Купуєте АГРАРНІ РІШЕННЯ – буде вам і врожайності злет!

Комплексний підхід панує нині на всіх ринках. Хочеш досягти успіху в агробізнесі – не висмикуй окремі агротехнологічні частини з різних джерел, а прямуй до одного постачальника й заразом придбай усе.

У такому разі твій партнер відповідатиме своєю репутацією за твій врожайний набуток, а ти не сушитимеш голову над тим, як скласти милу оку та гаманцю мозаїку з різних агротехнологічних елементів різних постачальників.

Прикметно, що сучасне комплексне рішення чи, якщо хочете, АГРАРНІ РІШЕННЯ, – це не лише насіння та засоби захисту рослин, а й водночас кредитування, страхування та послуги онлайн-платформи.

Поспілкуватися з представниками всіх складових зазначеного комплексу вийшло завдяки драйверу цього процесу – керівнику розвитку партнерства компанії «Кроп Майстер Дистрибьюшн», або КМД, Павлу Гузирю. Відтак і відбувся вельми цікавий мультилог, який ми пропонуємо вашій увазі.

У розмові взяли участь директор з агрономії Green Express Ігор Сімінський, директор Агрофабрики ОТП Банк Іван Єрко, директор Департаменту розвитку корпоративних продажів страхової компанії ARX Юрій Бондар і директор Фінтех.Про – платформа АгроАпп Ярослав Смакота.

«ЗЕРНО». Отже, знайомимося зблизька. Що являє собою компанія «Кроп Майстер Дистрибьюшн», або скорочено КМД?

Павло Гузир. Це – проєкт потужного сільгоспвиробника АТК і знаного виробника засобів захисту рослин Green Express.

Ми є дист­ри­б’­ю­то­р­­сь­кою компанією в сегменті малого та середнього бізнесу, яка надає повний агрономічний супровід (від підготовки до сівби й аж до збирання наші фахівці регулярно – раз на два тижні – відвіду­ють клієнтів і за сезон намотують по 100 тис. км!).

Маємо якісне насіння (від лідерів ринку), засоби захисту рослин (компанії Green Express), досвід успішного застосування агротехнологій (поля компанії АТК, котра назагал оброб­ляє 48 000 га в Житомирській та Одеській областях), яким охоче ділимося з агровиробниками.

За десять років нашої роботи на ринку більш як 400 господарств, кожне з яких хазяйнує на площі від 50 до 5000 га, дістали неабиякий урожайний зиск від застосування наших технологій і зі скромних агрофірм перетворилися на міцних агровиробників із добрими прибутками, із сучасним машинно-тракторним парком тощо. За весь час співпраці з господарствами КМД охопило 150 тис. га посівних площ.

Своє основне завдання ми вбачаємо в тому, щоб господарства-клієнти завдяки нашим програмам дістали вагомий прибуток. За соєю врожайність у наших клієнтів із Хмельниччини сягала 48, кукурудза давала 145, соняшник – 49, квасоля – 32 ц/га.

«ЗЕРНО». Поговоримо докладніше про програми за різними культурами.

Павло Гузир. Маємо дві соєві програми – «Соя стандарт» і «Соя преміум».

Програми передбачають постачання насіння канадської селекції та повний захист. У «Сої стандарт» насіння відкаліброване, очищене, проведене через фотосепаратор у біг-бегах по 900 кг. У рамках програми «Соя преміум» насіння в мішках по 30 кг, яке додатково оброблене фунгіцидними й інсектицидними протруйниками з додаванням чотирьох мікроелементів. Таке насіння більш підготовлене, має потенційно кращий старт, вищу врожайність і більший захист проти шкідників та хвороб.

Обидві програми передбачають інокуляцію насіння, яка проводиться безпосередньо перед посівом. Залежно від умов поля в тому чи іншому регіоні може змінитися дозування певного препарату.

Проте назагал виходимо з нашого рецепту.

«ЗЕРНО». Як нині модно казати, з протоколу лікування.

Павло Гузир. Саме так. Ми рекомендуємо ту чи іншу програму, наголошуємо на плюсах кожної, а людина вже сама обирає залежно від мети господарювання, фінансових можливостей, регіональних особливостей тощо.

«ЗЕРНО». Є і кукурудзяна та соняшникова програми?

Павло Гузир. Так. Програма за кукурудзою передбачає постачання протруєного насіння Bayer або Pioneer.

Програма з соняшнику – протруєного насіння Pioneer або Syngenta. Обидві програми мають системи захисту, які побудовані на препаратах Green Express.

«ЗЕРНО». Які ще культури задіяні?

Павло Гузир. Маємо програми захисту (без насіння) пшениця, ячмінь, жито. Й осібно хочу сказати про квасолю. Відповідна програма передбачає постачання білої або чорної квасолі від українського виробника.

Більший попит має біла, позаяк у неї вищий білок та більша ціна. Нині це – чи не найрентабельніша культура, і її можна назвати родзинкою цього сезону. Ця культура набуває популярності. Зокрема, й АТК наступного року розширюватиме площі під неї (цьогоріч її сіяли на 2500 га).

«ЗЕРНО». Система захисту передбачає внесення препаратів Green Express, спробуймо деталізувати інформацію про цю компанію та її продукти.

Ігор Сімінський. Компанія Green Express працює на ринку засобів захисту рослин із 2004 р. Входить до топ-10 виробників і постачальників ЗЗР.

Щороку препарати компанії використовують більш як на 1 млн га. Наразі компанія обслуговує понад 600 клієнтів в Україні. У портфоліо Green Express – 69 продуктів, які розв’язують практично всі проб­леми, що можуть виникати на полях в аграріїв.

Ми пропонуємо перевірені полем і відшліфовані досвідом системи захисту кукурудзи, сої, соняшнику, квасолі, ріпаку, озимої пшениці, вівса й усіх інших культур, з якими працює наш головний партнер – АТК – та численні партнери.

Щороку, а останнім часом аж надто, природа кидає нові й нові виклики, та щоразу компанія Green Express допомагає партнерам впоратися з ними.

Нинішнього сезону в нашій пропозиції з’явиться унікальний продукт СИГНАЛ WG, ВГ (боскалід, 500 г/кг), який розв’язуватиме проб­лему контролю білої та сірої гнилі соняшнику, сої, ріпаку. Задля конт­ролю фузаріозу й плямистостей на зернових колосових у нашому портфоліо є неперевершений препарат ТРІНІТІ WG, ВГ (трифлоксістробін, 500 г/кг).

У захисті ріпаку від шкідників, між ними й від прихованохоботника, наші партнери використовуватимуть ТІАПРІД SC, КС (тіаклопрід, 480 г/л), який є безпечним для бджіл і корисної ентомофауни.

Компанія Green Express чималу увагу приділяє якості своєї продукції, починаючи з виробництва – безпосередньо на заводі – й закінчуючи відвантаженням. Усі наші продукти реалізуються в зручній і надійній тарі, яка пройшла тестування на міцність щодо тиску й механічного впливу, що виникають під час транспортування та зберігання.

Каністри містять спеціальне фтористе покриття, яке забезпечує гарантований захист навколишнього середовища.

Кожен наш новий продукт перед виведенням на ринок проходить обов’язкове тестування в наших господарствах, і лише потому ми пропонуємо готове рішення агровиробнику.

Ефективність препаратів захисту завжди засвідчується високими й стабільними врожаями. У нас нагромадився величезний досвід вирощування деяких культур, насамперед сої та кукурудзи, маємо унікальний досвід вирощування квасолі й інших комерційних культур.

Водночас наша команда кваліфікованих фахівців дарує вам унікальні практичні тонкощі й нюанси технологій, які не містить жоден підручник чи лекція науковця.

Ми завжди допоможемо ухвалити потрібне рішення. І це принесе вам впевненість у завтрашньому дні та задоволення від співпраці й самої роботи в полі.

«ЗЕРНО». Завжди болюче запитання: де аграрію взяти гроші на реалізацію бодай однієї з названих програм?

Іван Єрко. ОТП Банк разом із «Кроп Майстер Дистрибьюшн» створили партнерську програму, в рамках якої ОТП Банк надає фінансування, а КМД допомагає зробити цікаву відсоткову ставку. На перші шість місяців ставка в гривні становить 0,01%, а починаючи із сьомого місяця, діє стандартна ставка – 13% чи 15% залежно від застави.

Ми також надає­мо фінансування в доларах США, там умови ще цікавіші. На перші дев’ять місяців ставка становить 0,01%, а впродовж десятого-дванадцятого місяців ставка – всього 4,5% річних. Не передбачено навіть одноразової комісії.

«ЗЕРНО». Що може бути заставою і чи можливий кредит без застави?

Іван Єрко. Звичайно, ліміти до 3 млн грн надаються без застави, лише під поруку власника! Якщо клієнту потрібен ліміт від 3 до 15 млн грн, то він отримає його під заставу фінансових аграрних розписок.

ОТП Банк є найбільшим банком України, який працює з аграрними розписками. За період із березня 2016 року, як ми почали працювати з цим інструментом, до сьогодні нами було оформлено в заставу фінансових аграрних розписок на 2,6 млрд грн.

«ЗЕРНО». 0/100 уможливлено?

Іван Єрко. Так, за наших умов одразу надаємо фактично всі гроші, що потрібні клієнту, аби розрахуватися за продукцію.

Головними перевагами ОТП Банку є: простота – мінімальний пакет документів; швидкість – попереднє рішення впродовж одного дня, гроші на рахунок вже на 9-й робочий день; легкість в оформленні – ліміти до 15 млн грн під заставу фінансових аграрних розписок, до 3 млн грн – без застави.

«ЗЕРНО». Іване, розкажіть, будь ласка, докладніше про АгроФабрику.

Іван Єрко. Десь чотири роки тому ми помітили, що працюємо переважно з агрохолдингами та великими господарствами, а середніх і невеликих агрофірм серед наших клієнтів немає. Проте статистика свідчить, що в компаній із банком землі до 10 тис. га сконцентровано 30% усього аграрного фонду України, з яким ми фактично на той момент не працювали. Тоді ми зрозуміли, що хочемо йти в цей сегмент.

Проте для того, щоб працювати з невеликими фермерами, ми маємо його розуміти, спілкуватися однією мовою. Відтак ми спростили наші підходи й процеси, зменшили пакет документів, стандартизували його, окреслили й параметри, яким має відповідати клієнт, і вийшли на ринок із цим продуктом. Нині в проєкті в нас профінансовано 320 клієнтів.

Підкреслю: це – нові для ОТП Банку клієнти, адже на момент запуску АгроФабрики, вони не були серед клієнтів банку.

Торік ми додали можливість отримати фінансування й в іноземній валюті. При цьому агровиробнику не обов’язково мати валютну виручку, адже ми розуміємо, що в клієнтів ціна на сільгосппродукцію вже прив’язана до курсу. У разі зростання курсу їх продукція так само дорожчатиме. Ми не бачимо тут додаткового ризику.

Крім цього, коли до нас приходить клієнт і каже: на продукти, пропоновані КМД, мені потрібно 2 млн грн. Ми в комплексі аналізуємо його фінансовий стан і можемо сказати: добре, на програму КМД – 2 млн грн, але можемо видати ще 10 млн грн на інші операційні витрати – пальне, паї, зарплату тощо.

«ЗЕРНО». Справді, морочливий доступ до фінансових ресурсів – чи не найголовніша перечіпка, яка утруднює розвиток вітчизняного агросектору. Компанія «Кроп Майстер Дистрибьюшн – КМД» однією з перших приєдналася до революційної платформи AgroApp, яка автоматизує та прискорює процес оформлення кредиту для агробізнесу.

AgroApp – продукт компанії Finik.Pro, котра стрімко стає легендарною у фінтехсередовищі. Проєкт переміг у престижному конкурсі USAID. Про те, що банківські процедури подеколи спричиняють зубний біль у більшості фермерів, не говорив хіба що ледащий.

Ярославе, як сервіс-посередник може зняти проблему, адже ви не можете впливати на принципи та алгоритми роботи банків?

Ярослав Смакота. Якщо людині потрібен споживчий кредит на купівлю побутової техніки, його можна оформити за 10 хв під 0% річних, із відтермінуванням платежів на пів року чи на рік.

А ми б хотіли, щоб такий підхід діяв і в кредитуванні агросектору. І саме таку схему ми запроваджуємо для користувачів сервісу AgroApp.

Якщо фермеру потрібні гроші, він повинен отримати рішення від банку швидко, без надання купи документів і, що важливо, – онлайн.

Спершу до платформи AgroApp ми підключили продавців насіння та ЗЗР, вони напряму працюють з агровиробниками, допомагають одержувати кредити на купівлю своєї продукції та пропонують програми партнерських банків.

Утім, усе одно це відбувається вручну та займає купу часу. Документи надсилають у банк електронною поштою, банк 2–3 тижні або навіть місяць розглядає їх.

Що зробили ми: за допомогою нашої платформи менеджер компанії-постачальника вводить код ЄДРПОУ фермера та бажану суму кредиту, ми підтягуємо з відкритих реєстрів дані щодо фермера – банк одержує потрібну інформацію, без додаткових консультацій за два дні погоджує кредит, а за два тижні – переказує гроші.

Важливим моментом є той факт, що кредитна заявка одразу прямує до кількох банків. Хто з них раніше її відпрацював – той і отримав клієнта. Тим самим ми породжуємо здорову та чесну конкуренцію серед самих банків. Банки вимушені будуть змінювати свої процеси та кредитну політику, інакше вони просто перестануть бути конкурентоспроможними.

«ЗЕРНО». Це означає, що фактично ви берете на себе проведення фінансової оцінки агровиробника?

Ярослав Смакота. Ми автоматизували збір та надання даних для оцінки надійності позичальника. Система продукує всі показники, юридичні аспекти, надає дані щодо банку землі, врожаїв тощо. На підставі цієї інформації банки швидко ухвалюють рішення щодо фінансування.

«ЗЕРНО». Однак у багатьох банків процедури оцінки дещо різняться.

Ярослав Смакота. Нині до платформи підключено дев’ять банків. Ми перебуваємо в постійному контакті з основними гравцями агрофінансування. Вони транслюють нам свої болі, ми ж допомагаємо автоматизувати та пришвидшити процеси.

Приміром, зараз працюємо над тим, щоб можна було одержати кредит повністю онлайн, користуючись електронним підписом.

«ЗЕРНО». AgroApp потребує встановлення складного програмного забезпечення чи можна працювати через мобільний додаток?

Ярослав Смакота. Користувачі працюють з AgroApp у зручному інтерфейсі на комп’ютері або користуються чат-ботом у Telegram. Нічого завантажувати та встановлювати не потрібно. Це зручно та швидко для всіх сторін.

«ЗЕРНО». Який нині процент відмов за заявками?

Ярослав Смакота. Приблизно 50%. Основні причини відмов: невеликий банк землі; молода компанія без історії, якій менше двох років; якщо в компанії зафіксовано збитки.

«ЗЕРНО». Чому ви орієнтовані на менеджерів компаній-постачальників, а не на фермера?

Ярослав Смакота. Поки що фермер справді не може напряму надіслати заявку в банк через AgroApp, постачальники формують запити за них.

Уже незабаром будуть доступні нові можливості нашої платформи – фермери самостійно зможуть надсилати заявку на кредитування – вибрати постачальника та банк. І швидко одержувати рішення за запитом.

Наразі ми розробляємо продукт, який допоможе фінансувати й маленьких фермерів, ФОП. Найближчим часом випустимо його, це – величезна ніша, ринок, на котрому взагалі немає пропозиції.

Наша головна мета спростити, пришвидшити та здешевити доступ фермера до фінансування. Ми зламає­мо стереотип, що банк – це складно!

«ЗЕРНО». Іване, а за всі роки роботи з агроклієнтами не було у вас розчарування в цьому секторі?

Іван Єрко. Ні, розчарувань не було. Зрозуміло, що бувають проблемні роки, коли аграрії мають невисоку врожайність чи стикаються з поганими цінами на вирощену продукцію.

Проте ми чудово розуміємо, що ситуативні погані сезони перекриваються гарними наступними сезонами. Ринок є дуже циклічним, а якість кредитного портфеля в сегменті агро напрочуд висока, на відміну від інших сегментів. В інших сегментах проблем більше.

«ЗЕРНО». Посуха цьогоріч неабияк дошкуляла аграріям Одещини та Херсонщини…

Іван Єрко. Так, бачимо величезні проблеми в аграріїв Одеської області, але ми всім тамтешнім клієнтам пішли назустріч, зробили реструктуризацію, перенесли термін погашення на наступний рік. А тих клієнтів, які відповідали державній програмі «Доступні кредити 5–7–9%», ми рефінансували в цю програму.

Отже, допомогли клієнтам зекономити на відсотках.

Юрій Бондар. Найбільше страхових випадків у нас у портфелі було в Херсонській області. Ми виплатили близько 7 млн грн за угодами страхування. Посуха негативно вплинула на врожай соняшнику.

«ЗЕРНО». Юрію, а скільки років страхова компанія ARX співпрацює з КМД?

Юрій Бондар. Упродовж двох років. Торік були пілотні проєкти в частині агрострахування в Хмельницькій і Тернопільській областях.

Цьогоріч ми ще ґрунтовніше підходимо до розробки та поширення цієї програми, відтак маємо другий рік співпраці та перший рік активної спільної роботи.

Покриваємо всі області й розши­рює­мо, так би мовити, нашу присутність у різних культурах – кукурудзі, соняшнику, сої.

«ЗЕРНО». У чому полягає суть програми страхування?

Юрій Бондар. Це – класичне страхування. За цією програмою агровиробник укладає угоду страхування на всю суму кредитних коштів, при цьому оплату за страховку здійснює КМД. Відтак, клієнт має додатковий інструмент фінансового захисту від погодних ризиків, закриваючи такий біль, як посуха, який нині є актуальним у багатьох регіонах.

Під дію програми підпадають буря, ураган, град, приморозки тощо.

«ЗЕРНО». А надлишок опадів може бути страховим випадком?

Юрій Бондар. Так. Усі погодні ризики, які можуть призвести до зниження врожаю, покриті страхуванням. Важливо й те, що ми прив’язуємося до курсу долара США на момент укладання угоди, пропонуємо сільгоспвиробникам покриття в іноземній валюті, що має актуальність за умов нестабільності курсу валют.

«ЗЕРНО». На різноманітних заходах доводилося чути: в Україні немає культури агрострахування.

Юрій Бондар. Так, це правда. Саме це і є один із чинників, що стримують розвиток цього виду страхування як такого. Він спричинений тим, що в аграріїв є певна недовіра до страхових компаній. Інші визначальні чинники недостатнього розвитку ринку агрострахування – це низька обізнаність у страхових продуктах і власне ціна.

правді, агрострахування не є дешевим, проте падіння рентабельності сільгоспвиробництва та втрати від погодних ризиків роблять страхування в агросекторі як ніколи актуальними.

«ЗЕРНО». Юрію, розкажіть, будь ласка, як фіксується настання страхового випадку.

Юрій Бондар. Ми йдемо шляхом зменшення бюрократії у цьому процесі. Нам потрібно просто повідом­лення, що настав певний ризик: чи то град, чи то посуха.

Відтак наш агроном приїздить на збирання врожаю і під час контрольного обмолочування фіксує фактичну врожайність безпосередньо на полі. Зазвичай, це не спричиняє якихось додаткових суперечок, адже на полі все очевидно.

Надалі на підставі цієї інформації розраховуємо відшкодування.

«ЗЕРНО». 2020-й – рік непростий, але він добігає кінця, і саме час зазирнути в рік прийдешній. Павле, які перспективи проглядають крізь вельми туманне сьогодення?

Павло Гузир. Розширювати та поглиблювати чесну, прозору та взаємовигідну співпрацю з агровиробниками.

Фокусуватимемося на тому, в чому ми є сильними та успішними. Прагнемо створити сировинну базу для завантаження мережі наших елеваторів та наших потужностей із переробки сої без ГМО, квасолі й соняшнику, тим самим забезпечимо агровиробникам замкнутий цикл виробництва.

До того ж ми можемо запропонувати аграріям, які господарюють неподалік земель, оброблюваних АТК, й оренду сільгосптехніки, й авто- та залізничного транспорту, й ремонту техніки.

Одне слово, в нас буде свого роду кооператив, де фермер зможе задовольнити всі свої потреби. Ми віримо в Україну, вкладаємо кошти в інфраструктуру, створюємо додану вартість і робочі місця. Попри всі виклики буремного сьогодення, все буде гаразд!

Дякуємо нашим клієнтам за довіру!

Запрошуємо нових агровиробників до широкої співпраці! 


ВІДГУК АГРОВИРОБНИКА

ОЛЕКСАНДР ЩЕРБИНА, директор приватного сільськогосподарського підприємства «Степ», Пирятинський р-н, Полтавська обл.:

– Обробляємо 500 га, основними культурами є кукурудза, соя, соняшник, озима пшениця. Ми працюємо з КМД уже п’ятий рік. Купували їх програми по сої, вже другий рік співпрацюємо по кукурудзі – чудові гібриди!

Мені дуже до вподоби супровід партнерів, адже агроном КМД – людина з великим досвідом, до якої ми прислуховуємося, – приїздить до нас у будь-який час, за сезон, може, разів 15.

А ми маємо, з чим порівнювати. Наприклад, у нас випадала пшениця цьогоріч. Одна з компаній взяла зразки, відправила в лабораторію. І їх лабораторія зрештою надала висновок у стилі: «Хворий перед смертю пітнів? От і чудово»!

Скажу так: завдяки компанії КМД ми навчилися сою вирощувати! Для нас соя була – не дай Господи! Проте той самий агроном КМД пояснив, спробували. І тепер ми й самі трошки вміємо.

У КМД ж дуже чітка схема, яка дає стабільний результат. Для нас як для агровиробників напрочуд важливо, що партнери не орієнтуються на збільшення затратної бази, підхід налаштований на результат. Наприклад, якщо ґрунтовий гербіцид – обов’язково, то страховий спробуймо спочатку на половину площі. Це правильно, практично.

Ще дуже приємно, коли фінансові питання розв’язуються миттєво. От ми брали ЗЗР у кредит в однієї компанії: потрібно оформляти в нотаріуса, це їдь до Києва, зустрічайся, масочки, рукавички – марудна тяганина. А з КМД цьогоріч – без питань, просто уклали угоду. Є можливість взяти на пів року під 0,01%. Так це ж і працювати хочеться, коли тобі довіряють!


ПЕТРО ЯБЛОНСЬКИЙ, директор ФГ «Агро-Шили», Лановецький р-н, Тернопільська обл.:

– Банк землі – близько 1000 га. Основні наші культури – пшениця, соняшник, кукурудза, соя. Ми з КМД працюємо давно й переважно купуємо комплексні програми – насіння та засоби захисту по сої, кукурудзі, соняшнику.

За технологічними картами компанії зазвичай працюємо на 250–350 га, залежно від року.

У тому ціновому діапазоні, в якому пропонується комплекс, результат виходить непоганий. Програми орієнтовані на максимальне здешевлення, але дають стабільний результат. На 95% стандартної схеми виявляється достатньо для захисту.

Цьогоріч дощів у нас чимало було, не встигали страхові ЗЗР вчасно застосовувати. Проте навіть за таких умов ґрунтові чудово спрацювали. Соняшник, соя вже зібрані, врожайність на торішньому рівні, за кукурудзою так само. Для такого складного року це, вважаю, дуже добре.


ВІТАЛІЙ БІЛОУС, заступник директора ФГ «ДЗЯЛІВ», Жмеринський р-н, Вінницька обл.:

– Земельний банк у нас становить близько 3000 га. Основні культури – соняшник, пшениця, соя, кукурудза, ячмінь озимий, ріпак. Ми подеколи беремо в КМД і насіння, але куди більше – засобів захисту. Починали так: подивилися, як це працює в сусіда, поглянули на привабливі ціни. Крім того, в КМД є свої поля, де також видно, що та як працює.

Коли бачиш, що генерики можуть давати результати не гірші, ніж дорогі бренди, забезпечуючи тим самим високу маржинальність, – це переконує.

Ну й, звісно, відзначу напрочуд якісний технологічний супровід від КМД – їх консультант у нас мало не через день буває.