Науковці Інституту аграрної економіки провели власне дослідження, за результатами якого встановлено, що позитивні надходження від експорту насіння у порівнянні з його імпортом мають лише Німеччина (+$90 млн), США (+$709 млн), Франція (+$1032 млн), та Нідерланди (+$1023 млн).

Таку інформацію опубліковано на офіційній сторінці Інституту аграрної економіки у Фейсбуці.

Решта провідних країн-експортерів насіння взагалі мають негативне сальдо експортно-імпортних операцій з насінням: Іспанія (-$268 млн), Мексика (-$268 млн), Італія – (-$173 млн), Китай – (-$161 млн).

За розрахунками вчених Інституту аграрної економіки Україна посідає передостаннє місце у списку за співвідношенням експорту-імпорту насіння із показником у (-$423 млн), інформує доктор економічних наук Олександр Захарчук.

Найгірший показник має лише Російська Федерація (-$440 млн), зазначає експерт.

За розповсюдженою інформацією, Нідерланди очолюють рейтинг країн-імпортерів насіння та знаходяться у топ-10 експортерів насіннєвого матеріалу. Країна відправляє на зовнішні ринки на $2040 млн. З цих грошей 1622 млн – насіння саме овочевих культур. На другому місці серед експортерів знаходиться Франція: обсяг експорту насіння тут складає $1801 млн. Сполучені Штати Америки — на третьому місці — $1712 млн

Також у цьому рейтингу провідні місця посідають: Румунія ($296 млн), Данія ($312 млн), Італія ($387 млн), Угорщина ($480 млн) та Німеччина ($783 млн).

Замикають топ-10 експортерів насіння Канада ($282 млн) та Чилі ($285 млн). України в рейтингу експортерів насіння немає навіть в топ-20. Попри те, що наша країна є найпотужнішим світовим агровиробником.

Вкрай важливо, наголосив експерт, із залученням усіх зацікавлених сторін – держави, виробників насіння, селекціонерів, науковців, маркетологів та інших – визначити подальші шляхи покращення якості українського насіння, особливо гібридів; розробити механізми боротьби з фальсифікатом насіння; запровадити підтримку українського насінництва на внутрішньому ринку; збільшити надходження коштів за рахунок сплати ліцензійних та селекційних платежів для підтримки вітчизняної селекції.

Реалізація цих заходів сприятиме визнанню українського насіння іншими державами та отриманню дозволу на його продаж на території ЄС, що необхідно для диверсифікації виробничих потужностей по всій Європі, зменшення ризиків виробництва в одній кліматичній зоні та запровадження цивілізованого обігу насіння на внутрішньому ринку з можливістю виходу на найкращі ринки Європи та світу, упевнений пан Захарчук.