Застосувавши нову американську технологію підготовки посівного ложа з одночасним внесенням добрив, у ПСП «Злагода» отримали чудову врожайність цукрових буряків.

Таке враження, що полем на Рівненщині хтось вирішив щільно проїхатися санчатами, рівненько вгризаючись полозами в ґрунт на глибину до 16 см. Пронизливий жовтневий вітер, сирість і ледь чутний «аромат» органіки. А точніше — гранульованого курячого посліду, який у ПСП «Злагода» вносять у нормі 500 кг/га. Справа вже звична — сіють буряки за технологією Strip-till, використовуючи специфічний агрегат за власним проектом з робочими органами від Dawn Equipment (США), який нагадує велетенський трансформер із гострими дисками для обробітку смуг.

За кілька днів після поїздки до ПСП «Злагода» я спілкувався із керівником ірства, розташованого на півдні Київщини. Мова зайшла про цукрові буряки, і я згадав про Strip-till на Рівненщині:

— «Злагода» збирає цьогоріч

— на хвилиночку! — близько 1000 центнерів солодких коренів з гектара.

— Так це ж захід — там дощі!

— Де там! Якраз цьогоріч з опадами не склалося: випали вже тоді, коли не були потрібні!

Мій співрозмовник одразу ж набрав телефон господарства, аби переконатися, що по 100 тонн з гектара можна збирати і на далеко не ідеальному агрофоні…

Фото1. 1000 центнерів зі... смужок

Ґрунти на полях ПСП «Злагода» ні хороші, ні погані: простіше кажучи, такі, як майже повсюдно на Рівненщині. Важка глиниста земля із pH 6,5, при цьому вміст гумусу становить лише 1,8%. Хочеш чи не хочеш, а потрібно щось вирішувати із правильним живленням рослин.

Ще по дорозі до Малого Шпаківа, де розташовано офіс господарства, трохи порозпитував про керівника ПСП «Злагода» Олександра Яблонського. Чув про нього раніше не раз, зокрема, як про аграрія, котрий уважно ставиться до структури ґрунтів, використовуючи в сівозміні сівбу сидератів. Під час навчання в університеті про Олександра Олексійовича відгукувалися як про одного із найкращих студентів. Судячи з усього, та наука і старанність добре придалися майбутньому молодому керівнику, який сьогодні вирощує врожаї у ПСП «Злагода» понад 2000 га.

І працює так, що до нього варто бодай раз приїхати кожному, хто небайдуже ставиться до власного поля.

— Ґрунти тут нам дісталися не в найкращому стані. Рік за роком доводимо їх до пуття. Зокрема, практикуємо висів сидератних сумішей на кількох сотнях гектарів щосезону. Вже зараз з’явилися певні ознаки нормальної життєдіяльності ґрунтової біоти, — розповідає Олександр Олексійович.

У ПСП «Злагода» практикують досить широку сівозміну. Понад 300 та сої, 350 та соняшнику, 400 та кукурудзи, 250 та озимини, горох та навіть овочі. Крім цього ПСП «Злагода» має статус насіннєвого господарства, вирощуючи насіння озимих зернових, сої та інших культур. Площі під цукровими буряками впродовж останніх років дещо скоротилися, однак усе одно під нього відводять до 400 га. Хоча останній сезон довів, що перспективи у цієї культури є.

— Цукрові буряки ми вирощуємо із 1998 року. Спочатку мали десь по 300 ц, потім — за ретельним дотриманням традиційної технології — по 500-600. Побачили, що такий підхід вичерпав можливості за продуктивністю, потрібні кардинальні зміни в технології. Рік від року, залежно від погодних умов, відрізнявся досить сильно. Рішення про скорочення площ під цією культурою ми прийняли з огляду на довгі терміни окупності та необхідність з нею «гратися» майже весь рік. Поблизу заводів немає, мусимо возити врожай на переробку досить далеко, а тому, щоб мати високу рентабельність, потрібно стабільно збирати не менш аніж 700-800 центнерів, — розповідає Олександр Яблонський.

Фото 2. 1000 центнерів зі... смужок

Упродовж останніх двох-трьох років в Україні поступово впроваджується нова американська технологія Dawn Equipment, яка ґрунтується на принципах класичної Strip-till, однак має певні відмінності. Агрегати Dawn дедалі ширше починають використовувати господарства, які змушені працювати за умов перманентної нестачі вологи в ґрунті: в Полтавській, Харківській, Сумській, Миколаївській та інших областях. На початку року флагманський агрегат Dawn Equipment на базі Model 6000 з’явився і на Рівненщині — на полях ПСП «Злагода».

Конструкція Model 6000 передбачає наявність кількох модулів для виконання низки взаємопов’язаних операцій. Ідея конструкторів агрегату полягала у тому, щоб підготувати ідеальні умови проростання насіння, забезпечивши повне збереження вологи та цільове внесення кількох видів добрив, зокрема й рідких. Господарство зараз ще на стадії переходу від традиційної технології до Strip-till. Відповідно до поставленого завдання були застосовані перехідні операції, які в поєднанні і дали таке відчутне зростання врожайності до 30% на всіх культурах, посіяних за Strip-till. Основним елементом технології, звичайно, став агрегат Dawn Equipment на базі Model 6000, який має можливість одночасного диференційованого внесення до шести продуктів.

Секція Model 6000 — це робочий диск діаметром 51 см, який розрізає ґрунт під встановленим кутом (4-7°), два колеса закривають прорізану канавку з внесеними на її дно мінеральними добривами, з пожнивних решток розгортачами на секції формується міжряддя,яке захищає ґрунт від сонячних променів та нагріву. Після цього, коли прийде час, у поле запускають сівалку із GPS-навігацією, котра рівненько покладе насіння в канавку…

— По суті, агрегат Dawn Equipment на базі Model 6000 — це універсальний трансформер, здатний здійснювати саме ті агротехнічні операції, які необхідні в конкретний момент. Агрегат може одночасно нести 6 тонн сухих та до 5 тонн рідких добрив, 800 кг мікродобрив, рухаючись полем на швидкості 15-20 км/год. Відповідно, якщо правильно організувати логістику, то він зупиниться лише тоді, коли скінчить роботу, -пояснює фахівець зі стрічкової системи живлення рослин Валерій Білоконь, керівник проекту FreeFarm. Причини переходу саме на цю технологію Олександр Яблонський пояснює просто.

— По-перше, ми зберігаємо вологу. Заведено вважати, що на заході України з опадами «проблем немає». Проте, якщо розкласти по місяцях, то виходить, що якраз упродовж вегетаційного періоду їх випадає найменше, тривалий період стоїть фактично степова спека, а температура повітря сягає +38°С — клімат змінився. По-друге, ми раціонально використовуємо добрива, причому маємо змогу вносити живлення для забезпечення планової врожайності рослин. Зокрема, під цукрові буряки на сезон 2018 року ми провадимо цільове внесення гранульованого курячого посліду в нормі 500 кг/га на глибину 12 см. Він коштує дешевше порівняно з багатьма видами мінеральних добрив, має органічну речовину, яка інтенсифікує процеси життєдіяльності в ґрунті, та додатково пролонгований азот. Також ми вносимо під час нарізання смуг по 300 кг калійних добрив у вигляді розведеної суспензії, а вже навесні перед сівбою за допомогою агрегату Dawn даємо основне добриво одночасно з мікроелементами та гуматами — в складних комбінаціях і в рідкому стані. Надалі працюємо по листу. Загалом, таке цільове внесення дає змогу заощаджувати майже третину вартості мінеральних добрив. Ясна річ, що це істотно позначається на рентабельності вирощування цукрових буряків, — розповідає керівник ПСП «Злагода». Зрозуміло, що головним мірилом успіху цієї технології стала врожайність солодких коренів, яка на окремих полях сягнула 100-104 т/га із цукристістю 16,4-16,8%. Такої врожайності ніхто не очікував, тому добрив не вистачило на формування цукристості, а також «допомогли» дощі.

Фото 3. 1000 центнерів зі... смужок

Технологічний прорив господарства — це зазвичай наслідок ряду агротехнічних змін. До таких у ПСП «Злагода» слід віднести повну відмову від оранки.

Провадимо винятково глибоке рихлення вже третій сезон. Навіщо витрачати пальне на те, щоб отримати сухий ґрунт? Натомість локальне внесення добрив дає змогу досягнути усіх поставлених завдань. Наша наступна мета – узагалі перейти на диференційоване внесення — це заощадить додатково не менше 10-15% добрив, — стверджує Олександр Яблонський.

Загалом до підживлення рослин Олександр Олексійович ставиться з особливою увагою. Випадково став свідком розмови Яблонського з аграрієм, який планував провадити одночасне внесення кількох видів добрив. Рівненський господар упродовж декількох секунд підрахував кількість діючої речовини і взаємодію поміж різними макро-та мікроелементами й миттєво надав рекомендацію, з якої я зрозумів передусім те, що не можна валити в ґрунт все підряд за одним махом.

Річ у тім, що як людині не можна відразу дати з’їсти бідон із борщем чи мішок картоплі, так і для буряків немає нічого хорошого в тому, що ви їм за одне підживлення «увалите» річну потребу в борі. Ми практикуємо поступове акуратне внесення тих макро- та мікроелементів, які потрібні в конкретний момент. 2 кг сульфату магнію, 4 кг — борної кислоти, 3 кг — сульфату цинку, 50 кг — сульфату амонію, 150 кг — карбаміду тощо. Провадимо також позакореневе підживлення гуматами, що, за моїми спостереженнями, справді дає ефект. До речі, наступного сезону внесення добрив на нашому агрегаті Dawn Equipment ми також здійснюватимемо на двох рівнях на глибину 15-16 см та безпосередньо під місцем залягання насінини — 3-7 см залежно від глибини сівби культури, — пояснює Олександр Яблонський.

Фото 4. 1000 центнерів зі... смужок

Цукрові буряки недаремно вважаються одними із най-витратніших культур під час вирощування, оскільки потребують, серед усього іншого, потужної хімічної підтримки.

Головне правило — винятково оригінальні препарати. Провадимо зазвичай дві обробки фунгіцидами -препаратами на основі дифеноконазолу карбендазіма і піраклостробін епоксіконазолу. Інсектицидну обробку застосовуємо залежно від потреби.

А от із бур’янами, ясна річ, доводиться боротися постійно. Це 3 л бетаналу, 4 л метамітрону, ЗО г/га тріфлусульфурон-метилу та клопіралід, — перераховує керівник ПСП «Злагода». …Отже, як зібрати 1000 ц/га буряків і головне — стабільно отримувати стільки ж щосезону? Підозрюю, що готового гарантованого рецепту нам не надасть ніхто, навіть наш досвідчений та освічений співрозмовник. У сільському господарстві постійно наявна така кількість позитивних та негативних додаткових чинників, що напевне нічого не скажеш. Утім, головний секрет успіху ПСП «Злагода» у вирощуванні цукрових буряків, це, мабуть, таки бажання не стояти на місці. Олександр Яблонський розібрався з тим, як потрібно обробляти ґрунти на своїх полях, з’ясував для себе оптимальну формулу і способи внесення добрив та їх поєднання. Він знайшов відповідний агрегат для підготовки поля до сівби і навчився його застосовувати з максимальною ефективністю. І навіть зараз, коли середня врожайність цукрових буряків гарантовано забезпечить нормальний прибуток, Яблонський не заспокоюється і думає над тим, як зробити цей результат стабільним. Наскільки я розумію, керівник ПСП «Злагода» розвиватиме тему Strip-till і швидше за все в цьому господарстві у Dawn Equipment на базі Model 6000 з’являться родичі!

 

Ігор Павлюк