Berthoud Bruin: європейська інженерна надійність

Власний досвід – найризикованіша інвестиція у світі. Досвід сусіда – найдешевша. Проте якщо сусід – легендарний флагман вітчизняного сільгоспвиробництва, вивчення його вибору може стати виграшем у лотерею: ефективність дуже дорогих рішень можна перевірити, самому не ризикуючи. Наприклад, навіщо господарство Михайла Бернацького придбало перед війною – в грудні 2021 р. – обприскувач Berthoud Bruin 4200?

Berthoud позиціонує свого «Ведмедя» як машину для інтенсивної експлуатації. Компанія представляла Bruin переважно як рішення для ринків Східної Європи та Північної Америки, тобто для великих площ. Проте за якими критеріями обприс­кувач вибирали в Україні?

Михайло Бернацький, засновник сільськогосподарського підприємства ТОВ «Рост Агро» та «Колос-Богодарівка» (саме тут нині й експлуатується машина):

«Ми кілька років збиралися купити новий обприскувач і з різних причин плани повсякчас корегували – нерідко через недоступність моделей на нашому ринку.

По суті обприскувач класний. Дуже продумана машина. Крута штанга з чудовою стабілізацією. Великий бак – гарна перевага. Це – загальний рівень топових машин у світі. Водночас тут є місце й для економії. Наприклад, ми експлуатуємо і відомий John Deere 4030 – він навіть трохи потужніший, але в обслуговуванні та ремонті дорогуватий.

До речі, якщо мене питають, чи не занадто потужний і великий Berthoud Bruin, згадую одного американського фермера. На запитання: «Коли ви сієте?» – він відповідав: «Коли потрібно». Великий обприскувач дає змогу моментально виконувати роботу в оптимальний проміжок часу та умов.

Він, як вила в дядьки на стіні під клунею, – завжди під рукою і використовується для конкретних робіт саме тоді, коли потрібно».

Максим Бернацький, директор ТОВ «Рост Агро»: «Як направду, покупка Berthoud Bruin 4200 була трохи емоційною. На той момент на ринку за парамет­рами, які нас влаштовували, був лише Berthoud. Ми раніше пробували використовувати Grim, але виявилося, що це він випробовував нас.

Що ми шукали? По-перше, цікавив обприскувач із більш-менш пристойним кліренсом – бо, наприклад, цьогоріч ми використовували його для десикації соняшнику. У Bruin кліренс змінюється від 150 до 180 см. Також вагомими були великий об’єм бака (4200 л) і хороший захват (до 36 м). Це – три найважливіші для нас показники, а інші цікаві опції стали вже факультативними.

Не можу сказати, що ми довго приглядалися. Техніка Berthoud бувала в нас на днях поля – це однозначно плюс. Ми бачили машину, знайомилися, Михайло Бернацький їздив до Франції, відвідував завод Berthoud. Певною мірою спрацював вагомий чинник репутації дистриб’ютора – ми давно знаємо хлопців із компанії «Агротерра», які запропонували обприскувач. Одне слово, зірки зійшлися.

Як ми рахували окупність та економіку? Можливо, це пролунає неочікувано, але я взагалі не впевнений, що дуже потрібно для таких придбань рахувати окупність.

А тим часом цей вид техніки конче потрібний у господарстві. Ми оцінювали альтернативи, порівнювали з іншими апаратами такого самого класу, які того моменту були на ринку. Адже аналізувати варто лише порівняно з конкурентами. Виявилося, що замінити Berthoud Bruin 4200 дешевшою машиною теоретично можливо, але дістанеш меншу продуктивність і нижчу точність. І зрештою все ж переплатиш.

Цікаве питання – це роль інноваційних технологій точкового обприскування, піонером яких стала компанія Berthoud. Ставка на точкове обприс­кування – це перспектива, але в нас ця технологія поки що не використовується. Цього кризового сезону було не до інновацій.

Інтерес, звісно, є, але ця штука поки що виглядає як крута опція, а не визначальна технологія. Якщо брати по гектарах, то я і 10% такої роботи в перспективі в нас не бачу. Не на кожній операції це спрацює і не завжди потрібно. Я уявляю собі використання технологій на зразок Sniper на доволі чистих полях, де проводиться фінальна страхова обробка. Проте до того ж потрібно мати доволі вирівняне поле по хвилях бур’янів. І працюватиме підхід винятково на страхових гербіцидах, та й у пристойній фазі. Може бути робота по осоту, по берізці – те, що не вийшло дістати ґрунтовим препаратом. Тоді так, зі снайперською влучністю – по проблемних бур’янах.

У будь-якому разі машина за стандартними схемами працюватиме набагато більше, відповідно до цього й має насамперед оцінюватися реалістичним практиком. І з цим у Berthoud Bruin 4200 все більш ніж ок. А точкове обприскування – чудовий простір для перспективи. Всі ці високотехнологічні речі схожі на поведінку хорошої машини у висококласного водія під час ожеледиці. Навіть якщо не плануєте виїздити на лід, вони демонструють запас надійності та потенціал комплексу і в стандартній роботі».