Кажуть в сільському господарстві двох однакових сезонів не буває. Кожного року погода підносить щось нове і все що залишається аграріям це підлаштовуватись під її примхи. Без сумніву один з найбільш відповідальних і залежних від погодних умов періодів – це посівна кампанія. Збереження вологи в грунті є першочерговим завданням для успішного вирощування культур. Тому потреба в проведенні швидкої сівби завжди залишається актуальною.

Особливістю ПП «Промінь Озерне», що розташоване в селі Озерне Козелецького району Чернігівської області, як і більшості інших підприємств цього регіону є пісчані та супісчані дерново-підзолисті грунти, які характеризуються низьким вмістом гумусу і підвищеною кислотністю – 3,5-5,5. Отримувати високі врожаї на таких грунтах досить важко, адже поживні речовини з них швидко вимиваються разом з вологою. Тому вчасне та швидке проведення посівної кампанії тут виходить на перший план.

«Кукурудза та соняшник є провідними культурами в нашому господарстві», - розповідає директор ПП «Промінь Озерне» Сергій Квітка. – Вони займають в нас близько 85% від загальної площі, яка в цілому становить 2500 га. На решті площ вирощуються озима пшениця, озимий ріпак, овес та тритікале. Ми не отримуємо занадто високих врожаїв: пшениці – 50-60 ц/га, ріпаку – 20-25 ц/га, соняшнику 25-27 ц/га, кукурудзи – 80-90 ц/га. Втім для нашої зони це досить непогані показники.  

Фото 1. Рівномірність розміщення рослин на полі, яку забезпечує сівалка Tempo F, безперечно позначається на оптимізації живлення рослин і в результаті на кінцевому врожаї

Враховуючи, що площі соняшнику і кукурудзи значні і культури висіваються в один період у нас постійно виникала проблема із вчасністю сівби. А як відомо запізнення із строками проведення цієї операції негативно позначається на майбутній врожайності. Раніше ми користувались двома американськими просапними сівалками, але в зв’язку із розширенням посівних площ з’явилась потреба в придбанні ще однієї. При здійснені вибору основними параметрами на які зверталась увага були якість та швидкість сівби. В результаті я зупинився на сівалці Tempo F8 і минулої весни вже встиг випробувати її на наших полях, - зазначає керівник

– Отож враховуючи нестабільну квітневу погоду я розумів, що потрібно продуктивно використати сонячні дні аби вчасно провести сівбу. Тому старими сівалками ми розпочали висівати кукурудзу, а Tempo F8 – соняшник, так як він потребує більшої уваги до якості проведення цієї операції. В результаті за 10-годинний робочий день ми засівали новою сівалкою в межах 70 га соняшнику. Швидкість сівби при цьому була на рівні 14-15 км/год. Раніше з такою швидкістю ми ніколи не сіяли, тим більше соняшник. Адже насіння цієї культури має меншу масу ніж, наприклад, кукурудзи і при збільшенні швидкості одразу втрачалась якість і рівномірність процесу. Тому середня швидкість у нас не перевищувала 9 км/год.

Втім нова 8-рядна сівалка Tempo F довела, що нею можна працювати значно швидше. По продуктивності вона не поступається 12-рядним сівалкам інших виробників. При цьому якість сівби на найвищому рівні. Насіння рівномірно розміщене на глибині 3 см і відстані 20-22 см одне від одного за нашої норми висіву 62 тисячі насінин/га. Немає пропусків і двійників, які раніше зустрічались навіть при сівбі зі швидкістю 8-9 км/год. Така рівномірність розміщення рослин на полі безперечно позначається на оптимізації живлення рослин і в результаті на кінцевому врожаї.

Фото 2. Насіння рівномірно розміщене на глибині 3 см і відстані 20-22 см одне від одногоНасіння рівномірно розміщене на глибині 3 см і відстані 20-22 см одне від одного

Саме завдяки унікальному висівному пристрою, аналогів якому поки що немає, сівалка Tempo F8 здатна проводити рівномірну сівбу з високою швидкістю. На відміну від інших сівалок, які використовують технологію вільного падіння насіння в Tempo F8 застосовується технологія сівби під тиском, що значно підвищує точність процесу, дозволяє збільшити швидкість і зменшити чутливість до вібрацій, - зазначає керівник. – Крім того, враховуючи, що Tempo F8 не поступається по продуктивності 12-рядним сівалкам її перевагою в даному випадку є більша маневреність і зручність.

Також Tempo F8 має можливість одночасного внесення добрив разом з сівбою. Для цього сівалка обладнана великим зручним бункером об’ємом 1700 л і відповідними сошниками. Для нас це теж важливий параметр, який дає змогу скоротити кількість проходів техніки по полю, кількість завантажень бункера, а відповідно і зекономити паливно-мастильні матеріали та час.

Ще мені сподобалось, що всі висівні секції сівалки обладнані окремими електродвигунами, які при потребі дають можливість виключати одну чи декілька конкретних секцій, наприклад проводячи крайові обсіви полів. Це дозволяє уникнути зайвої витрати насіння, яке самі знаєте коштує не дешево. 

Зазвичай під час сівби соняшнику норму висіву дещо збільшують внаслідок неспроможності досягнути точності і рівномірності. З сівалкою Tempo цю похибку можна звести до мінімуму, що в результаті позначається на економії насіння та збережені коштів.

В цілому мої враження від Tempo F8 лише позитивні. Найголовніше для нас це те, що сівалка дала можливість не просто оптимізувати час проведення посівної, але й значно покращила якість сівби, забезпечуючи потужний старт для рослин. Мої очікування від сівалки виправдались в повній мірі», - підсумовує Сергій Квітка.

Фото 3. Директор ПП «Промінь Озерне» Сергій Віталійович Квітка — копияДиректор ПП «Промінь Озерне» Сергій Віталійович Квітка