Генетика й агрономічний супровід – головні козирі Brevant™ seeds

Бренд Brevant™ seeds, підґрунтям якого є новітня генетика Corteva Agriscience, на ринку України лише третій рік і зараз динамічно розвивається. Його популярність серед виробничників зумовлена серед іншого професійним агрономічним супроводом.

Для вдалого господарювання недостатньо якісного посівного матеріалу, високоефективних засобів захисту рослин та найсучаснішої техніки. Адже важливу роль відіграє врахування ґрунтово­кліматичних умов для підбору правильного гібрида та для здійснення вчасних маніпуляцій у полях протягом вегетації. Невраху­вання таких речей – це втрачені центнери й навіть тонни врожаю. Сьогодні виробники зацікавлені в наданні агрономічної підтримки партнерам протягом сезону, оскільки здорові рослини та високий врожай – це спільний успіх.

Ми поцікавились в Олександра Дем’яненка, директора СФГ «Говір» про значення та роль агрономічної підтримки від компаній­виробників, а також розпитали Дмитра Грабовенка, спеціаліста з агрономічної підтримки бренду Brevant™ seeds компанії Corteva Agriscience про особливості такої співпраці.

Олександр Дем’яненко,

директор СФГ «Говір», Полтавська обл.:

– Ми господарюємо на 400 га, частка кукурудзи – 70–80 га. Близько трьох років висіваємо гібриди компанії Corteva Agriscience, зараз свій вибір зупинили на П8723 (ФАО 280) бренда Brevant™ seeds. Торік цей гібрид сіяли на різних ґрунтах, і він нам дуже сподобався – попри посуху, вродив доволі непогано. Скажімо, якщо врожайність гібридів інших компаній сягала 5–6 т/га, то П8723 навіть на пагорбах, де все згорало першим, давав 5,6 т/га, а на кращих площах – до 8 т/га. Звісно, вагомим чинником була вартість. Цього року П8723 сіятимемо на 40% площ. Це середньоранній гібрид, серед його переваг – повністю запилений качан з високим кріпленням, гарна вологовіддача. Багато хто з фермерів віддає перевагу меншому ФАО, однак я залишився на своїй позиції – балансі різних ФАО. Якщо виходити з такого показника, як період від сходів до цвітіння кукурудзи, то гібриди Brevant™ seeds, навіть із більшим ФАО, цвітуть до настання спеки, встигають вчасно запилитися, нарівні з гібридами з ФАО 270 та 280. Це важлива перевага. Два роки пос­піль ми сіяли кукурудзу на 7–10 днів раніше. Звісно, це більш стресові умови, холод. Утім, для нас головне, що в цей час у ґрунті ще є волога. І завдяки цьому гібриди Brevant™ seeds у нас мали ліпший вигляд, ніж інші, в яких результати були невтішними.

До того ж ми стали сіяти з меншою густотою (60 тис. га) і внаслідок цього мали гарні показники й із пізніми гібридами. І ці кроки – від вибору гібридів до густоти – результат консалтингової допомоги фахівців агроно­мічної служби компанії Corteva Agriscience. Крім того, представники агрономічної служби Corteva Agriscience допомогли мені скоригувати всю технологію – від обробітку ґрунту до системи живлення та норм висіву. Почали з аналізу ґрунтів, їхнього гранулометричного складу, вмісту NPK. До прикладу, П8723 забезпечив різну врожайність на двох площах на відстані лише 15 км одна від одної. У чому ж причина? Аналіз фахівців Corteva Agriscience показав, що запаси вологи на площах були різні (не більш як 10% від потреби!), різні попередники й гранулометричний склад, отже, на одній з площ треба було рідше сіяти й менше вносити азоту. Зараз я все скоригував, вдаюся до глибокого рихлення, на цій площі сіятиму іншу культуру. Агрономічна допомога дуже важлива, а надмірна самовпевненість може неабияк зашкодити. Трапляється, що посієш кукурудзу раніше, знаєш, що є запаси азоту й фосфору, однак через прохолодну погоду фосфор недоступний, а без експрес­аналізу ти цього не знаєш. Так само з калієм та іншими елементами. Клімат стає мінливішим, новинок більшає, все оновлюється, дуже багато інформації, до того ж часто протилежного змісту. Нині багато компаній пропонують різні сервіси й допомогу, і це добре. Загалом же, думаю, що настав час переходити на точне землеробство, створення карт урожайності, диференційної сівби і внесення добрив. Хоча для невеликих господарств це поки що нереально. Тому такою важливою є партнерська професійна допомога.

Дмитро Грабовенко,

спеціаліст з агрономічної підтримки бренду Brevant™ seeds компанії Corteva Agriscience:

– Brevant™ seeds – насіннєвий бренд, що починає своє сходження на ринку України. Погодні виклики, спалахи хвороб, інвазія шкідників, поява нових гібридів з їхніми особливостями вносять свої корективи в систему догляду за культурами. Фер­меру непросто підібрати оптимальний портфель посівного матеріалу, самотужки скоригувати агротехнологію культури відповідно до особливостей ґрунтів та кліматичної зони. Агрономічний підрозділ компанії Corteva Agriscience озброєний новітнім досвідом і рекомендаціями американських колег, які у вивченні кукурудзи досягли набагато більших результатів, ніж їхні конкуренти в інших країнах. А гібриди селекції Corteva Agriscience вони знають найліпше. Крім того, гібриди Brevant™ seeds й елементи технологій ми випробовуємо на полях усіх регіонів України, де вирощується кукурудза. Отже, агрономічний супровід партнера впродовж усього періоду вирощування – надважлива перевага нашої співпраці.

Портфоліо бренду за два останні роки суттєво поповнилося. Так, гіб­риди P8409, P8723 та інші повсякчас підтверджують свою високу ефективність. Загалом під брендом Brevant™ seeds пропонується 14 гібридів кукурудзи та 6 гібридів соняшнику. І всі вони розподіляються за зонами вирощування й групами стиглості.

Минулий рік був украй несприятливим для кукурудзи. Однак гібриди Brevant™ seeds, навіть нові пізньостиглі, гідно тримали удар. Утім, після невдач минулого сезону в аграріїв з’явилося чимало запитань щодо того, чи залишати у своїх портфоліо пізньостиглі гібриди. Хочу зауважити, що нові гібриди Brevant™ seeds пізньої групи стиглості в демо­ та порівняльних посівах (СБС) з іншими групами стиглості різних виробників гідно витримали умови посухи й забезпечили врожайність на рівні 7–8, а то й 10 т/га. Насамперед це гібриди П9874 та П9757. Останній разом із гібридами лінійки Optimum® AQUAmax® вистояв навіть в умовах Кіровоградщини, коли інші посіви згоріли. Що вже казати про гібриди більш ранньої групи з меншим ФАО! Ті, хто ретельно дотримувався наших рекомендацій – щодо вибору гібрида, підбору попередника, застосування стартових добрив і норм підживлення, а також коригував обробіток ґрунту, торік мали врожайність на рівні 9–10 т/га.

Наш супровід охоплює широке коло консультацій і порад, які ми даємо з огляду на ґрунтово­кліматичні умови та показники агрохімічного обстеження ґрунту. Всім відомо, що накопичення й збереження вологи для кукурудзи є ключовою умовою. Отже, обробіток ґрунту має бути спрямованим саме на це. Якщо наявну вологу марно витрачати, ніяка генетика не врятує. Отже, кліматичні умови змушують вдаватися до ощадливих технологій обробітку ґрунту – використання вертикального обробітку, Strip­till, застосування глибокого рихлення, чизелювання і навіть No­till. Головне – мінімізувати обертання шарів у зонах недостатнього зволоження.

Наша агрономічна служба озброєна сучасними портативними автоматизованими й ручними приладами, різними експрес­вологомірами, які допомагають швидко й точно визначати доступну кількість продуктивної вологи в ґрунті та вегетаційні індекси, здійснювати розрахунки й прогнози. Ми нічого не робимо наосліп: завжди спочатку вимірюємо запаси продуктивної вологи. Орієнтуючись на цей показник, а також на аналіз ґрунту, коригуємо систему живлення й норми висіву. Звертаємо увагу на дробове внесення азоту у фази, коли він найбільше необхідний для рослини, а не про запас, на використання рідких добрив.

У нас безліч рекомендацій щодо особливостей вегетаційного розвитку гібридів Brevant™ seeds. Передусім рекомендуємо при сівбі використовувати стартові добрива. Внаслідок цього коренева система на 30–40% стає потужнішою, а стресостійкість рослин на перших етапах розвитку підвищується мінімум на 20–30%. У травні, коли часто спостерігаються значні перепади температур, така рослина більше насичена цукрами й легше переносить складний період, а за настання сприятливих умов швидше «стартує» у подальшому рості й встигає відцвісти до настання критичних температур. На практиці це +2 т/га прибавки врожаю.