zerno.#09.block.inddЗдавалося б, на це питання легко відповісти: хочемо якості, ціни і щоб представник компанії, яка виробляє ЗЗР, був з досвідом і міг допомогти порадою. Але, незважаючи на те, що ринок засобів захисту рослин перенасичений і компаній, що мають реєстрацію своїх препаратів, уже більше 60, вибрати якісний і недорогий продукт дуже важко. (Опубликовано в № 09.2011 г.)
З цією проблемою зіткнулися багато сільгоспвиробників, у тому числі корпорація «Агро-Союз». У 2005-2006 рр., коли ціни на найбільш вживані продукти досягли свого мак­симуму, компанія зробила досить успішну спробу щодо зменшення витрат на захист рослин і збільшення ефективності їх застосуван­ня. За ці два роки на дослідних площах підприємства було випробу­вано більше 100 препаратів різних компаній. Результати випробувань відкрили досить сумну тенденцію: або дуже дорого, але якісно, або дешево, але не завжди працює… Ні той, ні інший варіант не влаштовував керівництво компанії і агрономів підприємства. Тому виробника, який би відповідав усім вимогам, довелося шукати за кордо­ном. Після низки польових випробувань у 2007-2008 рр. партнером була обрана міжнародна компанія «Іпрохім», яка виробляє та реалізує засоби захисту рос­лин у 60 країнах світу, в тому числі у Польщі, Іспанії, Японії, Ізраїлі, Великобританії, Аргентині, Бразилії, Мексиці, Росії та на Кубі. З 2008 року потреба у засобах захисту рослин корпорації «Агро-Союз» закривається препаратами компанії «Іпрохім». У 2009 році «Агро-Союз» та «Іпрохім» створили спільне підприємство «Іпрохім-Союз», завданнями якого стали реалізація якісних засобів захисту рослин для ринку України і забезпечення внутрішніх потреб свого модельного господарства площею 12 тис. га. За три роки роботи досить велика кількість аграріїв оцінили якість продуктів компанії, у тому числі дирек­тор ТОВ «Борщівське» Іван Лисак (Харківська обл., Балаклійський р-н, площа підприємства – 4 тис. га). При виборі постачальника ЗЗР зазвичай звертають увагу на якість і ціну препаратів, консультаційний супровід і умови оплати. Усім цим критеріям компанія «Іпрохім-Союз» відповідає у повній мірі.

Наприклад, раніше, коли працювали з іншими компаніями, не завжди були задоволені роботою ґрунтових гербіцидів. У цьому сезоні на посівах соняшнику внесли страховий протизлаковий гербіцид zerno.#09.block.inddлише на 10 гектарах (із 700), де в минулому році навесні не встигли обробити гліфосатом і знищити пирій повзучий. При цьому ґрунтовий гербіцид Діагональ (ацетохлор 900 г/л) (2 л/га) на всіх посівах соняшнику був внесений без заробляння у ґрунт. При внесенні нама­галися працювати вранці та ввечері, використовували норму витрати робо­чого розчину 250 л/га. Міжрядні оброб­ки не проводились. Взагалі третина наших посівів обробляється за нульо­вою технологією, і, незважаючи на те, що деяка частина ґрунту вкрита рослин­ними рештками, необхідності обробля­ти страховими гербіцидами після засто­сування ґрунтового гербіциду не було. На посівах кукурудзи застосовували таку систему захисту. За нульовою технологією – Діагональ (ацетохлор 900 г/л) (2,5 л/га) + Директор (ІПА сіль гліфосату 480 г/л). При мінімальній і традиційній технології вносили Діагональ (ацетохлор 900 г/л) (2,5 л/га) без гербіциду суцільної дії. У фазі 3-5 листків для захисту від широколи­стих бур’янів вибірково, залежно від типу забур’яненості, використовували препарати на основі або дикамби, або 2,4-Д етилгексилового ефіру. Результат: кукурудза стоїть чиста, соняшник теж (див. фото). Для протруювання насіння озимої пшениці та ярого ячменю використову­вали інсектицидний протруйник Грот (імідаклоприд 700 г/кг) – 0,4 кг на 1 т насіння. В осінній період посіви не були пошкоджені злаковими мухами і хлібною жужелицею. Також уникли ушкоджень сходів ярого ячменю хлібними блішками. На посівах озимої пшениці проводили дві обробки фунгіцидами: 1) Корал (карбендазим) (0,5 л/га) на початку виходу в трубку (30-32 за ВВСН), 2) після появи прапорцевого листа (42­44 за ВВСН) – Риф (тебуконазол 250 г/л) (0,3 л/га) + Вал (флутріафол 250 г/л) (0,3 л/га). Від більшості захворювань врятувалися, у тому числі найпроблемніших у цьому році (септоріозу та борошнистої роси). Захист озимих від шкідників проводив­ся у два прийоми1. Першу обробку про­водили для захисту від пшеничного трипса і личинок клопа 2 віку спільно з другою обробкою фунгіцидами. Другу обробку робили через 24 дні проти личинок клопа черепашки і хлібних жуків, оскільки при проведенні першої обробки вже була висока чисельність личинок 1-2 віку (до 80 екз./100 помахів сачком) і при цьому було ще досить багато яйцекладок. Від клопа черепашки і хлібних жуків захистилися повністю. При першій обробці використовувався препарат Грот (0,07 кг/га (імідаклоприд 750 г/кг)), при другій – бакова суміш Грот (0,07 кг/га) + Стрікція (альфа-циперметрин) (0,1 л/га). Всього на дві обробки інсектицидами було витрачено менше 8 у.о. на 1 га. В цілому результата­ми роботи дуже задоволені. Будемо й надалі працювати з компанією «Іпрохім-Союз».

Віктор Філатов,

 

агроном-консультант ТОВ «Іпрохім-Союз»

Довiдка

Періодично у східних і південних областях України спостерігається розтягнутий вихід імаго клопа з місць зимівлі. Він може розтягнутися через низькі температури в період яйцекладки, тому на посівах, де не проводилися захисні заходи у фазі кущення – виходу в трубку, можна було зустріти личинок 2-4 віку і свіжі яйцекладки одночасно. Через погодні умови це явище спостерігалося і в 2011 році.