Що ціна та попит аргументують сіяти нового сезону
Тренд на загальне подорожчання харчових продуктів не збирається припинятися – навпаки, глобальне споживання може лише зростати коштом відновлення сектору HoReCa та відкладеного попиту споживачів, що пригальмували під час пандемії. Тому провальних культур, здається, більше просто не існує – але на яких і далі можна буде заробити найбільше?
Пшениця зробить різницю
Пшениця, яка ще кілька років тому вважалася не дуже рентабельною культурою, не просто знову повернулася до королівської сім’ї, але, схоже, збирається залишитися тут надовго. Звіти FAO кажуть про дальше зростання ціни.
З усім тим, як стверджує остання доповідь USDA, пропозиція пшениці цьогоріч на світових ринках також зросте до 1072,8 млн т.
Адже хоча ми звикли пояснювати високі ціни неврожаєм у багатьох важливих для культури країнах, чудові врожаї пшениці, крім України, будуть цього року також в Австралії та Індії.
Врожайність культури в Китаю відверто посередня, але там засіяли величезні площі, так що зберуть близько 137 млн т.
Утім, збільшиться і споживання пшениці у світі. Загалом, враховуючи тренд на істотне збільшення національних запасів у багатьох країнах світу, попит на пшеницю й наступного сезону залишиться дуже високим, а істотне зменшення ціни може відбутися лише за не дуже реалістичним сценарієм фантастично високих прогнозів на глобальний урожай сезону-2021 / 2022.
Чим ще цікава пшениця для українських аграріїв? Напрочуд високим нереалізованим потенціалом урожайності. Якщо сучасні рекорди перевалили за 180 ц / га й показують їх у Британії – то просто гріх не інвестувати нинішні надходження від високих цін у сучасні технології і в нас. Проте головне – давно час припинити вважати 40 ц / га добрим показником.
Славнозвісна й трошки ганебна наша пропорція 60 / 40 за співвідношенням продовольчої пшениці та фуражної – це так само потенціал для збільшення прибутків. Не кажучи вже про загальне зростання класу зерна, яке ми виробляємо.
Кукурудза: ні рекордів, ні падіння
Кукурудза ніколи не підведе й ніколи не випаде з пулу найрентабельніших культур. Утім, пересічно високі ціни можуть і будуть наступного сезону коливатися. Можливо, навіть істотно.
Прогнози твердять про збільшення врожаю в США, але зростає й споживання там. У світі тенденції аналогічні – виробництво, запаси й попит зростають, Китай та Аргентина дістають більше, ніж очікувалося. Проте той самий Китай з’їсть також більше й узагалі стане для України найважливішим покупцем кукурудзи цього сезону.
Якщо сильно спростити й відкинути найважливіший чинник – кліматичні ризики, то саме поведінка Китаю та етаноловий сектор диктуватимуть ціну наступного сезону.
Етанолова промисловість начебто показує ознаки відновлення, але певні регуляторні рішення США на ринку палива можуть істотно загальмувати споживання кукурудзи в цій країні. Робота, яка тепер йде щодо відкриття цього локального ринку для української кукурудзи, робить цей чинник істотним.
Якщо США дістане гарний урожай наступного року, то конкуренція за ринок КНР буде скаженою, а сам Китай, схоже, зорієнтований не нарощувати імпорт, а скорочувати його.
Отже, найпевніше кукурудза не покаже наступного сезону рекордних цін, але й великого падіння також можна не боятися.
Соняшник: неповторна казка
25 тис. грн / т – це, звісно, звучить гіпнотичним шурхотом купюр, але найближчим часом ця казка навряд чи ще раз повториться.
Україна може цьогоріч експортувати рекордні 6,4 млн т соняшникової олії, що на 1 млн більше, ніж минулого сезону. Ціна на олію у світі залишиться високою, але кокаїнових надприбутків очікувати вже не варто. Тим паче, що деякі наші виробники продовжують стримувати продажі соняшнику, чекаючи на високі ціни, а це може призвести до протилежного ефекту.
Також тим, хто думав збільшити площі під соняшником, слід подумати над загальною маржинальністю сівозміни – соняшник здатен істотно її просадити, надто якщо його цикл як попередника припаде на недостатнє зволоження для дальшої культури, а як технологія застосовується Clearfield.
Ріпак у ціні за сприяння осені
Ріпак нині в надзвичайній ціні – його виробництво у світі істотно впало. Про те, що Україна цього року експортувала ріпак до Канади, не говорить лише ледащий. Це не тільки через неврожай – країна каноли істотно наростила перероблювання, а заводам потрібно працювати.
Ціна на ріпак має всі причини залишитися немаленькою й наступного сезону – біопаливо в ЄС дедалі більше забороняють виробляти з пальмової олії.
Втім, ріпак, як і раніше, доволі технологічна та непроста культура для українських умов. Якщо ж ви вмієте її впевнено вирощувати, то погода цієї осені сприяє.
Соя: мажорна тональність маржинальності
Соя – це ще одна культура, яка разом із пшеницею стрімко збільшила маржинальність цього сезону й не останньою чергою тому, що її стали менше сіяти.
Втім, виробництво сої у світі цьогорік буде на 5 % вище ніж торік. З іншого боку, зростають як споживання, так і запаси, тому ціни істотно не просядуть.
Загальне підвищення цін на рослинні олії змусило Індію істотно знизити імпортне мито – це так само деякий час сприятиме підвищеному попиту й непоганій ціні.
Взагалі ціну сої потягнув за собою неврожай ріпаку, а також висока ціна на пальмову олію. Однак така ситуація не буде вічною – разом із соняшником і ріпаком соя має всі шанси просісти вже наступного року, хоча ціни, схоже, залишаться дуже пристойними.
Важливо також враховувати вплив Китаю – неможливо спрогнозувати не лише внутрішній попит гіганту, а й політику, на кшталт несподіваної зупинки переробних заводів цього сезону.