На льон ціна висока, але… культура потребує фаховості та сучасних підходів

Олійний льон — цікава культура з непоганим потенціалом урожайності, якісним насінням і коротким волокном, тобто розумна альтернатива соняшнику. Та ще й побічна її продукція — костриця — може застосовуватися як альтернативний вид пального. Додамо, що з відходів костриці виготовляють будівельні плити. Так, цікавинка…

Останнім часом для насіння льону олійного характерні високі ціни як на внутрішньому, так і на світовому ринку. Однак насіннєві ресурси культури в Україні поки що незначні. І хоча ця рослина належить до нетрадиційних, місце у сівозміні, рівень рентабельності, стабільні ціни на світовому ринку змушують ставитися до льону олійного з певним рівнем пієтету. Під культуру зростають посівні площі, а основний чинник, що сприяє цьому процесу, — економічний. Оскільки за сучасних умов постало питання збільшення продуктивності насіння льону, актуалізувалася тема розробки енерго- та ресурсоощадних технологій вирощування.


«Кожна операція з підготовки грунту, якщо вона не відповідає агротехнічним вимогам, несе до 10-15% зниження врожаю.»

Роман Войтович, учений секретар, Львіська філія УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого 


Увага до деталей

Насіння сортів льону олійного містить від 42 до 50% олії. До її складу входить, залежно від селекційного сорту й умов вирощування, п’ять жирових кислот: олеїнова — 17,6%, ліноленова — 56,6, лінолева — 14,5, пальмітинова — 5,7 і стеаринова — 3%. Йодне число олії становить 165-192. Зазвичай насіння й олію льону застосовують як лікарські засоби. Щодо олії, варто також додати, що її активно використовують у лакофарбовій, шкіряній, миловарній промисловості. З неї виготовляють лінолеум, плівки, оліфу. Кілька слів і про кормову цінність: у 1 кг насіння міститься 1,8 к. о., у макусі -1,2 к. о. Макуха льону містить 33% білка та близько 9% жиру. За кормовими якостями вона переважає макуху інших рослин, тварини її легко засвоюють. Можна довго розповідати. Так, волокно є сировиною для тонких якісних тканин.

Із грубими, на кшталт шпагату, теж нема жодних проблем. їх виробляють зі стебел. Солома, що містить до 50% целюлози, служить сировиною для виробництва цигаркового паперу, картону.

Ґрунт = базис

Життя рослин починається з ґрунту. Тому і стежити за всіма процесами, які відбуваються із землею, варто особливо уважно, «степ бай степ». Можна й не пильнувати, але тоді лише собі дорікати на недогляд та брак жаданого результату. До речі, збитки виходять значні.

Неправильні оранка, культивація або передпосівний обробіток впливають на ущільнення ґрунту. А все це негативно відбивається на врожаї. За оцінками експертів, від 60 до 80% орних земель в Україні мають проблему з ущільненням ґрунту. Рішення є. Наприклад, машини Case IH. Під час роботи на полях ця техніка дуже обережно поводиться із землею, і наявність її добре відомих, «брендових» гусениць — яскраве тому свідчення. До того ж у пропозиціях компанії є глибокорозпушувачі, здатні виправити навіть дуже важкі випадки із землею. І це не хвилинка реклами, а ремарка. Взагалі, на думку експертів, в Україні наразі льон олійний вирощують за технологією, яка ґрунтується на застосуванні традиційної системи обробітку ґрунту, що потребує проведення багатьох ґрунтообробних операцій, відчутних енергетичних, трудових і матеріально-технічних витрат. А де ж рентабельність, де прибутки?..

Льон олійний є теплолюбною культурою, тобто любить південь. Проте на сьогодні питання його вирощування та збирання в умовах Західного регіону, розміщення найефективніших технологій потребує детальнішого вивчення.

Важливі елементи

Межеумок та кучерявець  — саме ті рослини, які культивують для одержання олії. Це тому, що з них отримують найбільший урожай насіння і вихід олії. У висоту межеумок сягає 50-70 см, має більш розвинуте, на відміну від довгунця, суцвіття, з більшою кількістю коробочок. Стебло галузиться за всією висотою. Ступінь розгалуження цих рослин залежить від погодних та агротехнічних умов. Кількість коробочок на рослині — 14-41, колір насіння коричневий. Солома межеумка вища, містить більше волокна, може використовуватися для виробництва текстильного волокна, а з останнього і прядива. Вирощується переважно у Центрально-Чорноземній зоні Росії, на Північному Кавказі, в Україні та Казахстані. Рослини кучерявця — низькорослі (30-50 см). Стебло гілкується біля основи. На рослині утворюється чимало коробочок (40-50 шт.). Волокно із соломи кучерявця використовують здебільшого для виготовлення вати, паперу, а також як пакувальний матеріал. Низькорослий льон-кучерявець можна побачити у високогірних районах Таджикистану та Узбекистану. В Україні на виробництві для одержання олії (табл. 1) здебільшого вирощують льон-межеумок (з нього можна отримувати грубе волокно). Основна маса коріння (80%) розташовується в орному шарі ґрунту, тому велике значення має розпушування ґрунту на глибину орного шару. Засвоювальна здатність кореневої системи невелика, за нестачі легкозасвоюваних поживних речовин відчутно знижується і врожайність. Льон — самозапильна культура (пиляки розтріскуються, висипаючи пилок), проте для нього цілком можливе запилення комахами, переважно бджолами. Менше значення має запилення вітром. Від сівби до збирання врожаю рослини проходять такі фази: сходи, ялинка, бутонізація, цвітіння, достигання. Проходження фаз розвитку, інтенсивність росту та продуктивність рослин залежать від умов вирощування.

Таблиця 1. Основні ознаки груп олйного льону порівняно з льоном-довгунцем

Сходи

Висіяне в ґрунт насіння проростає через 5-8 днів. У цей період інтенсивно росте коренева система. За 6-7 днів головний корінь заглиблюється в ґрунт на 15-22 см, а у верхній його частині формується густа сітка бічних корінців. За потреби у фазі сходів проводять боротьбу з лляною блохою.

Ялинка

Ріст дуже повільний. Тривалість фази — 15-20 днів. Інтенсивно росте й розвивається коренева система. У цій фазі рослини сягають 5-10 см, мають 5-6 пар справжніх листочків. За потреби посіви обробляють гербіцидами для знищення бур’янів. Ці дві фази характеризуються повільним ростом стебла у висоту і швидким ростом кореневої системи. Після фази ялинки настає період інтенсивного росту стебла.

Бутонізація

Приріст льону у висоту сягає 3-5 см за добу. У цей період у стеблах формується волокно і генеративні органи, що забезпечує врожай. Інтенсивний ріст триває 12-20 днів. Висота рослин сягає 50-60 см. Забезпечення поживними речовинами й вологою, а також відсутність бур’янів у цей період — основа формування високого врожаю насіння та волокна.

Цвітіння

Починається зацвітанням 10% рослин і триває 5-10 днів. Зростання рослин льону у висоту сповільнюється, під кінець фази повністю припиняється. Закінчується формування волокна в стеблах.

Фаза достигання

Характеризується швидким здерев’янінням стебла та формуванням і достиганням насіння. Розрізняють зелену, ранню жовту, жовту і повну стиглість льону. Фази стиглості й терміни збирання льону можна встановити за вологістю насінних коробочок. Для прискорення початку збиральних робіт, вирівнювання дозрівання насіння льону, зниження витрат на сушіння проводять десикацію. Десикацію здійснюють у фазі ранньої жовтої стиглості льону, коли посіви починають набувати жовтувато-зеленого кольору. По закінченні цвітіння до початку десикації має пройти 25-30 днів. Збирають льоно-продукцію через 14 днів після обприскування посівів.

Оптимальні та критичні умови вирощування наведено у табл. 2.

Таблиця 2. Оптимальні та критичні умови вирощування льону

Вимоги, вимоги, вимоги

Є температурні вимоги та оптимальні характеристики щодо вологості, нарешті, певні умови щодо ґрунту. Вс це потрібно враховувати. Спекотна погода (температура понад +22°С) негативне впливає на ріст та розвиток рослин. Насіння починає проростати за температури від +3°С до +5°С. Дружні сходи з’являються за умови прогрівання ґрунту до +9°С вже на 8-10-й день після сівби. Сходи льону витримують приморозки до -4°С, а рослини двотижневого віку — до -6°С. Проте тут важливо зазначити, що під час достигання культура дуже вибаглива до тепла та світла (потребує +20-22°С). Зі зниженням температури менше +22°С льон олійний достигає повільно. Оптимальна температура для росту і розвитку рослин становить: у період сходів від +9°С до +12°С, у фазі ялинки — від +14°С до +16°С,у фазі цвітіння-формування насіння — від +16°С до +18°С. Вегетаційний період у Прикарпатті становить 95-110 днів, на Поліссі — 115-120 днів. Тривалість сонячного освітлення за червень-вересень в різних зонах виробництва наведено у табл. 3.

Таблиця 3. Тривалість сонячного освітлення за червень-вересень у різних зонах виробництва

Межеумок і кучерявець потребують менше води, ніж довгунець, проте льон олійний має великий коефіцієнт транспірації. За недостатньої кількості вологи в першій половині вегетації тривалість фаз розвитку рослин скорочується, а врожайність зменшується. Під час проростання насіння поглинає воду в кількості, що дорівнює його масі, — потрібні сили.

Найбільше води треба під час інтенсивного росту стебла і цвітіння. Нестача в ґрунті води під час бутонізації та цвітіння призводить до відмирання верхньої частини стебел і навіть загибелі посівів. Після цвітіння льон стає менш вибагливим до вологи. Часті дощі у цей період можуть спричинити розвиток грибкових захворювань, вилягання і підгнивання. До того ж значно ускладнюється механізоване збирання, якість погіршується, втрачається частина врожаю. Також льон погано росте на перезволожених ґрунтах, на полях із близьким заляганням ґрунтових вод. Щодо родючості ґрунту — льон дуже вибагливий. На утворення одиниці сухої речовини він витрачає поживних речовин удвічі більше, ніж зернові колосові. На формування 1 т насіння льону потрібно засвоїти 70-80 кг азоту, 25 кг фосфору і до 50-60 кг калію. Елементи живлення льон олійний засвоює нерівномірно: найбільшу кількість фосфору він поглинає в період від сходів до фази ялинки, азоту — від фази ялинки до цвітіння, калію — в період від бутонізації до кінця цвітіння. Посіви льону слід розміщувати на ґрунтах із належним умістом поживних речовин. Кращими ґрунтами для нього є чорноземні та каштанові. Льон олійний потребує структурного родючого й окультуреного ґрунту зіслабокислою реакцією (рН 5,9-6,5). Найкраще льон росте на дерново-підзолистих суглинистих або суглинисто-супіщаних ґрунтах. Льон також дає добрі врожаї на удобрених дерново-підзолистих супіщаних і дерново-буроземних ґрунтах. Малопридатні для нього легкі піщані й супіщані ґрунти, позаяк вони бідні на поживні речовини та погано утримують вологу, а також заболочені й солонуваті ґрунти. На піщаних ґрунтах льон страждає від посухи. Важкі глинисті ґрунти повільно прогріваються навесні, після дощу утворюють кірку, яка є перешкодою для виходу на поверхню ґрунту ніжних проростків льону. Сіяти льон на кислих торфових ґрунтах не рекомендується.

Врожай і якість залежать від терміну збирання. На посівах льону важливо обрати час, коли буде найвищим урожай високоякісного насіння. Більша частина опадів (до 70%) припадає на теплий період року (квітень-жов-тень), проте розподіл їх по окремих місяцях буває нерівномірним. На травень у Східному і Центральному Поліссі припадає в середньому 55 мм, у західних районах — 60 мм. У наступні два місяці (червень-липень) їх кількість збільшується, і лише із серпня починає зменшуватися.

3 яких компонентів?

У насінництві сортів льону дуже важливим є сортооновлення. Проте ще в багатьох господарствах у якості насіннєвого матеріалу використовують насіння навіть нижче третьої репродукції; воно вже є товарним льоном. І не береться до уваги погіршення ознак сорту та істотне зниження через це рентабельності вирощування культури. Сортове насіння з високими посівними та врожайними якостями можна мати лише за високої культури землеробства, застосовуючи комплекс обґрунтованих і перевірених агрозаходів. Гарантувати високу врожайність насіння можуть лише посіви, створені насінням першої і другої репродукції. Посівний матеріал дальших репродукцій значно знижує врожай та олійність. Для сівби використовують очищене відсортоване насіння льону з чистотою 98% і схожістю 90-95%. Воно має бути знезаражене від хвороб, чистим від бур’янів та інших домішок. Насіння за сортовими та посівними якостями повинно відповідати ДСТУ 9668-75.

Під час вибору сортульону олійного потрібно враховувати стабільність і пластичність сорту до умов вирощування у різних зонах України. Та слід пам’ятати, що відчутна частина сортів інтенсивного типу для отримання близько 3 т товарного зерна потребує внесення щонайменше 0,2 т/га (у фізичній величині) нітроамофоски. Інші сорти формують 1,5-2 т товарного зерна за внесення перед сівбою лише N10-15P10, характеризуючись при цьому великою стабільністю врожаю та пристосованістю до умов вирощування. У разі несприятливих погодно-клі-матичних умов ці сорти знижують урожайність у межах 0,5-0,7 т/га.

Сорти інтенсивного типу за несприятливих умов неспроможні якісно використати поживні речовини з внесених мінеральних добрив. І зниження врожайності в них сягає понад 1 т товарного зерна, а отже, за рентабельністю вони значно поступаються стабільним сортам. Останнім часом в Україні створено низку високопродуктивних сортів: Південна ніч, Айсберг, Орфей, Золотистий, Ківіка. Такі позитивні ознаки як короткий вегетаційний період, посухостійкість і стійкість проти осипання дають змогу вирощувати ці сорти в різних зонах України. Експерти запевняють, що сорти льону, створені в Україні, мають широкі адаптивні можливості до умов вирощування, тому вони конкурентоздатніші, ніж закордонні сорти.

Характеристика сортів

Лірина

залишається з 1997 року найкращим у Німеччині сортом за показниками врожайності й вмістом олії в насінні. Занесений до Державного реєстру сортів, придатних для поширення в Україні 2002 р. для степової і лісостепової зони. Завдяки високій урожайності (25-29 ц/га), вмісту олії (44,346,1%) і технологічності (висока придатність до механізованого збирання, стійкість проти вилягання та осипання, рівномірне достигання) сорт підняв культуру на новий рівень. А посухостійкість дала змогу деяким господарствам півдня України розширити короткорота-ційні сівозміни, які сформувалися через гегемонію високорентабельних культур. Вегетаційний період -107-128 днів. Велика кількість коробочок із насінням, що забезпечує високі врожаї навіть за низької густоти рослин. Висота рослин -58-78 см. Маса 1000 насінин — 5,6-7,2 г.

Айсберг

створено в Інституті олійних культур НААН України. Висота рослин -54-57 см. Середньостиглий, вегетаційний період — 86-88 днів. Квітка біла, зірчаста. Насіння темно-коричневе, маса 1000 насінин — 7,7 г. Вміст олії в насінні — 47-49%, йодне число — 17,6. Урожайність — 18-20 ц/га. Вирізняється високим умістом йоду в олії та стійкістю проти посухи, вилягання, фузаріозного в’янення. Рекомендований для зони Степу.

Байкал

сорт французької селекції. Рослини заввишки 72-78 см. Квітка фіолетово-синя, відкрита. Насіння коричневе, маса 1000 насінин — 6,7 г. Стійкий проти вилягання та ураження хворобами, зокрема фузаріозом.

Орфей

створено в Інституті олійних культур НААН України. Висота рослин близько 55-60 см. Ранньостиглий сорт, тривалість вегетаційного періоду — 75-83 дні. Квітка середньої величини, блакитна, відкрита. Насіння коричневе, маса 1000 насінин — 7,8-8 г. Урожайність — 19-20 ц/га. Вміст олії в насінні — 47-48%. Стійкий проти вилягання та осипання. Рекомендується для вирощування в степовій зоні України.

Ківіка

Цей сорт створено в Інституті олійних культур НААН України. Висота рослин близько 50 см. Ранньостиглий сорт, тривалість вегетаційного періоду — 75-83 дні. Квітка фіолетово-синя, відкрита. Насіння коричневе, маса 1000 насінин — 6,3-6,5 г. Урожайність — 16-18 ц/га. Вирізняється високим (до 40%) вмістом олеїнової кислоти, тому олія пропонується для харчового використання. Сорт посухостійкий, стійкий проти вилягання рослин та ураження хворобами.

Дебюг

створено в Інституті олійних культур НААН України. Висота рослин близько 57-58 см. Ранньостиглий сорт, тривалість вегетаційного періоду — 84-86 днів. Квітка середньої величини, фіолетового кольору, відкрита. Насіння темно-коричневе, маса 1000 насінин -7,6-8 г. Урожайність -17-19 ц/га. Вміст олії в насінні — 46-47%. Вирізняється дружністю достигання коробочок. Стійкий проти вилягання рослин та осипання насіння. Рекомендується для вирощування в степовій зоні України.

Славний

створено в Інституті олійних культур НААН України. Висота рослин близько 58-60 см. Пізньостиглий сорт, тривалість вегетаційного періоду — 94-98 днів. Квітка велика біла, відкрита. Насіння жовте, маса 1000 насінин — 8,8-9 г. Урожайність — 19-22 ц/га. Вирізняється високим, до 48-50%, умістом ліноленової кислоти, тому олія пропонується для технічного використання. Сорт посухостійкий, стійкий проти вилягання рослин та ураження хворобами.

Південна ніч

Сорт створено в Інституті олійних культур НААН України. Висота рослин — 52-55 см, тривалість вегетаційного періоду — 84-86 днів. Квітка велика синя, відкрита. Насіння коричневе, маса 1000 насінин — 7,9 г. Урожайність — 17-18 ц/га. Вміст олії у насінні — 44-46%. Високо-стійкий проти посухи та вилягання рослин. Характеризується високою потенційною продуктивністю.

Циан

Селекція ВНДІОК (РФ), межеумок. Середньо-стеблова рослина із широко-ланцетними листками. Квітка блакитна, відкрита. Насіння коричневе, маса 1000 насінин -7,4 г. Вміст олії в насінні — 47,5%.

Золотистий

пізньостиглий сорт, тривалість вегетаційного періоду — 95-103 дні. Квітка біла, відкрита. Насіння жовте, маса 1000 насінин -7,6-8,3 г. Вирізняється високим умістом лінолевої кислоти (понад 70%) та високим (185-190 одиниць) йодним числом.

Чібік

ранньостиглий сорт, тривалість вегетаційного періоду — 80-86 днів. Квітка середньої величини, блакитна. Насіння світло-коричневе з масою 1000 насінин — 8-8,5 г. Висота рослин -85-95 см. Вміст олії у насінні —       50-55%. Урожайність -2,5-3 т/га. Рекомендується для вирощування в усіх зонах України.

Надійний

сорт середньостиглий, вегетаційний період — 85-95 днів. Потенційна врожайність насіння 32,1-38,6 ц/га. Рослина висока (включаючи гілки) -75-85 см. Маса 1000 насінин — понад 7-8 г. Сорт висо-коолійний, вміст олії у насінні — 48-50%. Йодне число — 182. Рекомендується суцільний рядовий посів з міжряддями 15 см, нормою висіву насіння від ЗО до 50 кг/га. Збирання проводиться за дозрівання 75% коробочок від загальної кількості на рослині. Стійкий проти вилягання, осипання, посухи.

Еврика

сорт середньостиглий, тривалість вегетаційного періоду — 81 день. Рослини заввишки 57-62 см. Стебло округле, завтовшки 3-4 мм, яке розгалужується в нижній і верхній частинах. Суцвіття — китиця завдовжки 25-32 см. Плід — шароподібна коробочка із 7-10 насінинами. Насіння овально-видовженої форми, коричневого кольору. Маса 1000 насінин — 7-8 г. Урожайність насіння становить 18-20 ц/га. Середньостійкий проти шкідників і хвороб. Вміст олії в насінні — 39-40%. Стійкий проти вилягання, розтріскування коробочок та осипання.

Віра

врожайність насіння 2,3 т/га, вегетаційний період 83 доби. Вихід олії — 1,1 т/га. Стійкість проти вилягання -4,7 бала, стійкість проти осипання — 5 балів. Рослина середньої висоти (враховуючи гілочки), розмір віночка квітки середній, колір пелюсток за повного цвітіння блідо-блакитний, поздовжнього згину пелюстки немає, колір пиляка голубуватий, коробочка середнього розміру, маса 1000 насінин -середня, забарвлення насіння помірно-коричневе. Початок цвітіння ранній.

Струмочок

висота рослин 58-67 см. Вегетаційний період — 83 дні. Квітки блакитні. Насіння коричневе, маса 1000 насінин — 6,7-7,5 г. Уміст жиру в насінні 49,552,8%. Йодне число олії — до 185 од. Потенційна врожайність насіння до 2,5 т/га. Вирізняється стійкістю проти фузаріозу й дружності сходів.

ВНІІМК 620

висота рослин 65-70 см. Вегетаційний період — 83 дні. Квітки блакитні. Насіння коричневе, маса 1000 насінин — 7,5-8,5 г. Уміст жиру в насінні до 50%. Йодне число олії — до 195 од. Потенційна врожайність насіння — до 2,5 т/га. Вирізняється стійкістю проти фузаріозу та дружності сходів.

ВНІІМК 630

висота рослин 50-65 см. Вегетаційний період — 86 днів. Квітки білі. Насіння жовте, маса 1000 насінин — 6,1-7,6 г. Уміст жиру в насінні — до 54,5%, йодне число олії — до 195 од. Потенційна врожайність насіння — до 2,7 т/га. Вирізняється стійкістю проти фузаріозу й дружності сходів.

Вже на старті

За 2-3 тижні до сівби насіння слід інкрустувати фунгіцидами, дозволеними для застосування на культурі, в комплексі з препаратами, що містять цинк, бор, залізо, мідь, на спеціальних машинах: ПС-10, ПСШ-5, «Мобітокс», «Мобітокс Супер». Насіння льону протруюють препаратами Вітавакс 200 ФФ, 75% з.п., (1,5 кг/т), або Фенора-мон, 70% з. п. (2 кг/т), із додаванням мікроелементів: борної кислоти (1,5 кг/т), сірчанокислої міді та сірчанокислого цинку, обох — по 2 кг/т.

Найкращий фундамент продуктивності

Посіви льону розміщують у багатопільних сівозмінах. Найсприятливішими попередниками є озима пшениця, ячмінь, овес, зернові бобові культури та просапні, поле після яких залишається чистим від бур’янів. Для зменшення пошкодження блішкою льон не сіюсть після капустяних культур. Не можна сіяти льон олійний після соняшнику, ріпаку та рицини через сильне засмічення посівів падалицею цих культур. Особлива увага приділяється дотриманню інтервалу 5-6 років між посівами льону на одному полі. Ґрунти — супіщані або легкі суглинкові із слабокислою реакцією.

Найкращі показники структури врожаю і найвищу продуктивність посівів льон олійний забезпечує за його вирощування після ярих колосових і гороху. Це і є фундамент, на якому можна зводити всю конструкцію. Якщо немає цих попередників, культуру можна розміщувати без помітного зниження врожайності після гречки,сої і кукурудзи. До небажаних попередників для льону належать буряки цукрові, а до неприпустимих — сама культура льону олійного. Льон олійний можна повертати на попереднє місце вирощування не раніше як через два роки, позаяк він практично не уражується хворобами та шкідниками.

Післямова

Так, льон має бути прогресивним: слід орієнтуватися на нові вимоги та просто заробляти більше. Ретельно враховувати й прораховувати все до дрібниць. Тоді ефективну, надійну конструкцію вашого врожаю буде зведено на всі 100%. До речі, в Україні непогано працює переробка льону олійного. Про це свідчить рекордний експорт з нашої країни продуктів переробки рослини 2017/18 маркетингового року. Митна статистика свідчить, що за період із вересня 2017-го по січень поточного року Україна експортувала 5 тис, т лляної макухи (+70% порівняно із середнім показником останніх трьох сезонів). Основний ринок збуту — Італія (частка становить 38%). І наостаннє кілька слів про безпосередньо продукт, який ми експортуємо, — лляну олію. За звітний період ми відправили на зовнішні ринки 3,6 тис, т, вельми непогано, порівняно з показником минулих трьох років (+86%). Наш найактивніший покупець — Індія, яка за перші п’ять місяців сезону придбала 1,6 тис, т української лляної олії (в 1,5 раза більше, ніж за весь 2016/17 маркетинговий рік).

 

Роман Войтович, учений секретар, Львіська філія УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого

Ярослав Сало, перший заступник директора Львівська філія УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого

Антін Шувар, кандидат сільськогосподарських наук, Інститут сільського господарства Карпатського регіону НААН України

Читайте также: