Учені фінського університету Аалто зазначили, що Ель-Ніньйо та подібні йому явища впливають на дві третини світових орних земель.


«І траплялось, стрясався, коли чули вуха,
Як хриплять бегемоти й стогне Мальстрем,
Я – прядильник світів, блакитних, без руху,
А Європа …
Її не заміниш нічим».
А. Рембо (переклад автора статті)


Ла-Ніна, або Ла-Нінья (La Niña), з іспанської перекладається як «дівчинка» або «маленька». А Ель-Ніно, або Ель-Ніньйо (El Niño), відповідно, як «малюк» або «хлопчик». Ті, хто не цікавився новинами про кліматичні процеси, напевно, й гадки не мають, чому ж ми починаємо з іспанської…

Ніна принесе зиму

Йдеться про два природні феномени під цими назвами, про сили, які тиснуть на клімат, на екологічні процеси, на сільське господарство та соціум (процеси, де є економіка, діють на людство, поки є люди).

Ель-Ніньйо визначається як південна осциляція, екстремальні значення температури верхнього шару води й атмосферного тиску в екваторіальній частині Тихого океану (тропічна та центральна частини). У дії ця аномалія підвищує температуру на 5–9°C. Ла-Нінья – протилежна фаза осциляції, яка так само змінює кліматичні процеси, лише з іншим «полюсом»; для «дівчинки» характерний спад поверхневої температури води нижче кліматичної норми на сході тропічної зони Тихого океану. Ель-Ніньйо разом із Ла-Ніньєю утворюють Південне коливання. Романтичний образ, погодьтеся. Вважається, що Ель-Ніньйо – явище планетарного масштабу, тому диво це впливає і на нашу погоду. Те саме стосується і Ла-Ніньї. Обидва явища провокують зростання кількості ураганів, але під час Ла-Ніньї їх буває втричі-вчетверо більше.

Нещодавно з’явилась інформація, що завдяки Ла-Ніньї цього разу зима буде прохолодною. «Дівчинка» впливає на мусони в Північно-Східній Азії, на холодну погоду на півдні Африки, на дощі в Індонезії та Австралії. Взимку наведені країни переживуть набагато більше дощів, ніж зазвичай, а активний мусон навідається до Південно-Східної Азії. Велика Британія та Північна Європа можуть пережити дуже сиру зиму. На півночі США, в Канаді та в Японії з Кореєю пророкують цього разу зими з вітрами та снігом. Дуже сухо буде у Флориді та Техасі.

«Ла-Нінья, зазвичай, справляє охолоджувальний ефект на глобальні температури, але це більш ніж компенсується теплом, що потрапляє в нашу атмосферу, парниковими газами», – заявив професор Петтері Таалас зі Всесвітньої метеорологічної організації.

У ВМО заявляють, що оголошують про Ла-Нінью, аби надати урядам шанс мобілізувати своє планування в таких ключових сферах як управління стихійними лихами та сільське господарство.

Ла-Нінья триватиме протягом першого кварталу 2021 р. і хутчіш усе одно справлятиме охолоджувальний ефект на глобальні температури. У штаб-квартирі Всесвітньої метеорологічної організації в Женеві пові­домляють, що погодно-кліматичний феномен може стати найпотужнішим за останні 10 років.

«Дівчинка», яка робить погоду, впливає і на скорочення вертикальних потоків повітря над Центральною Атлантикою, а це може дати початок народженню тропічних ураганів. Їх і так на сьогодні забагато: 2020 р. було 17, 2021-го кількість зазначених стихійних лих, як припускають науковці, може відчутно зрости. У штаб-квартирі ВМО пророкують, що пік Ла-Ніньї припаде на перший квартал 2021 р. Синоптики оцінюють його в діапазоні «від помірного до сильного». Хм-м, не так, щоб дуже точно. Проте дівочі погодні сюрпризи можуть мати не найприємніші наслідки для сільгоспвиробників, агропромисловців і всіх, хто пов’язаний зі зберіганням, переробкою, реалізацією або купівлею агропродукції у разі, якщо здійсниться негативний сценарій «метеорологічних оракулів». Про похолодання 2021 р., до речі, вже кажуть різні експерти. І наголошують, що порівняно з роками, коли Ель-Ніньйо з Ла-Ніньєю перебувають у нейтральних фазах, 2021 р. може принести об’ємнішу низку погодних потрясінь.

Крізь скелети

Англійський фізик і статистик Гілберт Томас Вокер 1923 р. записав уже чинні назви «Ель-Ніньйо» та «Ла-Нінья», а ще ввів термін «Південна осциляція» та проаналізував зональну конвекційну циркуляцію в атмосфері приекваторіальної зони Тихого океану. Втім, красиві імена явищам вигадав зовсім не він. Уперше 1892 р. на конгресі Географічного товариства в Лімі термін «Ель-Ніньйо» озвучив капітан Каміло Карр. Із посиланням на перуанських моряків, які й надали теплій північній течії це ім’я. Роком згодом уже почали говорити про взаємозв’язок посух в Індії та Австралії, що мають вияв водночас, почали замислюватися і про зв’язок теплої північної течії біля узбережжя Перу з повенями в країні. І лише наприкінці XX ст. знайшли зв’язок Ель-Ніньйо з кліматом планети. До цього вчені вважали явище локальним, тому, мабуть, ретельно не вивчали. А опісля як причепилися до цієї теми, й так, що стала вона гілкуватися, самостійно народжувати теорії та ідеї. Нещодавно в Уанчакіто (неподалік Лас-Ламаса, Перу) археологи знайшли 140 дитячих скелетів із проломленою грудною кліткою. Там ще знайшли рештки 262 лам (тварин). Дітей вбивали ритуально й водночас, у віці від 5 до 14 років. Ба більше, десять із них належали до еліти, про що свідчить розкішний одяг. Про все це розповів перуанський археолог Габріель Прієто. На думку науковця, власних дітей люди тоді повбивали, аби «відкупитися» від трагедії: ймовірно в той самий час були урагани та… аномальна поведінка Ель-Ніньйо. Трохи дивно, що таке «аномально» для аномалії. Напевно, йдеться про дуже серйозні погодні випробування. Напевно…

«Товстий шар бруду над піском, в якому поховані діти й лами, зберіг сліди людей і тварин. Це означає, що жертовна подія мала місце незабаром після проливного дощу та повені в посушливому регіоні», – каже Прієто.

Час осциляції

Є спостереження щодо зв’язку Ель-Ніньйо з циклічністю воєн і громадянських конфліктів у країнах, які кліматично залежать від Ель-Ніньйо, сила й тривалість котрого дуже варіативні. Вважається, що час осциляції – це період в 3 – 8 років. Потужні фази Ель-Ніньйо були 1790 – 1793, 1828, 1876 – 1878, 1891, 1925 – 1926, 1982 – 1983 і 1997 – 1998 рр. У 1991 – 1992, 1993, 1994 рр. феномен мав слабкий вияв. Упродовж 1997 – 1998 рр. Ель-Ніньйо виявився напрочуд могутнім, це вразило багатьох, отже, й стало приводом для численних припущень і гучних заголовків. Відтоді набула популярності й теорія про зв’язок Південної осциляції з глобальними кліматичними змінами. Є таке пояснення Південного коливання: раз на 5 – 7 років рівновага Тихого океану порушується, а теплі води його західного басейну прямують у східному напрямку, на узбережжя Південної Америки, у вигляді шквальних вітрів, ураганів і навіть повеней. Ось що це таке.

Простої відповіді, що ж таке феномени Ель-Ніньйо та Ла-Нінья, немає. Адже ці дві сили є результатом складної динаміки між тиском і вітрами. Тропічні пасатні вітри можуть ініціювати або зупиняти певну фазу, позаяк вони змішують поверхню океану та змінюють океанічні течії. Втім, у цьому складному процесі вияву двох погодних сил залучені й інші. Так, до прикладу, є осциляція Маддена-Джуліана, вона впливає на зону надлишкових опадів, просуваючи її з заходу на схід уздовж тропічного поясу з періодом 30 – 60 днів. Це прискорює або уповільнює інтенсивність Ель-Ніньйо та Ла-Ніньї. Осциляція Маддена-Джуліана здатна впливати на хвилі Кельвіна, які своєю чергою можуть посилювати Ель-Ніньйо. Це призводить до ефекту взаємопосилення. Ще є атмосферна циркуляція Уолкера, яка в період, не сприятливий для утворення Ель-Ніньйо, діагностується біля поверхні землі у вигляді східних пасатів. Ті переміщують у західному напрямку прогріті сонцем масиви повітря та води, що сприяє апвелінгу вздовж узбереж Перу та Еквадору. Багаті поживними речовинами води йдуть близько до поверхні, збільшується концентрація риби. Погода в західній частині Тихого океану в цей час стоїть тепла та волога, з низьким тиском, а надлишки вологи акумулюються в тайфуни та грози. У цей час рівень океану в західній частині вище аж на 60 см.

Кліматологи визначили, що за інтенсивністю Ель-Ніньйо та Ла-Нінья, які йдуть одне за одним, приблизно однакові. Вчені вивчали кліматологічні дані більш як за 30 років, у результаті чого встановлено циклічність інтенсивності двох явищ. «Дитятка» змінюються циклічно, період цих змін становить близько 15 років. За цей час спостерігався один могутній сплеск і два наступні піки, які характеризувалися меншою інтенсивністю.

Що каже наука

Нещодавно в науковому світі трапився показовий інцидент: Американський геофізичний союз (American Geophysical Union, AGU), під егідою якого видаються науковий журнал Geophysical Research Letters та Journal of Geophysical Research, відмовився приймати до розгляду для публікації статтю вчених з Інституту прикладної фізики Російської академії наук (ІПФ РАН) через санкції, накладені на РФ. Формулювання AGU було таким: стаття «Новий зв’язок між Ель-Ніньйо – Південним коливанням та атмо­сферною електрикою» є наслідком «наукових робіт, що фінансуються урядом РФ і міністерством науки та вищої освіти як частини уряду РФ». У Національній академії наук США ще розбиратимуться з цим, але ж прецедент показовий: світ політизується ще більше, що впливає вже й на наукову сферу, де виникає питання пріоритетів у знаннях, дослідженнях і нових відкриттях. До того ж в американських вчених іде своя робота на тему передбачення Ель-Ніньйо, загострюється конкуренція.

У дослідженні вчених із NASA, опуб­лікованому на сайті космічного агентства, йдеться, що дані щодо солоності океанів різко підвищили точність передбачення Ель-Ніньйо. Науковці використовували модель GEAO-S2S-2, сезонну систему прог­нозування стану океану та атмо­сфери, для моделювання трьох минулих Ель-Ніньйо, які відбулися 2015, 2017 і 2019 рр. Було складено дві моделі, одна з яких враховувала дані щодо солоності поверхні океану, а інша цю інформацію не містила. У результаті проведеної роботи й дальшого аналізу вчені дійшли висновку, що дані щодо солоності важливі для точнішого прогнозування.

«У сучасних системах прогнозування супутникові та океанські спостереження оптимально комбінуються з використанням моделей і методів асиміляції даних, щоб допомогти визначити стан океанів. Це дослід­ження свідчить, що додавання даних щодо солоності поверхні океанів, одержаних із супутників, до набору поточних спостережень допомагає поліпшити сезонні прогнози Ель-Ніньйо», – заявив провідний автор дослідження Ерік Хаккерт.

У разі більшої прогнозованості природних феноменів продовольча безпека у багатьох районах світу може поліпшитися.

Нові загрози

В Атлантичному океані спостерігається сила, схожа на Ель-Ніньйо: вздовж екваторіального узбережжя Африки стає тепліше, а неподалік узбережжя Бразилії – холодніше. У цього явища є зв’язок з Ель-Ніньйо.

Торік у центральній частині Тихого океану сформувався «Ель-Ніньйо Модок», від японського слова, що означає «схожий, але дещо різниться». Про це повідомив Центр космічних польотів імені Годдарда.

Нещодавно з’явилося нове дослід­ження погодних умов, опубліковане в журналі Science Advances, за результатами якого висвітлюється нова потенційна проблема – повернення в Індійський океан давньої системи в стилі Ель-Ніньйо*. Вчені стверджують, що навіть невелике підвищення температури поверхні в Індійському океані може призвести до появи «нового Ель-Ніньйо» в цьому регіоні вже 2050 р. Відповідно кількість повеней, засух, штормів та ураганів з появою ще одного «гравця» лише зросте, що знову вплине й на людей, і на клімат в Австралії, Азії та Африці.

«Наші дослідження свідчать, що підвищення або зниження середньої глобальної температури всього на кілька градусів змушує Індійський океан працювати точно так само, як й інші тропічні океани, з рівномірною температурою поверхні на екваторі, більш мінливим кліматом і власним Ель-Ніньйо», – заявив кліматолог Педро ДіНезіо з Техаського університету в Остіні.

Разом із командою дослідників ДіНезіо проаналізував 36 різних кліматичних моделей і відібрав найточніші до поточних умов. Опісля їх використовували для прогнозування дальших процесів потепління та метеорологічних умов навколо Індійського океану. Тут варто вказати, що нині в Індійському океані спостерігаються незначні зміни температури з року в рік, умови стабільні, а вітри йдуть переважно із заходу на схід. Утім, глобальне потеп­ління може звернути ці вітри, що своєю чергою може призвести й до посилення повеней в окремих районах, і до триваліших періодів посухи.

«Потепління створює планету, яка буде повністю різнитися з тією, яку ми знаємо нині, або тією, яку ми знали в ХХ столітті», – заявив ДіНезіо.

Супутник допоможе?

Нещодавно оголошено про запуск нового супутника NASA, Sentinel-6. Основна мета – допомогти вченим краще спостерігати за океанами, фіксувати підвищення рівня моря. Як зазначив професор аерокосмічної інженерії в Університеті Колорадо, лідер команди NASA з вивчення рівня моря, Стів Нерем, апарат може допомогти й у кращому розумінні Ель-Ніньйо та Ла-Ніньї. Як повідомив Нерем, супутник перебуватиме на обертовій орбіті, що забезпечить ученим нове сканування Світового океану що 10 днів.

«Чимало людей не усвідомлює: якщо розтопити весь лід у світі, рівень моря підніметься приблизно на 200 футів, – каже Нерем. – І ми б не говорили про лише повені в прибережній зоні. Ми б говорили про те, де Маямі?» 


Встановлено, що Ель-Ніньйо та його протилежна фаза Ла-Нінья мають серйозний вплив на врожайність таких культур як пшениця, кукурудза, соя та рис у країнах Латинської Америки, Південної Азії, а також південної частини Африки.

Існує навіть індекс ENSO (El Nino southern oscillation), який використовується для запобігання сільськогосподарським катастрофам і загибелі людей, ліквідації сільськогосподарських катастроф у районах ризику та запобігання посусі або похолоданню в найближчих умовах.

* Можливо, йдеться про Індоокеанський диполь (IOD в англійському варіанті) або дуже схоже на нього явище. Зазначений феномен в Індійському океані вже тепер істотно впливає на клімат Австралії та інших країн-сусідів, що розташовані коло басейну Індійського океану. IOD виникає через різницю температур поверхні води західної та східної частин Індійського океану. Донедавна він був чи не найвпливовішим і найменш зрозумілим природним явищем, які впливають на клімат Австралії.

Свят Філатов