Аномальні погодні умови цього сезону примусили похвилюватися виробників огірків. У відкритому ґрунті огірки не мали зав’язі та хворіли, а в теплицях дали такий урожай, що продукцію доводиться продавати у два рази дешевше, ніж торік

Ринкові гойдалки

Ринок овочів взагалі нестабільна річ, а ринок огірків -і поготів. Якщо проаналізувати ціни на огірки за останні півроку, то можна простежити здешевлення продукції у десять разів: з 72 грн/кг у грудні до 7-10 грн у сезон. Так відбувається щороку. Зимові огірки на прилавках крамниць географічно пов’язані з Туреччиною, яка фактично виступає їх єдиним зимовим постачальником на український ринок. Пікові ціни тримаються до середини лютого і поступово починають знижуватися через появу тепличних огірків вітчизняного та польського виробництва. Якщо взяти статистику за кілька років, то можна відзначити, що кожного сезону «грудневі» огірки дорожчають у 1,5-1,6 раза порівняно з торішніми показниками за цей самий період. Тоді роздрібні мережі істотно знижують обсяги закупок унаслідок зниження попиту.

Початок нового сезону для тепличників був дуже стрімким. У перші тижні квітня ціна на огірки становила 30-35 грн/кг. Сприятливі погодні умови та різке потепління викликали огіркову навалу в теплицях. Польська продукція створила додатковий тиск на місцеву, впевнено знизивши ціни до 30 грн/кг на кінець квітня.

Таку ситуацію гравці ринку пояснюють одразу кількома чинниками: тиск на ціни через низький попит на огірки всередині країни і практично повну відсутність попиту експортерів. Водночас пропозиція і з теплиць, і з відкритого ґрунту продовжує зростати. Цьогорічні ціни на огірки вдвічі нижчі за торішні в цей самий період.

Зараз на ринку спостерігається надлишок огірків, що змушує виробників переглядати ціни у бік зниження. Фермери пропонують торговим мережам короткоплідні огірки по 3-4 грн/кг, а ціни на довгоплідні взагалі починаються від 1 грн/кг.

Водночас великі тепличні комбінати вже практично завершили реалізацію огірка першого обороту і перебувають у процесі зачистки своїх теплиць. Однак в умовах, що склалися, їм не вдається відвантажувати залишкові партії своєї продукції за цінами вище 4 грн/кг.

«Я б не брав для порівняння минулий рік, — каже Андрій Радченко, власник тепличного господарства на Житомирщині. — Він був украй невдалим для огірків. Посуха була такою, що вони коштували майже, як помідори. В сезон огірки завжди дешеві. Якщо хочеш на них заробити (а це можна зробити!), потрібно орієнтуватися на зимові місяці та початок весни. Однак теплиця — це цикл: 8-9 місяців прибуток є, а 3-4 — немає. І ці три місяці заповнити ніяк».

Природні загрози

Основною проблемою у вирощуванні огірків у відкритому ґрунті є брак зав’язі в нормально вегетуючих рослин. Цьогоріч це явище набуло широкого розповсюдження.

«Основна причина відсутності зав’язі — нічні перепади температур, — пояснює Андрій Душейко, керівник агрокорпорації «Дніпро». -На момент формування зав’язі на огірках це була вже друга хвиля холоду. І не те, щоб це були заморозки — достатньо просто холодних ночей, аби рослина отримала стрес. Температура й уночі знижувалася до +9-11°С, і вдень упродовж тижня не піднімалася вище + 19°С. За походженням огірки — рослини тропічні, тому для них це холодно. Такі перепади температури не можуть не мати наслідків. Навіть якщо потім іде стабільне тепло, рослини будуть уже ослабленими і хвороби спричинятимуть додаткові перешкоди у розвитку плодів. Нічні перепади температур негативно впливають на розвиток кореневої системи, яка під час формування зав’язі має розвиватися теж пропорційно, аби забезпечувати активність рослини й повноцінне засвоювання необхідних поживних речовин. Слід визнати, що огірки досить примхлива культура. Надмірна вологість підвищує ризик розвитку захворювань, а недостатнє освітлення чи спека призводить до формування видовженого, тонкого стебла, що також ускладнює доступ до поживних речовин. Затримка жіночих квітів і пізня зав’язь чи її брак пов’язані також із поганою якістю насіння. Відомо, що зі свіжого насіння будуть активно продукуватися чоловічі квіти й пізніше з’являться жіночі квіти із зав’язями. Часто це призводить до зниження врожайності. Щоб цьому запобігти, насіннєві компанії використовують 2-3-річне насіння. Тоді жіночі квіти з’являються раніше, ніж чоловічі, чи водночас із ними, що приводить до своєчасного запилення.

Крім того, огірки чутливі до порушення балансу поживних речовин. Багаті азотом ґрунти стимулюють активний ріст та нарощування зеленої маси рослини, а також формування пустоцвітів.

Через нестабільність та примхливість культури вирощування огірків поза теплицею практично неможливе. За даними «Української плодоовочевої асоціації», на ринку свіжого огірка частка професійних господарств різних форм господарювання становить не менше 75%. Усі вони — тепличні. Інші 25% приходиться на городнє вирощування овочів.

Незворотні теплиці

Продуктивність теплиці з вирощування огірків тримається на рівні 40 кг/добу у режимі 6 хвиль урожаю на рік. Товарної маси овоч досягає за 7-10 днів від початку цвітіння. Розвиток технологій тепличного господарства надалі приведе до зниження собівартості продукції. Здебільшого це станеться через зменшення кількості працівників.

«Розумні теплиці» поступово набирають популярності та стають трендом у секторі овочівництва. Там, де була потрібна цілодобова робота десяти людей, достатньо буде одного, максимум двох. Найважче та найвідповідальніше у цій справі — підтримувати постійний температурний режим та режим вологості. З цим завданням цілком спроможні впоратися датчики і смартфон. Мікродатчики контролюють не лише освітлення, вологість, температуру та якість ґрунту, а й здатні зібрати дані про ріст рослин, зрошення, використання добрив на ЗЗР. Комплексний аналіз ситуації дасть змогу аграрію оптимізувати тепличне виробництво. А можливість синхронізації з іншими рішеннями, такими як автоматична система зрошення, виведе цей бізнес на новий рівень.

«Тепличне господарство може бути надійнішим джерелом прибутку, якщо матиме переробку, — коментує Андрій Радченко. — Невеличкий консервний цех — це неістотні витрати порівняно з набуттям гарантій реалізації продукції, що швидко псується».

Вартість лінії з консервування огірків обійдеться у $70-90 тис., але дасть можливість перечекати «несприятливий» сезон, коли огірки продають по 7 грн/кг. Приблизна вартість солених огірків цілий рік тримається у межах 50-70 грн/кг. Крім того, консервовані огірки цікаві не лише вітчизняному споживачу, а й європейському. Торік, наприклад, одна лише Чехія імпортувала більш як 500 т консервованих огірків на суму понад $350 тис.

Галузь тепличного вирощування сільськогосподарських культур, незважаючи на ряд труднощів, залишається привабливою для появи нових гравців — це пов’язано з відносно невеликими інвестиціями та нескладною організацією виробництва. Найбільша кількість професійних тепличних господарств в Україні сконцентрована неподалік обласних центрів. Близькість до транспортної інфраструктури та стабільний попит приваблюють як великих інвесторів, так і приватних підприємців — своя доля ринку знаходиться для кожного з них.

 

Олександра Горнець