26 вересня відбулася конференція SUP Agro Day, ініційована Комітетом з питань агропродовольчого бізнесу СУП за підтримки Ukrsibbank BNP Paribas Group.

Цього дня нам вдалося обмінятися надзвичайно потужною підприємницькою енергією, знаннями та досвідом. В рамках заходу обговорили впровадження інновацій в аграрній сфері, цінності в корпоративній культурі, а також важливість партнерства бізнесів, що дозволяє примножити ефективність українського агросектору.

«Сьогодні відбувається одна з найяскравіших подій на аграрному ринку, оскільки заходів, де збирається такий якісний рівень спікерів та гостей, дуже мало. Ми сподіваємося, що тут ви отримаєте цінну інформацію і позитивний нетворкінг», — зазначив під час відкриття конференції співголова Комітету з питань агропродовольчого бізнесу СУП Олег Шевцов.

У свою чергу, Владислава Магалецька, співголова агрокомітету Спілки наголосила, що Комітет сьогодні розвивається не менш швидкими темпами, ніж сам аграрний сектор. Владислава також представила модератора заходу — директора британської інвестиційної групи Charter HCP в Україні Інну Мєтєлєву.

У вітальній промові Керівник департаменту Корпоративного бізнесу Ukrsibbank BNP Paribas Ханс Брук зазначив, що хоча одна з найбільш обговорюваних тем на українському аграрному ринку – земельна реформа, однак справжню революцію у секторі спричинили інновації.

«Сьогодні сільськогосподарський сектор в усьому світі стикається з викликами. До 2050 року нам потрібно буде годувати вже 10 мільйонів людей. Питання полягає в тому, чи здатна нинішня система зробити це стійким, відповідальним та продуктивним способом.

Попереду викликів багато, але в українських агропідприємствах я бачу спроможність адаптуватися до них та перетворювати виклики на можливості. Ukrsibbank тут, щоб підтримати вас у цих можливостях», — зазначив він.
Консультант з питань інновацій та стартапів BNP Paribas Талі Рамон розповіла про досвід впровадження технологій у країні, яка сьогодні є одним із лідерів у сфері agritech.

За її словами, в Ізраїлі лише 20% землі придатні для агровиробництва. Проте завдяки впровадженню інноваційних рішень у сільське господарство маленька країна з постійним дефіцитом опадів і малородючим ґрунтом змогла досягти високої продуктивності цієї галузі, забезпечуючи свої потреби на 95%.

«Звісно, на всі розробки витрачаються немалі суми, але вони себе з часом виправдовують. Якщо в компанії-розробника не вистачає коштів, то уряд допомагає, оскільки ставить інновації на перше місце», — відзначає Талі Рамон.

Генеральний директор Kernel Євген Осипов під час виступу наголосив на важливості впровадження нових бізнес-моделей, що передбачають партнерство, шерінг успішними практиками між компаніями, що функціонують в одній галузі. У цьому – секрет збільшення внутрішньої ефективності.

«На тлі цього в Kernel з’явилась програма Open Agribusiness, програма по шерінгу наших знань з аграріями. Коли ми почали оцифровувати власний агробізнес, то зрозуміли, що в наших руках є big data. Ми зрозуміли, що це унікальна можливість аналізувати великий масив однорідних даних. Всередині власного середовища ми виділили ті технології, які є найбільш ефективними і почали ділитися з аграріями», — зазначив спікер.

Генеральний директор компанії Spike Trade Group Олександр Соловей акцентував увагу на тому, що географічне розташування України щодо інших гравців і основних ринків збуту є її абсолютною перевагою.

«З 1990 року і до сьогодні у нас спостерігається підвищення ефективності виробництва шляхом як збільшення безпосередньо посівних площ, так і збільшення врожайності. Наприклад, врожайність кукурудзи виросла майже на 100%, позиції лідера утримує соя. Порівнюючи українське сільське господарство з основними бенчмарками у світі, можна сказати, що за ринковою оцінкою ми будемо продовжувати зростати в експорті сільськогосподарської продукції, зокрема, пшениці, кукурудзи, ячменю», — сказав він.

СЕО компанії «Агро-Регіон» Катерина Рибаченко підкреслила, що успіх будь-якого бізнесу полягає в цінностях людей, задіяних у ньому.

«Коли ми приїхали в Україну і наша команда прийшла в компанію, перше, що ми зрозуміли – з людьми неможливо працювати. Вони не готові були змінюватися, то були «червоні директори».

Довелось звільнити дуже багато людей. Ми втрачали людей, але в компанії залишились молоді прогресивні люди з правильними цінностями. У роботі їм важливі три речі — розуміти, навіщо вони працюють, автономія і чесна винагорода», — зазначила Катерина Рибаченко.

Засновник компанії Smartfarming Артем Бєлєнков поділився власним поглядом на рівень впровадження інновацій в аграрній індустрії. За його словами, agritech в Україні досі залишається на слабкому рівні розвитку.

«Ми бачимо два напрямки, за якими ринку потрібно працювати в цілому. Перший стосується взаємодії гравців, мають бути відкриті бізнес-моделі, які готові ділитися досвідом і інтегруватися в інші відкриті бізнес-моделі на ринку.

Друга історія – це люди. Не всі хочуть іти в сільське господарство працювати, тому в цього напрямку декілька задач: навчати співробітників, готувати нових, за можливості автоматизувати та алгоритмізувати людей, яких ми не можемо замінити», — додав він.

Власник групи компаній «Укравіт» Віталій Ільченко розповів про власну модернізацію агробізнесу.

1. «Еволюційно ми перейшли від дистриб’ютора до виробництва. Спочатку ми вивчили ринок, як він працює, і потім зрозуміли, що ми можемо поступово заміняти ті продукти, які ми продаємо на власні».

2. «Минулого року відкрили власну науково-дослідну платформу – Інститут здоров’я рослин. Сьогодні наука в Україні немає нормальної взаємодії з бізнесом, тож ми відкрили свій Інститут, купили краще світове обладнання і залучили європейських фахівців. Ті компанії, що не думають про науку – перестануть існувати».

3. «Ми перші на ринку оголосили про перехід на прямі продажі. Якщо продукцію везуть дистриб’ютори, то в дорозі від складу до складу може змінитися вміст та якість продукту. Єдиний спосіб побороти ринок контрафакту та вибудувати довіру з партнерами – це піти в прямий продаж».

В рамках заходу відбулась «дискусія-батл» на тему «Залізничні перевезення: як захистити вантаж від крадіїв» за участю директора з розвитку бізнесу «Укрзалізниці» Андрія Рязанцева, керуючого партнера страхового брокера «Дорада Партнерс» Інги Шеріної та керівника логістичного напрямку ГО «Бізнес-Варта» Валерія Ткачова.

Зокрема, вдалося обговорити спільну ініціативу «Укрзалізниці» та страхового бізнесу, що полягає в ініціативи страхування вантажів.

«Десь півроку тому ми почали займатися проблемою і звернули увагу на якісний механізм, який не страхуватиме від розкрадання, втім є компенсацією фінансових втрат наших клієнтів. Тоді ж постало питання, а яка статистика? Це лише ті випадки в «Укрзалізниці», які були заактовані. І це смішні цифри, адже коли начальник станції розуміє, що після цього буде відкрита кримінальна справа, він не підписує акт. Відповідно немає фіксації і не можна будувати нормальний страховий продукт», — наголосив Андрій Рязанцев. Він закликав представників бізнесу, зокрема, Спілку українських підприємців допомогти зі збором актуальної статистики.

Висловлюємо вдячність спікерам за цікавий і продуктивний захід, очільникам Комітету з питань агропродовольчого бізнесу СУП та генеральному партнеру заходу Ukrsibbank BNP Paribas Group, водному партнеру «Еконія», генеральному медіапартнеру Landlord та офіційному медіапартнеру ЗЕРНО.