Важко повірити, що творцем знаних в Україні, надійних та економічних комбайнів-гігантів є сімейне підприємство, а не, приміром, міжнародна транснаціональна корпорація. Маркетингові ходи та ринкові інтриги тут ні до чого, на Дні поля перед аграріями демонстрували втілення відшліфованої, здавалося, до досконалості інженерної думки. Бурякозбиральні комбайни Ropa стали для Германа Пайтнера, директора компанії Ropa і агронома за освітою, справою всього життя. Легендарну німецьку надійність, втіленням якої стали самохідні бурякозбиральні комбайни euro-Tiger, доповнено зручністю керування та гнучким налаштуванням режимів роботи. Однією з численних переваг комбайна Tiger є його «обережний хід», що зменшує ймовірність пошкодження коренеплодів. А дві повноприводні осі дозволяють впевнено рухатися навіть по зволоженому полю. Завдяки великій площі опори ззаду комбайн стійкий на схилах, а також під час руху по пересіченій місцевості. Важливою частиною комбайна є 40-кубовий бункер, що дозволяє працювати без зупинки на середині поля навіть на довгих гонах. З 2006 року комбайни Tiger обладнуються двигунами від Mersedes-Benz, потужністю 604 к.с., це дозволяє ставити на один і той самий комбайн 6- (модифікація euro-Tiger), 8-або 9-рядні (модифікація euro-Tiger XL) корчувачі. До речі, корчувач Tiger^ легкий в обслуговуванні, що важливо під час збиральної кампанії. Після граційного дефіле «тигрів» учасникам Дня поля були продемонстровані самохідні навантажувачі-очисники цукрового буряку euro-Maus 3 та euro-Maus 4, лідери техніки свого класу в Україні. Конструкторам вдалося поєднати компактність (що зручно при транспортуванні) та широкозахватність основних робочих органів «євромиші». Ширина підбирача складає 8,7 м, що дозволяє рівномірно розділяти бурт на дві частини. Стріла перевантажувача довжиною 13 м та висотою 6 м дозволяє завантажувати не лише великогабаритні вантажівки, а й залізничні вагони. Euro-Maus здійснює додаткове очищення буряків, демонструючи гарний результат навіть на важких ґрунтах і в умовах значної забрудненості буряків в бурті. Швидкість очищення та перевантаження – 350 т/год. Як зазначив під час демонстрації euro-Tiger Віталій Орловський, директор компанії «Ропа Україна», нині в Україні працює більше 20 комбайнів Ropa саме з 8- та 9-рядними корчувачами (моделі euro-Tiger XL). З року в рік кожен комбайн збирає коренеплоди в середньому з 1400 (!) га. А на перевантажувачі-очисники euro-Mouse 3 та euro-Mouse 4 припадає 80% ринку України серед техніки такого класу.

zerno.#07.block.inddНа Дні поля широке представлення також мала техніка компанії Horsch, техніка сьогоднішнього та, що важливо, завтрашнього дня: культиватори Joker, Terrano та Tiger, сівалки Pronto та Focus, зерновий бункер-перевантажувач Titan на 34 куб. м та самохідний оприскувач Leeb. Спільна риса всієї представленої техніки, а це 13 моделей в різних модифікаціях, – її економічність, котра досягається різними шляхами. Стерневий культиватор Joker обробляє ґрунт на глибині проростання зі швидкістю 20 км/год та потребує потужності близько 25 к.с. на метр захвату. Агрегат розрахований на тривалу експлуатацію з мінімальними сервісними втручаннями.

Культиватори серії Tiger – це, без перебільшення, золота серія ґрунтообробних агрегатів від Horsch, призначених для інтенсивного обробітку ґрунту. Є чотири різні модифікації «тигрів» для різних типів обробітку стерні та ґрунту – AS, LT, MT, XL. Кожен з них оснащений блоком безпеки, що дозволяє лапам обробляти надтвердий ґрунт та водночас без ушкоджень перестрибувати через каміння та інші перешкоди. Завдяки спеціальному відвалу на кожній з лап Tiger зменшує потребу в тяговому зусиллі на 20% (за даними DLG). Надзвичайно важливо те, що кожна з представлених на Дні поля одиниць техніки компанії Horsch може працювати за технологією Strip-till – новою системою обробітку ґрунту, завдяки якій аграрій виходить на принципово інший, вищий рівень економічності та рентабельності. Втім, обробляти чи ні свої поля стрічковим способом (для чого, ніде правди діти, потрібні нові знання та кошти, зокрема на додаткове електронне обладнання), – вирішувати особисто кожному. Та найголовніше, що з технікою від Horsch можливі різні способи обробітку. А універсальність (справжня, а не декларована) – це, беззаперечно, величезна перевага.

Володимир Блинський,

оглядач журналу «Зерно»