Щороку дедалі більше господарств із різних регіонів України звітують про отримання рекордних врожаїв основних сільськогосподарських культур. За словами багатьох аграріїв, своїми досягненнями вони завдячують впровадженню високоінтенсивних технологій. Використання нових сортів і гібридів, сучасних добрив, стимуляторів росту, засобів захисту рослин та високопродуктивної техніки дає змогу досягати високих показників врожайності, зменшуючи її залежність від погодних умов.

Будь-який досвідчений агроном скаже, що закладання майбутнього врожаю культури завжди починається із сівби. Від того, наскільки вчасно та якісно буде спланована та проведена ця операція, залежить успішність вирощування культури в майбутньому. Втім якісно проведена сівба є не тільки запорукою отримання дружніх сходів але й може спонукати до інтенсифікації технології в цілому. Саме так відбулось у ПСП «Хлібороб», що розташоване в Здолбунівському районі Рівненської області, де отримання високих врожаїв напряму пов’язують з посівною технікою.

 Маючи в обробітку 1330 га землі, у господарстві займаються вирощуванням таких культур, як озима пшениця – 435 га, пивоварний ячмінь – 330 га, кукурудза – 200 га, соя – 160 га, озимий ріпак – 100 га, горох – 50 га та багаторічні трави, оскільки мають також тваринництво.

– За час існування нашого підприємства починаючи з 2000 року площа земель і набір культур суттєво не змінились. Єдине – соя замінила цукрові буряки, – розповідає агроном господарства Вадим Карпюк.

– Ми завжди дотримувались такої позиції, що краще вести інтенсивне виробництво і отримувати вищі показники врожайності на меншій площі, ніж посередні на більшій. Адже зазвичай, чим більша площа в господарстві, тим менше уваги приділяється кожному полю. Крім того, зменшується обсяг ресурсів, який можна виділити на одиницю площі. Тому ми орієнтовані в першу чергу на високу врожайність», – зазначає агроном.

А врожаї в господарстві дійсно високі. Середній показник по озимій пшениці впродовж останніх років становить 85–90 ц/га. Окремі поля дають понад 100 ц/га. Пивоварний ячмінь в середньому забезпечує врожайність 60 ц/га, кукурудза – понад 90 ц/га, соя – в межах 22–28 ц/га, озимий ріпак – близько 40 ц/га, максимально – 55, горох – в межах 35 ц/га.

– Ще декілька років тому показники врожайності були у нас на порядок нижчими. Відчутне зростання ми почали спостерігати після того, як в господарстві з’явилась сівалка Rapid 400C. До цього у нас працював інший – вітчизняний агрегат. Але з часом ми відчули, що його потенціалу та продуктивності вже недостатньо для досягнення поставлених цілей, і вирішили замінити його більш сучасною машиною. Розглядали кілька варіантів. Втім проаналізувавши всі «за» і «проти», зупинили свій вибір на Rapid 400C – 4-метровій зерновій механічній сівалці без внесення добрив.

Чому ми обрали саме такий агрегат – поясню. За рік до придбання Rapid 400C ми купили нові розподільники добрив, які застосовувались під нашу роздільну технологію внесення добрив. Тому на той час не було потреби в комбінованій сівалці. Вологи було більше, і добрива зазвичай вносились заздалегідь. Втім, засушливі умови останніх років змусили нас внести певні корективи в технологію і значно скоротити період між внесенням добрив і сівбою. Тож тепер все відбувається в межах однієї доби. Розкидачі вносять добрива, а сівалка одразу ж перемішує їх із ґрунтом і висіває насіння. Щоправда, процес, як і раніше, проводиться двома окремими операціями з різними агрегатами. Iнколи проводимо ще одне додаткове дискування. А доцільніше було б робити все однією сівалкою, яка до того ж здатна вносити добрива більш рівномірно. Тому якби зараз стояло питання вибору сівалки, ми однозначно обрали б варіант із внесенням добрив, – пояснює Вадим Карпюк.

– По результатам першого року застосування Rapid 400C ми відмітили, що врожайність усіх культур, які були висіяні цією сівалкою, зросла (пшениця, ячмінь, ріпак, горох, трави). Сходи на всіх полях були дружніми і вирівняними. Одні рослини не пригнічували інших. Таким чином, відчувалось, що потенціал рослин збільшився. Тому було вирішено «підтягнути» всю технологію.

В результаті ми суттєво збільшили норму добрив, почали працювати з якіснішим насінням, оптимізували захист рослин. Відтепер, наприклад, технологія вирощування озимої пшениці виглядає наступним чином. Після збирання попередника ми проводимо дискування. Далі вносяться добрива: 200 кг/га тукосуміші (NPK 8:20:30), 100 кг/га сульфату амонію та один раз на кілька років дефекат у нормі 5 т/га. Цього ж дня відбувається сівба. Зазвичай сіємо сорти зарубіжної селекції. Глибина висіву становить 3 см, норма змінюється – починаємо сіяти від 3,5 млн і закінчуємо 5 млн/га.

Навесні по мерзлоталому ґрунту вносимо 100 кг/га сульфату амонію та 150 кг/га аміачної селітри. Далі обробляємо посіви гербіцидом з додаванням 3 кг/га сульфату магнію. У фазу розвитку рослин ВВСН 24–26 вносимо 200 кг/га аміачної селітри. Від фази ВВСН 28 і по 30 проводимо фунгіцидний та інсектицидний захист з додаванням регулятора росту та мікродобрив. Через 2 тижні проводимо повторний захист. У фазі прапорцевого листка внссимо додатково 100 кг/га аміачної селітри. Останнє удобрення відбувається у фазу молочно-воскової стиглості – ще 100 кг/га аміачної селітри. Ця операція спрямована на підвищення якості зерна. Під час цвітіння 10% рослин проводимо останній фунгіцидно-інсектицидний обробіток.

Фото 1. Під час сівби грунт ущільнюється колесами трактора, а центральні прикочувальні колеса на самій сівалці забезпечують ущільнення міжколісного просторуПід час сівби грунт ущільнюється колесами трактора, а центральні прикочувальні колеса на самій сівалці забезпечують ущільнення міжколісного простору

В результаті застосування такої технології ми зазвичай отримуємо 2 клас зерна.

Таким чином, завдяки новій сівалці у нас значно покращились рівномірність і якість сівби та дружність сходів, що дало змогу підняти технологію вирощування основних культур на новий рівень і суттєво підвищити їх урожайність. Відтак по пшениці ми почали отримувати прибавку в межах 20–30 ц/га, по ячменю – 30 ц/га, врожайність ріпаку зросла на 10 ц/га.

Що стосується прямих переваг сівалки, то насамперед нам вдалося скоротити кількість операцій на полі. Раніше передпосівну культивацію та коткування ми проводили окремо від сівби. Тепер все відбувається за один прохід. А це – економія часу, ресурсів і збереження вологи.

З огляду на те, що Rapid розроблена для швидкісної сівби, ми без проблем сіємо нею зі швидкістю до 14–15 км/год, що вдвічі швидше, ніж це відбувалось раніше. Тобто вдалося значно підвищили продуктивність. Виняток становить лише соя. Оскільки ця сівалка механічна, ми під час висіву сої, щоб дотриматись рівномірності розподілу насіння, намагаємось проводити сівбу повільніше – зі швидкістю 6–7 км/год.

Враховуючи зміни погодних умов, що спостерігаються в останні роки, швидкісна сівба для нас є дуже актуальною. Адже ґрунти в цій зоні досить легкі із вмістом піску. Тому волога довго не затримується, і проблема її нестачі існує постійно. Особливо аномальними були останні кілька років, коли ми спостерігали безсніжні зими та засушливі літа. Наприклад, позаминулої зими грудень взагалі був без снігу. Земля з кожним днем ставала дедалі сухішою. Розуміючи, що у разі відсутності опадів і після Нового року ми матимемо проблеми з вологою навесні, я вирішив не відкладати сівбу ярої пшениці й вивів сівалку в поле 28 грудня. Люди в селі не розуміли, що відбувається, – за три дні Новий рік, а ми сіємо. При тому, що вдень були плюсові температури, а вночі – мінусові. В результаті Rapid чудово впоралась зі своїм завданням і це поле забезпечило врожайність 50 ц/га ярої пшениці першого класу, – задоволений Вадим Карпюк.

Фото 2. Пружинна борона, що розташована позаду коліс, вирівнює ґрунт і замульчовує дрібногрудочкуватою структурою верхній наднасіннєвий шар, який запобігає непродуктивним втратам вологиПружинна борона, що розташована позаду коліс, вирівнює ґрунт і замульчовує дрібногрудочкуватою структурою верхній наднасіннєвий шар, який запобігає непродуктивним втратам вологи

– Взагалі після придбання Rapid ми почали частіше практикувати сівбу окремих культур у ранні терміни. І жодних проблем із налипанням чи забиванням сівалки не маємо. Наприклад, ячмінь теж висівається, коли на полі ще місцями лежить сніг і у ґрунті достатньо вологи. Культура не боїться вимерзання. Ще жодного року в нас не було проблем із цим. Зате перевага у розвитку і врожайності відчутна. Спочатку, коли температури повітря ще досить низькі, рослини ячменю починають формувати потужну розгалужену кореневу систему. I як тільки настає тепла погода, впродовж кількох годин з’являються дружні сходи. Зранку їдеш вздовж поля – ще чорна земля, а після обіду вже видно рівненькі рядочки. Рослини одразу починають іди у ріст.

В середньому за світловий день Rapid 400C може засіяти в межах 45–50 га. За 4 роки роботи сівалка напрацювала близько 6 тисяч гектарів. Iз них 4,5 тисячі в нашому господарстві, решта – надавали послуги сусідам. За весь час роботи жодних збоїв чи поломок не було. Все працює, як годинник. Єдина коректива, яку ми внесли після першого року експлуатації, – додатково встановили датчики контролю висіву, адже зрозуміли, що з ними працювати набагато зручніше. Вони чітко контролюють процес висіву незалежно від того, сієте ви під гору, на рівній площі чи з гори, а у нас більшість земель розташовані саме на пагорбах.

Цікаво, що Rapid 400C обладнана диско-анкерними висівними сошниками. Вирізні диски сошників прорізають в ґрунті вузьку щілину нижче від розпушеного шару, після чого анкером насіння укладається у вологий ґрунт на тверде насіннєве ложе, де є доступ до капілярної вологи нижніх шарів. Цим і пояснюється, чому саме після сівалки Rapid з’являються дружні і рівномірні сходи.  

З досвіду можу сказати, що експлуатація сівалки Rapid 400C дуже зручна. Її якісна і надійна робота дала змогу вдосконалити наші технології й вивести прибутковість рослинництва на новий, раніше недосяжний для нас рівень, – підсумовує агроном.

Фото 3. Після першого року експлуатації на сівалку додатково встановили датчики контролю висіву, адже працювати з ними набагато зручнішеПісля першого року експлуатації на сівалку додатково встановили датчики контролю висіву, адже працювати з ними набагато зручніше