Голова Всеукраїнської аграрної ради Андрій Дикун разом з директоркою Всеукраїнського аграрного форуму Марією Дідух провели зустріч з експрем’єрміністром Великобританії Борисом Джонсоном.

На зустрічі, ініційованою та організованою представниками ВАР сторони обговорили ситуацію в українському агросекторі, поглиблення світової продовольчої кризи, можливі варіанти співпраці, створення міжнародного фонду підтримки українських аграріїв.

«Ми підтримуємо українців і хочемо допомогти, перш за все — економічним відновленням і відбудовою України. Я вважаю, що Україна — це неймовірна країна, яка має дивовижну економіку. Ми доклали багато зусиль, щоб почала діяти Зернова Угода, щоб продовжувався експорт українського зерна з Одеси, та тепер шукаємо можливості для подальшого сприяння розвитку українського агросектору», – зазначив Борис Джонсон.

Своєю чергою голова ВАР Андрій Дикун висловив подяку Борису Джонсону та ініціював створення міжнародного фонду допомоги українським аграріям.

«Від імені Всеукраїнської Аграрної Ради я хочу подякувати за те, що Ви зробили величезну роботу, завдяки Вашим зусиллям багато лідерів інших країн почали підтримувати Україну. Через війну ситуація в агросекторі катастрофічна: ферми зруйновані, техніка знищена, тварини вбиті, поля заміновані, і навесні, агровиробники, які втрати все, не зможуть вийти в поля. Сьогодні потрібно започаткувати глобальний фонд для відновлення української аграрної галузі, який буде збирати фінанси для допомоги конкретним фермерам, які втратили свої господарства. Щодо довіри. У нас, як у Всеукраїнської Аграрної Ради, є великий плюс: ми всередині країни, нам довіряють фермери, у нас понад 1000 членів, щоб вести процес відновлення глобально у співпраці з міжнародними партнерами», – заявив очільник ВАР.

Сторони зійшлися на думці, що продовольче питання важливе не тільки в контексті однієї України, а стосується всього світу.

«Якщо ми не будемо обробляти свою землю, в світі буде вироблятися менше продовольства. В довгостроковій перспективі нам необхідно перезапустити агропідприємства в Харківській, Херсонській, Миколаївській областях, і в тих регіонах, які ще будуть деокуповані, а для цього потрібні мільярди доларів. Великобританія, США допомагають Україні, проте на даний момент у нас війна, багато внутрішньо переміщених осіб, відключення електроенергії, тощо. Отже, проблема агровиробництва не є номером один сьогодні, але вона буде такою в майбутньому, якщо ми не будемо діяти зараз», — підкреслив Дикун.

Потенційна допомога українському агросектору може бути своєрідним ленд- лізом, про що вказав Джонсон. Він наголосив на необхідності для України нарощувати виробництво продовольства, адже це світова потреба.

«Світ потребує, щоб Україна виробляла більше їжі. Нам потрібно більше калорій в Африці. Це справжня проблема. Я буду розглядати різні можливості, але вважаю, що це має бути проект, створений у співпраці з іншими урядами. Нам знадобиться загальний фонд для підтримки українського сільського господарства у важкі часи, але з розумінням того, що врешті-решт ці кошти будуть повернуті. Тобто, це свого роду ленд-ліз, який американці зробили під час війни, щоб допомогти Великій Британії та німцям», — зазначив Борис Джонсон.

Окрім цього передбачається допомога українським аграріям у вигляді сільгосптехніки, генераторів, поновлення поголів’я ВРХ, розмінування полів.

«Молочним фермерам, наприклад, потрібні корови. Техніка була знищена – аграріям потрібні трактори, комбайни. Я не кажу про виключно гроші, фермери потребують і конкретних речей, а також агросектор гальмує проблема розмінування полів. В Україні більше 300 000 гектарів землі заміновано, їх відновлення займе багато років, тому нам потрібно знайти гроші, щоб найняти, наприклад, британські компанії, які є професіоналами в розмінуванні, і попросити їх якнайшвидше розмінувати сільськогосподарські землі. Українським аграріям також потрібні генератори енергії, і Великобританія є однією з країн, де їх виробляють», – резюмував Дикун.

Сторони досягли домовленості про надання українською стороною детального звіту про стан і першочергові потреби аграрної галузі та подальшого продовження перемовин.

 

 

Пропонуємо:

Україна отримає генератори від ЄС

Стало відомо, скільки генераторів завезли в Україну

Аграріям довелося суттєво обмежити кредитні апетити

Юрій Дробязко: для України це був не найважчий рік (ВІДЕО)

Рада міністрів ЄС міркує над шляхами допомоги українському агросектору

Великобританія допоможе відновити українську залізницю для зерноекспорту

Плани на рік: Всесвітня продовольча програма співпрацюватиме більш тісно з Україною