В останні роки будь-яка розмова на тему точного землеробства в Україні не обходилася без згадки про компанію «Агроскоп Інтернешнл». Це засвідчувало її лідерство та авторитет на новому для нашої країни технологічному напрямі. Справді, компетентнішого провідника на теренах України у сфері забезпечення аграріїв сучасними технологічними рішеннями, які дають змогу одержати вищі прибутки, знайти дуже важко. Додатковим підтвердженням цього було те, що у 2014 р. компанія «Агроскоп Інтернешнл» увійшла до складу міжнародної групи Origin Enterprises. За цим фактом можна дійти висновку, що знана та авторитетна в Європі й у світі Origin визнала технологічні досягнення та маркетингові підходи української компанії. З січня 2020 року – нова подія в біографії компанії «Агроскоп Інтернешнл»: вона стала повноправним членом глобальної сім’ї Agrii – бренд під яким працюють бізнеси Origin Enterprises у світі. З цієї нагоди відбулася прес-конференція, в якій взяли участь генеральний директор компанії Agrii Антон Яковенко, директор із розвитку бізнесу Олексій Стеценко, комерційний директор Олександр Токарєв.

Варто нагадати, що Origin Еnterprises – публічна компанія зі штаб-квартирою в ірландському Дубліні, яка веде свій бізнес у Польщі, Україні, Румунії, Бельгії, Великобританії й у Бразилії під брендом Agrii. Головний напрям діяльності – дистрибуція сервісів у сфері сільського господарства. Ключове слово в цьому словосполученні – «сервіси», бо дистрибуція все менше й менше цікавить аграрний світ, адже більшість товарів можна придбати у виробника напряму через інтернет, використовуючи цифрові інструменти. Аграрію, щоб дізнатися про асортимент уже не обов’язково контактувати через дистриб’ютора чи офіційного дилера, достатньо зайти на сайт виробника. Тому компанії, які обслуговують сільське господарство, зміщують акценти своєї діяльності у бік сервісів. Це вимога ринку, бо дуже важко знайти сферу з таким величезним обсягом інформації, котра змінюється майже щоденно. Агроному чи фермеру вельми важко розібратися та зорієнтуватися в цьому космосі знань та технологій. Тому потрібен експерт, котрий розуміється на тій чи іншій галузі краще, ніж місцевий фахівець.

Корпорація Origin Enterprises – це не лише сервіси і дистрибуція, а ще й велике поле досліджень, які відбуваються на десятках тисячах експериментальних ділянок у семи країнах, понад 50 тис. дослідів на рік, понад дві тисячі співробітників, 800 агрономів-консультантів, котрі продають товари і сервіси, 12 млн га, на яких фермери одержують консультації, 73 господарств зі статусом демо або пілотних, де не лише на ділянках, а й на великих полях демонструються нові технології. Тут аграрій може переконатися, як із допомогою одних і тих самих засобів сільського господарства, але завдяки їхнім різним інноваційним комбінаціям, а також точному внесенню і висіву можна зменшити витрати і водночас підвищити врожайність. 2018 фінансового року оборот групи компаній Origin Enterprises становив 1,6 млрд євро, а 2019-го фінансового року – 1,8 млрд євро. Фішка Origin Enterprises – агрономічніий сервіси. Це не лише впровадження технологій та їхній супровід, а й дистанційний моніторинг полів. Для цього використовується власна інноваційна система RHIZA DIGITAL, яка дає змогу стежити за тим, що відбувається на полях господарств площею понад 400 га та вчасно ухвалювати правильні рішення.

Ще один важливий напрям – агротрейдинг: Оrigin Enterprises допомагає агровиробникам реалізувати їхню продукцію, якщо вони цього потребують.

Компанія однією з перших вловила «сервісний» тренд в аграрному бізнесі і стала шукати по всьому світу компанії з подібною філософією, котрі розуміють, як відфільтрувати величезний обсяг інформації, створити зрозумілі для аграрія повідомлення і допомогти їх реалізувати на практиці, витрачаючи менше ресурсів та одержуючи більше прибутків.

Технології аграрного інтелекту

Як відомо, компанія «Агроскоп Україна» розпочала свою діяльність 2002 року, займалася постачанням технологій, насіння і засобів захисту для виробників цукрових буряків. 2014-го – трансформувалася на «Агроскоп Інтернешнл», в якому група Origin Enterprises одержала вагому частку. 2015 року було відкрито два дослідницьких центри: один неподалік міста Жовті Води, другий – на заході в зоні достатнього зволоження в селі Настасів Тернопільської області. Розпочали дослідницьку діяльність на понад 4 тисячах демоділянок щодо комбінування різних компонентів технології: сортів, гібридів, засобів захисту та живлення. 2018-го, в рік свого 15-річчя, компанія досягнула показників, які повністю відповідали параметрам Origin Enterprises, а тому остання стала єдиним тримачем акцій «Агроскоп Інтернешнл». «Коли Origin розпочав співпрацю з «Агроскопом», то здивувався, наскільки обидві компанії мають схожі філософії та культури. Origin переконався, що ми поділяємо всі його цінності, працюємо відповідно до кодексу його ділової поведінки, всі наші платежі, відносини з клієнтами і з персоналом є офіційними та прозорими, трудові відносини також», – згадував Олексій Стеценко.

Він пояснив, що означають літери «і» у назві бренда Agrii. Вона позначає такі поняття, як інтелект та інновації, що повністю вписується у професійне кредо компанії «Агроскоп»: «Технології аграрного інтелекту».

«Дистрибуція стає сервісом. У цьому полягає зміна і нашої бізнес-моделі. Попит на продукти буде поступатися попиту на рішення. Це тренд, який тільки розвивається, але ми це розуміємо дуже добре. Ще три роки тому ми вирішили змінити нашу бізнес-модель, а на початку грудня вже офіційно оголосили про те, що компанія «Агроскоп Інтернешнл» змінює позиціонування і стає частиною світової групи Agrii, – заявив генеральний директор компанії Agrii Антон Яковенко. – Ми будемо використовувати наш досвід роботи в інших країнах у підході до надання агрономічних сервісів, націлених на ефективність. Наша стратегія – зростання частки ринку агросервісів і цінності пропозицій компанії завдяки сфокусованому підходу в роботі з постачальниками та власним інноваціям, одержання й утримання статусу незалежного експерта і найбільш інноваційного партнера сільгоспвиробника».

На переконання Олексія Стеценка, бізнес роблять не компанії, а люди, що в них працюють. Дуже важливо мати правильних людей і створювати для них такі умови, за яких вони зможуть працювати із задоволенням та наснагою, створюючи додану цінність не лише для компанії, а й для клієнтів. Аgrii Ukraine має команду професіоналів, котрі віддані ідеям та філософії Origin Enterprises. Її український підрозділ не лише адаптує технології, розроблені в материнській компанії, а й працює над власними інноваціями. Свіжі ідеї, щире бажання поділитися ними з аграріями постійно приваблюють нових клієнтів. Їх в Україні вже понад 2,5 тис., це при тому, що кількість серйозних виробників становить близько 18 тис.

Як управляти неоднорідностями поля

Що дає аграрію Аgrii Ukraine? Сфокусовані рішення, які допомагають одержати додатковий урожай, вирощений із нижчою собівартістю, ніж вона могла би бути без допомоги фахівців цієї компанії. Технологічна схема, яку пропонує Аgrii, наповнюється високоякісними засобами від світових виробників: ЗЗР, насіння, мікродобрива тощо. Одна зі складових філософії компанії – екологічність. Тому сьогодні вона активно поширює новий, абсолютно біологічний препарат LEANUM®, який дає змогу відновити деградовані ґрунти. Компанія вже має 13 регіональних представництв, сім регіональних складів, два демонстраційних центри, три лабораторії: агрохімічну (розташовану в Києві) та насіннєву і фітопатологічну (обидві у Вінниці). Аgrii фокусується на всіх основних культурах, які вирощуються в Україні, окрім овочів і фруктів, але й вони незабаром можуть опинитися в полі зору компанії.

Партнери Аgrii – провідні світові виробники насіння, хімічних та біологічних засобів, стимуляторів, мікродобрив, інокулянтів. Усі агросервіси надаються під брендом RHIZA, зокрема агрономічний супровід, цифровий моніторинг, доступ до платформи, котра дає змогу керувати земельним банком, слідкувати за родючістю, зонувати поля, розпочинати точне землеробство та одержувати кліматичні дані, на основі яких можна ухвалювати рішення щодо захисту, посіву та інших агрономічних операцій. Аgrii пропонує комплексні послуги, спрямовані на підвищення родючості землі та на агрохімічну діагностику. Робота щодо запровадження технологій точного землеробства починається з аналізу ситуації та зонування полів. «Усі поля мають велику кількість неоднорідностей. У середньому на кожному полі можна виділити чотири зони, які мають різний підтип, різний механічний склад ґрунту і через це різний потенціал родючості, – ділиться своїми спостереженнями Олексій Стеценко. – Наші аграрії здебільшого не використовують можливості точного землеробства, тому втрачають потенціал урожайності. Ми допомагаємо їм зрозуміти, що відбувається у них на полях, потім ці знання трансформуємо в дію, тобто допомагаємо їх інтерпретувати, не просто даємо висновок лабораторії у вигляді величезної таблиці із латинськими назвами і цифрами, а радимо, що конкретно треба зробити, аби досягнути планової врожайності. Також вказуємо на прогнозований прибуток, бо наші аграрії дуже часто закладають у план урожайність, яка не є економічно доцільною, тож ми допомагаємо їм зупинитися на більш реалістичній цифрі, зменшити їхню собівартість і зробить бізнес прибутковішим».

Немає універсальних рішень

В Україні загострюється проблема захисту рослин від шкідників і хвороб, виникає резистентність, з’являються нові збудники і раси, яким наші аграрії ще не навчилися протистояти. Для цього потрібні нові знання та технології, в цьому Аgrii Ukraine допомагає материнська компанія, яка пропонує нові методики досліджень та ефективні препарати. А сучасні лабораторії RHIZA, що є в розпорядженні Аgrii, мають змогу поставити точний діагноз. Якщо ми досягнули бажаного результату з обробітком, родючістю ґрунту, розуміємо його водний баланс, дуже важливо підібрати сорт, оцінити посівні якості насіння, використати для фунгіцидної та інсектицидної обробки насіння саме ті препарати, які усунуть проблеми конкретного господарства, говорить Олексій Стеценко. Оскільки немає універсального рішення, що підходить усім. Здебільшого в кожному регіоні, а часто й у кожному господарстві є певні особливості. Аgrii допомагає їх зрозуміти й підібрати рецепт, який підходить саме цьому господарству.

«Часто, коли до нас звертаються з проханням надати технологію ефективного вирощування, ми починаємо діалог з освітньої інформації, розповідаємо про те, що універсальної технології, яка підходить усім, просто немає, тому що залежно від зони розташування, ґрунтів, кількості опадів, гібридів технологія дуже сильно змінюється, треба також враховувати наявний парк техніки, ступінь впровадження точного землеробства, кваліфікацію персоналу. Лише проаналізувавши комплекс чинників, ми розробляємо технологію, яка підходить конкретному господарству. Цим пояснюється велика кількість аграріїв, із якими ми співпрацюємо. Для нас дуже важливо надати господарству сервіс агрономічної підтримки, після якого воно вийде на свої планові показники врожайності та собівартості. Якщо ж цього не відбувається, то фінансово страждає не лише господарство, а й наша компанія. У цьому якраз проявляється партнерський підхід. Якщо господарство перевищує свої планові показники, від цього виграє й Agrii», – пояснив Олексій Стеценко.

«Контур» твого врожаю

Один з інструментів Agrii – цифрова система Contour. Її перевага у простоті та функціональності. Дизайнери створювали її за принципом айфона на платформі IOS. Тобто користувач бачить перед собою екран зі зрозумілими піктограмами, до яких не потрібні ніякі інструкції. Розробники Contour не стали ускладнювати інтерфейс багатошаровими налаштуваннями, а створили інструмент, який дає змогу дуже швидко одержати різні поради (наприклад, коли і чим обприскувати поля залежно від погоди тощо). Contour, окрім NDVI, використовує ще й індекс яскравості ґрунту, з допомогою якого господарство може визначити зони різноманітності у себе на полях і відповідно ухвалити рішення щодо впровадження точного землеробства. І четверта особливість пакету Contour у тому, що він адаптований під місцеві умови, в нього закладені моделі розвитку кукурудзи, соняшнику, пшениці, які прогнозують урожайність за два місяці до збирання. Для великих підприємств це досить важливо, оскільки вони можуть спланувати свій комерційний сезон: які обсяги продукції реалізувати та за якими контрактами. І найголовніше те, що аграрії за два місяці до збирання можуть приблизно підрахувати свої фінансові показники та спланувати наступний сезон щодо закупівлі насіння гібридів та ЗЗР.

Agrii починає виконувати роль аграрного тренера або провідника до високої ефективності виробництва. Проте в аграрія може виникнути запитання: мовляв, навіщо мені тренер, якщо я сам, одержавши відповідну інформацію з мережі, можу досягнути таких результатів? І справді, можна працювати без тренера: щось читати, самостійно експериментувати, набивати гулі та одержувати непрогнозований результат. Спортсмен також може зайти у спортзал, використати всі тренажери, які бачить, але чи досягне він успіху? Користь тренера в тому, що він убезпечує свого підопічного від неправильних рухів, аби не травмувався, не перевантажувався, зосереджувався саме на тих групах м’язів, які потрібні, окрім того – створює сприятливу атмосферу, котра надихає до розвитку. «Якщо аграрій має проблему, з якою не може впоратися, він викликає нашого фахівця. У нас є кілька агрономів-консультантів, окремий підрозділ агрономів-технологів, які можуть надати кваліфіковану консультацію. Наша модель бізнесу побудована так, що наш партнер ділиться з нами лише невеличкою частинкою своєї добавки, умови угоди досить гнучкі, зазвичай індивідуальні, але господарство завжди залишається у виграші. У більшості клієнтів, із якими ми співпрацюємо, чистий прибуток з гектара коливається залежно від зони і культури, яку вони вирощують, від 100 до 400 дол./га, в середньому близько – 300 дол, додатковий прибуток 10–15%.

Дуже багато аграріїв кажуть: я не повірю, поки не побачу. В такому разі ми беремо в управління половину поля. На одній аграрій реалізує свою технологію, на іншій – нашу, при цьому ми не піднімаємо витрати на гектар, але допомагаємо досягнути вищої врожайності. У результаті аграрій одержує продукцію з нижчою собівартістю. Деякі хочуть повторювати це у формі досліду на повне поле наступного року, але більшість, одержавши позитивні результати, погоджуються поширити цю технологію на всій площі. Є частина клієнтів, які кажуть: мені не треба нічиїх порад, я сам розберуся, але ми можемо допомогти лише тим, хто хоче рости і вдосконалюватися, хто за духом схожий на нас і згодний експериментувати…» – підсумовує Олексій Стеценко.