Є з чого варити борщ!

Якось так сталося, що коли говорять про український аграрний сектор, то овочеві культури у загальній увазі часто губляться серед зернових та олійних, проте, хоча обсяги їх виробництва та посівні площі відносно незначні порівняно з експортноорієнтованими групами, вони є напрочуд важливими для пересічного споживача та становлять вагому частку продукції сільського господарства.

Галузь овочівництва в Україні має визначальну особливість: майже 90% її продукції виробляється у господарствах населення та орієнтовано на внутрішнього споживача.

1990 року частка городини, яку вирощували у господарствах населення, була менша 30% від загалу, а в останні десять-дванадцять років наближається до 90%. Особливо стрімкі зміни відбулися у період з 1990-го по 1995 р. Певно, «лихість» 1990-х посприяла. Хоча слід зазначити, що за овочами закритого ґрунту частка господарств населення трохи менша, але лише на кілька відсотків. У Луганській і Закарпатській областях низка овочевих культур вирощується практично повністю в господарствах населення. Так, наприклад, кількість сільгосппідприємств, які культивують моркву чи цибулю у цих регіонах, менша трьох. Ще однією особливістю вирощування городини є те, що темпи зростання обсягів її виробництва дещо нижчі, ніж зернових чи олійних, що певною мірою пояснюється ринком збуту. Проте сальдо експорту-імпорту овочів не на користь України, й ми маємо в супермаркетах турецькі та нідерландські томати, польську й так само нідерландську цибулю, китайський та єгипетський часник. Виробництво деяких овочевих культур у 1995-2017 рр.у тис. т подано у табл. 1.

Таблиця 1. Виробництво овочевих культур протягом 1995-2017 рр.,тис.т

Певною мірою ситуація, що склалася з наявністю імпортованої городини на полицях супермаркетів, пояснюється не лише сезонністю, а й прагненням великих мереж працювати з великими постачальниками. От і купуємо польську моркву й турецькі огірки. Цьому могла б зарадити розвинена система кооперації, яка б допомогла дрібним виробникам у збуті та зберіганні. То може так би стрімко не зростав індекс інфляції, особливо якщо його вимірювати за «борщовим набором».

Фото 1.А що росте у баби на городі

Складові борщу

Певно, ніхто не стане заперечувати, що борщ є найголовнішою та найвідомішою українською стравою. А якщо враховувати, що значна частина городини становить інгредієнти борщу (адже навіть за найпримітивнішим рецептом це мають бути, окрім картоплі та капусти, — буряки, морква, цибуля, томатна паста або томати тощо), то вони все ж таки набувають певної ваги (попри те, що обсяги їх виробництва не такі значні, проте в бабусі на городі вони ростуть).

Буряки столові

Головним компонентом українського борщу є буряки (про зелені та інші види зараз не говоримо), без них борщ не борщ.

За результатами 2017 р., найбільшими виробниками буряків були Київщина (воно й не дивно, адже у столичному мегаполісі полюбляють борщ), далі йдуть Львівська, Харківська, Дніпропетровська, Вінницька й Житомирська області. Дані про вирощування буряків столових 2017 року за регіонами наведено у табл. 2.

Таблиця 2. Вирощування буряків столових у 2017 році за регіонами

Загалом по Україні на господарства населення припадає 94% виробництва буряків, проте існують певні відмінності. Так, у Черкаській області частка сільгосппідприємств сягає 18%, також вона більша за 10% в областях степової зони — Миколаївській, Дніпропетровській, Запорізькій і Херсонській. Найбільша врожайність буряків 2017 року з дуже великим «відривом» була в Житомирській області  — 339,6 ц/га, а найнижча — фактично втричі менша — на Одещині.

У регіонах, де відносно значна частка в обсягах виробництва сільгосппідприємств, урожайність буряків у господарствах населення істотно нижча.

Морква столова

Як пасерувати бурячки до заправляння борщу, то без моркви ніяк не обійдешся (тим паче, що за обсягами виробництва морква столова обганяє буряки столові, хоч до «борщового набору» входить і в меншій кількості, бо має ширше коло використання).

Фото 2. А що росте у баби на городі

Морква у сільськогосподарських підприємців дещо популярніша, ніж буряки, на господарства населення, за даними 2017 р., припадало «лише» 88% обсягів загального виробництва. Найбільшим її виробником була Волинська область, за нею з великим відривом ідуть Херсонщина та Київщина. Дані про вирощування моркви столової 2017 року за регіонами наведено у табл. 3. Найменшими за обсягами виробництва є Закарпатська та Луганська області. Найбільша частка виробництва моркви у сільгосппідприємствах Миколаївської та Херсонської областей — 43 і 39% від регіональних показників. Натомість на Вінниччині практично вся морква вирощується у господарствах населення, а на Закарпатті та Луганщині її вирощують одне-два сільгосппідприємства.

Таблиця 3. Вирощування моркви столової у 2017 році за регіонами

У регіонах, де відносно значна частка виробництва моркви у сільгосппідприємствах, її врожайність у господарствах населення істотно нижча. Найвища врожайність — у Херсонській, Хмельницькій, Волинській та Тернопільській областях, а найменша — в Одеській і Сумській областях. Загалом пересічно по Україні врожайність моркви в сільгосппідприємствах удвічі перевищує врожайність у господарствах населення. Ведуть перед за врожайністю сільськогосподарські підприємства Житомирської, Черкаської та Волинської областей, де в господарствах вирощують понад 500 ц/га. Натомість аутсайдером є Вінниччина, де сільгосппідприємства збирають з 1 га вшестеро менше (звичайно, якщо можна робити висновки за мізерними обсягами у 150 т), що у кількараз нижче порівняно із сусідніми господарствами населення.

Томати

Проте ж, що за борщ без томатної пасти чи помідорів? Серед інших овочів томати вирізняються тим, що їх доволі істотна частка (за різними роками — до 30%, а то й більше) вирощується у сільськогосподарських підприємствах. Ведуть перед із виробництва помідорів Херсонська та Миколаївська області — на них припадає 28 та 15% валового збору по Україні (за результатами 2017 р.). Також у цих регіонах більшість «золотих яблук» виробляється у сільгосппідприємствах. Їх вирощування 2017 року за регіонами подано у табл. 4.

Таблиця 4. Вирощування томатів у 2017 році за регіонами

Середня врожайність помідорів у сільгосппідприємствах майже втричі перевищує середню врожайність по Україні й становить 895,2 ц/га. Найвища врожайність у сільгосппідприємствах спостерігається у Київській, Черкаській і Житомирській областях. Таких високих показників домоглися на закритому ґрунті, площі якого вкрай незначні.

Фото 3. А що росте у баби на городі

Серед регіонів найвища врожайність — у Миколаївській і Херсонській областях. Сільгосппідприємства цих областей 2017 року збирали по 976,5 і 866,2 ц/га відповідно. Найнижча врожайність томатів — на Чернігівщині, Полтавщині, Одещині, Донеччині, Волині та Кіровоградщині. Хоча слід зауважити, що в Одеській області низька середня врожайність помідорів «із провини» господарств населення (втім, як й у більшості регіонів). За результатами 2017 р., сільськогосподарські підприємства області зібрали 32% валу томатів і мали середню врожайність 494,3 ц/га.

Цибуля

Ну а який борщ без цибулі? Вона йде й у бульйон, і незамінна під час пасерування буряків та моркви.

Фото 4. А що росте у баби на городі

Цибулю, як і більшість овочів, вирощують переважно у господарствах населення. 2017 року на них припадало 84% виробництва гіркої продукції. Проте у степових регіонах півдня частка сільгосппідприємств доволі відчутна, так, на Херсонщині вона становила 54%, а на Миколаївщині — 34%. Натомість на Закарпатті та Луганщині цибулю вирощують лише одне-два підприємства. Ведуть перед у вирощуванні цибулі Херсонська, Одеська, Київська, Дніпропетровська, Харківська, Вінницька та Миколаївська області. На них припадає 55% усієї зібраної 2017 року в Україні цибулі. Вирощування цибулі в Україні 2017 року за регіонами подано у табл. 5.

Таблиця 5. Вирощування цибулі ріпчастої у 2017 р. за регіонами

Загалом урожайність цибулі у сільгосппідприємствах (утім, як і для іншої городини) вища за врожайність у господарствах населення. Пересічно вона вдвічі більша, а у Дніпропетровській і Херсонській областях, де спостерігається найвища врожайність у сільськогосподарських підприємствах (466,1 та 412,4 ц/га), вона переважає у 3,5 і 2,6 раза відповідно.

Перець солодкий і гіркий

Хтось любить борщ із солодким перцем, а хтось має обов’язково скупати гірку перчину в тарілці.

99% гіркого й 92% солодкого перцю 2017 року в Україні було зібрано в господарствах населення. Ведуть перед за вирощуванням гіркого перцю господарства населення Дніпропетровської, Закарпатської, Херсонської та Полтавської областей. Вирощування перцю стручкового 2017 року за регіонами подано у табл. 6. Майже 27% врожаю перцю солодкого 2017 року виростили на Херсонщині, також в області найбільший збір в агропідприємців — 50,3 тис. ц (або 40% солодкого перцю, що виростили у сільгосппідприємствах). Натомість найбільша частка у виробництві перцю солодкого (в регіональному розрізі) у підприємців Тернопільської (37%) і Миколаївської (33%) областей.

Таблиця 6. Вирощування перцю стручкового у 2017 р. за регіонами

От наче й зібрали на борщ. Проте, що за український борщ без часнику?

Більш як 99% його вирощують у господарствах населення. Валовий збір у 2017 р. становив 1858,3 тис. ц (ще приблизно 250 тис. ц було імпортовано). Ведуть перед за виробництвом часнику Вінницька, Київська та Рівненська області. Найбільше часник вирощують в агро-підприємствах Одещини та Херсонщини.

А якщо захочеться зеленого борщу? Чи червоний закусити солоним огірочком (як багато хто любить)? Чи салату?

То все також росте на городі.

Огірки

Загалом майже 95% огірків вирощується у господарствах населення, проте в Черкаській, Івано-Франківській і Сумській областях частка підприємств у їх виробництві відчутна і становить від 12 до 19%. Найбільше огірків вирощують у Херсонській, Запорізькій, Харківській і Дніпропетровській областях. Серед агропідприємств за обсягами виробництва попереду Черкаська, Херсонська, Дніпропетровська, Харківська та Київська області. Врожайність огірків на закритому ґрунті перевищує 100 т/га, проте загальна врожайність істотно нижча (табл. 7).

Таблиця 7. Вирощування огірків у 2017 р. за регіонами

Цибулю порей, баклажани, редиску, щавель, петрушку листкову, кріп, як і більшість інших овочів, переважно вирощують у господарствах населення. Виняток становить лише горошок зелений, 58% якого виробляється у сільгосппідприємствах. Проте обсяги збору цих культур порівняно з іншою городиною вкрай незначні. У табл. 8 подано зібрані площі, валовий збір і врожайність окремих видів овочів 2017 року в Україні. Найбільше зелений борщ, мабуть, люблять на Київщині, позаяк вона веде перед за виробництвом щавлю — майже чверть від загалу.

Петрушки найбільше вирощують на Буковині, Запоріжжі та Кіровоградщині. За кількістю вирощеного кропу ведуть перед Запорізька, Київська та Львівська області.

Таблиця 8. Вирощування окремих видів овочів у 2017 р.

Більш як 41% баклажанів походить із Херсонщини. Цибулю порей найбільше вирощують на Поліссі, й лідером є Житомирщина. Третина всього зеленого горошку вирощена на агропідприємствах Черкащини. Більш як чверть усієї редиски виросло у селян Херсонщини, причому середня врожайність у них вища, ніж в агропідприємств!

Тож городи в нас багаті, що добре видно і за міськими ринками, та й дані Державної служби статистики це засвідчують. Аби лише погода не підвела.

 

Констянтин Рєпін