Нова ера захисту насіння та сходів

Поява сходів рослин – критичний період, один із найважливіших у вегетації. Чинників, які впливають на проростання, багато: неоптимальний режим вологозабезпеченості, невідповідна температура ґрунту й зовнішнього середовища, ґрунтові патогени, шкідники тощо. І якщо для контролю шкідників і патогенів насіння обробляють фунгіцидами й інсектицидами, то з рештою небезпек проросток має впоратися сам. Нове рішення від Corteva Agriscience – преміальна технологія обробки насіння LumiGEN™ – захисна парасолька для рослин на старті.

Пропонувати преміальну технологію обробки насіння LumiGEN™ на українському ринку компанія почала 2019 року. Ця технологія використовується виключно для обробки насіння бренда Pioneer®.

Нове покоління засобів захисту насіння допомагає фермерам адаптуватися до кліматичних змін та бути готовими до появи великої кількості шкідників.

Комплексна технологія LumiGEN™ довела свою ефективність під час досліджень у Європі, успішними є випробування і в Україні. Про вирощування гібридів Pioneer®, оброблених за допомогою преміальної технології LumiGEN™, за непростих погодних умов розповідають Євген Коростильов, агроном ТОВ «Преображенське», та Михайло Самбурський, агроном ПСП «Мрія».

Євген Коростильов, агроном ТОВ «Преображенське», Запорізька обл.:

– Ми господарюємо на 20 тис. га землі, основні культури – пшениця та ячмінь озимі, ріпак озимий, соняшник і кукурудза, трохи маємо гороху й проса. Частка кукурудзи й соняшнику – приблизно по 10% у сівозміні. Останнім часом площі під кукурудзою зростають, як і частка в ній селекції Pioneer®. Так, 2020 року ця частка становила близько 70% кукурудзяних площ. Основний гібрид – пізньостиглий P9911 AQ, наступного року додасться й середньоранній P8812. Уся кукурудза на зрошенні, наразі це 2300 га.

Насіння, оброблене за преміальною технологією LumiGEN™, спробували цього сезону вперше – на соняшнику та кукурудзі. Ми перебуваємо в постійному пошуку нових засобів, які допомагають підвищувати врожайність і прибуток. Оскільки з компанією Corteva Agriscience співпрацюємо давно, довіряємо її продуктам, то на пропозицію їхніх регіональних представників спробувати насіння, оброб­лене за новою технологією, пристали без вагання. Висіяли його на всіх товарних посівах соняшнику й кукурудзи, а для ретельнішого спостереження на кукурудзі заклали дослідні ділянки – з обробітком насіння LumiGEN™ (рис. 1­-4).

Дос­лідні ділянки займали 15–20 га, ми просто розділили поле на чотири частини. Цього року холодові стреси були дуже суттєвими: у фазах V3–V4, коли температура впала до +1–2°С, ми побачили фіолетово­пурпурний колір на сходах рослин. Однак якщо на ділянках зі звичайним протруйником це було поширеним явищем, то на тих, де ми застосували LumiGEN™, такого майже не було. Згодом уражені холодом рослини зупинилися в рості, а на ділянці із LumiGEN™ вони продовжували вегетувати без затримки. Таке випередження –  мінімум на один листок – спосте­рігалося й до утворення качанів. І різниця в урожайності становила близько 9 ц/га.

Соняшник у нас теж переважно селекції Pioneer®. У сезоні 2020 року ми його вирощували на площі майже 2300 га, наступного року плануємо посіяти на 2500–2700 га. Дослідних ділянок для вивчення впливу нового протруєння не закладали, обмежилися спостереженнями на кукурудзі. Соняшник на богарі у нас зазвичай дає 8–11 ц/га, цього року зібрали 23 ц/га, а з деяких площ (наприклад, у Гуляйпільському районі) – до 28 ц/га, це для нас чи не космічний показник. Безумовно, спрацювала комплексна технологія LumiGEN™, однак допоміг і правильний розподіл атмосферних опадів – їх випало небагато, але у найпотрібніші фази вегетації, майже ідеально. А от на кукурудзі вплив нової технології обробки більш ніж очевидний. Так, на зрошенні вологозабезпечення не змінилося, рік був екстремальний, проте значної втрати врожайності, як це трапилося в інших, у нас не буде – є всі підстави сподіватися на середню врожайність близько 147–148 ц/га. Залишилося зібрати ще 300 га кукурудзи. Урожайність кукурудзи 2019­го становила 153 ц/га за 17% вологості. Середня ж урожайність кукурудзи, обробленої за преміальною технологією LumiGEN™, сягнула 168 ц/га. У промислових посівах технологією LumiGEN™ було охоплено 1600 га. Наступного року на всіх площах, відведених під кукурудзу та соняшник, плануємо висіяти насіння, оброб­лене LumiGEN™.

Михайло Самбурський, агроном ПСП «Мрія», Долинський р­н, Кіровоградська обл.:

– В обробітку в господарстві є 500 га, сівозміна чотирипільна: пшениця, ячмінь, кукурудза й соняшник. Від кукурудзи поступово відходимо: не нашого клімату культура. Соняшником засіваємо 200 га, здебільшого насіння бренда Pioneer®. З виробником цього насіння співпрацюємо давно: з десяти років, що я працюю в господарстві, упродовж восьми сіємо соняшник Pioneer®. Гібридів кілька, наразі основ­ними є середньоранній, традиційний лінолевий – PR64F66, придатний для вирощування в умовах жаркого сухого клімату нашої області, також класичний P64LL125 і P64LE25 під технологію ExpressSun™. У полі й на дослідних ділянках постійно порівнюємо ці гібриди з конкурентами, однак досі гібриди Pioneer® у наших умовах не про­гравали.

Цього року ми спробували посіяти насіння, оброблене за допомогою преміальної технології LumiGEN™. Вона передбачає обробку насіння найефективнішими інсектицидами й фунгіцидами, а також, що не менш важливо, біостимулянтами з комплексом мікро­ та макроелементів для забезпечення швидкого старту за стресових умов. Порадив цю технологію товариш, з яким вчився в університеті. Я ризикнув: вартість обробки насіння не була високою. Звісно, спочатку спробували на експериментальному полі. Дієвість технології для мене була очевидною: від самого початку – проростання, утворення розетки й росту стебла – соняшник на ділянці, оброблений за технологією LumiGEN™, мав привабливіший вигляд. Також спостерігався швидкий стартовий ріст, листя й стебло були потужнішими, мали насичений зелений колір, отже, у них концентрувалося більше хлорофілу. Надземна частина була компактніша, присадкувата, коренева система теж була ліпше розвинутою, з більшою кількістю кореневих волосків. Рослини змогли витримати несприятливі погодні умови. У цей час щодня йшли зливи, було холодно, а потім різко настала спека. Цей холод і коливання температур затримували вегетацію, рослини зазнавали стресів. Особливої загрози від шкідників і захворювань не помічали, однак негода пригнічувала в полі все, навіть бур’яни. І все ж соняшник із LumiGEN™ був привабливішим.

Ми задоволені новинкою. Це підтвердили й жнива. Рік для нас не соняш­никовий: якщо торік зібрали 28 ц/га, а подекуди – й 38 ц/га, то цього зага­лом отримали 20 ц/га. І знову найкращими були гібриди Pioneer®, зокрема оброб­лені за допомогою технології LumiGEN™. У на­
шому досліді один прохід комбайна по кругу ділянки (гін) дорівнював 0,5 га, на кожному такому проході комбайн намолочував на 30 кг зерна більше, ніж за звичайної технології на контролі. Однієї посівної одиниці мені вистачає, щоб засіяти 3 га, отже, з однієї посівної одиниці я отримував додаткових 180 кг, у перерахунку на гроші – 1200–1300 грн прибавки. Вартість же технології була набагато меншою. Таким чином, я все одно був у виграші, до того ж – і це головне – був застрахований від кліматичних загроз.

Отже, преміальну технологію обробки насіння LumiGEN™ застосовуватиму й надалі, вже у промис­лових посівах.