Хай як складно працювати у воєнний час, та «Укрпошта» докладає чимало зусиль, аби мінімізувати вплив воєнних дій на одержання послуг громадянами України. На наші запитання відповідає пресслужба «Укрпошти».

— Чи Укрпошта припиняла працювати від часу російського вторгнення 24 лютого? Як скоро структура почала наближати Перемогу, які то були сервіси?

Укрпошта працює з початку війни. 24 лютого, в перший день війни, ми зачинили відділення, щоб мати змогу проаналізувати ситуацію та визначитися з подальшими кроками. Але вже з 25 лютого відділення працювали. Зараз у більшості областей відділення працюють за звичним, довоєнним, графіком. Проте в областях, де проходять активні бойові дії, ми коригуємо графік залежно від ситуації.

Протягом війни зберігаються всі послуги, які Укрпошта надавала і раніше: доставка і виплата пенсій, прийом комунальних та інших платежів, фінансові послуги (поповнення картки готівкою, зняття готівки з картки), отримання та відправка посилок, грошових переказів тощо. В областях, які тимчасово окуповані, ми поки можемо проводити доставку у межах міст/областей. Повноцінна доставка відправлень по Україні та за кордон відновиться одразу, як тільки буде можливість автівкам з посилками доїхати в область.

— Стаціонарні і пересувні відділення — наскільки війна вплинула на стратегію їхнього розвитку? Скільки їх наразі, де працюють і які послуги надають?

— Зараз працює 6+ тисяч відділень поштового зв’язку, з яких – понад 1,4 тис. пересувних. У більшості областей ми запустили пересувні відділення ще до початку війни. Проте і за останні два місяці ми також їх запускали.  Від початку війни Укрпошта їх запущено 266 — для 2600 населених пунктів.

Ми продовжуємо реформувати поштові послуги в селах і запроваджувати пересувні відділення.

Наразі такі відділення є в 9 областях України. 25 точок базування у Вінницькій, Дніпропетровській, Житомирській, Івано-Франківській, Львівській, Полтавській, Тернопільській, Хмельницькій та Харківській областях, де мешкає близько 1,3 мільйона людей.

Пересувні відділення надають ті самі послуги, що колись робили стаціонарні: пенсії та інших виплати, листі і посилки, продаж товарів першої необхідності, доставка газет і оформлення передплати.

— Через війну, вочевидь, скоротилась кількість ділової кореспонденції (листів) і зросла кількість посилок? Набула популярності “Валіза за кордон”. Однак люди скаржаться, що тижнями (місяцями) не можуть їх отримати, особливо за кордоном? Яка тут ситуація і як ви її розв’язуєте? Чи є сервіс повернення відправлень назад?

За березень-квітень ми доставилп понад 926 тонн експортних відправлень до різних країн. Пік експортних відправлень припав на квітень: українці лише того місяця відправили за кордон Укрпоштою лише понад 300 тис. посилок — вагоюблизько 750 тонн. Тобто, обсяги експорту за квітень вчетверо перевищують обсяги експорту за березень. Для порівняння, обсяг експортних відправлень за 2021 рік склав 4 865 тонн.

Найбільше навантаження припало на Польщу: за березень-квітень наші співгромадяни відправили посилок вагою понад 330 тонн (це 35% від всього експорту за аналогічний період). А до війни на Польщу щомісяця припадало 6-8 тонн.

Через великі обсяги відправлень посилка може перебувати в транзитній зоні довше, ніж зазвичай. Це означає, що з України вона виїхала, а країнаадресат ще не прийняла її до себе на облік. На сьогодні з нашого боку всі питання з сортуванням і логістикою вирішені, ми вийшли на стабільну роботу. Зараз працюємо з партнерами в Польщі та інших країнах, щоб пришвидшити обробку та доставку посилок.

Щоб виправити ситуацію, ми зміцнили логістику. Якщо раніше український експорт приймала Польща та Словаччина, то зараз це ще чотири транзитні країни – Латвія, Румунія, Угорщина і Молдова – і вже там перевантажувати українські посилки на авіа-рейси наших партнерів. Це знизить навантаження на сортувальні центри.

Повернути посилку можна, заповнивши форму, вибравши причину подання: «Повернення відправлення».

— Чи працює Укрпошта на тимчасово окупованих територіях?

У Криму Укрпошта не працює. Щодо решти територій – ми займаємося доставкою пенсій, розвозимо гуманітарну допомогу.

— Як отримати пенсію тимчасово переміщеним особам?

Оформити переадресацію і отримати пенсію у відділенні Укрпошти можна і в іншому місті.

Щоби оформити переадресацію пенсійних та інших виплат за новим місцем проживання, необхідно

 1. Звернутися:
  • до Укрпошти, або телефоном контакт-центру  0 800 300 545 та обрати кнопку 2 – розділ «Пенсії, соціальні виплати та субсидії» (усі дзвінки безкоштовні), або заповнивши онлайн-форму;
  • або до Пенсійного фонду України (телефоном 0 800 503 753 та ін. за посиланням чи передати інформацію через електронний кабінет).
 2. Повідомити про необхідність отримання пенсії, грошової допомоги за іншою адресою та передати наступну інформацію:
  • прізвище, ім’я та по-батькові одержувача пенсії та/або грошової допомоги;
  • адресу отримання пенсії/грошової допомоги до березня 2022 року;
  • паспортні дані (серія та номер паспорту);
  • номер телефону одержувача пенсії/грошової допомоги;
  • спосіб отримання виплати (на відділення або за домашньою адресою)
  • нову адресу доставки: індекс відділення Укрпошти або адресу тимчасового проживання.

Якщо ви отримуєте пенсію або грошову допомогу поштовим переказом, повідомте оператору додатково код переказу, який отримали в смс-повідомленні.

Кошти будуть виплачені за заявленою адресою проживання протягом декількох днів.

Також пенсію можна отримати на будь-якому автоматизованому відділенні Укрпошти, до якого буде доступ — про це також потрібно повідомити оператора.

— Укрпошта наразі активізувала доставку  гуманітарних вантажів, участь у гуманітарних програмах. У тому числі, участь у програмі “Сади Перемоги”…

Сади перемоги – це одна з небагатьох гуманітарних програм, якими займається Укрпошта. Ми доєдналась до цієї національної ініціативи, щоби всією спільнотою цьогоріч засадити садки і городи та на осінь мати овочі і фрукти.

За одним із напрямків — програмою «Городина для великої родини», Укрпошта доставляє насіння овочевих культур для прийомних і багатодітних сімей. Вже 250 пакуночків з насінням від ще одного партнера проєкту – онлайн-магазину seed.ua поїхали до адресатів. В кожному наборі – насіння томатів, огірків, кабачків та гарбузів, моркви, буряків, а також засоби захисту для цих культур.

Також вже на цьому тижні ми розпочали відправляти насіння в рамках програми «По Сади» спільно з ГО Ekoltava. Це вже для всіх мешканців областей, які наразі найбільше постраждали через війну. Там теж насіння, яке люди отримують безкоштовно від Сімейний Сад. В такий спосіб 500 сімей будуть забезпечені зеленню та овочами.

— Нова передплатна кампанія на II півріччя 2022 року вже стартувала… Ви вірите у відродження друкованих ЗМІ?

— Так! Ми робимо все, щоб якомога більше людей оформили передплату. Відтак проводимо акції, які мотивують клієнтів передплачувати видання.