Мені вдалося дістатися цього невеликого, але дуже заможного і розвиненого шведського містечка в часи війни. Заможного, тому що тут працює відома й велика компанія з виробництва сільгосптехніки Väderstad. Сімейна компанія, але головною її рисою є відповідальність, це входить до базових цінностей. Väderstad – компанія, що відповідає за якість своєї техніки, відповідає за врожаї своїх клієнтів і відповідає на виклики часу.

Виклики часу… Це вимога до промисловості масштабуватися, це вимога до техніки – диджиталізуватися, це вимога до менеджменту – втілювати нестандартні та сміливі рішення в умовах великої невизначеності перспектив.

Väderstad належить до шведських компаній, які здатні дивувати аналітиків та експертів бізнесу. Саме в цей час, коли виклики й ризики сягнули пікової концентрації в усьому світі, компанія продемонструвала повну готовність до зміни реалій. І продемонструвала це активними діями – я б виділив три події: придбання компанією Väderstad американської компанії AGCO-Amity JV LLC (AAJV), призначення нового генерального директора і випуск нової сівалки Proceed.

Сенсація паризької виставки SIMA-2022 – Proceed від Väderstad, сівалка, що з неймовірною точністю здатна сіяти кукурудзу, ріпак, пшеницю – була предметом нашої бесіди з генеральним директором Väderstad. Як і неймовірний завод, де вона була народжена. Як і неймовірний час, в якому ми всі перероджуємося.

Генеральний директор Väderstad сьогодні – Хенрік Гілстрінг, представник третього покоління сім’ї, в котрій, лячно сказати, я знав усіх, спілкувався з усіма: з Руне Старком, котрий, правда, вже тоді відійшов від справ, з Крістером і Крістіною Старк.

Компанія сьогодні інша, і Хенрік Гілстрінг – інший.

Проте сім’я одна.

Після огляду заводу, де майже нічого не можна було фотографувати, але який залишив глибоке враження, я піднявся на третій поверх офісу компанії та увійшов у кабінет топменеджера Väderstad. Кабінет нічим не відрізнявся від кабінетів інших інженерів.

Директор компанії на кількох континентах

– Я радий вітати вас на цій украй важливій позиції в компанії, – потиснув руку молодому, спортивному і приязному Хенріку. – Які ваші перші емоції від завдань і функцій, як компанія виглядає сьогодні?

– Це дуже мотивуюча роль. Ми вже три роки бурхливо ростемо, виникає величезна кількість можливостей, але, зрозуміло, і велика кількість викликів. Продовжуємо багато інвестувати у виробничі потужності. Торік придбали американську компанію і продовжуємо інвестувати в канадську компанію – на ринки Південної та Північної Америки ми дивимося як на платформи, на яких інтенсивно зростатимемо. Отже, перше враження – це те, що я керую компанією, котра екстремально швидко зростає. Друге враження – сукупність викликів, що перед нами кліматичні виклики, виклики щодо сталого розвитку. В останні роки, з-поміж інших інновацій, ми здобули ґрунтовну експертизу в посіві. Врешті-решт ми підійшли до концепту Proceed, який є піком у розвитку.

– У фільмах «Марвел», «Месники», «Залізна людина» є такий герой – Тоні Старк, винахідник і власник величезної корпорації… Гадаю, його далекий прототип – Крістер Старк, ваш попередник, який був генеральним директором Väderstad.

Хенрік засміявся – ці голлівудські фентезі він знав і любив.

Крістер Старк

– Так, Крістер Старк 25 років був генеральним директором Väderstad. Однак це була зовсім інша компанія.

Справді, тепер Väderstad працює на кількох континентах і створює тренди для всієї галузі. В Америці придбана «Вадерстадом» компанія виробляла відомі культиватори й дискові борони Wil-Rich і Wishek, а також сівалки Concord. Це відомі на місцевому ринку продукти, тож впровадити в них технології Väderstad, змінити ринкові позиції – завдання для дуже високого професіонала.

– Якісь принципи попереднього менеджменту залишилися, але й нові теж з’явилися. Все, пов’язане з досягненням цілей, дуже схоже. Все крутиться навколо високої якості, інноваційних машин. Навколо цього – підтримка сервісу, розвиток ринків. І ми маємо такі три цінності в нашій компанії: бути доступними, бути інноваційними та бути надійними. Навколо цих цінностей зав’язані наші стосунки з клієнтами. Проте зараз ми значно більша компанія з різноманітнішими викликами. Це багато змінює. Зараз у нас 2000 працівників, і кожен має також особисті цінності, власні погляди на роботу, різні прийоми праці. Ми хочемо збудувати дуже ефективний бізнес і дуже ефективну виробничу індустріальну систему.

– Це видається надто складним завданням… Те, що ми бачили на заводі, вся система автоматизації, роботизації потребує зусиль великого управлінського колективу, щоб зв’язати ланцюжки та процеси…Тим більше, що закомпоновані численні ноу-хау, нас абсолютно вразило виробництво азоту для роботів, реальне компактне хімічне виробництво на машинобудівному заводі…

– Це комплекс складних взаємозв’язків та методик, вибудуваних в оптимальний керунок виробництва, з урахуванням різноманітних технологій, це складний комплекс… Роботизація, оцифрування – магістральний шлях, який веде нас до високої якості продуктів і доброї ефективності виробництва.

– Чи ви бачите стратегію компанії в розширенні асортиментного ряду? Тривалий час компанія виробляла Rapid, Carrier, десятиріччями звичні машини, робила фокус на Tempo, і все це було знайоме фермерам. Тепер виникає Proceed. Це означає, що ви будете захоплювати новинками споживача або у вас інша стратегія?

– Поглянемо назад, в історію технологій, історію розвитку компанії по продуктах. Ви бачите, що між кожним новим продуктом минає кілька років, поки ми набираємося сил. Справді, Proceed – новий етап, але головне – ми вже маємо систему, яка дає нам змогу подібні продукти виводити на ринок. Сторонній погляд помічає лише інновації в машині. Проте ми повинні звернути увагу, що між Tempo (як новою машиною) і Proceed лежить десять років. За це десятиліття ми створили чимало інновацій, котрі також змінили технології та стали популярними як Seed Control. Багато інновацій, що не виглядали як окремі машини, але були принциповими для індустрії.

– З якою машиною на ринку конкуруватиме Proceed?

– Річ у тім, що прямого конкурента Proceed сьогодні не існує. Проте коли ми почнемо його продавати, в нього буде дуже багато конкурентів, і всі вони називатимуться – сівалки. Однак оскільки це взагалі інша концепція, то ми передбачаємо, що клієнти будуть обирати не конкурентні машини, а концепцію.

– А що за концепцією ви бачите принципово відмінного від того, що пропонує ринок?

– Ми фактично принесли з Tempo ту дивовижну точність, завдяки якій змінився сам процес, котрий називають «посів зернових культур». Ми принесли точність туди, де її не було, ми зумовили прихід ідеальної точності в зернову сівалку. Традиційно, щоб якісно посіяти, ми рухаємося з зерновою сівалкою дуже повільно. А нова концепція передбачає, що сіяти будемо швидко і з точністю та якістю, яка раніше була недоступна зерновій сівалці. І вперше в нашій індустрії ви зможете сіяти з однаковою точністю практично будь-яку культуру: і ріпак, і пшеницю, і кукурудзу, і сою тощо, використовуючи лише одну машину.

Зернова сівалка для всіх культур. І при цьому – точного висіву

– Ви маєте фермерський досвід? Будь-який фермер переконаний, що для посіву ріпаку, кукурудзи чи квасолі потрібні різні машини. Як ви зможете переконати його в іншому?

– Лише фактами. Ми багато років працюємо з фермерами в різних країнах, поважаємо фермерів. Знаємо, що фермери – люди вперті, вони добре керують ризиками, і ми ці ризики відчуваємо. Проте психологічно готові переконати їх – ми успішні в цій справі й робили це багато разів, коли виводили нову машину на ринок. Ми здатні добитися, щоб фермер використав абсолютно нове. Інновації роблять їх ефективнішими. От візьмемо приклад: 20 років тому ми створили концепцію Carrier, дисковий культиватор. Це фактично поверхневий обробіток і мульчування. І зробили великий крок, відмовивши фермерів від оранки, переконали, що поверхневий обробіток та мульчування – ефективніша технологія, і ми – частина цієї технології, більша її частина.

– Як створювалася Proceed, як народжувалася машина?

– Ідея поштучного висіву насіння зернових існувала давно, але технічних можливостей для її втілення не було. Проте на досвіді Tempo ми зрозуміли, що сингуляція – лише частина точності, важливо не лише відокремити зернину, а й правильно розподілити потік. Головна проблема полягала в тому, що великий потік зернин треба було зменшити й розподілити так, щоб урожайність перевищувала досягнуту раніше. Отже, сівалка є зерновою, але народжувалася з концепцією сівалки точного висіву.

– А як вона сіє пшеницю? Там же суцільний висів.

– Кожну зернину висіває окремо. Це точний висів, перенесений у звичайну зернову сівалку – те, що нікому раніше не вдавалося. Це й досі тестування і концепт, не поспішайте.

– Ми б могли не поспішати, але ця сівалка нам потрібна вже зараз, у нас багато фермерів переглядають сівозміни, одні культури замінюють іншими… Ваша сівалка зможе сіяти й люцерну?

– Ріпак вона може сіяти, а люцерна – завдання майбутніх тестів.

– Універсальність – хороша риса, але чи можете ви припустити, для яких культур Proceed буде найкращим варіантом?

– Звичайно, для зернових. Передусім пшениця, ячмінь, овес, жито. Це і соняшник, і горох, олійні. Більшість культур, які сіють Rapid і Tempo.

Менеджмент третього покоління

– Які принципові зміни відбулися у менеджменті компанії в це десятиріччя, коли створювалася Proceed, відповідно до змін масштабу та географії ринків?

– Передусім ми почали фокусуватися на безпеці людей, на якості й точності. Уваги та менеджерських зусиль потребували й логістичні реалії, які змінювалися, і розширення бізнесу на інші континенти. Крім того, відбулася диверсифікація із запуском власного заводу з виробництва робочих частин, дисків. Бізнес консолідували в єдину організацію – тут є боард директорів і корпоративний стиль управління. З цього структурного ядра почався розвиток процесів і розвиток організації з опорою на цю структуру. Також дотримуємося фамільних, сімейних принципів – це інноваційний дух і підтримка наших клієнтів завжди.

– В яких стосунках ви з цифровим світом? Ви продукуєте машини з металу, вони працюють із ґрунтом – як прості речі, якими люди займалися багато століть, асимілюються з сучасними цифровими підходами?

– Ще кілька років тому програмне забезпечення було невеликою частиною машини, і ми покладалися на зовнішніх постачальників софту. Проте з появою E-Control, програмної шини всіх сівалок, ситуація змінилася. Тоді ми впритул зайнялися цією індустрією, адже все повинно було бути легким і зрозумілим нашим клієнтам. І почали створювати ІТ-експертизу, наймати працівників, формувати функції, щоб мати програмне забезпечення ін-хаус. На першому етапі навіть створили офіс у місті Лінчопінг, політехнічному місті, щоб зібрати відповідну команду. І на сьогодні від 60 і, можливо, в перспективі від 100 осіб налічуватиме команда, яка займається програмуванням, диджиталізацією та софтами E-Control.

– Ого.

– Офіс у Лінчопінгу постійно росте, люди приходять. Це справді цікава і перспективна робота, адже наша техніка працює з різними тракторами, і різні трактори мають різне комп’ютерне забезпечення, той самий ISOBUS. Усе це узгоджувати та об’єднувати – складно й амбіційно.

– Як вам вдається забезпечити ріст компанії за трьох одночасних процесів: диджиталізації та диктату програмування, бурхливого будівництва нових цехів і глибоких потрясінь на ринках, політичних та фінансових?

– Звісно, коли все нестабільно, це вкрай складно, але ж в усі ці три стихії ми приходимо з новими рішеннями та приносимо нові цінності для фермера. Оскільки даємо цінність фермерам, ми більш стабільні та стійкі проти хаотичних процесів зовні. В Україні йде війна – ми бачимо її наслідки, нестачу продуктів, зерна по всьому світу, адже Україна – важлива ланка в ланцюжку. Війна впливає на безпеку світу максимально руйнівним способом. Навіть глобальна економіка через цю війну частково розбалансована. Для нас – як для компанії – найбільш важливі долі наших співробітників, наших дилерів і наших клієнтів в Україні.

– Так, я чув, що 20 машин Väderstad украдено в Україні та вивезено до росії…

– Це надзвичайно цинічний злочин. Ми внесли ці машини до чорного списку і там, де могли – в частині постачання будь-ким запчастин, консультацій, заблокували номери цих машин.

– Я знаю, що ваші працівники в неробочий час виготовляють для українських цивільних та військових пічки-буржуйки… І навіть постачальники металу виділили матеріал безкош­товно…

– Так, ми вже виготовили і відправили 152 пічки. Люди справді робили це в неробочий час, вони реалізували цей проєкт.

Пічки було оформлено та розмитнено через Українсько-шведську торговельну раду. І робітники «Вадерстаду» одразу взялися за виготовлення наступної партії в 300 пічок, зварювальником попрацював на їх виготовленні й Крістер Старк.

–Це була ініціатива одної людини, а потім усі почали підключатися, і ми як менеджмент сказали: давайте, вперед.

– Як ви оцінюєте презентацію Proceed у Парижі на виставці SIMA? Дуже несподіваний підхід – машина була представлена в закритому боксі, куди відвідувачі потрапляли групами, чекали в черзі.

– Це була від самого початку добра ідея. Стильно, з шармом. І Франція – дуже великий ринок для такого типу машин. Так, мені видається, це був беззаперечний успіх, за формою і змістом.

– Ви маєте персональні плани на наступний рік?

– Ми будемо виробляти хороші та якісні машини й надалі найкращим чином підтримувати наших клієнтів, хоча в цей час розширюватимемо і виробничі площі, й офісні. І, звісно, Північна Америка, наша експансія в США і розширення заводу, який ми там придбали. Завод зараз повністю завантажений замовленнями. Ми щороку ростемо, але цьогоріч уперше завантажені на 110%. І намагаємося впіймати цей сплеск попиту.

Сім’я – найвища цінність

– Котів чи собак у вас немає? – про котів я зазвичай запитую, щоб співрозмовник посміхнувся для фото.

– Ні, немає.

– Може, хоча б хом’як?

– Ні, – вже сміявся. – Колись у мене були тварини: коти, собаки, коні, я захоплювався виїздкою. А зараз у мене сім’я – прекрасна дружина, двоє хлопчаків, два і чотири роки, і поки що не до тварин.

– А на чому ви сформувалися як особистість? Книги, люди, друзі? Можливо, якісь ґаджети?

– Передусім я завдячую своїм становленням моїм батькам. І батько, і матір працювали в цій компанії. Батько – обдарований інженер, він завжди займався розвитком технологій. Стосунки в сім’ї дуже міцні. Значною мірою мене сформувала сім’я, але я ще на додачу надзвичайно допитливий. Досі не насмілююся назвати себе експертом в якійсь галузі, але я дуже допитлива людина. У мене велика пристрасть розвивати і будувати той бізнес, який глибоко вкорінений у моїй сім’ї. Я читав і слухав чимало книг бізнес-гуру, Стіва Джобса, Ілона Маска, але найбільше мене цікавлять їхні біографії.

– О, то ви мусите мати плани колись перекупити Твіттер?

– Наша індустрія надає нам чималі можливості, не гірші. Хоча ми купуємо компанії, а тоді доводиться розв’язувати дуже складне завдання: як забезпечити синергію різних компаній, як зробити з них єдине ціле.

– Чи можемо ми розраховувати, що Väderstad не забуде європейських й українських фермерів, захопившись Північно­американським ринком?

– Для нас це ринок, на якому ми справді можемо зростати. Проте Європа залишається центральним ринком, головним.