Оператори на аграрному ринку часто замислюються про чинники, які впливають на ціни сільськогосподарської продукції. Зазвичай виробники передусім звертають увагу на погоду, й це зрозуміло, адже сприятливі чи несприятливі умови можуть істотно вплинути на кількість і якість урожаю. Скажімо, посівна озимих в Україні 2015 р. характеризувалася дефіцитом вологи в ґрунті, що призвело до зниження посівних площ пшениці й ріпаку. Однак на ціноутворення це істотно не вплинуло, отже для прогнозування цін на аграрну продукцію самих лише погодних чинників замало. У наведеному прикладі зниження площ посівів озимої пшениці й ріпаку в Україні не позначилося на ціноутворенні, бо не змінилися глобальний і регіональний попит та пропозиція цих товарів. Для точнішого аналізу формування цін на аграрну продукцію слід комплексно досліджувати всі чинники, які впливають на ринок. Один з основних методів аналізу цін на глобальному рівні й зокрема на аграрному ринку — фундаментальний аналіз.

Фото 1. Етап важливого впливу на ціноутворення для кукурудзи - період збирання врожаю

Етап важливого впливу на ціноутворення для кукурудзи — період збирання врожаю

 

За класичним означенням, фундаментальний аналіз — це підхід до вивчення ринків на основі аналізування фінансово-економічної інформації, яка, ймовірно, впливає на динаміку цін активу.

Завважте, що навіть повний глибинний аналіз не гарантує, що прогноз буде стовідсотково правильним.

Безпосередньо впливають на ринок кілька груп фундаментальних чинників:

  • політичні;
  • економічні;
  • погодні;
  • спекулятивні;
  • чутки й очікування;
  • форс-мажор.

Найкращий приклад політичних чинників впливу на ціни аграрної продукції — державна пряма чи опосередкована підтримка виробників. Безумовно, такі дії більшою чи меншою мірою впливають на ціноутворення, як-от спільна аграрна політика в ЄС опосередковано позначається на цінах аграрної продукції і в Єврозоні, й на глобальному рівні.

Економічні чинники великою мірою стосуються валютних ризиків в основних країнах -виробниках та експортерах аграрної продукції. Останнім часом у таких країнах, як Бразилія, Аргентина, Україна, Росія, спостерігається нестабільність національних валют, що впливає на світові ціни на зернові й олійні. Кілька хвиль девальвації аргентинського песо призвели до того, що виробники в цій країні відмовлялися продавати свою продукцію через ризик утратити дохід на валютних коливаннях. У набагато менших масштабах, але аналогічна ситуація виникала й у Бразилії, Росії, Україні. Вплив валютних чинників на ціни сільгосппродукції дуже сильний, тому чимало аналітиків рекомендує стежити за основними світовими валютами, щоб оцінити кінцевий результат діяльності операторів на аграрному ринку. Мабуть, чимало причетних до аграрної сфери легко пригадають події 2012 р., коли північна півкуля нашої планети дуже постраждала від дефіциту вологи в поєднанні з високими температурами під час важливого періоду вегетації кукурудзи та сої. СІЛА, найбільший виробник і експортер кукурудзи, недоотримали великий обсяг урожаю, а ціни на «царицю полів», що особливо закарбувалося в пам’яті виробників, сягали 300 $/т.

Фото 2. Зниження площ посівів ріпаку в Україні 2015 р. не вплинуло на ціни

Зниження площ посівів ріпаку в Україні 2015 р. не вплинуло на ціни

 

Не секрет, що спекулятивні операції на глобальних і локальних ринках так само дуже впливають на ціни товарів, й аграрна продукція тут не виняток. Чимало виробників кукурудзи в червні-липні 2016 р. спостерігало, як зростають ціни на кукурудзу внаслідок ризиків засухи в Кукурудзяному поясі СІЛА.

Таке зростання було б неможливим або вкрай обмеженим без спекулянтів на провідних біржах світу, зокрема на Чиказькій товарній біржі (СВОТ). Саме спекулянти створюють високу ліквідність контрактів на ф’ючерсних біржових ринках і час від часу розхитують цінову ситуацію. Рішення покупців і продавців залежать і від так званого сарафанного радіо. Наприклад, інформація про дефіцит певного товару стимулює покупців діяти активніше в очікуванні можливого зростання цін. Так само повідомлення про надлишок товару на ринку призводить до тиску на ціни, й вони з високою ймовірністю можуть знизитися. Раніше, коли інформація поширювалася не так швидко й у скромніших масштабах, її вплив на ціни, зазвичай, не був настільки істотним. Проте в сучасних умовах глобалізації й інформаційних технологій ринки дуже чутливо реагують на новини. Слід нагадати, що надлишок повідомлень теж шкодить, бо зростають обсяги дезінформації, тому варто користуватися лише перевіреними офіційними джерелами й не брати до уваги зайве. Надмірна кількість новин заважає зробити чіткий аналіз та ухвалити правильне рішення, визначивши цінові тенденції (рис. 1). Оглянувши наразі фундаментальні чинники впливу на ціноутворення на сільськогосподарську продукцію в Україні, доходимо висновку, що на цінах істотно відбивається динаміка експорту зернових та олійних, адже майже половину цієї продукції вивозять за кордон. Далі за важливістю слід проаналізувати ситуацію на внутрішньому ринку зернових й олійних. Наприклад, у 2016/2017 МР на цінах сільгосппродукції в Україні відчутно позначилися логістичні проблеми (дефіцит вагонів). Можна сперечатися про вплив експорту і внутрішнього ринку на ціни на насіння соняшнику, бо його вивіз невеликий, але не слід забувати, що левова частка виробленої в Україні соняшникової олії так само йде на експорт. Валютні ризики, а конкретніше коливання курсу гривні до долара СІЛА та євро так само відбивається на ціноутворенні на зернові й олійні в Україні. Як свідчить досвід, для ріпаку треба завжди стежити за співвідношенням євро до долара СІЛА, тому що на біржі Євронекст ф’ючерсні контракти на ріпак торгуються в євро, а основний напрям експорту українського ріпаку — саме в країни Єврозони.

Загалом варто звертати більше уваги на певні фундаментальні чинники залежно від періоду. Скажімо, для ринку кукурудзи є кілька основних етапів: спочатку посівна кампанія у провідних виробників, початок вегетації й цвітіння кукурудзи (рис. 2). Надалі — етап важливого впливу на ціноутворення для цієї культури — це період збирання врожаю, який, звісно, відбивається на кінцевій якості зерна. Далі на перший план ціноутворення на кукурудзу виходить динаміка експорту і споживання. Опісля цикл починається знову.

Рисунок 1. Вплив інформації на ринкове середовище

Рисунок 2. Основні етапи, які впливають на ціноутворення на зернові й олійні

Крім того, не слід забувати, що в глобальному масштабі оцінка ймовірного впливу фундаментальних чинників неможлива без аналізу ситуації в провідних країнах — виробниках і експортерах зернових та олійних.

Отже, на цей момент на ринку кукурудзи особливу увагу варто звернути на стан посівів у Бразилії й Аргентині, а також на динаміку експорту з України та СІЛА. Також для нашої країни залишаються актуальними валютні ризики. У глобальному масштабі зміцнення долара СІЛА щодо інших валют у найближчій перспективі впливатиме на ціноутворення на аграрному ринку.

 

Юрій Рубан, спеціаліст з торгових операцій Syngenta в Україні, кандидат економічних наук, доцент