Українські сільгоспвиробники констатують: агросектор стоїть перед колапсом, а наступний рік буде набагато гіршим.

Про це йшлося під час дискусії «Що з агро-сектором?», яку провів Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна спільно з ЕП.

«Останні років 5-7 агросектор був постійно у фарватері передових новин: іноваційності, прибутковості ефективності, тому у більшості випадків всі вирішили, що від початку війни він мало постраждає, але це була абсолютно помилкова думка.

Ми зрозуміли це ще в березні, коли повністю призупинився експорт морськими портами. Зерно, олія, інші продукти, які ми експортували, і мали цього б маркетингового року поставити, ми їх поставити не змогли. До того ж додалась маса інших проблем, яка вплинула на ліквідність: це і логістика, і заміновані поля, подорожчання ресурсів. Тобто на сьогодні агросектор, який останні 10 років домінував в національній економіці, стоїть перед колапсом», — заявив генеральний директор «ІМК» Алекс Ліссітса.

Він наголосив, що колапс зараз стає більш очевидним. Так, «зернові коридори», повністю існуючі проблеми не вирішили.

«Зараз йде посівна і збирання пізніх урожаїв. І в нас нема розуміння, чи ми відсіємося, чи ні, адже якщо формально минулого року ми посіяли біля 8 млн га землі озимих зернових, зараз ми посіяли їх 700 тис. Як на мене, це, по суті, вирок на наступний рік для всього агросектору. Якщо коротко, реально ситуація близька до катастрофи. Якщо чесно, до весняно-польових робіт ми не готові, бо в нас нема ліквідності. У нас горизонт планування — два тижні», — пояснює Ліссітса.

Гендиректор HarvEast Дмитро Сорняков розповів, як війна вплинула на бізнес компанії. Зокрема, залишилось багато земель на окупованих територіях, де відбувається крадівництво.

«Там проходять процеси, скажемо прямо, крадівництва. Росіяни достатньо просто ділять: ті, хто співпрацюють з так званою «новою владою», їх не чіпають, а такі землекористувачі як ми, і яких там більшість, які не погоджуються працювати з окупантами, — там проходять нові, як вони кажуть, «власники», і просто йде крадівля всього: техніка, зерно і, власне, підприємство», — сказав Сорняков.

Ті землі компанії що залишились – заміновані або з ворожими снарядами, які потрібно ліквідувати, були випадки підриву сільгосптехніки. Компанія має землі біля Маріуполя і біля Києва (біля Бучі й Ірпеня).

«Ситуація щодо нас дуже тяжка. Щодо ситуації в секторі я погоджуюся з Алексом. Наступний рік буде набагато гірший за цей. По-перше, багато локальних проблем, є й світовий тренд зниження вартості комодіті, біржових товарів — всі зараз говорять про рецесію.

І якщо ми — аграрний сектор — зараз ледве-ледве виживаємо, то зі зниженням вартості комодіті для українських агровиробників це вирок», — резюмував він.

 

 

Пропонуємо:

Аграрії продовжують сівбу озимих: цифри

Мінагро більше не приймає заявки на субсидії

Нашим фермерам не вистачає державного фінансування

Чи вистачить аграріям запасів ЗЗР: названо цифри

Держпродспоживслужба повідомила про карантинні організми в Україні

Цифрова трансформація, прогрес: наші аграрії отримають доступ до світових агроринків

Уряд спростив українським аграріям можливість брати участь у закордонних виставках