Олександр Тимофєєв, директор ТОВ «Харків Хімпром»
Як ви ставитеся до однолюбів? О, чую купу схвальних відповідей, та зачекайте: йдеться про таке нібито малосучасне явище як однолюбство у професії. Чи багато хто з нас, звиклих до калейдоскопічних перетворень 1990‑х, зберіг вірність початковим уподобанням? Щось ви замовчали. Певно, згадуєте ті буремні роки? Перепробували багато чого тієї доби, чи не так? За це, звісно, ніхто не засудить, але… Директор ТОВ «Харків Хімпром» (це знане підприємство днями відзначило своє 15‑річчя) Олександр Тимофєєв, на відміну від багатьох, вірність змолоду обраній професії зберіг.
– Не уявляю свого життя без хімії, – бере слово Олександр. – Я є справжнім однолюбом у професії. Народився у Харкові. Вивчав хімію у вишах. Першу вищу освіту здобув у Національному технічному університеті «Харківський політехнічний інститут» за фахом «Технологія органічних речовин», надалі – МВА в англійському виші (як на мене, це – доконечна потреба для ефективного управлінця), наразі пишу кандидатську зі стійкості металів у Національному аерокосмічному університеті імені М. Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут». І, власне, все життя працюю у хімічній сфері.
– Пішли батьківською стежиною?
– Ні, мої батькиінженери працювали в царині радіоелектроніки. У нашій інженерній родині шанували системність, навіть у таких дрібницях, як увімкнення телевізора (посміхається). Це, безперечно, вплинуло на формування моєї особистості. Впродовж тривалого часу працював на державному підприємстві «Завод хімічних реактивів» і пройшов там шлях від апаратника до керівника виробництва. 2005 року прийшов працювати на «Харків Хімпром» керівником цеху з виробництва тари. Очолюю підприємство з 2011‑го. Спершу моя зона відповідальності стосувалася виробництва, продукції, а тепер я зосереджений на розвитку компанії та нових напрямів.
– Про які саме напрями йдеться?
– Ми є частиною величезного холдингу з іноземними інвестиціями. Безпосередньо «Харків Хімпром» нині працює у кількох напрямах: виробництво мікродобрив (плануємо експортувати продукцію до країн Азії, Північної Африки, пострадянських країн), виробництво пластмасової тари, доробка олійних культур (маємо насіннєвий завод, який надає відповідні послуги), пропонуємо й складські послуги щодо засобів захисту рослин. Виробнича база дає нам змогу бути попереду в напрямі виготовлення поліетиленової тари та кришки для неї, а також упевнено дивитися на перспективи розвитку мікродобрив та насіннєвого бізнесу. Ми й надалі продовжуємо інвестувати у виробничі потужності. Розвиваємо асортиментний ряд й освоюємо нові ринки.
– Наскільки актуальною є кадрова проблема?
– Так, вона справді існує. Фахівців катастрофічно не вистачає. На жаль, кадрова проблема актуальна нині для всієї України. Відкриті кордони, й молоді фахівці по закінченні вишів прагнуть поїхати до Польщі, Німеччини, влаштуватися на хлібні місця. Однак ми є технологічною компанією з лідерськими амбіціями, й наші вимоги доволі високі. Ще з десяток років тому я скептично ставився взагалі до посади HRдиректора, навіть вважав її певною мірою зайвою. А тепер це – ключова позиція в компанії! Втім, навіть наш чудовий директор із персоналу не може бути одним воїном у полі. Ми з фінансовою службою маємо відповідати на запити часу. Намагаємося тримати рівень зарплат, наближений до європейського. Це, зокрема, стосується інженернотехнічних працівників. Якоїсь великої плинності серед них на підприємстві «Харків Хімпром» немає. Нечасто можна знайти компанію, яка у складний період 2014‑2019 рр. регулярно індексувала у більший бік зарплатний фонд. А ми це практикуємо!
За добором персоналу ми співпрацюємо з Національним технічним університетом «Харківський політехнічний інститут». Щодо напряму мікродобрив – із кафедрою органічного синтезу та нанотехнологій, щодо пластмас – із кафедрою технології пластичних мас і біологічно активних полімерів. Нині ми прагнемо донести до молоді, що «Харків Хімпром» – успішне підприємство, працюючи на якому, молода людина може побудувати успішну кар’єру. Запрошуємо на практику студентів, повсякчас спілкуємося з талановитою юнню. Радо зустрічаємо в нас! Певною проблемою є те, що ми трохи віддалені від міста – 18 км. Втім, усіляко сприяємо розв’язанню логістичного питання: автобусами забираємо наших співпрацівників від найближчої станції харківського метро, компенсуємо власникам автівок витрати на бензин, амортизацію тощо. Одне слово, впроваджуємо мотиваційні речі, щоб у нас працювали найкращі фахівці. Наша команда – це ключовий актив «Харків Хімпром»!
– А наскільки охоче молодь нині йде у хімічну галузь?
– Нещодавно в нас була зустріч однокурсників. Із 25 осіб за фахом працюю лише я! Не секрет, що чимало колись потужних підприємств хімічної галузі розвалилося. Професія хіміка не є надто популярною серед нинішньої молоді. На жаль, чимало хто йде на хімічні спеціальності не за покликанням, а просто, щоб дістати «корочку» про вищу освіту. Проте з плином часу все змінюється, і на галузь, певно, очікують кращі часи.
– Давайте тепер перейдемо ближче до виробництва. Де саме виробляєте тару, на якому обладнанні, на які ринки її постачаєте?
– Виробництво тари було відкрито 2005 р. Воно розташоване тут, у смт Васищеве неподалік Харкова. Нині в нас вісім видувних верстатів. Обсяги з виробництва пластмасової тари порівняно з 2005 р. ми збільшили втричі. Пропонуємо покупцям тару різноманітної кольорової гами місткістю від 0,25 до 30 л. Працюємо на українському ринку й постачаємо свою продукцію до деяких країн ЄС. Виробляємо два види каністр – для засобів захисту рослин і мікродобрив, а також для загальнобудівельної хімії. Серед наших клієнтів – BASF, Allbau AG, Henkel. До речі, ті засоби рослин, які BASF продає на пострадянських ринках, постачаються в тарі нашого виробництва. Жодних рекламацій щодо якості нашої продукції не було. Коли BASF влаштовував тендер (2009 р.), ми виграли його у російських конкурентів, адже мали сучасніше обладнання, високотехнологічні пресформи німецького виробництва, дбайливо ставилися до питань екобезпеки, безпеки праці, навчання персоналу.
На нашому підприємстві наявне унікальне обладнання, якому немає аналогів в Україні. Воно дає змогу виробляти багатошарову каністру за технологією COEX. Каністра має кілька шарів: верхній – поліетилен, внутрішній шар – поліамід, який не дає поширюватися агресивному середовищу, виходити крізь шар поліетилену, та внутрішній шар – клей. Каністра призначена для засобів захисту рослин. Із 2006 року працюємо у системі менеджменту якості ISO 9001:2000, потім ISO 9001:2008, на сьогодні ми єдине підприємство в галузі, котре отримало сертифікат ISO 9001:2015. Уся тара для засобів захисту рослин має UNсертифікат із перевезення небезпечних вантажів 2‑го, 3‑го класу небезпеки.
Дотепер у пострадянських країнах технологія COEX є унікальною. Ми – єдині виробники та постачальники таких каністрфлаконів в Україні. На пострадянському просторі так само тримаємо лідерські позиції у цьому напрямі.
Тримаємо руку на пульсі, вивчаємо модерне обладнання, щойно воно з’являється на ринку. Відвідуємо виставки, вивчаємо технології, тенденції, реагуємо на сучасні виклики.
– До слова, неабиякою проблемою є утилізація тари від засобів захисту рослин…
– Так, каністра, яку використовували для агрохімії, вже не може бути використана для чогось. Це категорично заборонено! Нині ми пропрацьовуємо варіанти щодо переробки тари, яку збиратимемо у нас на «Харків Хімпромі». Маємо відповідний предпроєкт. І якщо буде відповідна законодавча база, то він цілком може стати здійсненним.
– Перейдемо до добривної теми. Що можете запропонувати ринку в цій царині?
– Для ефективного функціонування всіх процесів у рослині впродовж усього періоду вегетації потрібна чітко регламентована кількість макро, мезо та мікроелементів, а для їх споживання – певні ґрунтовокліматичні умови: структура ґрунту, його температура та вологість, рН, кількість сонячної радіації тощо. Будьякі зміни збалансованих (себто нормальних для того чи іншого регіону) умов спричиняють стреси для рослин. Ми, звісно, не в змозі впливати на кліматичні умови, але з допомогою агротехнічних та агрономічних заходів можемо впливати на імунітет рослин, збільшити їх стресостійкість, оптимізувати використання елементів живлення та вологи для формування вегетативної маси та генеративних органів. Якщо засоби захисту рослин – це антибіотик, то мікродобрива – це вітаміни для рослин. Для кожного агропідприємства критично важливо вчасно оцінити (діагностувати) стан вегетаційного фонду й, найголовніше, застосувати той склад комбінації мікроелементів – біологічно активних речовин – хелатів, який у підсумку дасть коригування зростання і вплине на структуру елементів урожайності рослин.
Мікроелементи є основою життя. Всі процеси життєдіяльності рослин здійснюються за допомогою ферментів, до складу яких входять мікроелементи. Вони відіграють важливу роль у процесах синтезу білків, жирів, вуглеводів, а також входять до складу вітамінів, гормонів та інших біологічно активних речовин.
Ми продавали чимало тари виробникам мікродобрив, стали вивчати ринок й одного разу захотіли зробити в себе закритий цикл виробництва. Запросили досвідчених людей, які працювали в Україні в цій сфері (Харків – місто хіміків, і відповідних фахівців знайти можна). Цей напрям у нас відносно новий. Продажі розпочато з 2016 р. Нині ТОВ «Харків Хімпром» виробляє добрива під замовлення, під торговельними марками дистриб’юторських фірм як на теренах України, так і для експорту. Технологи контролюють виробничий процес від вхідної сировини до готової продукції. Здебільшого наші добрива використовують для вегетаційних підживлень на всіх типах ґрунтів. Підприємство виробляє монохелатні добрива за перевіреними багаторічними дослідами патентами зарубіжних фірм, а також розробляє комплексні мікродобрива спільно з агрономами наших партнерів. Як хелатувальні агенти використовуємо ЕДТА (етилендіамінтетраоцтову кислоту), ОЕДФ (оксіетиліденфосфонову кислоту), ДТПА (діетилентріамінпентаоцтову кислоту), карбонові та амінокислоти.
Крім добрив підприємство виробляє коректори pH, dH, ПАР, що використовуються для приготування бакових сумішей засобів захисту рослин; стимулятори росту рослин із застосуванням фосфітних з’єднань, гумінових речовин, фульво та амінокислот, екстракту морських водоростей. Основними функціональними векторами обслуговування процесів зростання є зернові, плодові, овочеві, горіхові та олійні культури.
У нас налагоджено плідну співпрацю з партнерами (клієнти здебільшого – це великі дистриб’юторські фірми). Вони ставлять нам завдання, обговорюють із нашими хімікамитехнологами, як розв’язати ту чи іншу проблему на певній культурі, й ми напрацьовуємо добрива. Якщо раніше клієнт ставив на перше місце ціну, то тепер на перший план виходить ефективність продукції. Даємо зразки, потенційні покупці випробовують наші продукти на своїх демоділянках, дивляться, чи є приріст урожаю, зважують всі за й проти, одне слово, ґрунтовно підходять до вибору добрив. Конкуренція висока, й помилка може коштувати задорого. Наша науководослідна лабораторія (до речі, 20 % обороту щороку вкладаємо в наукові роботи) під конкретний ґрунт, під конкретну культуру, під конкретний регіон може розробити потрібний асортимент продукції. Одне слово, запропонуємо унікальний рецепт саме для вас, шановний читачу «ЗЕРНА»!
– Як налагоджено реалізацію мікродобрив?
– Ми є виробничим підприємством. Реалізуємо добрива через компанію «Нертус» (один з основних замовників і володар реєстрації). Є в нас дистриб’ютори в Угорщині, які реалізують продукцію на тамтешньому ринку. Проте особливу увагу приділяємо, звісно, ринку українському. Виробничих потужностей у нас вистачає, й маємо амбітні плани щодо збільшення наших продажів удвічі через пару років.
– А який продукт є хітом продажів серед мікродобрив?
– Певно, це висококонцентроване рідке добриво з набором макро і мікроелементів для позакореневого підживлення сільськогосподарських культур Нертус Фотосинтез. Воно забезпечує рослини основними поживними речовинами, конче потрібними для оптимальної роботи фотосинтетичного апарату. Його діючі речовини – N, 45 г / л; P2O5, 65 г / л; K2О, 45 г / л; SO3, 35 г / л; Zn, 8 г / л; Cu, 8 г / л; Mn, 6 г / л; Fe, 6 г / л; B, 6 г / л; Mo, 0,15 г / л; Co, 0,05 г / л. Приголомшливі результати – прибавку врожайності на пшениці до 11 ц / га – демонструє останнім часом Нертус Мікс Кафос. Це – рідке фосфорнокалійне добриво з фунгіцидними властивостями. Завдяки тому, що фосфор перебуває у формі фосфіту, добриво застосовують задля профілактики та захисту рослин від низки грибних хвороб, воно легко засвоюється рослинами. Під дією добрива формується потужна коренева система. Діюча речовина – P2О5 (фосфор у формі фосфіту РО3), 30 %; калій (K2О), 20 %; карбонові та амінокислоти, 1 %.
– 11 ц / га – вагома прибавка…
– У минулі роки прибавка за пшеницею становила 7 ц / га. Врахуйте, що це не замість 80 ц / га дістати 90 ц / га, а замість 34 ц / га дістати 45 ц / га, приміром, у Харківській, Полтавській областях. Добра прибавка й на озимому ріпаку (3,5 ц / га) у південних (Миколаївська) і центральних (Кіровоградська) областях України. За перепадів температур – о теперішній порі року чи рано навесні – рослина відчуває стрес, фосфор із ґрунту слабко доступний, а атаки різноманітних патогенів йдуть хвилями. Натомість Нертус Мікс Кафос відновлює баланс за фосфором і пригнічує розвиток грибних захворювань. Не завжди є можливість саме в цифрах продемонструвати ефективність добрив, адже не завжди під час збирання виходить зробити окремі зважування, заміри з ділянок, де вносили продукти. Проте частогусто аграрії задоволені й візуальним ефектом, адже наочно видно, що рослина в 1,5‑2 рази вище, розвиненіше, масивніше. Оброблена частина посівів ріпаку перезимує добре!
– Ще одним напрямом діяльності очолюваного вами підприємства є очищення та переробка…
– Компанія «НертусАгро» займається сільським господарством, а ми займаємося очищенням насіння кукурудзи та соняшнику й переробкою. Працюємо на умовах толінгу, тобто власник сировини передає її підприємствупереробнику й одержує у вигляді результату готову продукцію, водночас покриває підприємствупереробнику суму понесених витрат на переробку та узгоджений відсоток прибутковості. Толінг означає переробку сировини на давальницьких засадах.
– Хто для вас є ідеальним клієнтом?
– У системі менеджменту прописано, що кожен клієнт важливий, і це справді так, чи ми відвантажуємо «Газель», чи фуру. Для нас втрата будьякого клієнта – це надзвичайна подія. За весь період нашої діяльності (як щодо пластмас, так і щодо добрив) жодного клієнта ми не втратили через якість наших продуктів.
Тактично ідеальний клієнт – це той, хто замовляє чимало, сплачує вчасно, а всі бізнеспроцеси – від документообігу до тестування продукції – в нього налагоджено.
Стратегічно наш ідеальний клієнт – той, хто хоче випереджати ринок, давати нове. У такій співпраці ми реалізуємо не лише наш виробничий потенціал, а й назагал усе, чого навчилися у бізнесі з 2004 р. Наприклад, клієнт із Центральної чи Західної України, оцінивши можливості й перспективи розвитку в регіонах навколо нашої компанії (Полтавщина, Харківщина, Дніпропетровщина), може доручити нам не лише виробництво каністр, а й сам процес розливання і доставляння на розподільчі ресурси своїх дистриб’юторів. Отже, ми, глибше інтегруючись до його бізнеспроцесів, даємо йому додаткову користь, економію на логістиці та зниження інших ризиків. Інший варіант ідеального стратегічного партнерства – спільне виведення нових продуктів. Ми допомагаємо створювати конкурентну неповторну лінійку мікродобрив, клієнт зростає завдяки своїй унікальності, й це – чиста стратегія winwin.
Перша ситуація з тактично ідеальним клієнтом різниться зі стратегічною тим, що в іншому разі ми можемо впливати на успіх компаніїпартнера. Ті, хто приходить до нас за мікродобривами, одержують досвід усієї нашої інженерної, логістичної, менеджерської команди. А це – неабияке надбання.
– Чи трапляються нестандартні замовлення й чи в змозі ви їх виконати?
– Ми завжди були компанією, яка прагне бути першою. Зокрема й у питанні розробки власних продуктів. Ексклюзив цікавий клієнтам, якщо він відповідає їх бізнесзавданням. Наприклад, штабельованість каністр важлива для економічнішого і збереженішого перевезення. Ми першими в Україні стали виробляти такі каністри. І повсякчас змінюємо форми. З одного боку, вдосконалюємо каністру, щоб за зберігання міцності вона могла бути легшою, а відтак економічнішою. З іншого, йдемо від того, що нас повсякчас копіюють конкуренти.
Ще один варіант: ексклюзивні каністри можуть замовляти клієнти, які прагнуть вирізнятися. Вони мають змогу прийти зі своєю пресформою та видути каністру в нас. Можемо й розробити рішення спільно, запропонувавши їм наш 15‑річний досвід. Ми є клієнтоорієнтованим і вельми гнучким та швидким в ухваленні рішень підприємством. Жодної бюрократичної тяганини, неповороткості, натомість – оперативні кроки назустріч клієнту. Девіз нашої команди – немає нічого неможливого!
– А як щодо заохочення клієнтів?
– Задоволення потреб клієнта – чи не найважливіше завдання нашого підприємства. Найкраще заохочення клієнтів – це збереження їх фінансових результатів. Це знайшло своє відбиття у нашому слогані: «Зберігаючи ваш успіх». Виробляючи наші продукти, чи то каністри й кришки, чи то мікродобрива, ми сфокусовані на тому, як створюємо додану вартість клієнтського товару чи послуги, як зменшуємо їх втрати під час перевезення, як підвищуємо врожайність тощо. Цю настанову – інтерес клієнта не в низькій ціні закупівлі, а в його кінцевому результаті – інтегровано до виробництва, до процесу розробки нових форм (якщо йдеться про каністри та кришки), до детального вивчення того, як наші партнери заробляють, якими є їх бізнеспроцеси. Ми пропонуємо напрочуд конкурентний прайс, але ніколи не гратимемо в цінові війни. Це – не наша історія!
Натомість є і ще одна важлива історія із заохоченням. Це встановлене мною цьогоріч правило: мікродобрива й тара є завжди. Український ринок авто, будівельної, аграрної, побутової та інших хімій лише починає стабілізуватися. Це зумовлює той факт, що план закупівель у більшості компаній є напрочуд короткотерміновим. Незрідка виникають такі ситуації, коли чимало продуктів потрібно «на вчора». Спеціальна виробнича політика, запроваджена цьогоріч, дає нам змогу швидше за інших реагувати на ці виклики. Є, звісно, й простіші, суто фінансові інструменти заохочення. Тут, на відміну від попередніх пунктів, ми використовуємо загальноприйняті правила: клієнти, з якими співпрацюємо впродовж років, які добре планують свої закупівлі, демонструють чималі обсяги, повсякчас зростають і є сумлінними у фінансовому плані, мають спеціальні умови.
– Чи берете активну участь у соціальному житті місцевої громади?
– Із місцевою владою у нас склалися конструктивні стосунки. Ми належимо до кращих платників податків тут, у регіоні. Допомагали у будівництві місцевого храму, сприяли організації різноманітних урочистих, святкових заходів, надавали допомогу нашій армії, підтримуємо Центр наркозалежних дітей. На підприємстві «Харків Хімпром» працює 207 осіб, з них сотня проживає в навколишніх селах.
– Люди охоче йдуть працювати на «Харків Хімпром»?
– Найголовніше завдання, яке стояло переді мною після того, як я став на чолі підприємства, – вчасна виплата зарплатні. І цього вийшло домогтися! Аванс – 20‑го, зарплата – 5‑го. Ці цифри для мене, як Біблія, чи, якщо хочете, конституція. Проте не зарплатнею єдиною… Знаєте, існує двофакторна (гігієнічні чинники та мотиватори) теорія мотивації Герцберга (це – знаний американський психолог другої половини ХХ сторіччя). Аспекти, які Герцберг назвав гігієнічними чинниками, мали стосунок до відчуття незадоволеності. Політика фірми, умови праці й техніка безпеки є потенційними джерелами незадоволеності роботою лише тоді, коли вони незадовільні. Водночас керівництво не може здійснювати мотивацію працівників, поліпшуючи самі лише гігієнічні чинники, що вже сприймаються як адекватні.
З іншого боку, для підвищення продуктивності праці з успіхом можуть бути використані чинники, названі мотиваторами, такі як визнання, відповідальність, службове зростання та інші заходи персонального заохочення. Намагаюся керувати підприємством, виходячи з цієї теорії. Скажімо, для фахівців, яких ми залучаємо з віддалених від Харківщини регіонів, сплачуємо оренду квартир. Дехто вже переїхав сюди з родинами, а їхні діти пішли тут до школи (до речі, якщо потрібно влаштувати дітей до школи, так само допомагаємо в цьому). Увагу до себе люди, безперечно, цінують. Разом відзначаємо на корпоративах новоріччя, 8 березня, 14 жовтня, наше професійне свято – День хіміка. Це мотивує людей. Наша компанія – велика родина. Нещодавно в турецькій Антальї святкували великою сім’єю хімпромівців 15‑річчя нашого підприємства за участі відомих зірок шоубізнесу – команди КВК «Уездный город», Потапа та групи «Mozgi». Такі мотивуючі заходи є частиною нашої продуманої HRпрограми з інвестування в розвиток команди ХХП. Тому, мабуть, у нас низька плинність кадрів та високий рівень мотивації усіх ланок менеджменту. Хто добре працює, той добре й відпочиває!
– А як відпочиваєте ви? Які маєте хобі?
– Полюбляю дивитися футбол. Активно підтримував свого часу харківський «Металіст», їздив на виїзні матчі, відвідав чемпіонат Європи у Франції, вболіваючи за збірну України. Я – завзятий гірськолижник. Щороку відвідую Буковель. А відкриваємо з друзями гірськолижний сезон ми зазвичай в австрійському Зельдені (земля Тіроль). В юні роки був кандидатом у майстри спорту з тенісу. До вподоби мені й більярд. Приваблює читання, віддаю перевагу бізнеслітературі. Ось нещодавно закінчив читати книжку, де йдеться про те, як підприємство з гарного перетворити на велике.
– А як?
– Спершу слід обирати не стратегію, а колектив, тобто на початку «з ким», а опісля вже «що».
– Бачу, у вашому кабінеті чудова колекція фігурок слонів…
– Першого – з ебонітового дерева – придбав випадково у ШріЛанці. Надалі почитав, що слон із піднятим догори хоботом приносить успіх, і почав збирати їх з усіх усюд.
– Приносить?
– Ті, хто про це писали, мають рацію (посміхається).
– Уся наша бесіда проходить на мажорній ноті. Ви справді налаштовані оптимістично?
– Я справді щиро вірю, що український бізнес розвиватиметься, українські компанії будуть конкурентоздатними на світових ринках, а словосполучення «українська якість» чепурні німці та розслаблені італійці вимовлятимуть не з іронією, а з повагою. Так, я оптиміст і щодо України, і щодо підприємства «Харків Хімпром»!
* * *
Після розмови була невеличка екскурсія підприємством. За роки журналістської практики відвідав силусиленну виробничих площ у різних куточках світу. Ніде правди діти, частогусто наші виробництва програвали зарубіжним за вишуканістю та модерністю обладнання, організацією праці, багатьма іншими ознаками. Втім, із плином років скрута пори міжчасся віддаляється. Вітчизняні заводи аж ніяк не стоять на місці, а сумлінною працею намагаються наздогнати західних колег. І на цій ниві гараздують. «Харків Хімпром» справив приємне враження організацією виробництва, відкритістю і прихильним ставленням співпрацівників, намаганням, попри все, йти в ногу з часом, ба навіть випереджаючи його. «Зберігаючи ваш успіх» – і слоган, і доказ того, що для справжнього лідера ринку показником ефективності є успіх його клієнтів. Зберігаймо, бо ми того варті!
Текст – Олексій Рижков,
фото – Олександр Буц
Читайте також: