Цей бур’ян не належить до злісних. І кажуть, що він доволі легко контролюється. Одначе досвідчені практики з цим не погоджуються. Ще вчора рудеральна рослинність зустрічалася лише на смітниках, біля парканів, на узбіччях доріг, в покинутих людиною місцях, а вже кілька років поспіль місцем прописки вона обирає сади й поля аграріїв як із зерновими, так і з просапними культурами. Найбільшу проблему доволі цупка й потужна рослина з листям, як у слона вуха, становить у посівах цукрових буряків

Рослина має багато імен, однак на європейській території найвідоміша під назвами абутилон Теофраста, канатник Теофраста, липка звичайна, абутилонські коноплі, китайський джут.

Фото 1. Канатник Теофраста

Це однорічна трав’яниста рослина родини мальвових, і мало хто здогадується, що вона — найближчий родич красивого кімнатного клена із яскравими квітами — абутилону У дикому стані рослина зустрічається в Європі, Південній Африці (Алжир, Єгипет), Азії. Батьківщиною культурного абутилону є Китай, там його називають тієн-цин,чинг-ма або кінг-ма, в незначній кількості рослина культивується в Японії та Єгипті. Свою основну назву канатник отримав не випадково: хоч вона й менш поетична, ніж абутилон, однак чітко відбиває напрям використання — його волокна є сировиною для виготовлення канатів та мотузок. Олія з насіння йде на технічні цілі. У країнах СНД канатник теж вирощували, але на невеликих площах, а пізніше його витіснили посіви культур з волокном вищої якості.

Біологія

Abutilon Iheophrasti

Однорічний ярий насіннєвий бур’ян з родини мальвових — Malvaceae. У довідниках зазначається, що він активно росте в регіонах з теплим кліматом у вологих місцях, багатих на поживні речовини, а кращими ґрунтами для нього є піщані суглинки та суглинки. Однак цьогоріч я зустрічав його великі вогнища у посівах цукрових буряків на чорноземах Житомирщини й Полтавщини, поодинокі рослини височіли над кошиками соняшнику. Стебло бур’яну пряме, просте або розгалужене, заввишки від 40 см до 2 м. Корінь стрижневий. Листки чергові, широкі й великі, округло-серцевидні, віддалено схожі на збільшене листя липи, цілісні, довгочерешкові, оксамитові, з дрібнозубчастими краями. Уся рослина, зокрема й листя, як і більшість рослин родини мальвових, густо вкрита м’якими відлеглими волосками. Квітки правильні, блідо-жовті, п’ятипелюсткові, двостатеві, поодинокі в пазухах листя або зібрані в китицевидно-гроноподібні суцвіття. Плід — м’яка волосиста складна 11-30-гніздова листянка (коробочка), що нагадує келишок. У кожному гнізді 3-5 насінин, насіння ниркоподібне або овально-серцеподібне, сірувато-буре або червонувато-коричневе, довжина і ширина -2,75-3,25 мм, товщина -1,5-1,75 мм. Маса 1000 насінин — 8-12 г. Сходи канатника з’являються у квітні-травні, сім’ядолі завдовжки 10-15 мм, завширшки 8-15 мм, округлі або округлояйцеподібні, на дрібноопушених черешках. Епікотиль оксамитовий, опушений. Гіпокотиль зверху блідо-зелений, дрібноволосистий. Квітне бур’ян у червні-вересні, плодоносить у кінці липня — жовтні. Одна рослина в середньому викидає навколо себе до 30 тис. насінин за сезон, максимально зафіксована плодючість -36,8 тис. насінин, які проростають з глибини не більше 10-13 см. Економічний поріг шкодочинності бур’яну ще за старими нормами — 1 рослина на 1 м2. Насіння зберігає схожість у кукурудзяному силосі не менше ніж рік. Мінімальна температура проростання насіння +3-4°С, оптимальна — +16-20°С. Канатник Теофраста невимогливий до тепла, пагони витримують приморозки до -2°С. Світлолюбний, посухостійкий і чутливий до надлишку вологи, добре реагує на внесення добрив, особливо азотних і фосфорних. Добре підготовлені площі під цукрові буряки за неналежного контролю бур’янів на попередниках є райським місцем поширення канатника. Його можна зустріти на ярих зернових, картоплі, бобових.

Фото 2. Канатник Теофраста

Стратегії боротьби від професіоналів

Олександр Зозуля,

керівник групи регіональних-технічних експертів ТОВ «Сингента»:

— Для контролю канатника Теофраста певною мірою ефективна більшість препаратів нашої компанії. Найефективніші серед них Пріма™ Форте та Елюміс®. Однак, якщо йдеться про контроль бур’яну саме в посівах цукрових буряків, то такого препарату не маємо. Особливість канатника — сходити пізно навесні, коли в принципі дія ґрунтових гербіцидів уже мінімальна, а страхових — для застосування в посівах цукрових буряків у пізній період теж немає. Тому основну боротьбу з канатником слід вести в посівах попередників. Тим більше, що цвіте він влітку і плодоносить літом-восени. Відтак важливо не допустити дозрівання насіння та знищити його до цвітіння.

Валерій Литвиненко,

продакт-менеджер ALFA Smart Agro:

— Канатник Теофраста хоча й досить розповсюджений в Україні бур’ян, проте він не є проблемним. На усіх зернових, кукурудзі, соняшнику він контролюється великою кількістю гербіцидів. Наприклад, на зернових канатник Теофраста чудово контролюється сульфонілсечовинами. Його з легкістю прибирають такі гербіциди ALFA Smart Agro, як Триатлон® (тифенсульфурон-метил + трибенурон-метил + флорасулам), ХаммерДуо® (2,4 Д-2-етилгексиловий ефір + флорасулам) чи навіть однокомпонентний Альфа-Стар® (трибенурон-метил). На кукурудзі проблему канатника швидко знімає Клінч Макс® (рим-сульфурон + флорасулам + тифенсульфурон-метил). Універсальним препаратом також є Оскар Преміум® (пропізохлор + тербутилазин) при застосуванні по вегетації у страховій системі захисту. Цей гербіцид використовується у посівах кукурудзи, соняшнику, бобових. Зверніть увагу: ґрунтові гербіциди не стримують канатник Теофраста, адже він сходить із глибини понад 10 см. Для боротьби з ним потрібні страхові гербіциди.

Микола Продиус,

продакт-менеджер ALFA Smart Agro:

Єдина культура, де канатник Теофраста справді може створювати відносно велику проблему — цукрові буряки.

І лише в тому випадку, якщо цей бур’ян з’являється після завершення гербіцидних обробок.

Отже, якщо канатник Теофраста зійшов у той період, коли гербіцидні обробки на цукрових буряках ще тривають, ALFA Smart Agro рекомендує застосовувати бакову суміш Контролер® (трифлу-сульфурон-метил), 30 г/л + ПАР Альфалип Екстра®. Бур’ян має бути у фазі 2-4 листків. Якщо ж гербіцидна обробка через погодні умови відкладається на певний час і канатник Теофраста переростає, то до Контролера® додається гербіцид Арена® (етофумезат) у нормі 0,4-0,6 л/га,який працює як страховий препарат і підсилює дію трифлусульфурон-метилу у баковій суміші проти бур’янів, що переросли. У другий період вегетації цукрових буряків канатник Теофраста може пробиватися на широких міжряддях (50 см) і за умови, якщо культура слабо розвинена та її листя не перекриває відстань між рядками, не закриває міжряддя. Оскільки гербіцидні обробки вже завершилися, контролювати поодинокі сходи бур’янів хімічним способом нераціонально. Однак і цей випадок не буде критичним. Канатник Теофраста не становить проблему для збирання врожаю, оскільки не заселяє поле настільки масово, як злакові бур’яни, й не має такого міцного стебла, як лобода. Канатник Теофраста щороку з’являється на українських полях, на посівах усіх культур. Одначе, якщо дотримуватися сівозміни, то з року в рік він поступово прибирається з поля.

Максим Бернацький,

директор ТОВ «Рост Агро»:

— Канатник Теофраста, або абутилон Теофраста, — один із моїх «найулюбленіших» бур’янів. Рослина досить специфічна і популяція канатника, хто б і що не говорив, насправді важка до викорінення. Проблема в тому, що він пізно сходить, до того ж має здатність з’являтися кількома хвилями. Також у нього чудові темпи стартового росту, відтак ті рослини, що зійшли на закінченні дії ґрунтового гербіциду (а це переважна більшість) і не потрапили під страховий гербіцид, реально можуть наздогнати за ростом кукурудзу чи соняшник. Що полегшує боротьбу з ним:

    1. Чутливість бур’яну практично до будь-якого страхового гербіциду проти дводольних.

  1. Він не відразу заселяє поле, а захоплює його поступово. Поширення просувається або від місця його первинного занесення (наприклад найнятий комбайн), або від дороги, куди його насіння переноситься колесами техніки під час переїздів.

     З. Канатник має досить важке насіння й не розноситься вітром. Основний спосіб поширення — перенесення разом з часточками ґрунту на колесах сільськогосподарських машин. Тому варто реально (в розумних межах) застосовувати карантинні заходи.

Фото 3. Канатник Теофраста

Фото 4. Канатник Теофраста

Зокрема обов’язковим є видалення поодиноких рослин на краях поля й узбіччях, а також максимально швидке та повне знищення його первинних колоній у полі.

У нашому господарстві зустрічаю його на соняшнику, кукурудзі та сої. У сусідів бачив значні колонії на буряках. Боротьба з ним, окрім карантинних заходів, ведеться в рамках загальної програми захисту рослин.

На соняшнику — застосування системи Clearfield.

Фото 5. Канатник Теофраста

Фото 6. Канатник Теофраста

Фото 7. Канатник Теофраста

На сої — комбінації бентазону з препаратами-партнерами; за значного забруднення -кломазон у нормі понад 0,4 л/га. На кукурудзі — найширший спектр препаратів. Однак дуже важливим є обробка країв поля (як первинних джерел поширення) препаратами, що містять мезотроном. Така обробка, здійснена у фазі 7 листків культури, не тільки знищує перші сходи, а й завдяки ґрунтовій дії препарату блокує появу наступних хвиль сходів.

Фото 8. Канатник Теофраста

Ігор Сторчоус,

кандидат сільськогосподарських наук,

Інститут захисту рослин:

— Восени поля, на яких планується висівати цукрові буряки,на практиці обприскують по вегетуючих бур’янах неселективними гербіцидами на основі діючої речовини ізопропіламінна сіль гліфосату. Несе-лективні гербіциди на основі цієї діючої речовини також застосовують і навесні, за два тижні до сівби культури. Однак слід враховувати, що канатник Теофраста належить до бур’янів, які мають природну стійкість проти гліфосату.

Максимально ефективно обмежити шкідливість бур’янів у посівах культури до рівня порогу шкодочинності можливо за допомогою однієї з двох систем хімічного захисту посівів цукрових буряків: перша передбачає внесення гербіцидів ПІСЛЯ появи сходів культури та бур’янів, а друга (комбінована) — із застосуванням препаратів як ґрунтової дії, так і післясходовими обприскуваннями.

Фото 9. Канатник Теофраста

Високу ефективність під час контролю однорічних дводольних і злакових бур’янів у посівах цукрових буряків та інших культур проявляють гербіциди на основі діючої речовини кломазон. Обприскування ґрунту здійснюють до появи сходів культури. Такі препарати відрізняються високою біологічною ефективністю на всіх типах ґрунтів.

Проте для отримання максимальної ефективності необхідно дотримуватися низки вимог, а саме: забезпечити якісний передпосівний обробіток ґрунту задля створення дрібногрудкуватої структури, обприскування ґрунту найкраще здійснювати відразу після сівби або впродовж перших трьох днів після неї, у разі нестачі ґрунтової вологи після обприскування варто прокоткувати ґрунт кільчасто-шпоровими котками.

Активна речовина кломазон проникає в рослину через гіпокотиль, колеоптиле та кореневу систему, поглинається переважно молодими частинами рослини -її пагонами. Вона рухається в рослині по ксилемі з висхідним ксилемним током. Оскільки кломазон — інгібітор синтезу пігментів, у рослині перериваються процеси утворення хлорофілу й каротину, що призводить до гальмування процесу фотосинтезу та загибелі бур’янів. Чутливими є такі основні види бур’янів: канатник Теофраста, лобода біла, просо куряче, осот городній, спориш звичайний, зірочник середній, грицики звичайні, паслін чорний, підмаренник чіпкий, дурман звичайний, амброзія полинолиста, роман польовий, тонконіг звичайний, кропива глуха, талабан польовий, портулак городній та інші. Гербіциди з умістом кломазону є ефективними препаратами для обмеження шкідливості хвоща польового.

Фото 10. Канатник Теофраста

Під час застосування препаратів на основі діючої речовини кломазон необхідно враховувати те, що за умов надмірних опадів може відбуватися пригнічення рослин культури. Для уникнення цього негативного явища необхідно дотримуватися регламентованої норми витрати (0,2 л/га).

Ґрунтові гербіциди на основі діючої речовини метолахлор, 960 г/л, з нормою витрати 1,8-2,6 л/га застосовують у посівах цукрових буряків для контролю однорічних злакових та деяких однорічних дводольних бур’янів. Діюча речовина блокує ділення клітин, у результаті чого чутливі бур’яни припиняють ріст на ранніх фазах розвитку.

Високочутливими до дії таких гербіцидів є вівсюг звичайний, гумай (з насіння), рутка лікарська, мишії, види проса, падалиця зернових. Канатник Теофраста, види амброзії, види гірчаків, види ромашки і щириці, хрінниця крупковидна є середньочутливими. Слабочутливі -курячі очка польові, грицики звичайні, лобода біла, портулак городній, види редьки, гірчиця польова, паслін чорний.

Критичним періодом, під час якого конкуренція культури до появи сходів бур’янів мінімальна, є період до етапу змикання листків у міжряддях (друга декада червня).

У цей час важливим є забезпечення обмеження шкідливості сегетальної рослинності. Основна маса насіння бур’янів, яке знаходиться у верхньому шарі ґрунту, -переважно однорічних видів з розтягнутим періодом проростання. З метою контролю сегетальної рослинності цих та інших видів здійснюють кілька послідовних обприскувань, спрямованих на знищення хвиль сходів бур’янів по мірі їх появи.

Під час обприскування посівів за після сходовою системою захисту основною умовою для ефективного контролю бур’янів є поява сходів культури та масова поява дводольних бур’янів, розвиток яких має бути у фазі сім’ядоль і першого-другого листків. На цій фазі розвитку в бур’янів немає фазової стійкості проти гербіцидів, а тому допустимо застосування мінімальних норм витрати препаратів. На пізніших фазах розвитку бур’яни нагромаджують епітикулярні воски, що надає їм стійкості проти гербіцидів.

Гербіциди, до формуляції яких входить дві активні речовини — фенмедифам і десмедифам, а також три активні речовини,а саме фенмедифам + десмедифам + етофумезат, забезпечують контроль канатника Теофраста на рівні понад 70%. Десмедифам і фенмедифам є інгібіторами фотосинтетичного транспорту електронів у фотосистемі II (реакція Хілла). Вони швидко проникають у листкову пластинку, проте подальшої транслокації не відбувається (трансламінарна дія).

Справка 1.Канатник Теофраста

Етофумезат — інгібітор ліпідної системи рослин, порушує ріст меристемних тканин, уповільнює поділ клітин, обмежує утворення воскового шару. Легко абсорбується як проростками (дія через надземні органи рослин), так і коренями (ґрунтова дія) бур’янів, але погано проникає через листя після формування зрілої кутикули. Найчутливіша фаза у бур’янів — проростання насіння, коли етофумезат з ґрунтового розчину потрапляє в проросток.

У діючої речовини здебільшого переважає ґрунтова активність. Вологий ґрунт значно підсилює дію етофумезату, а сухий — навпаки, разом із високим умістом органічних речовин знижує його активність.

Етофумезат надійно контролює лободу білу, підмаренник чіпкий, падалицю ріпаку, види гірчаків, тобто бур’яни, які надто важко піддаються контролю. Ця діюча речовина істотно посилює дію фенмедифаму й десмедифаму в препаративній формі (ефект синергізму). Наприклад, препарати з умістом трьох діючих речовин десмедифаму, 70 г/л, етофумезату, 110 г/л, фенмедифаму, 90 г/л, пригнічують бур’яни на ранніх фазах розвитку. Гербіцидна дія триває впродовж 4-8 днів після застосування. Спочатку спостерігається посвітління листків, поступово знебарвлення посилюється аж до настання хлорозу. Потім бур’яни в’януть і засихають. Повна загибель настає через 2-3 тижні.

Післясходовими гербіцидами системної дії для контролю однорічних дводольних і деяких інших бур’янів, зокрема стійких проти десмедифаму і фенмедифаму, у посівах цукрових буряків є препарати з умістом діючої речовини трифлусульфурон-метил, 500 г/кг, з нормою витрати ЗО г/га. Крім того, для контролю широкого спектра однорічних дводольних бур’янів у посівах цукрових буряків застосовують гербіциди з активною речовиною трифлусульфуронметил, 750 г/кг. Трифлусульфурон належить до класу похідних сульфонілсечовини. Гербіциди з умістом цієї діючої речовини поглинаються бур’янами і переносяться у точки росту, негативно впливаючи на ферментну систему чутливих рослин. Діюча речовина блокує фермент ацетолактатсинтетазу, що відповідає за синтез основних амінокислот, які беруть участь у синтезі білка. Завдяки цьому в чутливих рослинах швидко уповільнюється поділ клітин та зупиняється ріст. Ефективним буде контроль більшості бур’янів під час фаз від сім’ядолей до фази 2-х листків. Канатник Теофраста, а також переліска однорічна, просо куряче, сходи осоту й інші належать до чутливих видів бур’янів, рівень контролю яких становить 85-95%. Амброзія полинолиста, мак дикий, спориш звичайний, фіалка польова -до помірно чутливих бур’янів, рівень їх контролю 70-85%. Найчутливішими до дії гербіцидів із умістом діючої речовини трифлу-сульфурон-метил, 500 г/кг, є вероніка персидська, гірчиця польова, види гірчаків, види глухої кропиви, грицики звичайні, жабрій звичайний, кропива дводомна, курячі очка польові, льонок несправжній, молочай сонцегляд, незабудка польова, підмаренник чіпкий, паслін чорний, празелень звичайна, редька дика, резеда жовта, види ромашки, талабан польовий, щириця загнута, падалиця ріпаку та соняшнику. Рівень цих видів становить понад 90-95%. Гірчиця польова та падалиця соняшнику чутливі до препарату до фази 6 листків.

Гербіциди, до складу яких входить трифлусульфурон-метил, є безпечними для всіх видів буряків на будь-якій стадії їх росту (не застосовуйте перед появою сходів!) за умови, якщо вони не перебувають у стані стресу. Оптимальна температура для обприскування від + 15°С до +25°С під час та протягом кількох годин після внесення. Якщо температура вища ніж +25°С або нижча +10°С упродовж 3-5 годин після внесення, швидкість метаболізму зменшується. Це може призвести до тимчасового пожовтіння листя буряків. Ці симптоми зникають протягом 10 днів, не впливаючи на дальший розвиток культури, врожай і вміст цукру. Не рекомендується застосування препарату за несприятливих погодних умов, таких як спека, посуха, приморозки, сильний вітер тощо.

Справка 2.Канатник Теофраста

Для контролю широкого спектра однорічних дводольних бур’янів у посівах цукрових буряків використовують гербіциди з активною речовиною трифлусульфурон-метил, 750 г/кг.

Для контролю однорічних дводольних застосовують гербіциди з активною речовиною трифлусульфурон-метил, 750 г/кг, з нормою витрати 0,02 кг/га + 0,2 л/га ПАР і здійснюють обприскування посівів у фазі сім’ядолі — 2-х справжніх листків у бур’янів. За потреби повторно через 7-15 днів по другій хвилі бур’янів у фазі 2-х справжніх листків.

Для знищення однорічних дводольних, зокрема лободи білої та щириці жминдоподібної, застосовують ці гербіциди з нормою витрати 0,02 кг/га у баковій суміші з гербіцидами на основі фенмедифаму, десмедифаму й етофумезату, норма витрати яких має становити 1-1,5 л/га, а також додають у цю суміш 0,2 л/га ПАР. Обприскування посівів здійснюють у фазі сім’ядолі — 2-х справжніх листків у бур’янів. За потреби повторюють через 7-15 днів по другій хвилі бур’янів, у фазі 2-х справжніх листків. Починаючи з другої половини червня, у посівах цукрових буряків відбуватиметься змикання міжрядь, що перешкоджатиме доступу світла до поверхні ґрунту й появі нових сходів бур’янів. Проте такий фітоценотичний контроль бур’янів буде лише в посівах, у яких густота стояння та рівномірність розміщення рослин на площі будуть достатніми. Так, густота посівів цукрових буряків на період збирання культури у зоні достатнього забезпечення вологою має становити 100-110 тис, шт./га, нестійкого — 95-100 і недостатнього 90-95 тис, шт./га. Інакше посіви вважаються зрідженими й навіть за якісно здійсненого захисту спостерігатиметься повторне забур’янення, яке істотно зменшуватиме врожайність культури. Повторні забур’янення можуть спричиняти здебільшого ранні та пізні ярі види, серед яких паслін чорний, гірчак березковидний, гірчак почечуйний, незабутниця дрібноквіткова, півняче просо, мишій сизий, мишій зелений та інші!

 

 

Ігор Самойленко