Такого збудженого Максима Бернацького, директора ТОВ «РОСТ Агро» за майже 15 років роботи на ринку я ще не бачив. Сидячи в останньому ряду учасників конференції “Живлення рослин. Інноваційні агротехнологічні рішення 2021” , яку кілька років поспіль проводить компанія «Агротерра», Максим, як практик, що успішно займається насінництвом кукурудзи та інших культур, готувався до своєї доповіді на тему критеріїв сталого вирощування культур, базуючись на технології Strip–Till, котра на цих традиційних конференціях є основною.
І раптом, кинувши все, Бернацький подався до президії організаторів і змінив тему свого виступу. Кардинально!
Отож, що трапилось? 26 січня учасникам конференції по скайп-звязку на великому екрані було продемонстровано унікальну автономну зрошувальну машину від 360 Yield Center (США). При чому українським аграрія вона була продемонстрована на 4 години раніше, ніж її презентація відбулась на власне американському континенту й для решти світу.
На наш ринок поступило рішення, революційність котрого поки що оцінили далеко не всі.
Серед учасників конференції тих, у кого застосовується зрошення, було не багато, як і тих, хто в найближчий час хотів би цим зайнятись або у нього є така можливість. Очевидно цим і можна було пояснити інертність залу у сприйнятті революційної новинки. Поодинокі запитання, серед котрих були й зовсім недоречні, до Грега Саудера, президента американської компанії-розробника цієї новинки, котрий з блиском у очах ( У США в цей момент була лише 6 ранку!) вперше презентував широкому загалу своє дітище, свідчили про одне –важливості пропозиції ми ще не усвідомили.
Ми були схожими на невіруючого Хому, котрий пальцем тицяв у рану Спасителя, абсолютно не вірячи в можливість подібного….
Не звинувачуйте мене в такому порівнянні, але насправді для багатьох це рішення буде якщо не порятунком, то інструментом, котрий допоможе підняти урожайність і технологію вирощування на своїх полях абсолютно на новий рівень.
Що ж за чудо ця машина? Пам’ятаєте, як усі аграрні видання й інтернет простір закидали зображеннями трактора-робота без кабіни – від Кейс та від Джон Дір? Реалізовано практично ідентичну машину, яка автономно зрошує площі. При чому, якщо той трактор-робот просто виганяє тракториста з поля і ніяким чином урожайність не підвищує, то ця машина якраз це й робить – не дозволяє рослині кукурудзи хоча б день перебувати у стресі!
360 Rain – так вона зветься. Для її роботи потрібна водойма чи свердловина. Один агрегат поливає максимальну площу 64 га з нормою 12 мм за 4 дні. Вода подається шлангом під кореневу систему кукурудзи.
Пересуваючись в сторони від центру забору води або просто від стартового місця, роботизований агрегат, що несе на собі бухту зі шлангу(600-800 м) розмотує або змотує цей шланг й подає ним воду. Ширина захвату – 24 ряди. Витрати води – 813 л за хвилину. Якщо поле менше, то дощик забезпечується більший: на 40 га – 19 мм, на 32 га – 25 мм. Машина працює без перепочинку круглодобово й цілосезонно, упродовж усієї вегетації.
На те саме місце повертається через 4 дні. Скажете: 12 мм – такий собі дощик, невеличкий? Однак, якщо планувати з 15 червня по 15 серпня – 60 днів, 15 таких поливів, то маємо в сумі 180 мм. Стандартна зрошувальна машина, яка наприклад працює в ТОВ «Рост Агро» здійснює 10 поливів по 25-30 мм, що у підсумку дає 300 мм.
Однак Максим Бернацький залюбки б проміняв їх на оці 180 мм. Це навіть ліпше за звичайний дощ за ефективністю – вода потрапляє туди, куди треба – точно під кореневу систему. Дуже цікаво вирішено надскладне завдання – розкладання шлангу з водою чітко по центру міжряддя й змотування в бухту без його зсунення в боки під час руху агрегату, навіть при зміщенні на 90 градусів! Шланг (три дюймова резинова труба) виштовхується з бухти на ґрунт чи змотується знову у бухту з такою самою швидкістю, що й рухається агрегат, тобто він абсолютно не тягнеться в боки – як впав на ґрунт, так намертво й прикипів. Агрегат запускається відразу після сівби чи трохи згодом чітко по тому сліду, яким йшла сівалка, система автоматично управляється за сигналом RTK. Управляється через програму на айфоні чи айпаді.
Рухається агрегат на трьох колесах, усі три – приводні, як показали дворічні тестування в польових умовах – машина виїжджає навіть з найбільш зволожених ділянок. Наступна перевага – машина дозволяє зрошувати поле практично будь-якої конфігурації, у неї не лишається «мертвих зон», що характерне для стандартних дощувальних машин будь-якого типу. Ще один важливий момент, котрий може бути проблемою у наших умовах – працює машина від електроприводу, електродріт прокладається у двох варіантах – попід шлангом або всередині шлангу.
Не тільки зрошення.
Оскільки машина подає воду, то вона здатна подавати з водою й живлення – азот, фосфор, цинк, бор тощо. Знадобляться усього лиш невеличкі доустаткування ємкостей на господарчому дворі.
Цілком можливий варіант внесення гербіцидів, фунгіцидів. Хто має попередній винахід цієї компанії – систему шлангів 360 Y-DROP® та форсунок 360 UNDERCOVER®, не має потреби запускати в поле обприскувач. Відкривається можливість за допомогою цієї машини висівати й покривні культури у вже високу кукурудзу. І це ще далеко не все щодо нових можливостей системи -360 Rain. Грег Саудер називає її «лінією життя» й переконаний, що ця технологія змінить правила гри й саму гру на аграрних ринках, перенесе виробників на інший рівень урожайності.
Й останнє: вартість агрегату – $100 тис. Як сказав президент заводу –виробника 360 Yield Center, у перерахунку на погектарну вартість, це наполовину дешевше від підземного зрошування.
А тепер аргументи від Максима Бернацького:
-У мене є 8-річний досвід краплинного із свердловини, дощувального із іподромними й круговими машинами, експлуатації систем підземного зрошення.
Насінництво змушувало. Тема мого виступу була – про сталий розвиток. Впевнений, що після минулого сезону усім стало зрозуміло – все на 80% буде залежати від правильного оперування запасами вологи. Питання зрошення дозволяє це розв’язати абсолютно кардинально й дуже надовго.
Я не знаю з чим порівняти те, що у вас є зрошення, й коли його немає. У зоні недостатнього зволоження зрошення вирішує все. Що ми сьогодні почули й побачили? Переведу на нормальну мову. Абсолютно революційне рішення. Я особисто нічого подібного вже не чув за багато років роботи на агроринку. Задля для себе я почув рішення 99% проблем у питаннях зрошення.
Якість і економія зрошення. Велику кількість води ця машина в автономному режимі дозволяє подати точно прямо під корінь – якість цієї роботи абсолютна. При чому за рахунок якості зрошення можна на воді й економити або збільшувати норму зрошення.
Робота за будь-якою конфігурацією. Тільки завдяки цьому одному слайду й відео, де машина зрошує поле будь-якої конфігурації – її варто купувати. Нікому не вдавалося нічого подібного! Ми зараз плануємо зрошення на ділянці дещо більше 160 га. Зрошувати більше 94 га двома круговими машинами у мене не виходить ніяк! За стандартних машин – будь-яких, у нас завжди будуть ділянки без урожаю.
Окрім того, з 1 червня, коли запуститься ринок землі, у кожного із нас можуть з’явитися вирізані шматочки землі власників, котрі розраховуватимуть на дармове зрошення своїх площ. Тепер я засмучу таку людину.
Адекватна вартість. У перерахунку на гектар оці $100 тисяч дають нам $1,5 тис –вартість зрошення 1 га, додайте «рідний» ПДВ, інші поточні сплати при доставці техніки, можливо до $2 дійде. Стандартна дощувальна машина обійдеться мабуть дешевше – $1,5 тис. У порівнянні з підземним зрошенням, то в найкращому разі ви вкладетесь у вартість лише монтажу в $3,5 тис. При цьому має бути рівна діляночка, прямокутничок. Тому щодо вартості рішення абсолютно співставне. Одначе стільки переваг воно несе, що годі й повторюватись. А ще й підживлення, захист. Хтось таки мав це зробити.
Тому й акцентую – не прогавте! Машина легко адаптується до існуючих систем, вона реально дешевша в обслуговуванні й зручна в користуванні. Тиску води, що існує у регіональних станціях подачі води цілком достатній, додаткових насосів не треба.
Порівняння урожайності й прибавки. Цифри будуть далеко не такими як США, однак різниця між урожаєм стандартним й після переходу на таке зрошенням у нас буде ще більшою, особливо через кілька років.
Проблеми. На мій погляд, робота зі свердловини у наших умовах нереальна. Як і підвезення води транспортом, тільки трубопровідна подача від відкритої водойми. У можливості свердловини у наших умовах не вірю, вам треба свердловина дебетом 48 кубів за годину, ви знаєте характеристики того, що у вас є. Те, що треба електричне підключення, як на мене, дуже добре. Хоча для інших це може бути проблемою. Можна працювати від генератора.
Ми першими замовляємо відразу три такі агрегати для свого господарства.