Олександр Васильєв займається трихограмою. Це здається нудним нішевим бізнесом, у якому розчарувалося багато поколінь аграріїв. Однак Васильєв виявився в душі українським варіантом Індіани Джонса, тільки кращим, бо скарби та граалі — це добре, а якісна ефективна трихограма — ще ліпше. Він провів дослідження на грані з розслідуванням і тепер трихограма, як метод захисту рослин, має всі шанси повернути довіру та народну любов

Фото 1. У пошуках втраченої трихограми

Невдачі як привід для роздумів

«Кілька років тому я працював найманим працівником по внесенню трихограми, — починає свою історію Олександр. — Робота мені дуже подобалася не стільки через відрядження і знайомства з новими людьми, скільки сама трихограма була для мене цікавою темою. Вважав її найприроднішим методом захисту рослин, знав про колишню популярність, яку хотів відродити.

За радянських часів четверта частина всіх орних земель оброблялася трихограмою. Була розвинута велика мережа лабораторій, яка працювала на розвиток цієї технології. Потім галузь занепала за загадкових причин. Нагадаю вам, як узагалі працює трихограма: якщо в період початку яйцекладки шкідника (у нашому випадку — стеблового метелика на кукурудзі) внести трихограму, вона відкладе свої яйця в яйця стеблового метелика. Таким чином, шкідник не відродиться. Дуже важливо не проґавити час і вписатися у 2-3 дні, коли починається яйцекладка шкідника й коли трихограма буде найефективнішою.

За технологією вносити трихограму потрібно тричі від початку яйцекладки: на початку сезону з періодичністю у 5 днів — тоді буде максимальний ефект.

Коли я працював у компанії, бачив неефективність застосування трихограми. Оброблені й необроблені поля мали однакову ураженість шкідником. Трихограма не спрацьовувала — хоч плач, і ніхто не міг пояснити, чому так відбувається.

Я виокремлюю три чинники, які впливають на ефективність трихограми. По-перше, це моніторинг — вчасне внесення трихограми. На цьому етапі важливо визначити літ шкідника й початок відкладання ним яєць. По-друге, якість трихограми. Це поняття поєднує умови зберігання, розмноження, дотримання температурних режимів, вид трихограми та багато іншого. По-третє, сама процедура внесення. Мені знадобилося два роки досліджень та моніторингу, щоб зрозуміти в чому річ. Для чистоти експерименту слід було зосередитися у двох напрямах: вилучити можливість несвоєчасного внесення трихограми та суворо дотримуватися технології. Спеціально для моніторингу ми розставляли світлові пастки, щоб не пропустити час внесення, міняли постачальників трихограми, використовували феромони, наймали найкращу авіацію, але технологія все одно не працювала. Я став підозрювати велике непорозуміння. Непорозуміння у масштабах країни. Щось не те було з трихограмою!

І розпочалося розслідування, в якому нам дуже допомогли німецькі та російські колеги. Спочатку ми звернулися по допомогу до Хоенхаймського аграрного університету (м. Штутгарт, Німеччина), до професора Цибіца, щоб визначити вид трихограми.

Водночас я познайомився з науковцями Всеросійського інституту захисту рослин Андрієм Фроловим, Андрієм Васильєвим, В’ячеславом Коваленковим і Сергієм Рєзніком. Ця група вчених і взялася за мою проблему. Вчені ділилися своїм досвідом, надіслали методики, консультували. Це були сотні листів, численні телефонні дзвінки. У результаті з’ясувалося, що останні тридцять років в Україні вирощують трихограму, яка не паразитує на яйцях стеблового метелика, бо вона не того виду».

Трихограмний консиліум

«Ніхто не звертав уваги на вид трихограми, — розповідає далі Олександр. — Є два види трихограми (їх значно більше, але нас цікавлять лише ці). Це трихограма Тгіchogramma pintoi Voegele (далі називатимемо просто Пінтої) та трихограма Trichogramma evanescens Westwood (спростимо її до Еванесенс). «Спеціалізація» Пінтої -паразитувати на луговому метелику. А в Еванесенс — на стебловому. Луговий метелик може уражувати кукурудзу й інші культури раз на сім років — саме з такою періодичністю відбувається сплеск чисельності цього фітофага. А от від стеблового метелика кукурудза зазнає значних ушкоджень щороку. Панівним видом трихограми в агроценозах кукурудзи є трихограма Еванесенс. Неефективність технології була пов’язана з використанням нецільового виду трихограми.

Фото 2. У пошуках втраченої трихограми

Зовні комах різних видів трихограм неможливо розрізнити — виглядають вони практично однаково. Різняться лише будовою статевих органів самців. Визначити цю різницю можна лише в умовах лабораторії.

Є ще одна можливість, але більш примарна — відправити зразок на генетичну експертизу до якої-небудь лабораторії у Західній Європі, бо в нас таку поки що не роблять.

Мені стало цікаво, як так вийшло, що ми втратили трихограму Еванесенс? Виявилося, що у 1980-х роках учені звернули увагу на скарги сільгоспвиробників на зниження ефективності трихограми. Тоді систематикою трихограми займалася Олександра Сорокіна. Коли вона почала досліджувати це питання, то виявила, що в більшості лабораторій вирощувався вид Пінтої. Еванесенс у виробництві вже не було. Вчена провела дальші дослідження і з’ясувала, що одна особина виду Пінтої при потраплянні в лабораторію здатна повністю витіснити популяцію Еванесенс за 4-5 поколінь. А от як Пінтої потрапив у лабораторії — це загадка. Можливо його занесли з вулиці або відновили з природи і без видового підтвердження почали розводити.

А оскільки лабораторії мінялися між собою трихограмою, як селяни картоплею на посадку, то поширення Пінтої набуло масового характеру».

Шукай яйцекладку в полі

«Нам конче потрібно було отримати трихограму Еванесенс, — продовжує Олександр. — Її неможливо купити, а треба було знайти у дикій природі. Проте ми мали методику й наукову підтримку.

Тож знайшли господарство у Полтавській області, у Котелевському районі, яке, як ми знали, потерпає від шкідника, заходили в поле і шукали особливу яйцекладку. Яйцекладка стеблового метелика зазвичай біла, а якщо її уразила трихограма — яйця чорніють і з них за кілька днів виходить трихограма Еванесенс, як ми сподівалися.

Нас було троє. Мій викладач з ентомології Полтавської аграрної академії Леонід Колесніков, я та моя дружина Наталія. Стебловий метелик відкладає яйця на середньому ярусі листків кукурудзи з нижнього боку. Ми обдивлялися кожну рослину у полі впродовж кількох днів, шукали чорну яйцекладку. Моя дружина знайшла першу яйцекладку стеблового метелика, уражену природною трихограмою.

Фото 3. У пошуках втраченої трихограми

Ми акуратно вирізали цю яйцекладку з листка і поклали у пробірку. У той день нам пощастило — знайшли ще три яйцекладки. З них нам вдалося отримати трихограму. Уже в лабораторії ми підкладали їм свіжі яйцекладки стеблового метелика, щоб був матеріал для розмноження.

За сприятливих умов у трихограми на десятий день закінчується розвиток і вона виходить з яйця в пошуках яєць для паразитування.

Щоб розширити маточну колонію, щодня їздили на поля, шукаючи нові яйцекладки стеблового метелика. Потім у нас був дуже відповідальний етап — ми перевели трихограму на лабораторного господаря — зернову міль. Яйця молі використовують для лабораторного розведення трихограми. Перехід був вдалим, але хвилювалися, бо зернова міль — це не типовий господар для цього виду й не кожний вид трихограми переходить на лабораторного господаря.

Зернову міль простіше розводити, але готуватися довелося серйозно. Коли відбувся вдалий перехід, ми стали незалежними від погодних умов, пори року й могли розмножувати трихограму цілорічно. Отримавши значну і сталу популяцію трихограми, відвезли її в Інститут зоології ім. I.I. Шмальгаузена НАН України.

Фото 4. У пошуках втраченої трихограми

Там працює один єдиний систематик на всій території колишнього СНД Віктор Фурсов — він і робив нам експертизу. Нам вдалося! Експертиза підтвердила, що ми вперше за тридцять років відловили, перевели на лабораторного господаря й ідентифікували трихограму Еванесенс.

З моменту пошуку чорної яйцекладки і до моменту отримання результатів експертизи ми не знали чи той вид трихограми вирощуємо. Це цілком міг виявитися інший вид, і тоді всю роботу нам довелося б робити спочатку. Однак нам пощастило! Це було 2016 року.

Кожен рік ми оновлюємо колонію, й після того нам ще багато разів доводилося шукати нові яйцекладки.

За цей час траплялися й інші види трихограм, такі як Тгісhogramma dendrolimі, і навіть один, який на сьогодні є невизначеним і невивченим. Його зараз досліджують в Інституті зоології ім. І.І. Шмальгаузена».

Фото 5. У пошуках втраченої трихограми

Секрети виробництва

«У нашому бізнесі дуже важливо чітко все розрахувати, — розповідає Олександр. — Не може бути неточностей. Ми приймаємо замовлення восени, щоб точно знати, який об’єм трихограми потрібно буде напрацювати на початок липня. Для цього слід розрахувати чисельність популяції зернової молі, знати скільки знадобиться боксів, стелажів, скільки ячменю потрібно закупити, щоб вистачило на розведення зернової молі й отримання потрібної кількості її яєць. Перший період виробництва — розведення зернової молі. Першого місяця маємо 2 кг, наступного — 4, потім — 6. Поки не заповнимо всі бокси. Під час виконання замовлення лінія має бути повністю завантажена.

Ячмінь, що потрапляє у лабораторію, пропарюється при температурі +75°С, його розкладають у ящики і засипають яйцями зернової молі. Приблизно через місяць із зерна починає вилітати міль, яку слід швидко переселити до спеціальних боксів, де вона відкладатиме яйця протягом наступних 30 днів. Зібрані яйця відправляються у холодильник.

Тепер починається процес розмноження трихограми. Після періоду відродження її запускають у трилітрові банки, в які попередньо засипали яйця зернової молі. Далі банки мають стояти у приміщенні, де денна температура близько +24-26°С, а вночі — біля +16°С. Це найсприятливіші умови, близькі до природних.

На четвертий день уражені яйця чорніють, а неуражені -червоніють. Щіткою яйця змітають з банок, розкладають на листки паперу і потім на зерно. Протягом двох днів із неуражених яєць вийде гусінь зернової молі. Після цього яйця, уражені трихограмою, провіюються, розкладаються в пакети по 25 г і закладаються у холодильник на зберігання. Порушення технології на будь-якому етапі загрожує зниженням якісних показників трихограми.

Наші дослідження тривають цілий рік, тому 2-3 кг трихограми у нас є постійно. Коли ж треба «розігнати» популяцію, щоб виконати замовлення (це відбувається у травні-червні),то кількість трихограм збільшується до 5-6 кг. Перед самою здачею замовлень ми маємо вже 18-20 кг трихограми.

Зараз ми вже зібрали свіжі яйцекладки й почали вести маточні лінії трихограми для наступного сезону. Потрібно щорічне оновлення лабораторної популяції. Перед розмноженням популяції ми обов’язково робимо нове підтвердження видової приналежності».

Перспективи бізнесу

«Дуже важливим є також етап внесення трихограми, — продовжує Олександр.

— Можна вносити трихограму авіацією, БПЛА — коптерами або літаковою платформою. На мою думку,

за БПЛА майбутнє. Однак на сьогодні в кожного методу є свої плюси й мінуси. Наприклад, плюс коптера в тому, що він летить повільно й низько, але в нього маленький запас робочого часу. Літакова платформа — літає довше, але високо і є велика ймовірність зносу трихограми. Легкомоторні літаки (типу «Бекас») літають зависоко й часто ігнорують швидкість вітру. Саме вони нині є найпопулярнішим і найдешевшим методом внесення трихограми.

Є ще мотодельтаплани, які, на жаль, не мають ліцензії, тому існують поза законом, хоча, як на мене, саме вони є найпристосованішою технікою для внесення трихограми на сьогодні. У будь-якому разі всі ці проблеми й тонкощі моя компанія бере на себе — ми виконуємо роботу «під ключ». Наші замовники просто показують нам поля і мають результат. Ми відповідаємо за все: починаючи від якості трихограми й закінчуючи доставкою комах на місце «роботи».

Трихограма — екологічний, біологічний і потужний метод боротьби зі шкідниками. Ми співпрацюємо з органічними та перехідними господарствами, але і для аграрія, який займається інтенсивним землеробством, цей метод вигідний. От, наприклад, є препарат проти стеблового метелика, вартість внесення -1200 грн/га. Дворазове внесення трихограми з авіацією, з усім — 160 грн/га. Ось вам і різниця. Ті господарства, з якими ми працюємо не перший рік, отримуючи результати, і чути не хочуть про хімічні засоби захисту. Мінімальна кількість внесення трихограми складає 100 тис, особин/га. Якщо перераховувати на кількість самиць (бо саме вони уражують яйцекладки стеблового метелика), то це приблизно виходить 75 тис, особин/га для виду Еванесенс, Чи ефективніше вносити більше трихограми? Я читав дослідження про те, що триразове внесення трихограми в кількості 100 тис, самиць/га дає дуже гарний результат. Німецькі та швейцарські вчені при такій схемі отримували ефективність на рівні хімічних препаратів.

А от збільшення трихограми до 300 тис, особин/га дає зворотний ефект — ефективність знижується.

Мені важко говорити про рентабельність бізнесу, оскільки увесь прибуток ми вкладаємо в розвиток.

Зараз наші мрії крутяться довкола покупки холодильників та нових боксів. А як от уже вийдемо на певний обсяг та стабільність — тоді можна буде мріяти і про відпочинок у Карпатах. У нашій справі не можна втрачати пильність, не можна щось проґавити. Тому в нас немає вихідних. Постійно потрібно контролювати температуру й вологість у кожній кімнаті, вчасно реагувати на позаштатні ситуації, тому практично живемо на виробництві. Ми не втратили жодного клієнта, і я цим пишаюся. Всі, з ким ми співпрацюємо, кличуть нас і наступного року. Бізнес розширюється, і ми ось-ось маємо переїхати в нове приміщення з цокольним поверхом — там більша площа та підтримувати температурний режим буде простіше. Зараз виробнича площа — 100 м², а тепер буде 300 м².

Крім вирощування корисних комах ми займаємося ще розповсюдженням інформації про те, що трихограма — насправді дуже ефективний метод захисту рослин. Люди розчаровані в цьому методі, й нам потрібно повернути його добре ім’я. У нас є група на фейсбуці, де люди консультуються з нами, уточнюють технологічні моменти, дізнаються про різницю між видами трихограми, хочуть стати нашими клієнтами.

Ми мріємо відновити місцеві види трихограми. Залежно від кліматичних умов трихограма буде трішки відрізнятися. Ми також почали спостерігати цікаве явище (раніше про це лише у книжках читали) — при правильному підборі виду трихограми відбувається її накопичення у природі. На тих полях, де торік була оброблена трихограмою кукурудза, цього року посіяли кукурудзу на силос. Ми її не обробляли, але знайшли багато паразитованих яйцекладок стеблового метелика. Це дуже тішить, бо трихограма Еванесенс — це частина екосистеми. Отже, ми на правильному шляху!

Хочемо, щоб в Україні в кожній області вміли вирощувати свою трихограму, бо місцева буде найефективнішою. Тому й запрошуємо до нас на практику студентів, щоб якомога більше спеціалістів було у темі, але і з цим поки що складно. Та це нічого, значить у нас все ще попереду і ми лише почали розвиватися».

 

Лада Антомонова