Є тенденція до зниження світових цін на рослинні олії та молочні продукти, втім на рис, пшеницю і м’ясо птиці ціни зростають, інформує Продовольча і сільськогосподарська організація ООН (ФAO).

Така ситуація спостерігалася в травні вже другий місяць поспіль, у травні цьогоріч Індекс продовольчих цін ФАО в середньому становив 157,4 пунктів, що на 0,6% менше, ніж у квітні. Втім показник індексу світових цін на кошик продовольчих товарів збільшився на 22,8% до травня 2021 року.

Індекс цін ФАО на зернові підвищився на 2,2% до попереднього місяця. Лідируючі позиції зайняла пшениця, ціни на яку зросли на 5,6% порівняно з квітнем і на 56,2% в порівнянні з відповідним значенням роком раніше.

Міжнародні ціни на пшеницю рекордно високі, і тільки на 11% нижче вражаючого рівня березня 2008 року. Експерти бачать причину зростання як реакцію на заборону експорту з боку Індії та як відповідть на занепокоєння відносно посівів провідних країнах-експортерах. Одночасно, пересективи виробництва в Україні через війну також стають більш примарними.

Зросли ціни на рис, а грубе зерно стало дешевшим на 2,1%, кукурудза здешевшала через дані про покращення стану посівів в США а також через сезонні поставки з Аргентини та оптимістичні прогнози урожаю кукурудзи в Бразилії.

Індекс цін ФАО на рослинну олію з квітня впав на 3,5%, втім він достатньо високий, и віщий за цифри минулоріч. Здешевшали пальмова, ріпакова, соєва та соняшникова олії. Ринкова невизначеність може спровокувати підвищення цінової волатильності. Як зазначив головний економіст ФАО Максімо Тореро Каллен, експорт має рухатися в своєму режимі.

Скоротився індекс цін ФАО на молочну продукцію (-3,5%) до показника попереднього місяця. Особливо помітно здешевшало сухе молоко через невизначеність ринку, знизилися ціни на вершкове масло, утримуються, але з тенденцією до зниження і ціни на сири.

Індекс цін ФАО на цукор знизився на 1,1% до квітня ц.р, що пояснюють рекордним врожаєм в Індії, плюс ослаблення бразильського реала до долара США та зниження цін на етанол.

Індекс цін ФАО на м’ясо встановив новий рекордний максимум, стрибок у травні дорівнює 0,6%, світові ціни на яловичину залишалися на минулому рівні, ціни на свинину суттєво просіли. Стрибок ціни викликаний зростанням міжнародних цін на м’ясо птиці (причини: зростання попиту в Європі та на Близькому Сходіна тлі ситуації з пташиним грипом).

За оцінкою аналітиків, світове виробництво зернових у 2022 році може значно знизитись вперше за чотири роки, до 2 784 млн. тонн, і це на 16 мільйонів тонн нижче за цифри 2021 року, згідно з останнім звітом ФАО. Імовіроно, що найбільш значно здешевшає кукурудза, даді пшениця з рисом, а обсяги виробництва ячменю та сорго – зростуть.

Попит на зернові у 2022/23 році може знизитись приблизно на 0,1% до показників 2021/22 року, тобто до 2 788 мільйонів тонн. І це перше скороченняза 20 років. За прогнозами фахівців ФАО, світова торгівля зерновими скоротиться на 2,6% з показника 2021/22 року до 463 млн. тонн, і це трирічний мінімум.

Матиме місце зниження запасів зерна, співвідношення яких у світовому масштабі відносно використання впаде до 29,6% у 2022/23 році до 30,5% у 2021/2022 роки. Це найнижчий за 9 років показник, який всеодно перевищує 21,4% мінімум, зареєстрований у 2007/08 році. Прогнозується, що найбільше знизиться рівень запасів кукурудзи, а запаси пшениці зростуть.

 

 

Пропонуємо:

ФАО разом з ВАР нададуть допомогу свинарям

НБУ та Держстат відзвітували про інфляцію в країні

ФАО: світові ринки зернових відчули наслідки війни в Україні

Білорусь та ООН обговорили питання щодо експорту українського зерна

Індекс продовольчих цін ФАО знизився, вплинули ціни на зерно, олію та цукор

К концу года индекс продовольственных цен ФАО оказался значительно выше