+30% урожайності? «З No-tillможливе й не таке», – стверджує Фредерік Шавіньї. Потрапити до ТОВ «Шпола-Агро Індустрі» багато аграріїв вважають за щастя. У цьому господарстві «по нулю» працюють уже 8 років. Тут можна роздивитися не лише техніку для No-till та поля з вегетуючими рослинами. «Шпола-Агро Індустрі» – це той випадок, коли ви маєте шанс побачити весь No-till, від самого початку і дотепер. Чим та як роблять No-till? Яке насіння? Які проблеми та переваги? А що може бути переконливішим, аніж детальна технологічна карта біля кожного з полів та півтораметрова яма, що показує корені сої метрової довжини? (Опубликовано в № 7.2011г.)

На День поля агропідприємства «Шпола-Агро Індустрі» та фірми Caussade Semences (5 липня, с. Сигнаївка, Черкаська обл.) приїхало з півтисячі гостей. Велика делегація аграріїв з Росії та інших країн СНД після засушливого 2010 року, мабуть, була невипадковою. Одне з перших питань, що поставили росіяни: «Чи працюватиме No-till в засушливих регіонах, де за календарний рік випадає 300 мм опадів?»

– No-till тим ефективніший, чим засушливішим є регіон, – відповів агроному з Алтайського краю Фредерік Шавіньї, керівник компанії «Шпола-Агро Індустрі».

– Одна з найбільших переваг системи No-till – це утримання вологи. Утримання відбувається за рахунок пожнивних решток на поверхні землі (взимку сніг лишається на полях) та відсутності обробітку, коли втрачається 50% вологи. За весь 2010 рік на наші поля випало загалом менше 300 мм опадів. Та незважаючи на це на кукурудзі ми отримали вдвічі більший врожай, аніж наші сусіди.

У «Шпола-Агро Індустрі» на No-till-полях використовують лише три агрегати: сівалку, обприскувач і комбайн. У No-till наявність сівалки та вміння нею користуватися стоять на одному щаблі з правильним використанням агрохімікатів. На питання, чому агропідприємство взяло на озброєння саме сівалку Giorgi, Ф. Шавіньї відповів:

– Аргентинський виробник сівалок Giorgi – один з найпотужніших у своєму сегменті ринку. Саме тому Giorgi може собі дозволити швидко реагувати на конструктивні зміни у сівалці, налаштовуючи її під потреби клієнта. Між тією сівалкою Giorgi, що ми вперше купили 8 років тому, та тією, яку ви бачите і можете придбати у нас сьогодні, велика різниця. Giorgi адаптував сівалку саме під український No-till. Важливою для No-till характеристикою комбайну New Holland CR 9080 є подрібнення та рівномірне розподілення по полю пожнивних решток. Якщо комбайн вашого господарства не надто добре справляється з рослинними рештками, пустіть після жнив «шредера», спеціального подрібнювача пожнивних решток. «Шпола-Агро Індустрі» пропонує два види шредерів Quivogne (див. табл.). Першим правильним кроком до успішного No-till по-українськи Ф. Шавіньї вважає виконання двох умов: вирівнювання полів та розроблення гарної програми захисту рослин, особливо щодо гербіцидів. І якщо про гербіциди зараз говорити немає сенсу, оскільки ця робота індивідуальна для кожного поля, то для вирівнювання полів «Шпола-Агро Індустрі» використовувала і пропонує зараз кожному спектр агрегатів, починаючи з легкого дискатора EcoMulch та закінчуючи важкими дисковими боронами Quivogne та щілерізом (див. табл.). Уся техніка оригінального французького виробництва, а отже, є носієм європейської інженерної думки та високої якості виконання робочих органів.

Окрім продажу техніки для No-till та супроводу з впровадження цієї технології «Шпола-Агро Індустрі» пропонує високоякісне насіння кукурудзи та соняшнику селекції французької компанії Caussade Semences. За відгуками Бориса Сільвестровича Фоменка, директора ТОВ «Агрошанс» (Черкаська обл., 3200 га), кукурудза від «Шпола-Агро Індустрі» на 1200 га навіть за умов засушливості дала середню врожайність 88 ц/га, а з ділянок гібридизації соняшнику зібрали в середньому по 20 ц/га. На п’яти з шести полів, продемонстрованих учасникам Дня поля, No-till застосовують 6 років підряд. На одному з полів, що під кукурудзою, нульова технологія впроваджена з 2011 року. В 2010 році поле було підготовлене (вирівняне та досліджене на наявність мікро- та макроелементів). Кукурудзу гібриду Мастрі (Caussade Semences) висіяно 16-рядною Giorgi Precisa, попередник -соняшник. Сіяли ті гібриди, що самі ж і вирощують. Серед їх значного асортименту найкращі результати показує кукурудза гібридів Мастрі, Кразі та Луїджі (Caussade Semences). Серед усіх вирощуваних у господарстві гібридів соняшнику найкраще в умовах черкаського No-till себе зарекомендували товарні посіви соняшнику гібриду Імерія КС (Caussade Semences).

На запитання журналу «Зерно», що на сьогодні заважає впроваджувати No-till в Україні, Шавіньї різко та впевнено відповів:

– Мізки!

– Тут має бути державна підтримка… – кинув репліку один з аграріїв.

– Почекайте-но, чому це держава має вам допомагати!? У держави немає грошей – зрозумійте це. Господар має покладатися лише на себе. Ми вже 8 років успішно працюємо по справжньому, стовідсотковому No-till, з року в рік отримуючи по всіх культурах на 25-30% більший врожай, аніж наші сусіди. Це і є яскраве і незаперечне підтвердження того, що працювати по No-till може кожен аграрій, кожен з вас.