Як розрахувати фіксований сільського­сподарський податок за новим законом

З 1 квітня в Україні набув чинності Закон «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні». Закон опублікований у парламентській газеті «Голос України». Спробуємо розібратися, який додатковий тягар ляже на плечі вітчизняних сільськогосподарських товаровиробників

Вищевказаний закон стосується сільськогосподарських товаровиробників у частині змін до Податкового кодексу України, зокрема статті 303, яка тепер, після змін, виглядає наступним чином: «303.1. Базою оподаткування податком для сільськогосподарських товаровиробників є нормативна грошова оцінка одного гектара сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного за станом на 1 січня базового податкового (звітного) року відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІІ цього Кодексу».

Для прикладу візьмемо за основу дані, надані Державним агентством земельних ресурсів України на прикладі Львівської області. Станом на 1 липня 1995 року НГО 1 гектару ріллі на Львівщині складала 3161 грн. На 1 січня 2014 року ця оцінка складає 10115,2 грн, а з урахуванням «коефіцієнту 1,756» – 17762,29 грн.

Нарахування ФСП за новим та старим законодавством

Допоможе нам у цьому стаття 304 Податкового кодексу України, де зазначається: «304.1. Розмір ставок податку з одного гектара сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду для сільськогосподарських товаровиробників залежить від категорії (типу) земель, їх розташування та становить (у відсот­ках бази оподаткування):

а) для ріллі, сіножатей і пасовищ, крім ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, а також ріллі, сіножатей і пасовищ, що перебувають у власності сільськогосподарських товаровиробників, які спеціалізуються на виробництві (вирощуванні) та переробці продукції рослинництва на закритому ґрунті, або надані їм у користування, у тому числі на умовах оренди – 0,15».
Простими словами, до набуття чинності Закону «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» база оподаткування ФСП не змінювалася, тепер до неї застосовується коефіцієнт індексації. Сміливо можна стверджувати, що тепер ця база може змінюватися щорічно, відповідно до коефіцієнтів індексації.

Закон набув чинності 1.04.2014 року. Але відповідно до статті 306 Податкового кодексу «сільськогосподарські товаровиробники самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік…». Тобто, всі обчислення вже зроблені, а декларації подані. І в такому випадку лишається тільки 2 варіанти. Або після роз’яснень Податкової служби нарахування за новою системою будуть робитися вже з 1 січня 2015 року, або, що менш ймовірно, вже з наступного кварталу. Сподіваємося на перший варіант і у будь-якому разі чекаємо на роз’яснення податківців.

Гліб Гаврилов,
генеральний юрист
юридичної компанії «Легіон»

Опублікована в №4/2014.