Climate Corporation, дочірнє підприємство компанії «Монсанто»

Мене звуть Фабіо Роверсо, я з 2008 року працюю у «Монсанто», хоча мій досвід роботи у сільському господарстві почався 1997-го. Мій батько — фермер в Італії, на півночі, біля Венеції, у моїй крові багато ґрунту й досвіду батька. Переважно я займав технологічні посади. В «Монсанто» я почав з напряму розвитку технологій, за два роки став керівником цього відділу по Італії.

З 2014 року керував відділом з розвитку технологій та рішень по Європі, від Португалії до Росії. А з березня цього року працюю продукт-менеджером Climate Corporation по Європі.

Я приїхав для участі у конференції LFM 4.0, щоб розповісти, як «Монсанто» уявляє майбутнє сільського господарства, зокрема й в Україні. Кілька років тому «Монсанто» придбала Climate Corporation, компанію з Кремнієвої долини, яка намагається допомогти аграріям світу сталим чином збільшити продуктивність завдяки цифровим інструментам. Основним завданням є збирання даних з полів, концентрація їх у форматі BigData й надання фермерам рішень на основі масиву даних. Це і точне землеробство, і диджиталізація, оцифрування сільського господарства. Завданням нашої технології є управління кожним квадратним метром поля, тоді як зараз господарства управляють масштабами гектар або поле. Скоротити витрати на гірші землі, оптимізувати — на кращі землі, й у підсумку отримати максимальний результат. Прибутковість сільського господарства глобально починає зменшуватися, управління від поля до поля вже не дає достатньої прибутковості. Наша місія -допомогти фермеру управляти цією великою кількістю даних, адже зараз він не спроможний їх опрацювати, й повернутися до нього з простим і зрозумілим рішенням. Це як книга з безліччю сторінок: є дані про ґрунт, посівний матеріал, гібриди, погоду й кліматичні дані, урожайність, сателітарні дані. Мені подобається вислів — from precision to decision, від точності до рішення. Чим більше даних, тим ефективніше рішення можна прийняти. Так, ви не можете змінити погоду, ви можете змінити лише те, що ви вирощуєте і як ви вирощуєте. Так само, вирощуючи більше або менше, ви не зможете глобально змінити ціну на сільгосппродукцію. Покращення знань — базове підґрунтя бізнесу, й аграрного у тому числі. Відвідавши багато конференцій, можна обрати методику, яка найбільше відповідає конкретному господарю. Ми намагаємося створити систему, легку у використанні, дружню до користувача, але, звісно, фермеру слід розуміти переваги точного землеробства.

Що є наш продукт, Climate FieldView, для фермера? Лише оптимізація витрат чи стратегічна ідея створення менеджменту нового типу в сільському господарстві? Я відповім — це нове управління інвестиціями. Почасти зниження витрат не є оптимальною стратегією, оскільки тягне зменшення врожаю. Коли ми несемо до банку долар, сподіваємось отримати за рік два долари, це добра інвестиція. Якщо отримуємо півдолара — це погана інвестиція. Кожний квадратний метр поля — це банк. На кожному метрі можна зробити або хорошу, або погану інвестицію.

Я знаю фермерів дуже багатьох країн. Є різниця у самому підході. Адже, наприклад, в Італії середній земельний банк фермера — 9 гектарів, а в Україні це може бути тисяча. В Україні головну роль у сільському господарстві відіграють не фермери, а великі господарства, які організовані як бізнес-підприємства і мають сучасний підхід до прибутковості. Мій батько, зокрема, є фермером, але фермерством займається почасти не заради прибутку, а для душі. А в Україні фермери, тим більше — агрохолдинги й агрокомпанії, — в основному зосереджені на отриманні прибутку. Проте — що я бачу всюди, де займаються агробізнесом? Для отримання прибутку люди повинні ставитися з пристрастю до сільського господарства. Це — не промислове виробництво, де ВИГОТОВЛЯЄТЬСЯ тисяча товарів за хвилину. Це тривала копітка робота.

Фото 1. Фабіо Роверсо. У кожному фермері я бачу свого батька

Через складність сільського господарства потрібен продукт, який дає можливість зрозуміти та опрацювати весь комплекс інформації й знайти ідеальні рішення. Наприклад, у мене на планшеті карта врожаю, одного поля, але врожайність різна. Дані отримуємо з комбайну, де працює процесор і датчик. Ось маємо карту ґрунтів, різні типи й різновиди на одному полі. Першим підходом є візуалізація цих даних, але для бізнесу недостатньо лише кольору, ключовим є аналіз даних. Ділимо екран на дві частини й порівнюємо ґрунти й урожайність. Різноманітність — це можливість. Аналізуючи дані, можна зрозуміти, чому низька врожайність на певній ділянці, й зробити краще рішення на наступний сезон. Тому що різниця на нашому прикладі величезна: на кращій ділянці врожайність 16 тонн, на гіршій — 9 тонн. Однак якщо фермер не скористається можливістю, не врахує різноманітності й буде управляти усім полем, максимального результату він не матиме. На гірших ділянках він втратить гроші, а на кращих не отримає того, що міг би отримати. В Україні багато полів з неоднорідними умовами. Це приклад, як ми можемо допомогти: фермер може зібрати власні дані й побачити новий підхід до рослинництва за допомогою нашої системи.

Фото 2. Фабіо Роверсо. У кожному фермері я бачу свого батька

Ми аналізуємо ці дані, але інформація належить фермеру й вона конфіденційна. Ось подивіться: єдиний апаратний засіб, який ми маємо, це процесор-датчик, FieldView drive, призначений для зчитування інформації з трактора, оприскувача, комбайна. Обладнання підключається до порту, яким обладнано кожну машину. Коли дані надходять до комп’ютера, вони можуть бути інтерпретовані й проаналізовані. Наступного року, наприклад, можна по-іншому використовувати добрива, застосовувати змінні норми висіву на різних ділянках, для різних культур. Адже комбайн — той самий. Відтак по багатьох культурах та полях можна збирати інформацію упродовж років та користуватися нею. Можливо, це не революція, але це сила цієї програми. Фермери іноді побоюються нових технологій через їхню складність… Однак ми захоплюємо простотою. На глобальному рівні накопичено певний досвід використання цієї програми, продукт уже три роки продається у США. Є поширення й у Канаді та Бразилії, і вже є схвальні відгуки від фермерів. У різних країнах час сприйняття цього продукту різний. Іноді ми бачимо, що агрономи не йдуть шляхом прогресу не тому, що у них немає нашого продукту, а тому, що не використовують дані, які у них вже є. Й у цей момент з’ясовується, що у фермера й «Монсанто» спільна мета.

Фото 3. Фабіо Роверсо. У кожному фермері я бачу свого батька

Я не вперше в Україні, бував і на сході, й на півдні, мені дуже подобається фермерське середовище. Іноді я проводжу цілий день та частину ночі у компанії фермерів, це найкращий спосіб дослухатися до потреб. Подобається українська кухня, але … все-таки я — італієць.

Мені пощастило, що мій батько — фермер. Для мене це — не лише робота, а задоволення, я отримую насолоду. Мені подобається допомагати фермеру, оскільки у кожному фермері я бачу свого батька, й, допомагаючи фермеру, я ніби кожногор азу допомагаю батькові. Це емоційна частина моєї роботи. Так відчуваю.