Голова Аграрного союзу України Геннадій Новіков вважає, що держава не може бути стороннім спостерігачем у конфлікті між частиною аграріїв, які заборгували за форвардними контрактами, та зернотрейдерами.

 «Річ у тому, що АСУ не одержала жодної заявки від наших членів про невиконання зобов’язань по форварду, навпаки, ми маємо інформацію про те, що всі господарства збираються їх виконувати або якось домовляються», – говорить Геннадій Новіков, – «Але ми вважаємо, що треба шукати компромісний варіант і не доводити до банкрутства партнерів-аграріїв, які перебувають у гіршій ситуації, ніж трейдери, котрі, наскільки нам відомо, мають доступ до різноманітних інструментів хеджування ризиків, тоді як український аграрій залишений сам на себе.

З іншого боку ми говоримо аграріям, що треба розраховуватися, бо це призведе до погіршення фінансування всього сектору, подорожчання ресурсів і втрати довіри. Чому ми залучили до розв’язання цієї проблеми Уряд? Бо сподівалися на те, що він залучить наявні у нього інструменти допомоги. Нагадали, що така ситуація була в 2003 році, коли спочатку все вимерзло, а потім висохло, в наслідок цього постраждали 80-85% площ. І тоді уряд ухвалив рішення, щоб пролонгували всі кредити і повністю компенсувати відсотки.

За подібним сценарієм можна було б діяти і зараз. Для цього знадобиться всього кілька десятків млн грн. Люди погасять борг перед «форвардом» і спокійно почнуть готуватися до наступного сезону. На жаль, держава робить вигляд, що є лише спостерігачем, мовляв, ви тут домовляйтеся, а ми надаємо майданчик для переговорів. Та ні, дорогі, ми чекаємо від вас допомоги, а ви умиваєте руки. Мало того, у нас є скарги на те, що якраз такі державні оператори, як ДПЗКУ і Аграрний фонд чинять найбільший тиск на аграріїв, вимагаючи виконання форвардних контрактів.

Є ситуація, коли господарство на 10% не закрило зобов’язання по раннім ярим, боржник пропонує закрити борг кукурудзою, однак державний оператор вже три місяці тягне з ухваленням рішення щодо заміни, та ще й виставив штрафи за невиконання угоди на один млн. грн. Податкова інспекція також здирає шкуру, вимагаючи сплатити ПДВ за врожай, якого не було. А  тому ми не просимо уряд, аби він уласкавив трейдерів, нехай вплине хоча б на підпорядковані їй структури.

Дуже важливо, щоб урядовці і законодавці зрозуміли, що треба негайно запроваджувати агрострахування, підкріпивши це рішення рядком у бюджеті, щоб аграрій був захищений, як у всьому цивілізованому світі, а не залишався сам на сам зі стихією. Але далі балачок про важливість і необхідність агрострахування справа не йде…»

Аграрний союз України — добровільне об’єднання. Він є недержавною самоврядною неприбутковою організацією. В Раді Аграрного союзу України представлені 24 області України.

 

 

Пропонуємо: 

Форвардні дефолти: а віз і нині там