За 100 днів зі старту ринку землі стали помітні проблеми: українців обкладають великими податками з суми, яка значно вище продажної вартості землі, нотаріусів не вистачає, простежується недовіра населення, передає zagorodna.com.

Глава Асоціації фахівців з нерухомості (рієлторів) України (АФНУ) Юрій Піта зазначає причини:

– плутанина в оцінці паїв — модуль Фонду держмайна (ФДМ) поки не справляється з функцією оцінки в багатьох сегментах ринку нерухомості, і в тому числі, з оцінкою землі;

– завищені очікування власників угідь, які порядком завищують свої цінники;

– різнобій в ціновій політиці, є чимало протиріч та спекуляцій на вартості землі;

– фермерам та потенційним покупцям потрібна держпідтримка у вигляді “нульових” позик або кредитів під мінімальні відсотки;

– дуже стримані фінансові можливості фермерів. Вони не можуть собі дозволити скуповувати землю також як агрохолдинги;

– недовіра, яке гальмує ринок.

Піта переконаний, що коли будуть вирішені названі проблеми, тоді можна буде говорити й про зміни в кращу сторону на ринку землі.

У нотаріусів питання до оцінки земель — Фонд держмайна видає дуже високі оцінки на деякі землі та паї в обороті, багато договорів зривається, ціна значно вища за ринкову, заявила голова київського відділення Нотаріальної палати України (НПУ) Наталія Козаєва.

Приклад: продається земля за $100 тис (2,6 млн. грн), ФДМ виставляє оцінку у 3,5 млн. грн, нотаріусам вже не можна брати податки нижче оцінки ФДМ. Відповідно або погоджуєшся на високий податок, або відмовляйся. Кількість відмов — висока, зазначає нотаріус. Це ж стосується продажу гаражів та садових ділянок.

За часом нотаріусам доводиться довше ніж зазвичай працювати, якщо один покупець є засновником у багатьох юридичних особах: за законом одна фізособа не може володіти землею понад 100 гектарів, тому доводиться вираховувати “земельні” частки. Багато українців вважають за краще мати справу з готівковим, а не безготівковим розрахунком.

Додаткові складнощі: ресурсний законопроєкт № 5600. Ця законодавча ініціатива передбачає податок на город, яким хочуть обкласти всіх власників та орендарів земельних наділів понад 50 соток. Спочатку хотіли обкладати податком тільки власників понад 2 гектарів землі, зараз вже від пів гектара. У селах така площа городу — звичайна справа. Податки треба платити за земельні наділи за межами населених пунктів. Але якраз у багатьох сімей великі городи знаходяться за селом, а біля будинку — тільки “необхідний мінімум”. Законодавці хочуть змусити платити податковій у 5% від нормативної грошової вартості ділянки землі.

 

 

Пропонуємо:

Юристи назвали цілу низку проблем на ринку землі

Скільки придбали землі: Мінагро оприлюднило нові дані

На кадастровій карті з’явилися дані про земельні паї

Мінагро оприлюднило нову інформацію щодо земельних угод

Банки охоче надають кредити під заставу земельних ділянок

Оголошено п’ятірку українських регіонів з найдорожчою землею

З 2024 року юридичні особи пропонуватимуть за землю більше

Мінагро проінформувало, скільки укладено земельних угод на сьогодні